tatinoooo
04.04.10,07:22
Chcem sa opýtať, či listinou o vydedení je možné vydediť len priamych potomkov (syna / dcéru) alebo je možné vydediť aj vnuka, v prípade, že priamy potomok už nežije.

Pre upresnenie: Po smrti mojej jedinej dcéry o mňa plnoletý vnuk už 10 rokov neprejavuje žiadny záujem a nie je ochotný mi pomôcť v starobe a chorobe. Svoj majetok by som chcel odkázať vnučke, ktorá sa o mňa stará.
Xanti
04.04.10,06:37
Chcem sa opýtať, či listinou o vydedení je možné vydediť len priamych potomkov (syna / dcéru) alebo je možné vydediť aj vnuka, v prípade, že priamy potomok už nežije.

Pre upresnenie: Po smrti mojej jedinej dcéry o mňa plnoletý vnuk už 10 rokov neprejavuje žiadny záujem a nie je ochotný mi pomôcť v starobe a chorobe. Svoj majetok by som chcel odkázať vnučke, ktorá sa o mňa stará.
Vydedenie je závažný právny úkon. Vydedená osoba, môže napadnúť túto listinu o vydedení a o tvoj majetok sa pobije na súde. A to zrejme vnučke nechceš spraviť.

Ak chceš aby tvoj majetok bol len vnučkin, daruj jej ho darovacou zmluvou. Pričom do darovacej zmluvy treba zapísať vecné bremeno - právo doživotného užívania, ktoré sa vpíše aj na kataster.
Flinstone
04.04.10,08:33
to by stálo za návštevu u právnika... dediči zo zákona sú deti, takže deti detí by už zrejme nebolo potrebné vydediť. Právnik vám môže napísať závet, ktorým určíte dediča a určite aj vám poradí, ako na to aby bol nenapadnuteľný a vaša vôľa plne rešpektovaná.
Danila
04.04.10,08:47
Vydedenie je závažný právny úkon. Vydedená osoba, môže napadnúť túto listinu o vydedení a o tvoj majetok sa pobije na súde. A to zrejme vnučke nechceš spraviť.

Ak chceš aby tvoj majetok bol len vnučkin, daruj jej ho darovacou zmluvou. Pričom do darovacej zmluvy treba zapísať vecné bremeno - právo doživotného užívania, ktoré sa vpíše aj na kataster.Vydedená osoba, ak je vydedená zákonným spôsobom a na základe preukázaného nezáujmu sa síce súdiť môže, ale s neúspešným výsledkom. Závet, ako posledná vôľa, napísaná zákonným spôsobom je predsa len iný právny úkon ako darovanie. Je to posledná vôľa odkazujúceho a je akceptovaná. A má trošku odlišný význam, pohnútky aj ciele ako darovacia zmluva.
Danila
04.04.10,08:50
to by stálo za návštevu u právnika... dediči zo zákona sú deti, takže deti detí by už zrejme nebolo potrebné vydediť. Právnik vám môže napísať závet, ktorým určíte dediča a určite aj vám poradí, ako na to aby bol nenapadnuteľný a vaša vôľa plne rešpektovaná.
Deti detí je potrebné vydediť v prípadoch hodných zreteľa...a tých je ojojóóóój.;)
Xanti
04.04.10,08:54
to by stálo za návštevu u právnika... dediči zo zákona sú deti, takže deti detí by už zrejme nebolo potrebné vydediť. Právnik vám môže napísať závet, ktorým určíte dediča a určite aj vám poradí, ako na to aby bol nenapadnuteľný a vaša vôľa plne rešpektovaná.
No neviem,
ale stále vnúčatá sú dedičmi zo zákona § 473 odst.(2)


§ 473
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci. a plnoleté majú nárok na minimálne polovicu z podielu, ktorým by im pripadol pri dedení zo zákona upravuje to § 479 občianskeho zákonníka,



