bleska
13.04.10,17:55
Dobry den,
potrebujem poradit s následujúcim problémom .
Chcem si so surodencami vymoct ciastku za dom, ktora nam patri, no nevieme, ci to musi ist sudnou cestou, alebo staci ak sa obratime na exekutora.
Zomrel mi otec pred siestimi rokmi. Mama este stale zije. Sme styria surodenci. Kazdy zijeme vo svojom, no jedna zo sestier zije v rodicovskom dome. Mama na nu prepisala svoju cast domu a ta nadalej zije s nou. Kazdy vlastnime jednu desatinu majetku, az na tu sestru, ktora tam zije a ta vlastni 7 desatin majetku.
Bez naseho dovolenia dom preraba a zije tam s uplne cudzou osobou. Dostala peniaze od byvaleho manzela 500 000 Sk a tie uz minula a je na materskej. Teraz sa vyhovara, ze jej pozicku nedaju a nech to ide sudnou cestou.
Vtedy, ked mala tych 500 000, chcela som od nej len ciastku smiesnu 50 000 Sk, lebo sa nam tesne pred Vianocami pokazilo auto..ale nedala nam..radsej prerabala dom, takze sa nechova ako sestra..

A teda konecne k otazkam: Moze majetok ohodnotit exekutor? Kto ho plati? Ta strana co nechce vyplatit ciastku alebo mi ako ziadatelia ciastky? Ako dlho by trval priblizne tento proces? Akym sposobom treba oboznamit exekutora o tomto probleme? Dalsia vec, jedna zo sestier zije v zahranici a neviem, ako je to s pravomocami. Ci musi prist osobne, alebo ma poslat nejaku ziadost postou aj ona? Ma nasa mama pravo jej ciastku celu prepisat na tu jednu sestru a nas s jej ciastky vydedit? Lebo na papieri nikde nie je napisane ze ju dochova.Oni to prepisali teraz pred dvomi rokmi. Mame pravo sa k tomu odvolat?Prosim pomozte.. celych 6 rokov sme cakali a uz fakt nemozeme..
miky64
13.04.10,16:04
pozri tuto temu možno pomôže Tvrdohlavý spoluvlastník je to v tejto sekcii na strane 2
Timka1
13.04.10,16:06
pozri tuto temu možno pomôže Tvrdohlavý spoluvlastník je to v tejto sekcii na strane 2

asi toto bolo na mysli

http://www.porada.sk/t137881-tvrdohlavy-spoluvlastnik.html
draik
13.04.10,16:09
Ak Vam ide o to, ze sestra by mala vyplatit Vas podiel na dome (inak povedane mala povinnost Vas podiel odkupit), tak narok na to nemate. Mozte vsak na sud podat navrh na zrusenie spoluvlastnictva (ak nedojde k dohode o zruseni spoluvlastnictva a jeho vysporiadani). Sestra ako vacsinova spolumajitelka moze o hospodareni s domom rozhodovat samostatne, vy vsak pri podstatnych zmenach sa mozte obratit na sud, aby o zmene rozhodol.
ivka70
13.04.10,16:10
Co chcete od sestry vymahat?
Ved vy ste stale spoluvlastnikmi - snad to dobre chapem..
Nakolko ona je vacsinovy vlastnik, ma pravo prerabat, rekonstruovat, lebo na to je potrebne rozhodnutie nadpolovicnej vacsiny. dokonca vy ako spoluvlastnici by ste mali na rekonstrukciu svojho majetku prispievat takou castou v akej mate spoluvlastnicky podiel.
Ak chcete svoj podiel v dome sestre predat a ona nema zaujem, musite poziadat sud, aby urcil to ako sa mate vyrovnat.

Takze exekutor s tym nema absolutne nic spolocne.

Mama za svojho zivota moze so svojim majetkom robit co uzna za vhodne. Vy nie ste vydedeni, lebo mama este zije, takze o dedicstve nie je vobec rec.
Mozete vsak tento dar ziadat pri dedicskom konani zapocitat do sestrinho podielu, takze zdedi menej o hodnotu daru z toho ostatneho, co budete po matke dedit. Samozrejme to sa da az po jej smrti.

