archangelsk
30.04.10,22:33
Ahoj,
Prevádzkujem taký menší eshop (http://www.bambula.sk), zameraný na predaj tričiek. Snažím sa nájsť najlepší spôsob ako ho spropagovať, s minimálnymi nákladmi. Skúšal som PPC na facebooku, ale zdá sa mi to dosť drahé a efekt nie je ktovieaký. Uvažoval som aj nad offline propagáciou, (minimálne reklama na auto) no nie som si istý či to prinesie želaný účinok. Neviem či napríklad také letáky dokážu prilákať zákazníkov, kedže dnes už skôr ľudí otravujú....
Okrem iného sa snažím aj získavať spätné odkazy, no to je dlhodobá záležitosť.
Neviete niekto poradiť ako ste sa s tým popasovali vy? Predovšetkým tí čo nemali v začiatkoch na reklamu za státisíce?

Dakujem
Dantess
01.05.10,05:12
V každom prípade na reklamu nepotrebuješ státisíce. Dajme tomu investovať do Google Adwords mesačne 200e + robiť si SEO sám. Otázka je, či maš čas sa to naučiť aspoň trošku. V inom prípade na SEO treba experta. Reklama na aute zaberá ak je dobre spravená. To je investícia cca 200eur na 5 rokov. Možno skús rozposielanie mailov, ale tomu moc neverím... Keď dojde viac poraďákov s eshopom som si istý, že ti poradia.
archangelsk
01.05.10,18:35
Diky...s tym SEO mas pravdu...trosku som sa tomu zacal venovat tak dufam ze to prinesie nejaky efekt (stale je to ale uplne v plienkach). Tie majly som davnejsie skusal pri inom projekte a hoci to nejakych ludi dotiahlo, inych to pekne nabrusilo. Jeden nastvany zakaznik vie narobit pekne skody ;-) Čo sa tyka Adwords, tak by ma celkom zaujimali nejake realne skusenosti, hlavne v porovnani s FB.
Dantess
01.05.10,19:10
Diky...s tym SEO mas pravdu...trosku som sa tomu zacal venovat tak dufam ze to prinesie nejaky efekt (stale je to ale uplne v plienkach). Tie majly som davnejsie skusal pri inom projekte a hoci to nejakych ludi dotiahlo, inych to pekne nabrusilo. Jeden nastvany zakaznik vie narobit pekne skody ;-) Čo sa tyka Adwords, tak by ma celkom zaujimali nejake realne skusenosti, hlavne v porovnani s FB.
Ono na FB sa dá reklama pekne zacieliť, ale ajtak nieje ani zdaleka taká účinná ako adwords. V adwordse skáčeš medzi prvými, keď Ťa niekto HĽADÁ !!! Kým v FB sa objavuješ každému, kto si myslíš, že je tvoja sorta zákazníkov. Ale to, že má Janko 20 rokov a XY iných vecí nemusí znamenať, že má záujem o tvoje služby. Klikne, lebo to je pekné, zoberie kredit a nekúpi. Kým v GA klikajú poväčšine reálni zákazníci, ktorí daný produkt hľadajú. Potom ale už prichádza faktor, ako sú grafika, texty a ceny na web stránke. Každopádne odporúčam adwords, mám s tým lepšie skúsenosti, ale možno práve pri tvojom shope zaberie FB. Toto zistíš jedine sám... V každom prípade sa vyhýbaj etargetu !!! :D
profesional
02.05.10,07:54
Ak nemas aspon do istej miery jedinecny produkt, SEO ti je na nic. Ide v podstate o stratu casu. SEO je velmi mala cast toho nco musis urobit k uspechu. Vhodna reklama na aute ti urcite v tomto pripade prinesie viac objednavok ako hoc co i len najlepsie SEO. Cele SEO vzniklo pre potreby trhu v USA v case ked trh spotreboval takmer cokolvek co kto predaval a preto bolo dolezite aby o tebe vedelo cim viac ludi a ekvivalentne k tomu stupal predaj. Dnes je uz ina doba. Poznam eshopy co maju navstevnost na urovni 1 % oproti velkym a robia raz taky obrat ako ti velki. V com je tajomstvo? V tom ze sa dokazali odlisit..
padro
02.05.10,14:56
Vhodna reklama na aute ti urcite v tomto pripade prinesie viac objednavok ako hoc co i len najlepsie SEO.

