miskomisko
04.05.10,09:07
Zdravím všetkých

Všimol som si v príspevku kopec dokladov na chránenú dielňu, hmm, okrem iného aj ročný výkaz o hospodárení CHD. Lozim tu a čítam obrovskú haldu príspevkov no k mojim otázkam som odpoved zatim nenašiel alebo iba čiatočnú...

Otec je invalid, 1.1.2009 založil CHD na stolárstvo vo vlastných priestoroch a dostal na ňu príspevok. V podnikateľskom pláne uviedol stroje, ktoré ešte ale dodnes nekúpil, podniká ešte v inej oblasti a plánuje to dať do poriadku :) V DP za rok 2009 teda neúčtoval použitie dotácie.

Dámy a páni, kto má skúsenosti a chuť mi máličko helfnúť s doplnením informácii, sem sa :)) pls

1. POVINNOSŤ OSOBITNEJ ÚČTOVNEJ DOKUMENTÁCIE? - aké povinnosti čo sa týka papierovania mu z prevádzkovania CHD vyplývajú? Predpokladám, že musí viesť účtovníctvo. Ale niekde som počul že musí viesť aj peňažný denník osobitný pre CHD... Je to pravda? alebo stačí viesť jeden peňažný denník v JU a iba nejako označiť doklady, ktoré súvisia s čerpaním príspevku na CHD. Ake navyše povinnosti sú pri chránenej dielni čo sa týka účtovníctva?

2. K tomu ročnému výkazu o hospodárení CHD. Hmm Každý rok má povinnosť vyplniť ho a nekomu dať? Komu aké sú podmienky?

3. Čo sa týka účtovníctva, nie je problém, že v roku 2009 nemá príjmy ani výdavky súvisiace s touto oblasťou a že začína terazs? Treba viesť osobitný denník alebo evidenciu?

4. Na stránke UPSVAR som čítal že musí trvať CHD 3 roky, zdá sa mi, že on ju zriaďoval na 2 roky, môže to tak byť?

5. Nie som si istý, či do účtovníctva dal dotáciu do výdavkoch neovplyvňujúcich ZD, ak nie, môže ju dať teraz? A potom ak kúpi nejaký stroj, tak iba danú časť z dotácie prehodí do príjmov ovplyvňujúcich ZD na základe interného dokladu a ako výdavok bude dokladovaný faktorou za stroj...? ale sa to účtuje ináč.

6. Ak by neminul celú dotáciu, tak zo zvyšku normálne zaplatí daň z príjmu, jj? Hmm no ale potom ked bude vraciať UPSVAR ten zvyšok, to bude výdavok a teda nebude prakticky platiť daň z príjmu z tejto dotácie... áno?

Hmm ak vidíte s tým problém, že prvý rok nevyužil dotáciu a do DP nemal príjmy a výdavky z tejto oblasti poraďte jak z toho vycofkať :D

Hehe :)) no krasne do moše a ma atrament v počtačiku pisajte :)) a ee, nemohol som to nasť dekade, hladam ako puk a ništ :)) gugla teš poznam, no hluchy je :P
miskomisko
10.05.10,19:52
tak čo chlapčiska a dievčatá, dámy a páni, slečny, mládenci... viete niekto hnuť?
kukučka
10.05.10,21:34
Danielle369
11.05.10,06:02
miskomisko
09.06.10,16:40
dakujem ti krasne kukučka :)) keby ta jaky sokol alebo orol napadal, pisaj :)) dobijem ho ako hada :D
miskomisko
09.06.10,17:00
dan :) na tom linku som stretol jedno velike obrovske ništ :D :) aj tak dik