§ 479
Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov. čiže podľa mňa závet zadávateľovi témy nepomôže. Lebo jeho vnuk čo sa o neho nestará, získa minimálne 1/4 majetku.
zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/
Podľa mňa zadávateľ by to mal riešiť darovacou zmluvou a právom doživotného užívania.
Xanti
04.04.10,08:55
Vydedená osoba, ak je vydedená zákonným spôsobom a na základe preukázaného nezáujmu sa síce súdiť môže, ale s neúspešným výsledkom. Závet, ako posledná vôľa, napísaná zákonným spôsobom je predsa len iný právny úkon ako darovanie. Je to posledná vôľa odkazujúceho a je akceptovaná. A má trošku odlišný význam, pohnútky aj ciele ako darovacia zmluva.
Danilka,
a vieš zaručiť že každá listina o vydedení bude úspešná pri prípadnom súdnom spore. A každý súd znamená nervy, stratu času a peňazí.
;)

Myslím darovanie s právom doživotného užívania je najjednoduhšia voľba.
hena22
04.04.10,09:20
Danilka,
a vieš zaručiť že každá listina o vydedení bude úspešná pri prípadnom súdnom spore. A každý súd znamená nervy, stratu času a peňazí.
;)

Myslím darovanie s právom doživotného užívania je najjednoduhšia voľba.

Otázka je, či sa bavíme o darovaní nehnuteľnosti alebo iných aktív.
Pretože ak daruje nehnuteľnosť s právom dožitia, vnuk stále môže dediť 1/2 všetkého ostatného.
Ale ja by som to osobne asi riešila tiež darovaním, prípadne "predajom" vnučke. A potom, kde nič nie je, nebude čo dediť...
Mgr.Shrek
04.04.10,15:26
Chcem sa opýtať, či listinou o vydedení je možné vydediť len priamych potomkov (syna / dcéru) alebo je možné vydediť aj vnuka, v prípade, že priamy potomok už nežije.

Pre upresnenie: Po smrti mojej jedinej dcéry o mňa plnoletý vnuk už 10 rokov neprejavuje žiadny záujem a nie je ochotný mi pomôcť v starobe a chorobe. Svoj majetok by som chcel odkázať vnučke, ktorá sa o mňa stará.

Vydedenie je inštitút, ktorým poručiteľ zbavuje možnosti dediť svojich potomkov, teda deti.

Čo sa týka vnúčat, nie je potrebné spísať listinu o vydedení, je potrebné spísať závet, v ktorom odkážete všetok majetok vnučke a vnukovi nič. Resp. darujte jej všetko, čo chcete aby vnučka dedila.

Ak to budú aj nejaké nehnuteľnosti, darujte jej ich a zriaďte vecné bremeno doživotného užívania na danú nehnuteľnosť.
Petra Nová
04.04.10,15:54
Vydedenie je inštitút, ktorým poručiteľ zbavuje možnosti dediť svojich potomkov, teda deti.

Čo sa týka vnúčat, nie je potrebné spísať listinu o vydedení, je potrebné spísať závet, v ktorom odkážete všetok majetok vnučke a vnukovi nič. Resp. darujte jej všetko, čo chcete aby vnučka dedila.

Ak to budú aj nejaké nehnuteľnosti, darujte jej ich a zriaďte vecné bremeno doživotného užívania na danú nehnuteľnosť.

Shrek, asi si si nevšimol, že dieťa poručiteľa a rodič vnuka nežije.;)
Danila
04.04.10,16:48
Shrek, asi si si nevšimol, že dieťa poručiteľa a rodič vnuka nežije.;)He,he, Vy právnici už konkurujete účtovníkom.:);). Pred obedom som si myslela, že už tomu rozumiem. Na obed som zneistila a teraz mám z toho guláš. Aj so segedínom a tatárskou omáčkou v marhuľovom kompóte.:mee:
Petra Nová
04.04.10,17:00
Xanti to napísala veľmi presne a zrozumiteľne. Môžeš jej veriť. Lebo ten segedín s tatarkou a kompótom - smrteľná kombinácia. Nie že, ....:mee:

Na Porade si pomaly zvykám, že treba pozerať do zákonov, lebo radiť len tak po pamäti sa mi nie vždy vyplatilo.;)
Mgr.Shrek
04.04.10,22:21
Shrek, asi si si nevšimol, že dieťa poručiteľa a rodič vnuka nežije.;)

mimotemyAle no, Petra. Všimol som si :)
Potomkov poručiteľa som spomenul len v súvislosti s inštitútom vydedenia.
Na konci príspevku som napísal, čo by mal pýtajúci sa urobiť, darovať :)
Danila
05.04.10,06:55
Xanti to napísala veľmi presne a zrozumiteľne. Môžeš jej veriť. Lebo ten segedín s tatarkou a kompótom - smrteľná kombinácia. Nie že, ....:mee:

Na Porade si pomaly zvykám, že treba pozerať do zákonov, lebo radiť len tak po pamäti sa mi nie vždy vyplatilo.;)Petra, no veď práve. Uveriť Xanti pre mňa znamená vyjadriť názor právnikov k jej. Ja Ti teda zosumarizujem názor Xanti ako ho vnímam ja a budem netrpezlivo čakať na vyjadrenie právnikov. Kľudne aj po šibačke a oddýchnutých.:)
TAKŽE:
1/ Vydedím dieťa, ktoré si nezaslúži ani cent. V Zmysle zákona. Lebo je nehodné môjho majetku. Lebo sa o mňa nestará, etc.../Zatiaľ akože..../
2/ Spíšem u notára závet, v ktorej od nehodného vydedeného majetok poručím vnučke.
3/ Nehodný sa obráti na súd, ktorý v zmysle paragrafu určí, že teda len 1/2 z dedičstva, ale dostane.
3/A tak chúďa vnúča sa bude súdiť s nehodným a dá mu polovicu napriek môjmu aj posmrtnému ďalšiemu infarktu.
4/ Ak bude nehodné vnúča a dieťa a vydedím oboch, závet napíšem na suseda, tak obaja nehodní sa obrátia na súd a ten im určí minimálne 1/2, a 1/4, ak správne chápem Xanti.
Ak som toto celé napísala a pochopila správne, tak fakt ani vydedenie ani závet už nestíham....:);). Notári šibú......:mee:
220870
05.04.10,07:28
Myslím ,že sa všetci mýlite. Podľa príspevku usudzujem ,že dotyčný žije sám(manželka a dcéra zomreli).Takže on môže bez problémov podarovať len svoju polovicu a časť čo zdedil po manželke a dcére. Ak sa nemýlim tak dedenie ,ak predtým neboli žiadne iné závety atd. prebieha následovne. Po smrti svojej manželky polovicu majetku čo pripadal na manželku rovnakým dielom delíme priamym pozostalým manželovi a dcére. Po smrti dcéry polovičku podielu dcéry delíme na pozostalých to jest jej dve deti a manžela rovnakým dielom.
Je to tak?My sme s manželkou pred 15 rokmi veľmi podobným spôsobom dedili dom v ktorom momentálne žijeme.
marjankaj
05.04.10,08:15
Myslím ,že sa všetci mýlite. Podľa príspevku usudzujem ,že dotyčný žije sám(manželka a dcéra zomreli).Takže on môže bez problémov podarovať len svoju polovicu a časť čo zdedil po manželke a dcére. Ak sa nemýlim tak dedenie ,ak predtým neboli žiadne iné závety atd. prebieha následovne. Po smrti svojej manželky polovicu majetku čo pripadal na manželku rovnakým dielom delíme priamym pozostalým manželovi a dcére. Po smrti dcéry polovičku podielu dcéry delíme na pozostalých to jest jej dve deti a manžela rovnakým dielom.
Je to tak?My sme s manželkou pred 15 rokmi veľmi podobným spôsobom dedili dom v ktorom momentálne žijeme.


No mohlo by to tak byť.
Ale mohli sa aj rozviesť a vyporiadať si majetok inak.
Predmetom dedenia bude iba to, čo je v jeho vlastníctve, teda aj zapísané v katastri.
Ak "nehodná" vnučka zdedila časť po matke, tak jej to už zostane.
marjankaj
05.04.10,08:26
Na Porade si pomaly zvykám, že treba pozerať do zákonov, lebo radiť len tak po pamäti sa mi nie vždy vyplatilo.;)

Presne tak.:)
Aj ja si tak hovorím. A ešte aj tak mi sem tam niečo ujde.
mona091
05.04.10,08:49
fakt je tu uz riadny gulas,

preto by som aj ja, ako uz bolo spomenute,

vsetko podarovala, alebo predala za symbolicku cenu, uplatnila by som si pravo dozitia,

a je po probleme
marjankaj
05.04.10,08:54
fakt je tu uz riadny gulas,

preto by som aj ja, ako uz bolo spomenute,

vsetko podarovala, alebo predala za symbolicku cenu, uplatnila by som si pravo dozitia,

a je po probleme

To tiež nemusí byť vždy najlepšie riešenie. Čo ak o majetok prejaví záujem exekútor. Aj ten bude brať ohľad na vecné bremeno? A aj to ako sa bude potom správať "obdarovaný", nemusí byť jasné. Môže to predať ďalej. V telke boli také prípady.
buchač
05.04.10,08:57
...hm a prečo každý medituje nad tým , že je to nehnuteľnosť ...???

