Zavrieť

Porady

nadčas v práci

Zdravím, chcela by som sa poradiť ohľadom nadčasov v práci. Pracujeme od pondelka do piatku od 9:00 do 18:00, obednajšia prestávka je hodinová. To je teda 40 hodín týždenne. Pracujeme ale aj v sobotu od 9:00 do 12:00 a to už sú 3 hodiny navyše. Výplata pozostáva z dvoch zložiek. Fixnej čo je základ a variabilnej, ktorej výšku ovplyvňuje predaj služieb... Šéf nám odmieta priplatiť za tie tri hodiny v sobotu a nechce nám dať ani náhradné voľno. Jeho vysvetlenie je asi také, že tie soboty síce nemáme zaplatené v tej fixnej časti / nakoľko v zmluve máme 40 hodín týždenne a nie 43 hodín / ale v tej variabilnej vraj áno, pretože služby ktoré v sobotu vyrobíme sa nám do mzdy rátajú. Chcela by som teda vedieť, či je takýto postup v súlade zo zákonom, nakoľko sa bežne stáva, že v sobotu nie su zákazníci a teda ani žiadne služby. Takže tie soboty robíme často zadarmo.
Ďakujem za odpoveď

V pracovnej zmluve je napísané len toľko, že :
Dohodnutá dĺžka pracovného času zamestanca je 40 hodín týždenne.
Zamestnanec je povinný podľa pokynov zamestnávateľa vykonávať osobne práce dohodnuté v pracovnej zmluve v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu.
Práva a povinnosti účastníkov tejto zmluvy sa riadia ustanoveniami zákona č 311/2001 Z. z. -ZP a ostatnými pracovnoprávnymi predpismi.

To je všetko. Ani slovo o prípadných nadčasoch.
Naposledy upravil lucia167 : 31.03.10 at 11:26 Dôvod: doplnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    To čo Vám tvrdí zamestnávateľ je hlúposť.
    Tie soboty sú podľa Zákonníka práce nadčasom a preto by Vám ich mal aj v súlade so Zákonníkom práce aj zaplatiť (§ 97 z.č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce)

    Túto situáciu je možné riešiť viacerými spôsobmi, ale to by som musel vidieť Vašu zmluvu, aby som Vám odporučil ten najschodnejší a najvýhodnejší.
    Naposledy upravil Mgr.Shrek : 31.03.10 at 10:28

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Pokial nemate v zmluve, ze mzda je aj vratane pripadnych nadcasov, tak mate mat nadcas riadne zaplateny.
    Naposledy upravil ivka70 : 31.03.10 at 12:30

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.