Micifuzik
07.04.10,09:22
Ahojte, chcela by som sa spýtať niekoho kto chová sliepky, čo s tým, keď sliepky požierajú svoje vajíčka.
Mám 14 sliepok a 2 kohútov, celú zimu neznášali ani 1 vajíčko, hoci nie sú staré, ale to je asi normálne, že v zime neznášajú. ale mne neznášajú ani teraz a prišla som na to, že ich požierajú. ale im musia veľmi chutiť, lebo zo 14 sliepok nemám nikdy ani 1 vajce. minule som na to prišla tak, že som im dala do tej nádoby kde by mali znášať vajíčko. a dve sliepky sa hneď naň vrhli a rozďobali ho. samozrejme sa pridali všetky ostatné. tie dve ,,hriešnice,, som hneď oddelila ale vajíčka som ešte nenašla. myslím si, že to robia všetky.
kde som urobila chybu? celú zimu boli kŕmené obilím, dávala som im teplú vodu a vo februári som im dávala aj takú vitamínovú zmes na znášku.
prosím o radu, lebo zatiaľ mám z nich iba škodu, žiadny úžitok. a hlavne ma to hnevá.
ďakujem
arizona
07.04.10,07:24
Chobot
07.04.10,07:29
Ahojte, chcela by som sa spýtať niekoho kto chová sliepky, čo s tým, keď sliepky požierajú svoje vajíčka.
Mám 14 sliepok a 2 kohútov, celú zimu neznášali ani 1 vajíčko, hoci nie sú staré, ale to je asi normálne, že v zime neznášajú. ale mne neznášajú ani teraz a prišla som na to, že ich požierajú. ale im musia veľmi chutiť, lebo zo 14 sliepok nemám nikdy ani 1 vajce. minule som na to prišla tak, že som im dala do tej nádoby kde by mali znášať vajíčko. a dve sliepky sa hneď naň vrhli a rozďobali ho. samozrejme sa pridali všetky ostatné. tie dve ,,hriešnice,, som hneď oddelila ale vajíčka som ešte nenašla. myslím si, že to robia všetky.
kde som urobila chybu? celú zimu boli kŕmené obilím, dávala som im teplú vodu a vo februári som im dávala aj takú vitamínovú zmes na znášku.
prosím o radu, lebo zatiaľ mám z nich iba škodu, žiadny úžitok. a hlavne ma to hnevá.
ďakujem

Máš 2 možnosti:
- buď si vyrobíš znášacie zariadenie, ktoré zabezpečí, že po znesení vajíčka nebudú mať k nemu sliepky prístup (také nejaké prepadávacie debničky) a časom si odvyknú od požierania vajíčok alebo
- vymeniť celý chov sliepok za mladé

Inak sliepky znášajú aj v zime, len menej.
Martin Mocko
07.04.10,07:31
Ja by som povedal, že im chýba vápnik. Škrupiny z vajíčok nevyhadzuj. Ale vysuš, rozdrv na menšie kúsky a daj im ich zjesť..mohlo by to pomôcť.
Darina1234
07.04.10,07:34
Treba im jemne zrezat zo zobaka a ponamacat ich cele v sude s vodou, mali by prestat
Micifuzik
07.04.10,07:57
zrezať zo zobáka? čím zrezať? neviem či to zvládnem :) to mám urobiť každej? každú aj namočiť do suda s vodou?


chobot : znášacie zariadenie? vieš mi sem prilepiť fotku ako by to malo vyzerať? to si vyrobím doma?

ďakujem za všetky rady a príspevky
Danielle369
07.04.10,08:01
volakedy sme chovali doma sliepky a si pamätám že mama im škrupinky vajec vždy primiešala do krmiva..pomáha to
Kristina27
07.04.10,08:12
Aj nám požierali vlastné vajíčka. Potom išli sliepočky do polievky, postupne. :)

Teraz máme nové, tiež im škrupinky od vajíčok sušíme, drvíme a dávame do krmiva.
oriesok
07.04.10,08:40
Ahojte, zrezať zobáčiky a namočiť do vody do suda? To bol dúfam žart, aj keď blbý.Sliepky znášajú v zime menej,ale znášajú.Pri takom počte sliepok by si predsa mala nájsť každý deň aspoň niečo.SÚhlasím, my sme doma tiež všetky škrupiny odkladali a dávali sliepkam.Okrem zrna sme im tiež dávali aj šupy zo zemiakov-uvarené, mali to radi. Doporučujem prikúpiť zmesku pre nosnice,(obsahuje všetky potrebné živiny) aspoň občas im dať.A zamýšľam sa nad záhadnou stratou vajec,nemohla by tam chodiť na návštevu nejaká lasička?Mali sme takú skúsenosť.Vždy sme mali nejako veľa peria v chlieve, chuderky sa plašili a bránili zároveň.Alebo že by bol šikovnejší a rýchlejší niekto od vedľa?! Všetko je možné!!!!To na odľahčenie.Veľa šťastia v pátraní po stratených vajciach.
oriesok
07.04.10,08:49
Ešte doplním, teraz na jar im treba dávať veľa zeleného, ak sa nemôžu samé pásť. Sekali sme im aj žihľavu nasekanú a zaparenú so šrotom.Práve zo zeleného sú pekné žlté vajíčka-žĺtka.A aby mali stále vodu.!
Chobot
07.04.10,12:32
zrezať zo zobáka? čím zrezať? neviem či to zvládnem :) to mám urobiť každej? každú aj namočiť do suda s vodou?