Veď ...


Svoj majetok by som chcel odkázať vnučke, ktorá sa o mňa stará .
marjankaj
05.04.10,09:09
...hm a prečo každý medituje nad tým , že je to nehnuteľnosť ...???

Veď ...

Lebo pre pár kusov nábytku by asi nebolo treba dedičské konanie. Alebo áno? Peniaze sa dajú ľahko previesť na iný účet. Ale nehnuteľnosť musí prejsť cez kataster. Auto zase cez dopravný inšpektorát. Na ostatné stačí darovacia zmluva.
mona091
05.04.10,09:14
To tiež nemusí byť vždy najlepšie riešenie. Čo ak o majetok prejaví záujem exekútor. Aj ten bude brať ohľad na vecné bremeno? A aj to ako sa bude potom správať "obdarovaný", nemusí byť jasné. Môže to predať ďalej. V telke boli také prípady.

vsak prave o tom vravim, ze v tomto pripade na vecne bremeno nebude nikto hladiet, ak majjetok vlastnik preda, nadobudatel ho kupi bez vecneho bremena, ale uplatnia vecne bremeno prava dozitia predavajuceho
buchač
05.04.10,09:34
Lebo pre pár kusov nábytku by asi nebolo treba dedičské konanie. Alebo áno? Peniaze sa dajú ľahko previesť na iný účet. Ale nehnuteľnosť musí prejsť cez kataster. Auto zase cez dopravný inšpektorát. Na ostatné stačí darovacia zmluva.

...nejdem tu dilemu rozvíjať ....ale nie je nábytok ako nábytok ...či ...?

A ešte vždy sa nájde / môže sa / niečo ako je zbierka obrazov , mincí , známok , porcelánu ....ajajáááj ...a myslím si , že tam už by fakt nastúpil notársky úrad .

Ale veď to všetci inak dobre vieme , že pre aj iné , lacnejšie veci sa už rodina vedela rozkmotriť ...;)
marjankaj
05.04.10,09:58
...nejdem tu dilemu rozvíjať ....ale nie je nábytok ako nábytok ...či ...?

A ešte vždy sa nájde / môže sa / niečo ako je zbierka obrazov , mincí , známok , porcelánu ....ajajáááj ...a myslím si , že tam už by fakt nastúpil notársky úrad .

Ale veď to všetci inak dobre vieme , že pre aj iné , lacnejšie veci sa už rodina vedela rozkmotriť ...;)

Máš pravdu, darmo my tu budeme teoretizovať, keď nevieme o čo ide. A ak tam tá vnučka býva s ním, tak by ťažko dokazovali, že ten majetok patril poručiteľovi.
mona091
05.04.10,10:04
sorryyy,

az teraz som si vsimla, ze som do gulasu namiesala 2 temy: temu ako vydedit vnucata plus ako vyhodit ex, pokial ziadnym sposobom nefiguruje na LV,

takze spravim poriadok:
- ak nechcem vnucatu podarovat dedicstvo vo forme sudnych sporov, vyriesim to za zivota darom alebo predajom s poistkou vecneho bremena, alebo s poistkouminimalneho spoluvlastnickeho podielu

