benjib98
08.04.10,23:24
Moja priatelka pred rokom a pol bola nezamestnana a prihlasila sa do poistovne ako samoplatca, ale po niekolkych mesiacoch vycestovala do ineho clenskeho statu, kde momentalne obidvaja zijeme a sme zamestnani (platime poistne). Tuto skutocnost vsak nenahlasila do poistovne na slovensku a neodhlasila sa, ktore ako sme sa dozvedeli moze byt pokutovane do 331 eur. Podla coho sa urcuje vyska pokuty, ked ze sa uvadza len maximalna vyska - zavisi to od poctov vysetreni alebo doby ako dlho bola zmena nenahlasena? Za spominanych 1.5 roka ani raz nebola na vysetreniach, ani nenavstivila svojho lekara na slovensku a nevieme ako postupovat dalej. Dalsou otazkou je, ak sa odhlasi z poistovne na SR, preplati poistovna sumu dovtedy platenu ako samoplatcovi, ked ze nieco take sme citali na inej webovej poradni a pravdu povediac mame v tom zmatok, ked ze mnohi uradnici sami nevedia poradit a nie to este postupovat (bohuzial).
jacekova
09.04.10,09:07
ten nadpis je asi zlý. nemysleli ste zdravotnú poisťovňu?

v každom prípade treba zavítať do svojej zdravotnej poisťovne a dať to do poriadku.
v lepšom prípade (ak bude pri vás stáť anjelíček strážny) žiadnu pokutu nedostanete.
A je jedno či bola alebo nebola na vyšetreniach u lekára.
benjib98
09.04.10,09:56
no nadpis je zly ked ze som to pisal dost neskoro vecer a zmenit sa to neda na porade - tak ze ise oa zdravotnu poistovnu :)
Bol by som rad ak by niekto mohol na tuto otazku aj kionkretnejsie odpovedat. Dovod preco piseme najrpv tu a az potom zavitame do poistovne ze uz aj mne sa stalo v minulosti ze pracovnicky poistovne v mnohych situaciach nemali prehlad aky zakon je platny a dali len im vyhovojucu odpoved.
Dalsou vecou je to vratenie penazi samplatcovi, vie o tom niekto nieco alebo je to len blbost?
jacekova
09.04.10,16:13
no nadpis je zly ked ze som to pisal dost neskoro vecer a zmenit sa to neda na porade - tak ze ise oa zdravotnu poistovnu :)
Bol by som rad ak by niekto mohol na tuto otazku aj kionkretnejsie odpovedat. Dovod preco piseme najrpv tu a az potom zavitame do poistovne ze uz aj mne sa stalo v minulosti ze pracovnicky poistovne v mnohych situaciach nemali prehlad aky zakon je platny a dali len im vyhovojucu odpoved.
Dalsou vecou je to vratenie penazi samplatcovi, vie o tom niekto nieco alebo je to len blbost?


no môj bratranec tiež platil poistenie do ZP v SR ako samoplatca. Potom odišiel do Írska, legálne tam pracoval a bol aj tam zdravotne poistený.

keď zistil, že je to vlastne protizákonné byť zdravotne poistený v oboch krajinách, išiel si to v SR do ZP "upratať". Porobili tam prihlášky, odhlášky a vrátili mu peniaze.