butko
20.04.10,11:50
Dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o pomoc pri probléme, ktorý nastal v našej rodine, tým, že náš prvák začal chodiť do prvého ročníka a vo februari v čase obedňajšej prestávky pri pobyte na školskom dvore poškodil školský majetok (šmýkačku) a preto nás , škola žiada o úhradu škody vo výške 97 eur. Poslali mám na adresu "Žiadosť o úhradu poškodeného majetku" ....
Môj syn (6 rokov), mi povedal, že pani učiteľka tam v čase, keď sa šmýkali nebola, ale v Žiadosti nám napísali, že neposlúchol upozornenie službukonajúceho pedagóga. Neviem, odkliaľ zobrali sumu, a prečo nieje škola poistená a ani aká je spoluzodpovednosť pedagóga, ked bude tvrdiť, že tam bol pedagóg a upozorňoval. Škola nás iba teraz informovala čo sa stalo, nikto to nefotil, nevieme ani aka stara bola ta šmýkačka. Len poslali list. Poradí mi niekto, či mám poslať sťažnosť zriadovateľovi, alebo ..... Jedná sa o súkromnú školu a školský poriadok majú postavený na základe Občianskeho zákonika. Ďakujem
Mgr.Shrek
20.04.10,11:28
Dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o pomoc pri probléme, ktorý nastal v našej rodine, tým, že náš prvák začal chodiť do prvého ročníka a vo februari v čase obedňajšej prestávky pri pobyte na školskom dvore poškodil školský majetok (šmýkačku) a preto nás , škola žiada o úhradu škody vo výške 97 eur. Poslali mám na adresu "Žiadosť o úhradu poškodeného majetku" ....
Môj syn (6 rokov), mi povedal, že pani učiteľka tam v čase, keď sa šmýkali nebola, ale v Žiadosti nám napísali, že neposlúchol upozornenie službukonajúceho pedagóga. Neviem, odkliaľ zobrali sumu, a prečo nieje škola poistená a ani aká je spoluzodpovednosť pedagóga, ked bude tvrdiť, že tam bol pedagóg a upozorňoval. Škola nás iba teraz informovala čo sa stalo, nikto to nefotil, nevieme ani aka stara bola ta šmýkačka. Len poslali list. Poradí mi niekto, či mám poslať sťažnosť zriadovateľovi, alebo ..... Jedná sa o súkromnú školu a školský poriadok majú postavený na základe Občianskeho zákonika. Ďakujem

Určite ich požiadajte o vyúčtovanie škody, ktorú Váš syn spôsobil. Musia nejako dokázať, že škodu spôsobil on a nesmie sa pri tom zabúdať na fakt, že pri určení výšky škody na veci sa vychádza z ceny v čase poškodenia. (§ 443 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník)
Určite sa nenechajte hneď len tak odbiť....aj keď ktovie, čo je napísané v školskom poriadku. Bolo by dobré poznať ustanovenia Školského poriadku, ktoré pojednávajú o spôsobení škody a jej náhrade.
butko
20.04.10,12:34
Práve som bol v škole a pozicali mi Školský poriadok, nič tam o tom nepíšu, len v preambule je napisane , že ŠP je vypracovaný v zmysle Zákon č. 245 /2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a v zmysle MŠ SR č 320/2008 Z.z. o základnej škole. Takže vlastne idú podľa Občianskeho zákonníka. Akú formu odpovede na list by som mal zvlolit? (napisat staznost zriadovatelovi....? ) Dakujem za odpoved
Stanislav 1975
20.04.10,12:41
Dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o pomoc pri probléme, ktorý nastal v našej rodine, tým, že náš prvák začal chodiť do prvého ročníka a vo februari v čase obedňajšej prestávky pri pobyte na školskom dvore poškodil školský majetok (šmýkačku) a preto nás , škola žiada o úhradu škody vo výške 97 eur. Poslali mám na adresu "Žiadosť o úhradu poškodeného majetku" ....
Môj syn (6 rokov), mi povedal, že pani učiteľka tam v čase, keď sa šmýkali nebola, ale v Žiadosti nám napísali, že neposlúchol upozornenie službukonajúceho pedagóga. Neviem, odkliaľ zobrali sumu, a prečo nieje škola poistená a ani aká je spoluzodpovednosť pedagóga, ked bude tvrdiť, že tam bol pedagóg a upozorňoval. Škola nás iba teraz informovala čo sa stalo, nikto to nefotil, nevieme ani aka stara bola ta šmýkačka. Len poslali list. Poradí mi niekto, či mám poslať sťažnosť zriadovateľovi, alebo ..... Jedná sa o súkromnú školu a školský poriadok majú postavený na základe Občianskeho zákonika. Ďakujem

Ak máš uzatvorené poistenie domácnosti a v tom zodpovednosť za škodu-tak sa to dá z toho uplatniť...
buchač
20.04.10,13:01
Dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o pomoc pri probléme, ktorý nastal v našej rodine, tým, že náš prvák začal chodiť do prvého ročníka a vo februari v čase obedňajšej prestávky pri pobyte na školskom dvore poškodil školský majetok (šmýkačku) a preto nás , škola žiada o úhradu škody vo výške 97 eur. Poslali mám na adresu "Žiadosť o úhradu poškodeného majetku" ....
Môj syn (6 rokov), mi povedal, že pani učiteľka tam v čase, keď sa šmýkali nebola, ale v Žiadosti nám napísali, že neposlúchol upozornenie službukonajúceho pedagóga. Neviem, odkliaľ zobrali sumu, a prečo nieje škola poistená a ani aká je spoluzodpovednosť pedagóga, ked bude tvrdiť, že tam bol pedagóg a upozorňoval. Škola nás iba teraz informovala čo sa stalo, nikto to nefotil, nevieme ani aka stara bola ta šmýkačka. Len poslali list. Poradí mi niekto, či mám poslať sťažnosť zriadovateľovi, alebo ..... Jedná sa o súkromnú školu a školský poriadok majú postavený na základe Občianskeho zákonika. Ďakujem