by som netvrdil akonahle si na prvom v mieste v google, tak sa ti znacne zvysi pocet objednavok,... ja praveze na tomto sa snazim popracovat.
Dantess
02.05.10,15:26
by som netvrdil akonahle si na prvom v mieste v google, tak sa ti znacne zvysi pocet objednavok,... ja praveze na tomto sa snazim popracovat.
Byť v google 1. je určite lepšie, než mať reklamu na aute. Úplne ideálne to je ale všetko kombinovať :D
profesional
02.05.10,17:30
Nevravim ze byt v Google na prvom mieste je na skodu.
Ja iba vravim to, ze na polep auta das naklady jednorazovo a generuje navstevnost sustavne.
Pri SEO das prachy raz a musi sa o to aby si neklesol starat stale. A stale do toho davat cas a peniaze. A ak si vezmes hodnotu svojho casu, tak kym nebude tvoj produkt do znacnej miery jedinecny, skoncis tak, ze ak si prepocitas zisk na cas ktory si tomu musel venovat, mozes zistit ze na 1 hodinu vynalozeneho usielia zarobis menej ako upratovacka. Tak konci vacsina eshopov..
padro
02.05.10,17:33
konci preto ze dnes si spravy eshop kde kto, a chce byt milionar na druhy den. vrazi peniaze do reklamy a ked po tyzdni to nema efekt tak s tym skonci,... takze nakoniec bude mat este menej ako ked zacal... lenze vsetko je to dlhodobejsie
Dantess
02.05.10,17:52
áno, len aké je cielenie reklamy na polepenom aute a aké so SEO ? Dám si reklamu na auto. Trebárs predavam doplnky do auta ako Padro. Žijem napríklad v BA. Denne tam jazdím, no reklamu na auto uvidí len pár sto ľudí a to len v BA. Kým byť v popredí v google na rôzne kľučové slová uvidia milíony ľudí. A starať sa o to netreba denne. Taktiež sa dá dostať na vysoké pozície úplne zadarmo. Ak si človek platí experta kôli času, tak s tým samozrejme nemá babračky. Myslím si, že dať mesačne 100eur na SEO je malina oproti tomu, čo to vyprodukuje. A hovoríš o jedinečnosti produktu... V 21. storočí je ťažké byť jedinečným a vymyslieť, alebo ponúknuť niečo, čo ešte nikto. Preto je práve SEO a PPC to najlepšie, pretože ak aj 10 podnikateľov ponúka to čo ja s dobrým SEO budem 1. a bude väčšia šanca, že si vyberú práve mňa. To je ale na dlho a v podstate každý to robí tak, ako uzná za vhodné :)
padro
02.05.10,18:04
reklama na aute ma efekt ak ide o lokalnu firmu napr. nejaky remeslnik alebo samozrejme ak ide o firmu ktora ma pobocky po celej republike a auta su stale v pohybe, inak to asi velky efekt mat nebude ak ja sa budem v BA vozit a chcem mat zakaznika z KE :D
camozzi
03.05.10,06:06
Osobne by som auto neolepoval nicim. Maximalne nalepkou s nazvom domeny na zadnom narazniku. Ak nieco olepit, tak autobus a najlepsie medzimesto alebo dialkovy. Plagatik A5 pri prednych dverach kde ludia nastupuju bude mat vacsi efekt ako cele olepene auto jazdiace mesto-okolie.
archangelsk
03.05.10,06:38
Osobne by som auto neolepoval nicim. Maximalne nalepkou s nazvom domeny na zadnom narazniku. Ak nieco olepit, tak autobus a najlepsie medzimesto alebo dialkovy. Plagatik A5 pri prednych dverach kde ludia nastupuju bude mat vacsi efekt ako cele olepene auto jazdiace mesto-okolie.

Ten nazov domeny na zadnom narazniku ma podla mna efekt ak mas domenu typu "robimetoato.sk." U mna budem musiet pridat aj nejake vysvetlenie + obrazky...

Co sa tyka google, byt prvy by bolo ozaj skvele a absolutne ziaduce, musim na tom popracovat.

Mate este niekto nejake ine napady ohladne offline reklamy?
Ja som na webe nasiel cosi taketo http://www.mindthecurb.com . Je to "ekologicka" reklama. Celkom ma to oslovilo...
profesional
03.05.10,07:19
to mindthecurb vyzera dobre.. az na jediny detail.. CENA, CENA, CENA a k tomu efektivnost.. ty si videl v galerii nieco co by cloveka vyslovene tahalo k nakupu..?.. ja nie.. je to len o zvysovani povedomi o znacke.. a to sa teba ako zacinajuceho podnikatela nijako netyka..
archangelsk
03.05.10,19:05
Popravde som sa nad cenou nejak moc nezamyslal, skor ma zaujal ten eko aspekt a fakt ze som to na Slovensku nikoho nevidel robit. Myslim ze domena napisana machom kdesi na stene by mohla prilakat zvedavcov...otazka je ale ako vravis, ci by to niekoho pritiahlo k nakupu.

