mata30
18.04.10,09:29
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať: Mám darovaný dom s vecným bremenom.Otec tu síce vôbec nebýva ale má právo užívať garáž s dielňou.
Ale neustále nám tu robí problémi zahadzuje nám pozemok nepotrebnými vecami a železným šrotom.Proste všetko sa mu zíde.Na svojom pozemku nemá už ani plac všetko má tiež zahádzané.Dokonca nám vyhádzal miestnosť kde máme bicykle a chová tam 4 ovce sliepky a prasce, z toho jedno prasa mu zdochlo a je tam už 4 dni zdochnute.:mad: Nechce to odpratať, že je to všetko jeho. Má na to právo nam to tu dávať? Určite nie. Tak som mu povedala že dom predáme. Môžme predať dom aj s vecným bremenom? Viem že on to vecné bremeno nezruší.Alebo ako ho donúťiť to tu vypratať. Máme 3 malé deti a samý potkan.
Ďakujem za odpoveď.
Mária27
18.04.10,13:41
Píšeš o vecnom bremene na garáž s dielňou a potom, že vám zahádzal pozemok a vyhádzal miestnosť na bicykle. Na čo je teda zriadené vecné bremeno?
Pozri sa na ťarchy na liste vlastníctva. Ak ide len o garáž s dielňou, ostané musí otec vypratať. Ďalej sa chcem spýtať, či je garáž s dielňou súčasťou domu alebo samostne stojacou stavbou, tiež, či to vecné bremeno je zriadené len pre otca.

Vlastník nemôže byť bremenom obmedzovaný viac, ako je dohodnuté užívanie veci oprávnenou osobou. Pritom nesmie vlastníkovi vznikať iná škoda, ako je u vás bordel a háveď.

Vecné bremeno zriadené pre osobu možno za určitých podmienok súdom zrušiť. Vo vašom prípade, ak by ste nedosiahli nápravu, aj pre rozpor s dobrými mravmi. Vecné bremeno tiež zaniká zánikom veci samej.
mata30
19.04.10,06:08
Vecné bremeno je súčasťou domu, nemá vlastné čislo je na našom pozemku. Je samostatne stojaca.je pisane že hodnota vecného bremena je 50000sk
mata30
19.04.10,06:20
A môžam predať dom keď je na ňom vecne bremeno?
hanelie
19.04.10,06:30
áno, môžete predať dom aj s vecným bremenom -
Ice dive
19.04.10,06:33
A môžam predať dom keď je na ňom vecne bremeno?
áno dá sa predať dom aj s vecným bremenom, avšak nový majiteľ by ho musel aj s týmto kúpiť a strpieť ho... no a takýto majiteľ sa hľadá veľmi ťažko... no a samozrejme musel by kupovať nehnuteľnosť bez hypotekárneho úveru, nakoľko banky neradi požičiavajú na nehnuteľnosti, kde je vecné bremeno...
Chobot
19.04.10,06:33
A môžam predať dom keď je na ňom vecne bremeno?

Môžeš predať, ale tým vecné bremeno nezrušíš, len sa prenesie na nového majiteľa.
andreaS
19.04.10,06:35
áno dá sa predať dom aj s vecným bremenom, avšak nový majiteľ by ho musel aj s týmto kúpiť a strpieť ho... no a takýto majiteľ sa hľadá veľmi ťažko... no a samozrejme musel by kupovať nehnuteľnosť bez hypotekárneho úveru, nakoľko banky neradi požičiavajú na nehnuteľnosti, kde je vecné bremeno...

nie ze by banka nerada poskytla uver, ona ho proste neposkytne... vecne bremeno = ziadny uver v banke
Ice dive
19.04.10,07:12
nie ze by banka nerada poskytla uver, ona ho proste neposkytne... vecne bremeno = ziadny uver v banke
viem o špecifických prípadoch, kedy banka úver poskytla aj pri vecnom bremene... ale to sa jednalo o vyplatenie súrodenca pri dedičstve s doživotný užívacím právom pre rodiča...
andreaS
19.04.10,07:23
no tak to by som chcela vidiet tu banku... predsa banka tak nema nic v zalohe... dotycny prestane splacat a banka nemoze nehnutelnost spenazit s vecnym bremenom... akonahle je na LV tarcha, tak tou nehnutelnostou nie je mozne rucit...

ak to ma byt ale na vyplatenie surodenca z dedicstva, s tym, ze dozivotne pravo sa umrtim rusi, tak to je uplne nieco ine... ale pokial jeden z rodicov zije a dedila sa len cast a tu si vyrovnavali ale zijuci rodic ma nadalej dozivotne pravo zapisane na LV, tak mam zato, ze banka uver proste neda... nie je kryta...
Ice dive
19.04.10,07:56
no tak to by som chcela vidiet tu banku... predsa banka tak nema nic v zalohe... dotycny prestane splacat a banka nemoze nehnutelnost spenazit s vecnym bremenom... akonahle je na LV tarcha, tak tou nehnutelnostou nie je mozne rucit...

ak to ma byt ale na vyplatenie surodenca z dedicstva, s tym, ze dozivotne pravo sa umrtim rusi, tak to je uplne nieco ine... ale pokial jeden z rodicov zije a dedila sa len cast a tu si vyrovnavali ale zijuci rodic ma nadalej dozivotne pravo zapisane na LV, tak mam zato, ze banka uver proste neda... nie je kryta...
predať alebo exekuovať sa dá aj nehnuteľnosť s vecným bremenom... (len je to náročné a zdĺhavé, čo banka nerada absolvuje....)
záleží najmä od výšky úveru a bonity klienta, ktorý o úver žiada a či je banke známy alebo nie... podľa toho sa úver rieši...
ale pravdu máš, bežný smrteľník z ulice hypotéku na nehnuteľnosť s vecným bremenom nedostane...