stano 2
20.04.10,08:27
Dobry den, hladam odpoved na otazku ako vypracovat darovaciu zmluvu na podlazie rodinneho domu. Moja priatelka zije so svojou sestrou s rodicmi v rodinnom dome. Rodicia by chceli darovat podlazie domu priatelke. Chceli by sme zhodit strechu a vytvorit nadstavbu-podkrovny byt. Schodiste by viedlo z povodnej vstupnej casti. Akym sposobom je potrebne formulovat Darovaciu zmluvu, aby sa novovytvorene podkrovie netykalo pripadneho dedicskeho konania. Da sa to osetrit inym sposobom, napr. cestnym prehlasenim sestry, ze v pripade dedicskeho konania sa dedicstvo znizi o hodnotu podkrovia?
Dakujem za radu.
Zeck
20.04.10,07:17
Ja by som povedal, ze nie je mozne delit dom horizontalne.
Jedine darovat napriklad 1/2 domu, kde nebude urcene ktoru cast kto vlastni.
m.hladka
20.04.10,07:23
Ja by som povedal, ze nie je mozne delit dom horizontalne.
Jedine darovat napriklad 1/2 domu, kde nebude urcene ktoru cast kto vlastni.

Ono sa to takto praktizuje a práve preto vznikajú spory, ktorých som tu čítala už neúrekom veľa.
elaurie
20.04.10,08:00
Prečítaj si túto tému od príspevku č. 5. Tam to máš vysvetlené.
http://www.porada.sk/t129871-darovacia-zmluva.html
stano 2
20.04.10,08:04
Dakujem za odpoved. V pripade, ze by bola 1/2 domu predmetom darovacej zmluvy, ako by sa dalo osetrit, aby dedicske konanie neobsahovalo pripadne zhodnotenie majetku vykonanou nadstavbou podkrovia?
Mária27
20.04.10,09:45
Uzatvorte po darovaní už ako spoluvlastníci zmluvu o nadstavbe s tým, že investovať bude len jeden a tým sa zmenia podiely spoluvlastníkov, napr. z 1/2 a1/2 na podiely 1/3 a 2/3 (podľa plochy a pod.).
Vždy je ale lepšie určiť konkrétne byty vo vlastníctve každého a zároveň, ktoré priestory budú spoločné a ktoré bude využívať len jeden vlastník.
Pretože inak pri spoluvlastníctve si vlastníkom celej nehnuteľnosti, iba práva a podinnosti k predmetu spoluvlastníctva máš vo veľkosti svojho podielu.
stano 2
20.04.10,10:32
Dakujem za rady, myslim si, ze uz viem, co mozem s uvedenym problemom urobit. prajem prijemny den.