k8jo
07.04.10,02:24
Dobrý deň,

s kolegom si chceme otvoriť podnik/krčmičku, kde budeme čapovať pivo, nalievať alkohol, nechceme to s kuchyňou... Tu na porada.sk som čítal veľa príspevkov, avšak nie je mi všetko jasné. Ak mi viete pomôcť, budem veľmi vďačný...

1. Čítal som, že ak v podniku nebudeme podávať jedlo, môžeme si to zapísať ako voľnú živnosť/predmet činnosti - Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu - Príprava a predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov...

Avšak v živnostenskom zákone som našiel aj - § 38 Pohostinská činnosť - (1) Pohostinskou činnosťou sa rozumie príprava a predaj jedál a nápojov, ak sa podávajú na priamu konzumáciu na mieste. Chcem sa opýtať, čo znamená to "NA MIESTE" a čo mám rozumieť pod pojmom PRÍPRAVA? Ak napr. nebudem nalievať čisto kúpený alkohol, ale trebárs urobím koktejl, už som tým akože pripravil nápoj a tým pádom to musím viesť ako Pohostinskú činnosť a následne je to už remeselná živnosť??

Ak niekto vie, poraďte mi prosím.

2. Z predchádzajúceho bodu vyplýva aj moja následná nezrovnalosť.

Čítal som príspevky o remeselnej a voľnej živnosti. Ako je to presne s hygienou? Ak ide o remeselnú živnosť - potrebujem byť vyučený/vyškolený v odbore kuchár-čašník-obsluha-pohostinstvo, resp. môj zamestnanec, ktorý bude za to všetko následne zodpovedný? Ak je to voľná živnosť, čo potrebujem na prevádzkovanie, keď by sme v "krčme" boli iba ja s kolegom, potrebujeme nejakú odbornú spôsobilosť, alebo stačí iba zdravotný/či hygienický preukaz/ potvrdenie od lekára/ (neviem ako sa to presne volá)... resp. ak by to bola voľná živnosť, nepotrebovali by sme žiadnu spôsobilosť? Ale nejaké potvrdenie od Hygienikov tam musí určite byť...

V tejto oblasti sa nevyznám, aj keď som si čo to preštudoval... bol by som veľmi vdačný, ak by mi niekto vedel poradiť...ďakujem všetkým za odpovede...

Karol
dalilada
07.04.10,01:41
1, schválenie priestorov na otvorenie prevádzky je nevyhnutné. Je najlepšie ísť prekonzultovať priestory ešte pred rekonštrukciou na Úrad verejného zdravotníctva - hygiena, kde vám vysvetlia všetky podmienky,ktoré musíte spĺňať pri tom ktorom type služieb (pozor na kategorizáciu od ktorej sa odvíjajú povinnosti - napr. cudzojazyčný preklad menu, detské stoličky, počet toaliet a pod.) . Následne ich budete musieť požiadať o obhliadku a schválenie priestorov - kolkovaná žiadosť.

2, ak chcete byť s kolegom v krčme bez zamestnacov - odporúčam voľnú živnosť - ako je uvedená v texte. Pred vypísaním žiadosti o živnosť, je názov živnosti vhodné prekonzultovať s pracovníčkou na živnostenskom.
AnikoAd
08.04.10,12:43
Na krčmu ti stačí volná živnosť, aj keby si hned miešal nápoje. Ved už len strik je miešaný nápoj... môžeš tam predávat aj bagety,balené, ale musíš mat zvlášt chladničku....
Musíš spraviť skúšky na hygiene o odbornej spôsobilosti , na manipuláciu s potravinami.Zdravotný preukaz je samozrejmost.Nezabudni na povolenie na predaj alkoholu od colníkov.
grafmart
20.07.11,21:11
Na krčmu ti stačí volná živnosť, aj keby si hned miešal nápoje. Ved už len strik je miešaný nápoj... môžeš tam predávat aj bagety,balené, ale musíš mat zvlášt chladničku....
Musíš spraviť skúšky na hygiene o odbornej spôsobilosti , na manipuláciu s potravinami.Zdravotný preukaz je samozrejmost.Nezabudni na povolenie na predaj alkoholu od colníkov.

Ahojte, pridám aj ja otázku.
Chceme otvoriť kaviareň, mám voľnú živnosť: Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia.

OTÁZKA: Ak chcem ku káve predávať aj jednoduché pokrmy typu ovocný pohár, smotanový pohár atď., ktoré by som si pripravila sama, potrebujem k tomu remeselnú živnosť Pohostinské služby?, alebo to ešte spadá pod Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia (ako napr. hod-dog atd.)?

Ďakujem :)