Nakoľko tie časy , keď moje dievky do školy chodili , už dávno minuli , tak sa len tak opýtam , neexistuje náhodou nejaké to poistenie , ktoré žiak platil na začiatku školského roka ????
Ale to minulosť jest ...veľa by som asi chcel ...;)
butko
20.04.10,13:13
nemajú nič poistené, to je "super súkromná škola :-("
Mgr.Shrek
20.04.10,13:28
Práve som bol v škole a pozicali mi Školský poriadok, nič tam o tom nepíšu, len v preambule je napisane , že ŠP je vypracovaný v zmysle Zákon č. 245 /2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a v zmysle MŠ SR č 320/2008 Z.z. o základnej škole. Takže vlastne idú podľa Občianskeho zákonníka. Akú formu odpovede na list by som mal zvlolit? (napisat staznost zriadovatelovi....? ) Dakujem za odpoved

Najprv napíš žiadosť o podrobné vyčíslenie škody. Tú adresuj škole.
Uvidíš, čo ti napíšu a potom buď napíšeš, že s vyčíslením nesúhlasíš, alebo napíšeš sťažnosť zriaďovateľovi.
butko
20.04.10,14:27
Ok, skúsim to. Ale "Malý" mi povedal, že pani učitelka tam nebola, prišla až ked bolo po šmýkačke, takže zodpovednost by mala mat iba ona, nie? § 422 OZ
Petra Nová
20.04.10,16:50
Ok, skúsim to. Ale "Malý" mi povedal, že pani učitelka tam nebola, prišla až ked bolo po šmýkačke, takže zodpovednost by mala mat iba ona, nie? § 422 OZ
Ono to, či sa v danom prípade uplatní spoluzodpovednosť školy za spôsobenú škodu by bolo vecou dokazovania a bolo by závislé od skutkových okolností, za ktorých ku škode došlo. Je možné, že škodu spôsobil len syn sám, alebo mu pomáhali aj ďalší spolužiaci.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že v čase školského vyučovania škola vykonáva dohľad nad žiakom a vzťahuje sa na ňu ustanovenie § 422 Obč.zák. Podľa tohto ustanovenia však nejde o absolútny dohľad školy nad každým žiakom jednotlivo a nepretržite, ale náležitý. A či bol náležitý, to by bol vecou dokazovania.

Z hľadiska zodpovednosti by prichádzali do úvahy tieto možnosti:

1. zodpovednosť žiaka, ak bol schopný ovládnuť svoje konanie a posúdiť jeho následky a popri ňom by zodpovedala škola spoločne a nerozdielne, ak zanedbala nad žiakom náležitý dohľad

2. ak žiak nebol schopný ovládnuť svoje konanie alebo posúdiť jeho následky, nie je za škodu zodpovedný, ale za škodu zodpovedá výlučne len ten, kto je povinný vykonávať nad ním dohľad, teda škola.

Bolo by to náročné dokazovanie znalcom-psychológom, školským poriadkom, prípadne školským zákonom, svedkami, atď., takže ide o to, či to stojí za tých 96 €.

V prípade pod 1. by zrejme došlo k splynutiu škody, keď škola by zodpovedala za škodu solidárne.
A rozsah škody by bolo treba zistiť, tak ako o tom písal Shrek.
Xanti
20.04.10,17:23
nemajú nič poistené, to je "super súkromná škola :-("
Ale Stanislav1975 písal o tom, že pokiaľ máš ty kvalitnú poistku domácnosti, tak jej členovia sú poistený a ked urobia škodu tak to poisťovňa z tvojej poistky domácnosti uhradí.

Samozrejme nemá to každá poistka, toto pripoistenie "zodpovednosť za škodu" tak bohužial.
butko
20.04.10,18:13
To bohužiaľ nemám :-(
butko
20.04.10,18:16
Celá škola má 3ročníky a celkovo 15 detí a pedagog sa niekde tôla a keď sa niečo stane tak on zato nemože. Boli tam traja,mas praskol a dalsi to dokonali, ale plati jeden, riaditelka napise, že to mamuhradit a medzi 4 ocami mi povie, že to je nespravodlive, že iba jeden, tak.... , čo mám robiť? !!!!!
Petra Nová
20.04.10,18:26
Celá škola má 3ročníky a celkovo 15 detí a pedagog sa niekde tôla a keď sa niečo stane tak on zato nemože. Boli tam traja,mas praskol a dalsi to dokonali, ale plati jeden, riaditelka napise, že to mamuhradit a medzi 4 ocami mi povie, že to je nespravodlive, že iba jeden, tak.... , čo mám robiť? !!!!!

Máš dve možnosti. Zaplatiť alebo nie. Ak nezaplatíš, v takom prípade škola by musela žalovať syna a seba, keďže v tom čase vykonávala dohľad ona. A to by bola ozaj groteska. Potom by sa synátor musel uspokojiť aj so štátnou školou.
misomiso
20.04.10,18:31
Teda neviem, co to bola za smykacka, ked ju dokazal zlomit prvak.
elaurie
21.04.10,08:00
Teda neviem, co to bola za smykacka, ked ju dokazal zlomit prvak.

Určite veľmi bezpečná šmýkačka...