chobot : znášacie zariadenie? vieš mi sem prilepiť fotku ako by to malo vyzerať? to si vyrobím doma?

ďakujem za všetky rady a príspevky

Bohužiaľ som nič také hotové nenašiel. Ale podľa vzoru tých veľkochovov by sa to dalo spraviť. Treba k tomu trochu šikovnosti, správne náradie a materiál a trochu predstavivosti.

Bola by to taká debnička s dvojitým dnom. Vrchné dno, kam by znášali vajíčka, by bolo naklonené dozadu, kam by sa vajíčko po znesení skotúľalo. Tam by bola škára, cez ktorú by spadlo na druhé dno (vystlané napr. molitanom, aby sa nerozbili). Tak by po znesení na dne nevideli sliepky žiadne vajíčka a nerozbíjali by ich.

Alebo by ani nemusela mať dvojité dno, stačila by tá naklonená rovina a dvojitá zadná stena. Po znesení by sa vajíčko skotúľalo štrbinou v zadnej stene za prvú zadnú stenu a tam by sa vajíčka zbierali.
durisovad
07.04.10,13:12
Ja by som povedal, že im chýba vápnik. Škrupiny z vajíčok nevyhadzuj. Ale vysuš, rozdrv na menšie kúsky a daj im ich zjesť..mohlo by to pomôcť.
Toto robila aj moja svokra, ked zbadala, ze sliepky vyzieraju vlastnu znasku. Pomohlo to.
Lenka*1
07.04.10,13:28
aj moja mamina dava skrupiny a tiez chodi castejsie pozerat, ci nejake nezniesli, popripade ked zacuje to "hrde" kotkodakanie po zneseni, tak vtedy ide vybrat.
misoft
07.04.10,15:20
Tým, že sliepky znášajú vajcia, vylučujú z tela pre ne veľmi potrebný vápnik. Ten potom musia doplniť - robia to požieraním vlastnej znášky - dopĺňajú chýbajúce. Predo mnou veľmi dobre radili - škrupiny v vajec podrviť, prisypať do krmiva, dať aj zelené krmivo a dostatok vody.
220870
07.04.10,17:13
Niekedy úplne stačí ak sliepkam urobíte pieskovisko.Dajte im piesok v ktorom sa môžu hrabať.
tetrisss
07.04.10,17:50
Uz tu taka tema kedysi bola, ale zopakujem, mam to z vlastnej skusenosti, skrupinky z vajec treba na sucho oprazit do hneda, inak to dost pachne, no a nechat vychladnut, rozdrvit a dat im zozrat, teda sliepkam:), uz mi to dvakrat pomohlo, treba vyskusat.
anonym222
07.04.10,18:17
Každá sliepka sa vždy pustí do rozbitého vajca. Cele vajce väčšinou nezje, ale ak sliepkam chýba vápnik tak je možné, že zožerú aj toto. Tak ako to tu už mnohokrát odznelo, treba im dávať všetky škrupiny z vajec a aj zelenú trávu a žihľavu. Videl som už aj to, že v zime sliepky vyďobávali omietku zo steny, pretože obsahuje vápno.
Taktiež je treba veľmi často zbierať vajcia.
S tým zobákom a vodou je nezmysel. Do studenej vody sa zvykla hodiť kvočka, ak gazdiná chcela aby kvočka nesedela na vajciach. Keď sa takto schladila, už viacej nesedela, pretože jej klesla teplota, ktorú má kvočka vyššiu ako iné sliepky.
Ak sa im zabrúsia zobáky, nebudú vedieť poriadne žrať.
Darina1234
07.04.10,18:36
Ja som jednoducho napisala co robila moja mama, ked kury pili vajcia a ver, že sme ich chovali dlhe roky. jednoducho zobrala nožnice a strihala zobaky a pomohlo.
a_je_to
07.04.10,18:43
Heslovite :
Dostatok denného svetla, pitnej vody, piesku na trávenie, dreveného suchého popola na hrabanie a čistenie peria, bielkovinovej zložky, vápnika zo škrupín a drvených kostí, miesta pre znášanie typu malého úkrytu s kľudom od ostatných sliepok, zelené krmivo, miesta pre jednu nosnicu aspoň 2 m štvorcové. Ak požieranie vajec je v štádiu zlozvyku, už si neodvyknú. Ak sliepky v apríli nemajú znášku, ide o najmenej jeden závažný nedostatok v chove - chýbanie z vymenovaných podmienok. Treba kúpiť kŕmnu zmes pre nosnice v poľnonákupe, alebo v chovprodukte, doplniť sekanou žihľavou ... a to, čo už bolo napísané.
Sliepka nebude znášať do nádoby, potrebuje znášaciu búdku. Pre znášku potrebuje taký kľud, názorne ...ako človek na wc. Ak je dno trochu zošikmené dozadu, vajíčko sa skotúľa tam a sliepka vyjde von. V znášacej búdke sa určite do svojho produktu nepustí a iné to nevidia. Platí to pre voľný chov doma. Vo veľkochovoch mnoho z vymenovaného je zredukované na minimum a znáška ide. Všetko sa napísať nedá .... doporučujem preštudovať niečo z odbornej literatúry .... aby netrpeli sliepky. Strihanie zobákov sa robí pri kanibalizme, v šľachtiteľských chovoch, musí to robiť odborník, nedoporučujem.
sfinks
07.04.10,21:24
odstikni im zobaky aby nemali cim dobat .. ;)
Martin Mocko
08.04.10,03:42
Toto robila aj moja svokra, ked zbadala, ze sliepky vyzieraju vlastnu znasku. Pomohlo to.

