naduska129
15.04.10,17:23
Ahojte poradáci, rada by som Vás poprosila o radu, viem, že sa tu už na túto tému toho popísalo hodne, ale predsa len som nenašla model mojej situácie, Momentálne som zamestnaná a tiež si platím DNP z maxima od decembra 2009. Teraz som zistila, že som tehotná a TP je približne 24.12.2010. ďalší detail je, že 31.4.2010 mi v zamestnaní končí pracovná zmluva, ktorá bola žiaľ na dobu určitú. Ako mám postupovať, aby som dostávala maximálnu materskú, poprípade, ak by som k 1.5.2010 nastúpila na PN, ako postupovať a aká by bola cca výška mojej PN?
Veľmi pekne ďakujem už vopred za Vaše cenné rady.
Naďa
arizona
15.04.10,15:36
sorry, nedalo mi...:rolleyes:

http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
...

4 ) Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,..."
...
mimotemy
veronikasad
15.04.10,15:42
Ahojte poradáci, rada by som Vás poprosila o radu, viem, že sa tu už na túto tému toho popísalo hodne, ale predsa len som nenašla model mojej situácie, Momentálne som zamestnaná a tiež si platím DNP z maxima od decembra 2009. Teraz som zistila, že som tehotná a TP je približne 24.12.2010. ďalší detail je, že 31.4.2010 mi v zamestnaní končí pracovná zmluva, ktorá bola žiaľ na dobu určitú. Ako mám postupovať, aby som dostávala maximálnu materskú, poprípade, ak by som k 1.5.2010 nastúpila na PN, ako postupovať a aká by bola cca výška mojej PN?
Veľmi pekne ďakujem už vopred za Vaše cenné rady.
Naďa
Odkedy trval tvoj súčasný pracovný pomer ?
naduska129
15.04.10,15:55
Ahoj Veronika,
moj pracovný pomer trval od novembra 2008
naduska129
15.04.10,15:57
moc sa tu na porade nevyznam a nenasla som vhodnejsiu temu, ktora by sa mi k tomu hodila, len potrebujem poradit, tak sorry ze obtazujem
veronikasad
15.04.10,15:59
Ahoj Veronika,
moj pracovný pomer trval od novembra 2008
po skončení prac. pomeru máš nárokna nemocenské z ochrannej doby (PN-ka môže začať do 42 dní) a súčasne aj z DNP, lebo do 270 dní poistenia sa ti započíta aj nem. poistenie zo zamestnania.

Počas poberania nemocenského z DNP poistné neplatíš.
Ak si nenájdeš vhodný pracovný pomer, budeš mať nárok na materské len z dobrovolného nem. poistenia = 55 % z vymeriavacieho základu roku 2009. (Aký vymer. základ si mala v roku 2009 ? Ešte je jedna možnosť na zvýšenie - avšak s dopadom na poberanie nemocenského)
naduska129
15.04.10,16:08
v 2009 som mala VZ 365 EUR a teraz vlastne neviem, čo mám spraviť, aby som mala max. materskú
veronikasad
15.04.10,16:12
v 2009 som mala VZ 365 EUR a teraz vlastne neviem, čo mám spraviť, aby som mala max. materskú
To nie je veľa. Do pôrodu máš ešte viac ako 26 týždňov. Ak teraz zrušíš dobrovolné nem. poistenie a o pár dní ho znovu obnovíš s max. vymer. základom, materské budeš mať počítané z max. vymer. základu. Nemocenské však prvých 26 týždňov len z min. vymer. základu.

