denial
13.10.05,11:19
Dobry den,

prosim o akukolvek radu: chcel by som zalozit zivnost - takze pojdem na zivnostensky urad a potom hned na danovy (lebo znama tam isla neskor a dostala pokutu 2000)... a ak nechcem viest uctovnictvo, ale ist cez tie pausalne vydavky, tak to mam hned tiez niekde ohlasit...? a potom teda si odkladam iba doklady o prijmoch a vyplnam danove priznanie...- nejaku tu reg. pokladnicu nepotrebujem, ci ano? - chcem poskytovat nejake sluzby zasielane postou (ziadny osobny kontakt) - platba pride postovou poukazkou na adresu prip. na ucet (neskor, ak bude).

ten predmet podnikania nie je mozne dat napr. "vsetko v ramci vsetkych volnych zivnosti", lebo ta znama mala nieco ako "vsetko v ramci poradenstva"

a ak by som chcel kupit napr. pocitac (alebo komponent do neho) na vlastne uzivanie, z velkoobchodu za cenu bez dph - bolo by to mozne a ako, tu dan by potom stat vratil alebo ja si nejako odcitam...?

dakujem za odpoved.
Pepa
13.10.05,09:50
Uplatňovanie "paušálu" nikde nenahlasuješ, iba to vyznačíš pri podávaní DP - je tam na to "okno"
Musíš viesť knihu došlých /záväzkov/ a odoslaných /pohľadávok/ faktúr
Evidenciu majetku - ak máš
Čo sa týka odpočtu DPH - iba v prípade, že si zaregistrovaný ako platca DPH a počítač máš "vložený" v podnikaní.
bepo
13.10.05,09:54
A predmet podnikania "všetko čo sa len dá" si nemôžeš zvoliť,musiš špecifikovať čo chceš robiť.
denial
13.10.05,10:06
aha... dakujem
takze odpocet dph neprichadza do uvahy, kedze iba zacinam a dobrovolne sa registrovat asi nebudem

a ked teda chcem prijimat tie platby postovymi poukazkami (H - byvala C) - tak budem si odkladat tie - a to este musim aj do tej nejakej knihy o kazdej spravit zapis? ta poukazka sa bude vlastne chapat ako faktura alebo ku kazdej poukazke este musim napisat fakturu...?
a ak chcem prijmy mat na ucet v banke, tak si odkladam vypis z uctu... a este aj to zapisujem do nejakej knihy?
Pepa
13.10.05,10:25
Aké služby budeš poskytovať? Bude existovať od odberateľa objednávka, alebo čo? Alebo je to "doručovanie zásielok ako napr. UPS". Buď konkrétnejší. V každom prípade musíš viesť evidenciu príjmov. Je to nekonkrétne - neviem ti takto povedať či musíš alebo nemusíš vystavovať fa.
denial
13.10.05,14:48
no ma to byt trochu specificke, tak to tu nechcem moc konkretizovat...
tak skusim to prirovnat - nieco ako poskytovanie informacii, ze kedy ma dotycny dobre obdobie v zivote na nieco... - tak velmi vseobecne povedane - takze tam budem potrebovat nejake udaje tiez - napr. datum narodenia - nebude tu tiez treba to nejako dat na vedomie Uradu na ochranu osobnych udajov alebo take nieco + podpis, ze zakaznik suhlasi so spracovanim osobnych udajov?
ano - bude existovat nieco ako objednavka od zakaznika.
a ta nutnost reg. pokladnice?
Dakujem za odpoved.
liba2
14.10.05,02:44
...- nejaku tu reg. pokladnicu nepotrebujem, ci ano? - chcem poskytovat nejake sluzby zasielane postou (ziadny osobny kontakt) - platba pride postovou poukazkou na adresu prip. na ucet (neskor, ak bude)..Registračnú pokladnicu (ERP) potrebuješ vtedy, keď inkasuješ peniaze v hotovosti. Píšeš, že tebe budú platiť poštovou poukážkou (PP). Otvor si bankový účet len na podnikanie a zariaď si to tak, aby ti tieto peniaze všetky chodili výlučne na účet v banke. Vtedy nepotrebuješ ERP. K bankovému výpisu si priložíš ústrižok PP. Takto si budeš evidovať svoje príjmy.
Svojim zákazníkom by si ale mal dať nejaký doklad (napr. faktúru, alebo dodací list), na ktorom by boli údaje o tvorej firme, údaje o zákazníkovi, údaje o tom začo má zákazník zaplatiť a koľko má zaplatiť a dokedy má zaplatiť.


