Zavrieť

Porady

Chránená dielňa - povinnosti a účtovanie

Zdravím všetkých

Všimol som si v príspevku kopec dokladov na chránenú dielňu, hmm, okrem iného aj ročný výkaz o hospodárení CHD. Lozim tu a čítam obrovskú haldu príspevkov no k mojim otázkam som odpoved zatim nenašiel alebo iba čiatočnú...

Otec je invalid, 1.1.2009 založil CHD na stolárstvo vo vlastných priestoroch a dostal na ňu príspevok. V podnikateľskom pláne uviedol stroje, ktoré ešte ale dodnes nekúpil, podniká ešte v inej oblasti a plánuje to dať do poriadku V DP za rok 2009 teda neúčtoval použitie dotácie.

Dámy a páni, kto má skúsenosti a chuť mi máličko helfnúť s doplnením informácii, sem sa ) pls

1. POVINNOSŤ OSOBITNEJ ÚČTOVNEJ DOKUMENTÁCIE? - aké povinnosti čo sa týka papierovania mu z prevádzkovania CHD vyplývajú? Predpokladám, že musí viesť účtovníctvo. Ale niekde som počul že musí viesť aj peňažný denník osobitný pre CHD... Je to pravda? alebo stačí viesť jeden peňažný denník v JU a iba nejako označiť doklady, ktoré súvisia s čerpaním príspevku na CHD. Ake navyše povinnosti sú pri chránenej dielni čo sa týka účtovníctva?

2. K tomu ročnému výkazu o hospodárení CHD. Hmm Každý rok má povinnosť vyplniť ho a nekomu dať? Komu aké sú podmienky?

3. Čo sa týka účtovníctva, nie je problém, že v roku 2009 nemá príjmy ani výdavky súvisiace s touto oblasťou a že začína terazs? Treba viesť osobitný denník alebo evidenciu?

4. Na stránke UPSVAR som čítal že musí trvať CHD 3 roky, zdá sa mi, že on ju zriaďoval na 2 roky, môže to tak byť?

5. Nie som si istý, či do účtovníctva dal dotáciu do výdavkoch neovplyvňujúcich ZD, ak nie, môže ju dať teraz? A potom ak kúpi nejaký stroj, tak iba danú časť z dotácie prehodí do príjmov ovplyvňujúcich ZD na základe interného dokladu a ako výdavok bude dokladovaný faktorou za stroj...? ale sa to účtuje ináč.

6. Ak by neminul celú dotáciu, tak zo zvyšku normálne zaplatí daň z príjmu, jj? Hmm no ale potom ked bude vraciať UPSVAR ten zvyšok, to bude výdavok a teda nebude prakticky platiť daň z príjmu z tejto dotácie... áno?

Hmm ak vidíte s tým problém, že prvý rok nevyužil dotáciu a do DP nemal príjmy a výdavky z tejto oblasti poraďte jak z toho vycofkať

Hehe ) no krasne do moše a ma atrament v počtačiku pisajte ) a ee, nemohol som to nasť dekade, hladam ako puk a ništ ) gugla teš poznam, no hluchy je :P
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    no vidíš a mne na perši raz našiel aj výkaz, že starči raz ročne
    http://www.upsvarto.sk/projekty-a-pr...vych-nakladov/
    dakujem ti krasne kukučka ) keby ta jaky sokol alebo orol napadal, pisaj ) dobijem ho ako hada

    Chránená dielňa - povinnosti a účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.