Nárok na nemocenské ti zostane z vymeriavacieho základu od zamestnávateľa. Na materské zo súčasného zamestnania ti nárok nevznikne.
naduska129
15.04.10,16:16
vďaka za radu a bola by tu aj tá možnosť, že by som sa k 1.5.2010 zamestnala u manžela s rovnakým platom ako som mala v súčastnom zamestnaní? Ten rozdiel si na DNP doplácam z maxima, aj v tom prípade by som mala maximálnu materskú?
veronikasad
15.04.10,16:20
vďaka za radu a bola by tu aj tá možnosť, že by som sa k 1.5.2010 zamestnala u manžela s rovnakým platom ako som mala v súčastnom zamestnaní? Ten rozdiel si na DNP doplácam z maxima, aj v tom prípade by som mala maximálnu materskú?
Zamestnanie u manžela ti stačí pár dní pred nástupom na materskú (termín treba "načasovať" tak, aby to boli len pracovné dni - bez víkendu. Dovtedy môžeš čerpať nemocenské zo súčasného zamestnania a s DNP nemusíš nič robiť.
naduska129
15.04.10,16:24
tak tomu celkom nerozumiem, a to som si myslela, že som vcelku inteligentná baba, môžem začať maródovať k 1.5.2010, DNP si môžem platiť ďalej a už som z toho jeleň.
veronikasad
15.04.10,16:26
tak tomu celkom nerozumiem, a to som si myslela, že som vcelku inteligentná baba, môžem začať maródovať k 1.5.2010, DNP si môžem platiť ďalej a už som z toho jeleň.
Dáš si vystaviť dve PN-ky, jednu z posledného zamestnania a druhú ako DPO. Nemocenské ti SP spočíta, budeš dostávať len jednu dávku.

Počas poberania nemocenského z DNP poistné neplatíš. (nárok na materskú mať budeš)
naduska129
15.04.10,16:28
tak to je zrozumitelne a stym zamestnaním u manžela?
veronikasad
15.04.10,16:29
tak to je zrozumitelne a stym zamestnaním u manžela?

http://www.porada.sk/1374037-post10.html
naduska129
15.04.10,16:34
Tak snad som to konecne pochopila, dakujem velmi pekne
naduska129
15.04.10,16:40
Veronika a môžem sa Ťa spýtať ešte jednu vec? Ak sa k 1.5.2010 predsa len zamestnam u manzela / doma by ma asi porazilo / a asi po troch, štyroch mesiacoch začnem marodovat, postup bude rovnaky? dostanem jednu davku z dvoch VZ a materska bude maximalna, samozrejme PP bude trvat, len budem na marodke a neskor na materskej
naduska129
15.04.10,16:50
tak snad to tak bude, želám pekný zvyšok večera a ešte raz ďakujem
brčko
16.04.10,07:34
s tým zamestnaním myslím je to rozumné. Budú ti trvať aj všetky poistenia(dôchodkové) a ak pôjdeš na PN, tak vedla nezaplatí. Ale aby si vedela, že dátum 1.5. je dosť nevýhodný na začiatok PP, lebo je to sobota. A ak pôjdeš na PN napr. v stredu, tak vymeriavací základ, čo si dosiahla za 2dni (pondelok a utorok) sa ti rozpočíta na 4kalendárne dni trvania prac.pomeru.
Preto ak chceš vyššiu nem.dávku, tak by to bolo možno vhodné prerátať, resp. sa rozhodnúť, či budeš mať 2dni fugu v dôch.poistení (aj poist.v nezam) a zaplatíš si sama zdr.poistenie alebo treba vyšší vym.základ za tie dva dni (bud vyššia mesač.mzda alebo odmeny...)

Ak by ti skončil PP 30.4.2010 a 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu máš niekedy v novembri (teda nie do konca okt., kedy ti končí ochranná lehota), tak pravdepodobne by si mala nárok na materské v prípade, že by ti trvalo poberanie nemocenského z ukončeného zaemstnania k nástupu na MD 6týž. pred PTP. Ale takýto prípad poznám len jeden a ak máš možnosť zametnať sa, tak by som to neriskovala.
naduska129
16.04.10,08:20
vdaka za radu, len aby som bola uprimna, moc tomu nerozumiem, ide mi hlavne o tie davky pocas PN a maximalnu moznu vysku materskej... dalo by sa nejak polopate, co mam vlastne spravit???
Fornetka
17.04.10,17:23
Ahojte, ja by som sa tiez chcela opytat ako sa pocita PN v pripade, ze som na RD do 1.6.2010, platim DNP od jula 2009 z VZ 730eur a termin dalsieho porodu mam 20.11.2010. Dohodla som sa s dr. ze to dame na PN, nakolko, je pre doterajsieho zamestnavatela (kde mi drzia miesto) nevyhodne ma vziat spat na cca 4 mesiace a keby mi dali vypoved, stratim narok na materske zo zamestnania. Dakujem velmi pekne za odpoved