- ex-m by som oficialne nevpustila, kedze nema ziadny narok, iba zmluvu, ktoru si moze dat na sudy, a ak dozije nechsa aj sudi
Petra Nová
05.04.10,12:49
Petra, no veď práve. Uveriť Xanti pre mňa znamená vyjadriť názor právnikov k jej. Ja Ti teda zosumarizujem názor Xanti ako ho vnímam ja a budem netrpezlivo čakať na vyjadrenie právnikov. Kľudne aj po šibačke a oddýchnutých.:)
TAKŽE:
1/ Vydedím dieťa, ktoré si nezaslúži ani cent. V Zmysle zákona. Lebo je nehodné môjho majetku. Lebo sa o mňa nestará, etc.../Zatiaľ akože..../
2/ Spíšem u notára závet, v ktorej od nehodného vydedeného majetok poručím vnučke.
3/ Nehodný sa obráti na súd, ktorý v zmysle paragrafu určí, že teda len 1/2 z dedičstva, ale dostane.
3/A tak chúďa vnúča sa bude súdiť s nehodným a dá mu polovicu napriek môjmu aj posmrtnému ďalšiemu infarktu.
4/ Ak bude nehodné vnúča a dieťa a vydedím oboch, závet napíšem na suseda, tak obaja nehodní sa obrátia na súd a ten im určí minimálne 1/2, a 1/4, ak správne chápem Xanti.
Ak som toto celé napísala a pochopila správne, tak fakt ani vydedenie ani závet už nestíham....:);). Notári šibú......:mee:
Ja žasnem, Danila, koľko právnikov vyslovilo názor k Tvojím pochybnostiam. To asi tá veľkonočná bujarosť. A zrazu je z témy mix, pozostávajúci z olomouckých syrečkov s haringami a s ... :rolleyes::cool::mee:

Áno, chápeš problematiku vydedenia veľmi správne, až na to, že Ťa poplietli jedným detailom - závetom.

Asi bude treba zopakovať, o čom je téma. Zadávateľ sa pýtal na vydedenie nehodného vnúčika, ktorý o neho už 10 rokov neprejavuje žiadny záujem a neposkytuje mu potrebnú pomoc v starobe a chorobe. V zmysle ustanovenia § 469a ods.1 Obč.zákonníka sa zdá, že má dôvod na vydedenie tohto vnúčika. Predpokladajme, že ten dôvod je skutočný a preukázateľný aj v prípade, keď už ho nebude a nastúpi dedičská mašinéria.

Ak poručiteľ chce nehodného vnuka vydediť a má na to dôvod, tak nech tak urobí. Určite odporúčam ísť za notárom a ten mu spíše potrebnú listinu o vydedení. Notári zvyknú zhodnotiť aj skutkový stav, či spĺňa zákonný dôvod na vydedenie a postrážia, aby listina mala požadované náležitosti. K tomu spochybňovaniu vydedenia nehodným vnúčikom, budúcemu sporu a možnému výsledku. Všetko na svete sa dá spochybniť a o všetko sa dá súdiť. Ale, keby sme vydedenie brali takto negativisticky, tak načo by bolo toto ustanovenie v Občianskom zákonníku?

Závet s vydedením nemá nič spoločné!!! Vlastne má, sú to dva samostatné inštitúty dedičského práva. Sú vo vzťahu ako jablká a hrušky. Obidva sú ovocie, ale každé iné. Závetom nemožno nikoho vydediť (v zmysle právnom). Závetom sa dá len zabrániť, aby podľa zákona dedili tí, ktorí nie sú neopomenuteľnými dedičmi. Nehodný vnúčik však je neopomenuteľným dedičom a ak je dospelý, musí dostať aspoň polovicu svojho zákonného podielu. V tomto prípade tú štvrtinu, o ktorej píšeš. Ak by závet bol v rozpore s jeho zákonným nárokom, potom by bol v tejto časti neplatný.

Hrôza ma chytá z rád typu: daruj, predaj, zbav sa svojho vlastníctva, stačí si zriadiť právo doživotného užívania nehnuteľnosti v podobe vecného bremena. Kto je na Porade dlhšie , určite prečítal nejednu tému, kde sa zadávatelia pýtali, ako zrušiť právo doživotného užívania domu, či bytu. A ono sa zrušiť dá!!!! Preto nevidím žiadny rozumný dôvod, aby sa poručiteľ zbavoval svojho majetku za svojho života a možno skončil ako bezdomovec. Ak je zákonný dôvod na vydedenie, potom ho treba použiť, pretože to je zákonné riešenie.