A k sestre zo zahranicia - co vlastne ma robit, aky pravny ukon? Podla toho sa da povedat, ci musi prist osobne alebo moze splnomocnit niekoho z vas na ten dany pravny ukon.
Xanti
13.04.10,16:12
A teda konecne k otazkam: Moze majetok ohodnotit exekutor? Nie nemôže pokiaľ nie je súdnym znalcom.
Kto ho plati? Platí ho tá strana, ktorá ho objednala. Mám na mysli súdneho znalca. Čo sa týka exekútora, tam je to rôzne.
Ta strana co nechce vyplatit ciastku alebo mi ako ziadatelia ciastky?
Ako dlho by trval priblizne tento proces? No to je ťažko odhadnúť
Akym sposobom treba oboznamit exekutora o tomto probleme? Pôjdeš za exekútorom s rozhodnutím o tom, že ťa sestra mala vyplatiť z domu, a požiadaš o výkon exekúcie. Ak takéto rozhodnutie nemáš tak exekútor nemá na základe čoho konať.
Dalsia vec, jedna zo sestier zije v zahranici a neviem, ako je to s pravomocami. Pokiaľ nemáš od nej splnomocenstvo nemôžeš konať v jej mene.
Ci musi prist osobne, alebo ma poslat nejaku ziadost postou aj ona? Môžeš ju na základe splnomocnenia zastupovať aj ty.
Ma nasa mama pravo jej ciastku celu prepisat na tu jednu sestru a nas s jej ciastky vydedit? Vaša mama má právo robiť čokoľvek so svojím majetkom, ak ho darovala bola to len jej slobodná vôľa.
Nevydedila Vás z majetku lebo na dedičstvo nie je nárok, rodičia nemusia zanechať majetok svojim deťom môžu ho predať a peniaze darovať trebars útulku alebo charite, sú to ich peniaze ich majetok majú právo s ním robiť čo chcú.
Lebo na papieri nikde nie je napisane ze ju dochova. Nemusí to byť na papieri, ale mama riskuje že skončí na ulici.
Oni to prepisali teraz pred dvomi rokmi. Mame pravo sa k tomu odvolat? Proti čomu sa chceš odvolávať? Nemáš dôvod sa odvolať, nemáš sa k čomu odvolať.
Prosim pomozte.. celych 6 rokov sme cakali a uz fakt nemozeme..
v texte
arizona
13.04.10,16:30
Dobry den,
potrebujem poradit s následujúcim problémom .
Chcem si so surodencami vymoct ciastku za dom, ktora nam patri, no nevieme, ci to musi ist sudnou cestou, alebo staci ak sa obratime na exekutora.
Zomrel mi otec pred siestimi rokmi. Čo máte napísané v dedičskom konaní po otcovi? Je tam cena domu (príp. iného majetku) a nejaké rozdelenie- kto sú dedičia,alebo kto má koho vyplatiť? Mama este stale zije. Sme styria surodenci. Kazdy zijeme vo svojom, no jedna zo sestier zije v rodicovskom dome. Mama na nu prepisala svoju cast domu a ta nadalej zije s nou. Kazdy vlastnime jednu desatinu majetku, az na tu sestru, ktora tam zije a ta vlastni 7 desatin majetku.
Bez naseho dovolenia dom preraba a zije tam s uplne cudzou osobou. Dostala peniaze od byvaleho manzela 500 000 Sk a tie uz minula a je na materskej. Teraz sa vyhovara, ze jej pozicku nedaju a nech to ide sudnou cestou.
Vtedy, ked mala tych 500 000, chcela som od nej len ciastku smiesnu 50 000 Sk, lebo sa nam tesne pred Vianocami pokazilo auto..ale nedala nam..radsej prerabala dom, takze sa nechova ako sestra..

A teda konecne k otazkam: Moze majetok ohodnotit exekutor? Exekútor neohodnucuje majetok, vychádza z dokladov, ktoré mu predložíte (-napr. z dedičského konania) Kto ho plati? Ta strana co nechce vyplatit ciastku alebo mi ako ziadatelia ciastky? Ako dlho by trval priblizne tento proces? Akym sposobom treba oboznamit exekutora o tomto probleme? Dalsia vec, jedna zo sestier zije v zahranici a neviem, ako je to s pravomocami. Ci musi prist osobne, môže niekoho splnomocniť alebo ma poslat nejaku ziadost postou aj ona? Ma nasa mama pravo jej ciastku celu prepisat na tu jednu sestru a nas s jej ciastky vydedit? Mama vás vydedila?:confused::confused: , ako si na to prišiel? Matka žije a so svojim majetkom si môže robiť čo chce, nikde nie je napísané, že musí, ňou nadobudnutý majetok "sporiť" pre svojich budúcich dedičov. Lebo na papieri nikde nie je napisane ze ju dochova.Oni to prepisali teraz pred dvomi rokmi. Mame pravo sa k tomu odvolat?Prosim pomozte.. celych 6 rokov :eek::confused: sme cakali a uz fakt nemozeme..
v texte...