...- a ak by som chcel kupit napr. pocitac (alebo komponent do neho) na vlastne uzivanie, z velkoobchodu za cenu bez dph - bolo by to mozne a ako, tu dan by potom stat vratil alebo ja si nejako odcitam...?
K svojej práci si môžeš kúpiť všetko čo potrebuješ, aj počítač. Veľkoobchod je spravidla aj platiteľom DPH, takže aj tam kúpiš PC s DPH. Pokiaľ nie si registrovaný ako platiteľ DPH na DÚ, potom s odpočítaním DPH vôbec nekalkuluj.
denial
14.10.05,06:34
takze ak by som tie platby prijimal postovou poukazkou (PP), tak POTREBUJEM bezpodmienecne tu ERPokladnicu (osobny kontakt by nebol - vsetko iba postou)? lebo doteraz to robila sestra na zivnost a normalne mala uctovnicku, ktora jej to spracovavala, ale ziadnu pokladnicu nemala... ale kedze sa jedna o maly obrat, naklady takmer iba postovne a nejake nevelke kancelarske vydaje (papier), tak myslim, ze by boli lepsie tie pausalne vydaje.

a ak by som to mal teda vylucne cez ten bankovy ucet, tak tam zasa ziadnu poukazku uz nebudem mat... (napr. platba cez internetbanking..), takze tam by som mal v podstate jediny doklad - raz mesacne vypis z uctu - to by stacilo?

a tu fakturu/dodaci list staci dodat potom - ze by som to poslal spolu uz s tym produktom alebo to MUSI byt vopred?

dakujem.
Johanka
14.10.05,06:55
Kto je povinný používať pri predaji tovaru a poskytovaní služieb používať ERP rieši Vyhláška MF SR č.551/1994 doplnená o Vyhlášku MF SR č. 735/2004. Tam si treba presne vyhľadať, či platby v hotovosti za Tebou poskytované služby sa musia registrovať cez ERP. Aj to sa dá obísť ( a veľa podnikateľov to úspešne robí ) tak, že vystaviš faktúru, čím vzniká pohľadávka voči odberateľovi. Pri zaplatení ide o inkaso za pohľadávku a nie je potrebné takúto " tržbu" evidovať cez ERP. Zdá sa mi, že sa chceš vyhnúť vystavovaniu faktúr pred samotným poskytnutím služby. Z toho čo som pochopilia, najprv chceš prijať platbu a až potom poskytnúť službu. To sa dá vyriešiť zálohovými faktúrami. Je ťažké radiť, keď si iba domýšľam o čo ide, pretože v jednej vete spomínaš , že cheš poslať "produkt" - to je nejaký tovar ?
denial
14.10.05,07:14
Nuz... tovar..sluzba, co ja viem.
Pokusim sa to nacrtnut, ze o co by malo ist: ak si niekto tu sluzbu bude chciet objednat (napr. najde to na webe), ma poslat vyplneny formular na to urceny (nieco ako dotaznik, musi vyplnit udaje o sebe, ktore ja k tomu potrebujem - napr. ten datum narodenia a ine) a ano - poslat peniaze vopred - povedzme tou postovou poukazkou prip. na ucet.
No a potom ked to ja postou dostanem, spracuje sa to a vysledok budu nejake informacie, ktore ja zaznacim pisomne na papier a potom tie papiere s tymi informaciami postou odoslem zakaznikovi... tak by to malo fungovat.
Takze malo by sa jednat o poskytovanie urcitych informacii.
A k tomuto by som potreboval vediet teda ako by to bolo s tou ERP kasou, fakturami, poukazkami a tak...
Dakujem este raz za odpoved.
Johanka
14.10.05,07:28
Takže ide o poskytovanie služby. Ak zákazník vyplní formulár, pošle zálohovú platbu. Existujú poukážky, myslím typu R , na ktorých sa dá uviesť číslo účtu prijímateľa a peniaze prídu rovno na účet, čím by si mal po problémoch. V Tvojom účtovníctve by išlo o zálohovú platbu . Pri zaslatí toho Tvojho "produktu" ( výsledku poskytnutej služby) , vystav faktúru za službu a odošli ju zákazníkovi.
denial
14.10.05,08:01
ale chcel by som prijimat platby oboma sposobmi - beznou postovou poukazkou hotovost na meno-adresu - cim by som asi zacal - a ucet v banke asi az neskor, takze ako by to teda vlastne bolo potom?
a to uctovnictvo by som nechcel - ale tie pausalne vydaje
a ta faktura ma presne urcenu formu aj vyzor, presne, co tam ma byt, alebo to proste moze byt nejaky papier (aj s vlastnym usporiadanim) tych udajov - moje meno, jeho meno, adresy, suma...?
Johanka
14.10.05,08:13
Keď príjmeš peniaze v hotovosti peňažnou pošt.poukážkou takisto to zaeviduješ ako zálohovú platbu. Nemyslím. že by pri tejto činnosti bola povinnosť registrovať tržby cez ERP. Okrem toho ak niekto posiela napr. tovar na dobierku, k poukážke iba vypíše príjmový pokladničný doklad, lebo keby takýto príjem peňazí zaevidoval ešte aj cez ERP išlo by o zdvojený príjem.Využitie možnosti uplatňovania paušálnych výdavkov je samozrejme možné, ale podľa § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov si počas uplatňovania výdavkov takýmto spôsobom povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede , o zásobách a pohľadávkach ( v Tvojom prípade zásoby nepripadajú do úvahy).
denial
14.10.05,08:24
> Keď príjmeš peniaze v hotovosti peňažnou pošt.poukážkou takisto to zaeviduješ ako zálohovú platbu.

