piwik
10.05.10,08:09
Dobry den,

Planujem zalozit zivnost. Spolupracujem s ceskou firmou, dohodli sme sa na full-time pracovnom case. Chcem sa opytat ako je to s danou z pridanej hodnoty? Musim odvadzat dan, kedze je firma z CR ? Napr. ak by som zarobil v hrubom 800 eur, z toho musim odviezt dan z prijmu (19%), prvy rok aj do zdravotnej poistovne (cca 41 eur mesacne) ... a po novom by som mal odviezt aj dan z pridanej hodnoty (z clenskeho statu EU) ?

Mam v tom chaos....tym padom:

800 eur - 40 eur (zdravotna poistovna ) - 152eur (19% dan z prijmu) - 152eur (dan z pridanej hodnoty z clenskeho statu EU) = 456 eur

To je prvy rok, ak nepocitam odvod 96 eur do socialnej poistovne.

456 eur - 152 eur = 304 eur :(

Je to o takmer 500 eur menej :(

To sa mi takto asi vobec neplati pracovat.

Alebo je moznost uvazovat o pausalnych nakladoch? Myslim ze je to tych 40%

Dakujem za rady.
miso2201
10.05.10,13:16
Povinnost registrovat sa ako platca DPH ti vznika podla zakona o dani z pridanej hodnoty §4 v pripade ak si dosiahol "za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur".

Takze DPH z tvojej kalkulacie vynechaj. Takisto dan z prijmu 19% musis znizit, pretoze ucite budes mat odpocitatelne polozky (typu telefon, PHM, leasing auta alebo ine danovo uznatelne vydavky).

K zvysku sa ti vyjadrit bohuzial neviem.
dorah34
10.05.10,16:19
prepac, ale co ma tato tema spolocne s internetovym podnikanim? presun to tam kam to patri.
piwik
10.05.10,17:32
prepac, ale co ma tato tema spolocne s internetovym podnikanim? presun to tam kam to patri.


no ide o poskytovanie sluzieb v oblasti internetu....tvorim web stranky
andreaS
10.05.10,17:38
najskor si ujasni ako budes robit... lebo pracovny cas existuje len pre zamestnanca... zivnostnik nepozna pojem pracovny cas...
piwik
10.05.10,17:40
najskor si ujasni ako budes robit... lebo pracovny cas existuje len pre zamestnanca... zivnostnik nepozna pojem pracovny cas...


no som v podstate zamestnany v jednej firme, mam definovany cas...pracujem na full time, ale som zivnostnik, ... pracujem z domova

dost firiem takto zamestnava.
piwik
10.05.10,17:41
Povinnost registrovat sa ako platca DPH ti vznika podla zakona o dani z pridanej hodnoty §4 v pripade ak si dosiahol "za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur".

Takze DPH z tvojej kalkulacie vynechaj. Takisto dan z prijmu 19% musis znizit, pretoze ucite budes mat odpocitatelne polozky (typu telefon, PHM, leasing auta alebo ine danovo uznatelne vydavky).

K zvysku sa ti vyjadrit bohuzial neviem.



dakujem Ti za odpoved, tu dan z prijmu samozrejme pocitam za jeden rok, nie za kazdy mesiac ako som pisal :D preklep :)
andreaS
10.05.10,17:45
neplet si pojmy...

opakujem pre zivnostnika neexistuje pojem pracovny cas... ani to ze je zamestnany...

to ze mas s klientom dohodnuty cas vykonu prace neznamena ze si u neho zamestnany... to je len dohoda medzi vami kolko casu pre neho vykonavas dohodnutu cinnost a kolko casu mu venujes...

Musis to pochopit, ze su to dva rozdielne pojmy a treba kazde pomenovat spravne, aby ti aj tu na porade poradili spravne...

V pripade, ze ta zamestnaju, tak mam zato, ze by si bol zamestnanec ceskej firmy na zaklade ceskeho zakonnika prace...

Ak vykonavas cinnost na zaklade zivnosti, mas spisanu zmluvu o dielo alebo mandatnu zmluvu, tak sa ta tykaju ine zakony a ine povinnosti ako keby si bol zamestnanec.

Chapes? ;)
piwik
10.05.10,18:19
neplet si pojmy...

opakujem pre zivnostnika neexistuje pojem pracovny cas... ani to ze je zamestnany...

to ze mas s klientom dohodnuty cas vykonu prace neznamena ze si u neho zamestnany... to je len dohoda medzi vami kolko casu pre neho vykonavas dohodnutu cinnost a kolko casu mu venujes...

Musis to pochopit, ze su to dva rozdielne pojmy a treba kazde pomenovat spravne, aby ti aj tu na porade poradili spravne...

V pripade, ze ta zamestnaju, tak mam zato, ze by si bol zamestnanec ceskej firmy na zaklade ceskeho zakonnika prace...

Ak vykonavas cinnost na zaklade zivnosti, mas spisanu zmluvu o dielo alebo mandatnu zmluvu, tak sa ta tykaju ine zakony a ine povinnosti ako keby si bol zamestnanec.

Chapes? ;)



aha :) jj, mas pravdu...ja som to poplietol, ospravedlnujem sa...som zacinajuci zivnostnik :P ... mam sa este vela co ucit :P .. mam s nimi zmluvu o poskytovani sluzieb....dakujem za pomoc ;)