lucia167
31.03.10,10:47
Zdravím, chcela by som sa poradiť ohľadom nadčasov v práci. Pracujeme od pondelka do piatku od 9:00 do 18:00, obednajšia prestávka je hodinová. To je teda 40 hodín týždenne. Pracujeme ale aj v sobotu od 9:00 do 12:00 a to už sú 3 hodiny navyše. Výplata pozostáva z dvoch zložiek. Fixnej čo je základ a variabilnej, ktorej výšku ovplyvňuje predaj služieb... Šéf nám odmieta priplatiť za tie tri hodiny v sobotu a nechce nám dať ani náhradné voľno. Jeho vysvetlenie je asi také, že tie soboty síce nemáme zaplatené v tej fixnej časti / nakoľko v zmluve máme 40 hodín týždenne a nie 43 hodín / ale v tej variabilnej vraj áno, pretože služby ktoré v sobotu vyrobíme sa nám do mzdy rátajú. Chcela by som teda vedieť, či je takýto postup v súlade zo zákonom, nakoľko sa bežne stáva, že v sobotu nie su zákazníci a teda ani žiadne služby. Takže tie soboty robíme často zadarmo.
Ďakujem za odpoveď

V pracovnej zmluve je napísané len toľko, že :
Dohodnutá dĺžka pracovného času zamestanca je 40 hodín týždenne.
Zamestnanec je povinný podľa pokynov zamestnávateľa vykonávať osobne práce dohodnuté v pracovnej zmluve v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu.
Práva a povinnosti účastníkov tejto zmluvy sa riadia ustanoveniami zákona č 311/2001 Z. z. -ZP a ostatnými pracovnoprávnymi predpismi.

To je všetko. Ani slovo o prípadných nadčasoch.
Mgr.Shrek
31.03.10,10:14
To čo Vám tvrdí zamestnávateľ je hlúposť.
Tie soboty sú podľa Zákonníka práce nadčasom a preto by Vám ich mal aj v súlade so Zákonníkom práce aj zaplatiť (§ 97 z.č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce)

Túto situáciu je možné riešiť viacerými spôsobmi, ale to by som musel vidieť Vašu zmluvu, aby som Vám odporučil ten najschodnejší a najvýhodnejší.
ivka70
31.03.10,10:32
Pokial nemate v zmluve, ze mzda je aj vratane pripadnych nadcasov, tak mate mat nadcas riadne zaplateny.