A tak..ja som chlapec z dediny. Sliepky sme doma chovali véééľmi dlho. Vyhadzovať škrupiny bolo prísne zakázané. A nepamätám si, že by sliepky pojedali svoje vlastné vajíčka..možno ak sa nejaké podarilo len tak rozbiť, tak ho zjedli. Ale aj kvalita škrupiny bola ďaleko vyššia, keď dostávali vápnik späť.
sfinks
08.04.10,05:07
A tak..ja som chlapec z dediny. Sliepky sme doma chovali véééľmi dlho. Vyhadzovať škrupiny bolo prísne zakázané. A nepamätám si, že by sliepky pojedali svoje vlastné vajíčka..možno ak sa nejaké podarilo len tak rozbiť, tak ho zjedli. Ale aj kvalita škrupiny bola ďaleko vyššia, keď dostávali vápnik späť.

Nuz ... ked sliepkam zachutia skruppiny tak potom aj "kolegyni" jedia...
0123misa
08.04.10,10:46
skor by som úpovedala ze je to nedostatok vitaminov,,,,odporucam kupit vitaminy,,a nedavat im skrupiny z vajec, mozno im to zachutilo a preto ich vyjedali,,,,,:o
evuš
08.04.10,11:02
... okrem usušených škrupín /stačí voľne usušiť na vzduchu/, veľa zeleného, vody, "popolisko"..... skúste však do krmiva dokúpiť Vitamix pre nosnice /bežne ho kúpiť v lekárňach/ - je to 1 kg balenie, podávať podľa uvedeného návodu... nielenže nebudú vajcia požierať, ale budú mať vyššiu znášku a kvalitnejšiu škrupinu.... máme odskúšané i u prepelíc !
Micifuzik
08.04.10,12:26
Ahojte, teší ma, že mi toľko ľudí odpovedalo. Veľmi pekne ďakujem.
Vitamix som už kúpila, cez víkend skúsim zmajstrovať nejaké znášacie búdky, lebo doteraz znášajú do takých veľkých plytkých nádob a už odkladám aj škrupinky. a zelene je všade dosť, tak veľmi dúfam, že to nemajú ešte príliž zafixované v tých slepačích hlavách a pomôže to. ešte raz vrelá vďaka za rady :)
vikolla
14.04.10,12:48
Nalej im jednoducho asi 1dcl octu do 10 l vody a do krmiva primiesaj hydrat vapno asi 2pol.lizice.Tento problem som mal aj ja a prestali zo dna na den. Vajce si ani nevsimnu. Ked to nepomoze tak im chyba zelezo s ostrim na konci-sekera.
Micifuzik
20.04.10,07:00
Ahojte
predstavte si, vitamíny pomohli ani nie za celý týždeň. sliepky prestali vajíčka požierať. neverila by som, že im bude stačiť taký krátky čas.
ďakujem, takže už to mám overené, netreba hneď sliepočky ,,likvidovať,, oni na to zabudnú keď budú mať dostatok vitamínov.
ďakujem :)
evuš
20.04.10,07:10
Ahojte
predstavte si, vitamíny pomohli ani nie za celý týždeň. sliepky prestali vajíčka požierať. neverila by som, že im bude stačiť taký krátky čas.
ďakujem, takže už to mám overené, netreba hneď sliepočky ,,likvidovať,, oni na to zabudnú keď budú mať dostatok vitamínov.
ďakujem :)

:D:D:D takže sme pomohli zachrániť toľko bytostí ?! super....:D:D:D