Doplnenie:
Keďže vznikli pochybnosti o tom, či okrem dieťaťa - syna a dcéry, je neopomenuteľný dedič aj vnuk, pravnuk poručiteľa, atď. , k tomu uvádzam, že to vyplýva z ustanovenia § 479 Občianskeho zákonníka, kde sa používa slovo potomok, namiesto dieťaťa.
Danila
06.04.10,18:53
Ja žasnem, Danila, koľko právnikov vyslovilo názor k Tvojím pochybnostiam. To asi tá veľkonočná bujarosť. A zrazu je z témy mix, pozostávajúci z olomouckých syrečkov s haringami a s ... :rolleyes::cool::mee:

Áno, chápeš problematiku vydedenia veľmi správne, až na to, že Ťa poplietli jedným detailom - závetom.

Asi bude treba zopakovať, o čom je téma. Zadávateľ sa pýtal na vydedenie nehodného vnúčika, ktorý o neho už 10 rokov neprejavuje žiadny záujem a neposkytuje mu potrebnú pomoc v starobe a chorobe. V zmysle ustanovenia § 469a ods.1 Obč.zákonníka sa zdá, že má dôvod na vydedenie tohto vnúčika. Predpokladajme, že ten dôvod je skutočný a preukázateľný aj v prípade, keď už ho nebude a nastúpi dedičská mašinéria.

Ak poručiteľ chce nehodného vnuka vydediť a má na to dôvod, tak nech tak urobí. Určite odporúčam ísť za notárom a ten mu spíše potrebnú listinu o vydedení. Notári zvyknú zhodnotiť aj skutkový stav, či spĺňa zákonný dôvod na vydedenie a postrážia, aby listina mala požadované náležitosti. K tomu spochybňovaniu vydedenia nehodným vnúčikom, budúcemu sporu a možnému výsledku. Všetko na svete sa dá spochybniť a o všetko sa dá súdiť. Ale, keby sme vydedenie brali takto negativisticky, tak načo by bolo toto ustanovenie v Občianskom zákonníku?

Závet s vydedením nemá nič spoločné!!! Vlastne má, sú to dva samostatné inštitúty dedičského práva. Sú vo vzťahu ako jablká a hrušky. Obidva sú ovocie, ale každé iné. Závetom nemožno nikoho vydediť (v zmysle právnom). Závetom sa dá len zabrániť, aby podľa zákona dedili tí, ktorí nie sú neopomenuteľnými dedičmi. Nehodný vnúčik však je neopomenuteľným dedičom a ak je dospelý, musí dostať aspoň polovicu svojho zákonného podielu. V tomto prípade tú štvrtinu, o ktorej píšeš. Ak by závet bol v rozpore s jeho zákonným nárokom, potom by bol v tejto časti neplatný.

Hrôza ma chytá z rád typu: daruj, predaj, zbav sa svojho vlastníctva, stačí si zriadiť právo doživotného užívania nehnuteľnosti v podobe vecného bremena. Kto je na Porade dlhšie , určite prečítal nejednu tému, kde sa zadávatelia pýtali, ako zrušiť právo doživotného užívania domu, či bytu. A ono sa zrušiť dá!!!! Preto nevidím žiadny rozumný dôvod, aby sa poručiteľ zbavoval svojho majetku za svojho života a možno skončil ako bezdomovec. Ak je zákonný dôvod na vydedenie, potom ho treba použiť, pretože to je zákonné riešenie.


Doplnenie:
Keďže vznikli pochybnosti o tom, či okrem dieťaťa - syna a dcéry, je neopomenuteľný dedič aj vnuk, pravnuk poručiteľa, atď. , k tomu uvádzam, že to vyplýva z ustanovenia § 479 Občianskeho zákonníka, kde sa používa slovo potomok, namiesto dieťaťa.Milá Petra, ďakujem. Takže opäť zdôrazňujem to staré, ale múdre a stále platné:
ŠUSTER DRŽ SA SVOJHO KOPYTA!!!!!!!!!!!!!!!:);)
nika17
06.04.10,19:39
jasné, vydediť je možné nielen dcéru/syna, ale aj ich priamych potomkov, čiže vnuka/vnučky...
Petra Nová
07.04.10,12:37
Milá Petra, ďakujem. Takže opäť zdôrazňujem to staré, ale múdre a stále platné:
ŠUSTER DRŽ SA SVOJHO KOPYTA!!!!!!!!!!!!!!!:);)
Možno by som ešte doplnila, že keď som písala ten predchádzajúci príspevok, tak som vychádzala z toho, že z príspevkov Xanti vyplýva, že vnuk môže byť vydedený, ale nie závetom.