Skusim redefinovat moj problem: Platim reklamu na FB, budem platit Adwords, vylepsim SEO a polepim auto, co ucinne mi este ostava? Na rozhlas a televiziu mi zatial akosi chybaju financie...
peter9998
03.05.10,19:19
tak a nerozmyslas aj nad reklamou co by sa dala "zadarmo" (preto uvodzovky bo ak to nebudes vediet asi budes musiet zaplatit nejakemu programatorovi) spravit - napriklad ak som spravne pochopil mas predaj triciek - ak sa tam daju robit vlastne a by si si napriklad spravil nejaku aplikaciu na fb kde by sa vytvarali tricka - s nejakym prelinkovanim ze toto si mozete objednat u nas a podobne by mohlo mat tiez celkom fajn ucinok - hlavne keby si to spropagoval cez par skupin...

a reklama na aute by podla mna osobne (sukromny nazor) musela moc oslovit aby som si zapamatal presne URL kym pridem domov a vytukal - ale asi by som prisiel domov nahodil google a co by bolo na prvej stranke pozrel => SEO doporucujem :)
archangelsk
04.05.10,11:39
tak a nerozmyslas aj nad reklamou co by sa dala "zadarmo" (preto uvodzovky bo ak to nebudes vediet asi budes musiet zaplatit nejakemu programatorovi) spravit - napriklad ak som spravne pochopil mas predaj triciek - ak sa tam daju robit vlastne a by si si napriklad spravil nejaku aplikaciu na fb kde by sa vytvarali tricka - s nejakym prelinkovanim ze toto si mozete objednat u nas a podobne by mohlo mat tiez celkom fajn ucinok - hlavne keby si to spropagoval cez par skupin...

Nad niecim podobnym som uvazoval v pripade ze by som pridal aj vlastne dizajny...ja ale predavam uz hotove veci jednej spanielskej znacky s ich potlacou...
Tartarus
14.05.10,19:06
archangelsk

Mám otázku mimo temy zato sa vopred ospravedlňujem ale tvoj e-shop ma zaujal dizajnom a tak sa chcem opýtať cez čo je robený?Aka firma ho robyla alebo keď ty tak cez aký program si ho zpravil
rickman
15.05.10,09:08
inak ak by mal niekto zaujem o reklamu v radiu, tak napiste SS. mozno sa to hodi aj pre e-shop.
peter9998
16.05.10,15:58
archangelsk

Mám otázku mimo temy zato sa vopred ospravedlňujem ale tvoj e-shop ma zaujal dizajnom a tak sa chcem opýtať cez čo je robený?Aka firma ho robyla alebo keď ty tak cez aký program si ho zpravil


staci pozriet paticku webu - Postavené na PrestaShop™ ;)
JURI-MT
26.05.10,17:16
A keby ste mali zaujem o rozposlanie mailov ;)
stewo
02.06.10,13:48
Ja som za reklamu na aute.sam ju vyuzivam.Dal som si ju na zadne okno a ver ze ma zakaznici kontaktuju lebo si ju precitali.Planujem to vylepit aj na auta mojich znamych ktory chodia po celom slovensku.Je to jednorazova investicia na dlhsi cas a mne urcite priniesla efekt.
korela
05.06.10,14:51
Ja si osobne veľmi všímam reklamy na autách. Človek nemusí všetko hľadať na nete. A najviac ma poteší ak nájdem vhodnú firmu mimo svojho mesta. Ak je auto zaparkované, zapíšem si do mobilu kontakt, alebo do notesu, dá sa aj do diktafónu kto nosí so sebou, odfotiť sa dá...a v zápchach to už vôbec nie je problém.
Ešte uznávam webové adresy na plotoch majiteľov firiem, hoci i na plátne, veľké zreteľné písmo, hlavne ak sa nachádzajú ich pozemky pri frekventovaných cestách, uliciach. Napr. v tomto prípade môžu zachytiť podstatnú časť seneckého okresu (travnikar.sk) Je to geniálne ľahko zapamätateľné a pri výstavbe satelitn. mestečiek v súčasnosti úplne ideálne ako jedna z možnosti riešení reklamy.

Vychádzam aj z toho, že nič nie je náhodné a s čím, kým sa má človek stretnúť, tak sa to udeje. Ešte treba poprosiť a pomoc príde. :)
SCANDAL
17.08.10,19:12
zaujala ma táto téma, nakoľko mám podobné otázky a starosti..
Každá odpoveď má svojim spôsobom pravdu...
Etarget je maximálne neefektívny, nevyžiadané emaily sa mi zdajú dosť otravné a dotieravé...
tá SEO správa sa mi zdá trošku komplikovaná z pohľadu, že to neviem sám zeditovať a musel by som platiť niekomu za "drobnú pomoc"...
Myslím si že FB alebo reklama na aute, prípadne reklama na autách známych a spriatelených prajníkov a ľudí, ktorý by chceli pomôcť môže byť veľmi efektívna a samotný polep auta nie je drahý.
Ak sa použije polep na zadné okno je to lacná záležitosť, navyše to ide aj veľmi ľahko dolu..môžem doporučiť polep na zadné okno a podklad aby bola čo najtmavšia fólia zadného okna a kontrastný biely, oranžový, žltý, zelený reklamný polep-text..
K tomu doporučujem trefnú, vtipnú špztku (samozrejme za príplatok) ale aspoň každý sa nad tým aspoň zamyslí...teda dúfam..
:D
Deiky
20.08.10,18:11