Zavrieť

Porady

pokutovanie nenahlasenia zmeny do zdravotnej poistovne?

Moja priatelka pred rokom a pol bola nezamestnana a prihlasila sa do poistovne ako samoplatca, ale po niekolkych mesiacoch vycestovala do ineho clenskeho statu, kde momentalne obidvaja zijeme a sme zamestnani (platime poistne). Tuto skutocnost vsak nenahlasila do poistovne na slovensku a neodhlasila sa, ktore ako sme sa dozvedeli moze byt pokutovane do 331 eur. Podla coho sa urcuje vyska pokuty, ked ze sa uvadza len maximalna vyska - zavisi to od poctov vysetreni alebo doby ako dlho bola zmena nenahlasena? Za spominanych 1.5 roka ani raz nebola na vysetreniach, ani nenavstivila svojho lekara na slovensku a nevieme ako postupovat dalej. Dalsou otazkou je, ak sa odhlasi z poistovne na SR, preplati poistovna sumu dovtedy platenu ako samoplatcovi, ked ze nieco take sme citali na inej webovej poradni a pravdu povediac mame v tom zmatok, ked ze mnohi uradnici sami nevedia poradit a nie to este postupovat (bohuzial).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    benjib98 Pozri príspevok
    no nadpis je zly ked ze som to pisal dost neskoro vecer a zmenit sa to neda na porade - tak ze ise oa zdravotnu poistovnu
    Bol by som rad ak by niekto mohol na tuto otazku aj kionkretnejsie odpovedat. Dovod preco piseme najrpv tu a az potom zavitame do poistovne ze uz aj mne sa stalo v minulosti ze pracovnicky poistovne v mnohych situaciach nemali prehlad aky zakon je platny a dali len im vyhovojucu odpoved.
    Dalsou vecou je to vratenie penazi samplatcovi, vie o tom niekto nieco alebo je to len blbost?

    no môj bratranec tiež platil poistenie do ZP v SR ako samoplatca. Potom odišiel do Írska, legálne tam pracoval a bol aj tam zdravotne poistený.

    keď zistil, že je to vlastne protizákonné byť zdravotne poistený v oboch krajinách, išiel si to v SR do ZP "upratať". Porobili tam prihlášky, odhlášky a vrátili mu peniaze.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    ten nadpis je asi zlý. nemysleli ste zdravotnú poisťovňu?

    v každom prípade treba zavítať do svojej zdravotnej poisťovne a dať to do poriadku.
    v lepšom prípade (ak bude pri vás stáť anjelíček strážny) žiadnu pokutu nedostanete.
    A je jedno či bola alebo nebola na vyšetreniach u lekára.

    benjib98 je offline (nepripojený) benjib98

    benjib98
    no nadpis je zly ked ze som to pisal dost neskoro vecer a zmenit sa to neda na porade - tak ze ise oa zdravotnu poistovnu
    Bol by som rad ak by niekto mohol na tuto otazku aj kionkretnejsie odpovedat. Dovod preco piseme najrpv tu a az potom zavitame do poistovne ze uz aj mne sa stalo v minulosti ze pracovnicky poistovne v mnohych situaciach nemali prehlad aky zakon je platny a dali len im vyhovojucu odpoved.
    Dalsou vecou je to vratenie penazi samplatcovi, vie o tom niekto nieco alebo je to len blbost?

    pokutovanie nenahlasenia zmeny do zdravotnej poistovne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.