a to budem evidovat ako-kam? do nejakeho prazdneho zosita si dam na kazdu jednu realizovanu objednavku jeden riadok s datumom, menom, sumou alebo je na to nejaky predpisany zosit/kniha

a ta "zalohova" platba v tom mojom pripade by teda bola v plnej vyske za tu sluzbu - to moze byt? - ze uz by sa nic nedoplacalo vlastne

> povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede , o zásobách a pohľadávkach

no a napriklad: niekto zaplati cez internetbanking na moj ucet - tak povedzme, ze si to objedna-a zaplati kazdy den raz niekto - lenze ja o tom nebudem mat ziadny doklad a skoro ani vedomie (iba ak sa zas ja pozriem do mojho bankingu) - takze iba na konci mesiaca mi pride vypis z uctu - nic ine - tak potom by som to do toho zosita zapisal "v casovom slede" - raz mesacne - i ked sa to dialo vlastne kazdy den?
Johanka
14.10.05,09:34
V prípade evidencie príjmov pri uplatňované paušálnych výdavkov nie je predpísaná forma evidencie. Kľudne si tam môžeš písať príjmy aj na základe výpisu z internetbankingu a potom k tomu doložíš bankový výpis.
denial
24.10.05,18:05
dakujem hlavne johanke za odpovede.
a este predsa by som sa spytal - tu evidenciu o prijimoch si budem zapisovat teda (pausalne vydaje) a staci mi to do obycajneho hociakeho (skolskeho) zosita alebo na to si kupim niekde taky "iny" zosit s predtlacou na to urceny? viem, ze je to velmi trivialna otazka, ale naozaj som sa s tym este nestretol.

a potom este - pocul som daco, ze ked niekto zrusi zivnost, tak znova zacat podnikat moze az po 3 rokoch, je to pravda? a teda uz nefunguje ten "trik", ze rok podnikam, platim iba zdravotne a potom zrusim->zalozim novu a zasa iba zdravotne?

a ak by som teda od klientov vyzadoval napr. datum narodenia, miesto a tak - tj nejake osobne udaje - tak potrebujem aj nejake povolenie od uradu na ochranu osobnych udajov?