A keď je tu už toľko toho popísané, tak pre väčšiu zrozumiteľnosť uvediem modelový príklad:

Jeden žijúci rodič-poručiteľ, nehodná vnučka, s dvomi deťmi, hodný syn tiež s dvomi deťmi. Predpokladajme, že poručiteľ má niektorý z dôvodov pre vydedenie (§ 469a ods.1 Obč.zák.). Predmetom dedenia je byt.

Aby zabránil dedeniu nehodnej vnučky, môže postupovať dvomi spôsobmi.

1. Spíše listinu o vydedení nehodnej vnučky, čím vnučka stráca dedičskú spôsobilosť a teda prestáva byť dedičom. Ak v tejto listine výslovne uvedie, že vydedenie sa týka aj jej potomkov(teda pravnukov/pravnučiek a ich potomkov) potom účinky vydedenia sa vzťahujú aj na týchto potomkov, stávajú sa rovnako nespôsobilými dedičmi. Ak v listine vydedí len vnučku, bez toho, žeby v listine uviedol , že jej účinky sa vzťahujú aj na jej deti, potom na uvoľnený dedičský podiel po vnučke nastupujú jej deti(ich potomkovia). Podľa zákona dedí polovicu bytu syn a druhú polovicu vnúčatá, každé po jednej štvrtine. Ak vydedí vnučku, s účinkami aj na jej potomkov, potom zdedí celý byt len syn. V tomto prípade by sa dedilo podľa zákona, teda v zmysle § 473 až 475a Obč.zák.

2. Poručiteľ môže(nemusí) okrem listiny o vydedení vnučky, spísať aj závet. Potom sa dedí zo závetu podľa § 476 až 480 Obč. zák., ak závet nie je neplatný pre rozpor so zákonom. Ak v listine o vydedení vnučky poručiteľ neuviedol, že účinky vydedenia sa vzťahujú aj na jej dve deti (pravnúčatá), resp. ďalších jej potomkov, potom v závete môže zmeniť dedičské podiely, ak deti vnučky sú už dospelé. Napr. tak, že každé dieťa vydedenej vnučky zdedí 1/8 a syn poručiteľa 6/8. Ak by deti vnučky neboli plnoleté, potom každé jej dieťa musí dostať to, na čo ma nárok zo zákona, t.j. po 2/8 a syn len 4/8. Ak by závet v tomto prípade určoval iné podiely, bol by v tej časti neplatný.

3. Ak by poručiteľ spísal len závet( nie aj listinu o vydedení vnučky/pravnúčat) a v ňom poručil byt len synovi v celosti, bol by závet absolútne neplatný podľa §39 Obč.zák. čo do okruhu dedičov a výšky ich dedičských podielov, teda celý. Dediči by dedili podľa zákona. Teda 2/4 syn a po 1/4 pravnúčatá.

Hádam je to takto zrozumiteľnejšie.:)
Llívia
11.10.10,09:01
Trochu mimotemy
...
Ak poručiteľ chce nehodného vnuka vydediť a má na to dôvod, tak nech tak urobí. Určite odporúčam ísť za notárom a ten mu spíše potrebnú listinu o vydedení. Notári zvyknú zhodnotiť aj skutkový stav, či spĺňa zákonný dôvod na vydedenie a postrážia, aby listina mala požadované náležitosti. K tomu spochybňovaniu vydedenia nehodným vnúčikom, budúcemu sporu a možnému výsledku. Všetko na svete sa dá spochybniť a o všetko sa dá súdiť. Ale, keby sme vydedenie brali takto negativisticky, tak načo by bolo toto ustanovenie v Občianskom zákonníku?
S jedným známy sa dohadujeme, že listinu o vydedení (vydedenie) musí schváliť súd. Ja tvrdím, že vydedenie súd schváliť nemusí. On tvrdí, že súd ho schváliť musí + listina o vydedení musí byť uschovaná u notára. Kto z nás má pravdu?
Chobot
11.10.10,09:05
Trochu mimotemy
S jedným známy sa dohadujeme, že listinu o vydedení (vydedenie) musí schváliť súd. Ja tvrdí, že vydedenie súd schváliť nemusí. On tvrdí, že súd ho schváliť musí + listina o vydedení musí byť uschovaná u notára. Kto z nás má pravdu?

