AcapulcoGOLD
07.04.10,15:45
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať. Ak zamestnám brata, prípadne mamu ako výpomoc do maloobchodnej predajne som povinný viesť aj mzdové účtovníctvo? Aká povinnosť pre mňa ešte vyplýva?

Ďakujem
Zoltán Kovács
07.04.10,13:55
Ak zamestnáš na pracovnú zmluvu tak áno.
Povinnosti:
- registrácia v SP, ZP a DÚ
- mesačne robiť zúčtovanie mzdy
- mesačne platiť odvody a predkladať poisťovňam výkazy
- platiť daň zo mzdy
- kvartálne predkladať DÚ prehľady
.
.
.
.
rodina1
07.04.10,14:01
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať. Ak zamestnám brata, prípadne mamu ako výpomoc do maloobchodnej predajne som povinný viesť aj mzdové účtovníctvo? Aká
povinnosť pre mňa ešte vyplýva?

Ďakujem


Zákon o nelegálnej práci:

㤠2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú
osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho
príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel,
ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku
podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre
fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný
v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo

dôchodkovo
poistený, je poberateľom dôchodku podľa
osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom
do 26 rokov veku.“.

Z uvedeného vyplýva, že zamestnať rodinného príslušníka bez povinnosti zahlásenia zamestnanca na SP je možné aj v prípade, ak tento je dôchodkovo poistený, alebo je poberateľom dôchodku alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.
Ak tvoj brat alebo matka nespĺňajú ani jednu z podmienok, a ty ich chceš zamestnať, môžeš tak urobiť buď na Dohodu o pracovnej činnosti (za týždeň je možno odpracovať max. 10 hodín), alebo na Dohodu o vykonaní práce (za rok možno odpracovať max. 350 hod.). V obidvoch prípadoch je však potrebné brata alebo matku zahlásiť aj na SP. Ty máš potom ako zamestnávateľ povinnosť prihlásiť seba ako zamestnávateľa na SP a zároveň aj príbuzných ako zamestnancov.Ale môžeš s nimi uzatvoriť aj pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy.
Myslím si však, ak pôjde len o príležitostnú prácu, bude pre teba výhodnejšia niektorá z dohôd mimo pracovného pomeru.
AcapulcoGOLD
07.04.10,14:14
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede. Čiže pokiaľ brat a mama spĺňajú niektorú z podmienok, nieje potrebné uzatvárať nijakú zmluvu? Správne som pochopil?
rodina1
07.04.10,14:30
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede. Čiže pokiaľ brat a mama spĺňajú niektorú z podmienok, nieje potrebné uzatvárať nijakú zmluvu? Správne som pochopil?
Áno. To znamená, že brat alebo matka buď sú zamestnaní na riadnu pracovnú zmluvu u iného zamestnávateľa, alebo sú buď poberateľmi dôchodku, alebo brat je študentom a je vo veku do 26 rokov.
veronikasad
07.04.10,14:50
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede. Čiže pokiaľ brat a mama spĺňajú niektorú z podmienok, nieje potrebné uzatvárať nijakú zmluvu? Správne som pochopil?
Ak si nechceš mzdou znižovať základ dane, pochopil si to správne. Žiadnu zmluvu ani dohodu nepotrebuješ.
MartinJezko
15.11.10,10:54
Dobrý deň. Som živnostník prevádzkujúci reštauračné zariadenie a v najbližšej dobe odchádzam na pol roka do zahraničia. Potreboval by som aby sa o toto zariadenie starala moja mama ktorá je dobrovoľne nezamestnaná. V podstate ide o prevádzkovanie tohto zariadenia. Stačilo by prípadne spísať dohodu? Ďakujem
Tweety
15.11.10,11:01
Dobrý deň. Som živnostník prevádzkujúci reštauračné zariadenie a v najbližšej dobe odchádzam na pol roka do zahraničia. Potreboval by som aby sa o toto zariadenie starala moja mama ktorá je dobrovoľne nezamestnaná. V podstate ide o prevádzkovanie tohto zariadenia. Stačilo by prípadne spísať dohodu? Ďakujem
Musíš s ňou uzatvoriť PZ, alebo nejaký druh dohody, len tak vypomáhať nemôže(išlo by o nelegálne zamestnáv.), pretože nie je dôchodková poistená.
MartinJezko
15.11.10,11:19
A ak by si platila dobrovolne? Je vobec takato moznost?
rodina1
15.11.10,15:27
A ak by si platila dobrovolne? Je vobec takato moznost?
Ak by si platila dobrovoľné dôchodkové poistenie, tak by to bolo možné. Ale je to trošku vyššia suma. :mad:
veronikasad
15.11.10,15:33
A ak by si platila dobrovolne? Je vobec takato moznost?
Prečo ju nechceš zamestnať na pracovnú zmluvu. Dobrovolné dôch. poistenie musí platiť z minima, pracovná zmluva môže byť na kratší pracovný čas. Bude aj nemocensky poistená a ešte na odvodoch ušetríš.