dakujem.
xxx031
16.10.10,07:59
Dobry som z kosic tahnoviec
chcel by som sa spytat co vsetko treba zrobit ked chcem byt zivnostnik
Ze rano vstanem pojdem tam a tam zaplatim kde a kolko

postup od zaciatku do konca

ked treba niejake informacie k tomu doplnim

za kazdu radu vopred dakujem
Economic
16.10.10,11:01
Dobry som z kosic tahnoviec
chcel by som sa spytat co vsetko treba zrobit ked chcem byt zivnostnik
Ze rano vstanem pojdem tam a tam zaplatim kde a kolko

postup od zaciatku do konca

ked treba niejake informacie k tomu doplnim

za kazdu radu vopred dakujem

Keď chceš byť podnikateľ živnostník, ideš na príslušný Obvodný úrad na živnostenský odbor. Potrebujem však vedieť v akej oblasti chceš podnikať, aby odpoveď bola presná. No určite potrebuješ so sebou preukaz totožnosti a trpezlivosť, všetko Ti spravia na úrade, pomôžu vyplniť žiadosť. Ak chceš robiť niečo špecifické, musíš mať k tomu patričné vzdelanie a možno prax. No na veľa voľných nepotrebuješ vôbec nič : iba vedieť, čo budeš konkrétne robiť. Správne poplatky môžeš zaplatiť priamo aj v hotovosti zákon to umožňuje. Nemusíš behať s kolkami. Na zdravotné poistenie Ťa prihlásia, aj na DÚ, no na Sociálnu poisťovňu sa musíš ísť prihlásiť sám. Tam Ti už povedia čo a ako.
xxx031
16.10.10,15:57
Keď chceš byť podnikateľ živnostník, ideš na príslušný Obvodný úrad na živnostenský odbor. Potrebujem však vedieť v akej oblasti chceš podnikať, aby odpoveď bola presná. No určite potrebuješ so sebou preukaz totožnosti a trpezlivosť, všetko Ti spravia na úrade, pomôžu vyplniť žiadosť. Ak chceš robiť niečo špecifické, musíš mať k tomu patričné vzdelanie a možno prax. No na veľa voľných nepotrebuješ vôbec nič : iba vedieť, čo budeš konkrétne robiť. Správne poplatky môžeš zaplatiť priamo aj v hotovosti zákon to umožňuje. Nemusíš behať s kolkami. Na zdravotné poistenie Ťa prihlásia, aj na DÚ, no na Sociálnu poisťovňu sa musíš ísť prihlásiť sám. Tam Ti už povedia čo a ako.

Mam to do skoly zistit ,niejaky popis ze pojdem na mesky urad na tahnovciach
v com by som akoze chcel podnikat predavat pc komponenty a pod

zruba jak by to malo vyzerat
rano vstanem idem tam o tej tam vypisem daco zaplatim taky kolok atd
blavaciko
16.10.10,19:46
Mam to do skoly zistit ,niejaky popis ze pojdem na mesky urad na tahnovciach
v com by som akoze chcel podnikat predavat pc komponenty a pod

zruba jak by to malo vyzerat
rano vstanem idem tam o tej tam vypisem daco zaplatim taky kolok atd

Ak chces, aby za teba niekto napisal domacu ulohu, tak skus najprv pouzit funkciu vyhladavania. Som si isty, ze sa nieco najde.
Economic
17.10.10,07:40
Mam to do skoly zistit ,niejaky popis ze pojdem na mesky urad na tahnovciach
v com by som akoze chcel podnikat predavat pc komponenty a pod

zruba jak by to malo vyzerat
rano vstanem idem tam o tej tam vypisem daco zaplatim taky kolok atd


Môj tip : Mal by si začať v prvom rade rannou hygienou a hlavne sa umyť studenou vodou, aby si sa prebral k životu !
xxx031
17.10.10,17:09
Môj tip : Mal by si začať v prvom rade rannou hygienou a hlavne sa umyť studenou vodou, aby si sa prebral k životu !
Strašné vtipny si
Holder Miro
17.10.10,17:38
Strašné vtipny si

Trošku sa zoznam so strankou Porada.sk, daj niečo do vyhĺadavača, niečo pogoogli,
a hlavne nemysli si, že je niekto POVINNY ti RADIŤ a viesť ťa za ručičku.
Jovan ?
xxx031
17.10.10,17:45
akoze v pohode chapem ,zbytocne komentare maju k tomu