Súhlasím s tebou. Na listinu o vydedení sa vzťahujú rovnaké podmienky, ako na závet. Vlastne závet je listina o vydedení. Ani závet nemusí byť schválený súdom.

Až keď dedič nesúhlasí so závetom (teda aj s vydedením) rozhodne o jeho platnosti súd.
Oliwa
11.10.10,11:38
Súhlasím s tebou. Na listinu o vydedení sa vzťahujú rovnaké podmienky, ako na závet. Vlastne závet je listina o vydedení. Ani závet nemusí byť schválený súdom.

Až keď dedič nesúhlasí so závetom (teda aj s vydedením) rozhodne o jeho platnosti súd.
No s touto vetou si dovolím nesúhlasiť.
Závetom môže predsa potomok /a nielen on :cool:/ majetok aj zdediť :). Len potomka je však možné ním vydediť /čiastočne/. :mee:
Teda závet nerovná sa listina o vydedení.
Chobot
11.10.10,13:12
No s touto vetou si dovolím nesúhlasiť.
Závetom môže predsa potomok /a nielen on :cool:/ majetok aj zdediť :). Len potomka je však možné ním vydediť /čiastočne/. :mee:
Teda závet nerovná sa listina o vydedení.

Tak napr. napíšem závet, v ktorom určím, že dom dostane môj syn, záhradu moja dcéra, byt pripadne manželke. Zároveň v závete napíšem, že môj druhý syn, ktorý žije neusporiadaným životom a momentálne sedí v Ilave za násilné trestné činy nedostane nič.

Podľa teba je teda táto listina neplatná a o tom vydedení musím napísať osobitnú listinu?
Llívia
11.10.10,15:52
Tiež som si na nete našla článok (autorom bol právnik), že závete môže obsahovať aj vydedenie potomka. Konkrétne je tam napísané: "Nie je na závadu, že vydedenie a závet sú obsiahnuté v jednej listine." http://korzar.sme.sk/c/4559119/pytate-sa-pravnika.html (je to z r. 2004.)
Petra Nová
11.10.10,17:31
Tak napr. napíšem závet, v ktorom určím, že dom dostane môj syn, záhradu moja dcéra, byt pripadne manželke. Zároveň v závete napíšem, že môj druhý syn, ktorý žije neusporiadaným životom a momentálne sedí v Ilave za násilné trestné činy nedostane nič.

Podľa teba je teda táto listina neplatná a o tom vydedení musím napísať osobitnú listinu?

Oliwa to napísala správne. Závet nie je vlastne listina o vydedení. Závet a vydedenie potomka sú to dva rozdielne právne úkony, ale nie je vylúčené, aby boli obsiahnuté v jednej listine.
Chobot
12.10.10,06:39
Oliwa to napísala správne. Závet nie je vlastne listina o vydedení. Závet a vydedenie potomka sú to dva rozdielne právne úkony, ale nie je vylúčené, aby boli obsiahnuté v jednej listine.

Tak som to myslel, že môže ísť aj o jednu listinu. Alebo že vydedenie môže mať formu závetu a potom pre listinu o vydedení by mali platiť rovnaké pravidlá ako pre závet.

A pôvodná otázka bola, či musí byť vydedenie schválené súdom. Ak teda závet nemusí schvaľovať súd, (stačí ju napísať vo forme notárskej zápisnice, alebo vlastnoručne, alebo overiť dvomi svedkami), tak ani vydedenie nemusí schvaľovať súd. Myslím správne?
Mária27
12.10.10,07:51
Vydedenie je jednostranný právny úkon, musí sa vykonať spísaním listiny o vydedení, ktorá má charakter negatívneho závetu. Môže byť priamo zahrnutá do závetu alebo môže byť spísaná samostatne. O forme listiny o vydedení platia ustanovenia §§ 476 a 480 OZ, teda ako o závete. Listinu možno uložiť do notárskej úschovy (ako závet - bude v Notárskom centrálnom registri závetov), netreba ju schvalovať súdom.

Platnosť listiny o vydedení je podmienená tým, že musí vyhovovať všeobecným náležitostiam právnych úkonov (§ 34 a nasl.) a tiež špeciálnym náležitostiam pre tento úkon. V listine musí byť uvedený konkrétny zákonný dôvod vydedenia, inak by bola absolútne neplatná (§ 39).