aj tu nájdeš zopár odbrých rád...
http://www.porada.sk/t137212-spor-o-dedicstvo.html
http://www.porada.sk/t129591-dedicske-konanie-vyplatenie-podielu.html
bleska
14.04.10,16:15
Sama nam prostrednictvom svojho priatela povedala vtedy, ze nech to dame na sud...a teraz, ked vie ze to chceme dat k sudu,tak zrazu povedala,ze nam zaplati ale taku ciastku ako ten sudca povie.My sme to chceli bez sudu ale ona nam nechce zaplatit co nam patri,chcela nam len dat po smiesnych 650€ .co ma pozemok 500m2.Viete nejako poradit este? A neviete kolko by mohlo stat cca ohodnotenie toho domu?-ked to uz mam platit ja..dakujem.
arizona
14.04.10,17:43
Sama nam prostrednictvom svojho priatela povedala vtedy, ze nech to dame na sud...a teraz, ked vie ze to chceme dat k sudu,tak zrazu povedala,ze nam zaplati ale taku ciastku ako ten sudca povie.My sme to chceli bez sudu ale ona nam nechce zaplatit co nam patri,chcela nam len dat po smiesnych 650€ .co ma pozemok 500m2.Viete nejako poradit este? A neviete kolko by mohlo stat cca ohodnotenie toho domu?-ked to uz mam platit ja..dakujem.

mimotemyBleska, zmazala som Ti najnovšiu tému, kde si dupľovala túto otázku.
Pokračuj prosím v tejto téme.
bleska
17.04.10,08:30
Da sa este raz dat ohodnotit ten dom? Lebo ten co im to odhadoval pred par rokmi, tak mu dali nejake peniaze do vacku a tak ohodnotil tych 500 m2 na 400 000 Sk vsetko kompletne.
iriska
17.04.10,11:28
Predpokladám, že nie je treba upozorňovať zbytočne na to, že je tu nový príspevok zakladaním nových tém... je víkend, krásne počasie, asi nebudeme všetci sedieť za noťasmi a sledovať všetky nové príspevky.

o.k. odpoveď: dom sa môže ohodnocovať aj každý deň tromi znalcami naraz... ak máš na zaplatenie znalca, trebárs môžeš dať dom ohodnotiť aj každé Vianoce
bleska
18.04.10,07:22
A na to ohodnotenie potrebuje ten znalec nejake povolenie?? V pripade, ze by ho nechceli pustit dovnutra.. A ked bude dom ohodnoteny viac krat, tak ktore potom plati??ked oni si budu tvrdit, ze maju ohodnotenie domu a ja tiez...tak potom,co??
Xanti
18.04.10,07:28
A na to ohodnotenie potrebuje ten znalec nejake povolenie?? V pripade, ze by ho nechceli pustit dovnutra.. A ked bude dom ohodnoteny viac krat, tak ktore potom plati??ked oni si budu tvrdit, ze maju ohodnotenie domu a ja tiez...tak potom,co??
Aké povolenie máš na mysli? Znalec potrebuje vidieť dom, ty si spoluvlastník tak máš právo ho objednať a tvoji príbuzný by ho mali pustiť dnu.

Dom môže byť ohodnotený mnoho krát, každý znalec zoberie peniaze a dom ohodnotí podľa svojho vedomia svedomia a hraníc ako mu to umožnuje zákon. Nakoľko sú tam limity. Tak tá cena pri znaleckých posudkoch nemusí byť rovnaká.
AK bude mať aj sestra posudok a aj ty tak pekne ich zrátajte vydelte dvoma a získate pekne priemer z čoho by ťa mala vyplatiť.

Btw. ťažko sa určuje znalcom posudok niečoho ak to niečo bolo zrenovované, ty nemôžeš od sestry chcieť aby ťa vyplatila zo zrenovovaného domu. Lebo ty si do renovácie neinvestovala svoje peniaze a ani čas.