Zavrieť

Porady

zivnost + DPH

Dobry den,

Planujem zalozit zivnost. Spolupracujem s ceskou firmou, dohodli sme sa na full-time pracovnom case. Chcem sa opytat ako je to s danou z pridanej hodnoty? Musim odvadzat dan, kedze je firma z CR ? Napr. ak by som zarobil v hrubom 800 eur, z toho musim odviezt dan z prijmu (19%), prvy rok aj do zdravotnej poistovne (cca 41 eur mesacne) ... a po novom by som mal odviezt aj dan z pridanej hodnoty (z clenskeho statu EU) ?

Mam v tom chaos....tym padom:

800 eur - 40 eur (zdravotna poistovna ) - 152eur (19% dan z prijmu) - 152eur (dan z pridanej hodnoty z clenskeho statu EU) = 456 eur

To je prvy rok, ak nepocitam odvod 96 eur do socialnej poistovne.

456 eur - 152 eur = 304 eur

Je to o takmer 500 eur menej

To sa mi takto asi vobec neplati pracovat.

Alebo je moznost uvazovat o pausalnych nakladoch? Myslim ze je to tych 40%

Dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    neplet si pojmy...

    opakujem pre zivnostnika neexistuje pojem pracovny cas... ani to ze je zamestnany...

    to ze mas s klientom dohodnuty cas vykonu prace neznamena ze si u neho zamestnany... to je len dohoda medzi vami kolko casu pre neho vykonavas dohodnutu cinnost a kolko casu mu venujes...

    Musis to pochopit, ze su to dva rozdielne pojmy a treba kazde pomenovat spravne, aby ti aj tu na porade poradili spravne...

    V pripade, ze ta zamestnaju, tak mam zato, ze by si bol zamestnanec ceskej firmy na zaklade ceskeho zakonnika prace...

    Ak vykonavas cinnost na zaklade zivnosti, mas spisanu zmluvu o dielo alebo mandatnu zmluvu, tak sa ta tykaju ine zakony a ine povinnosti ako keby si bol zamestnanec.

    Chapes?

    miso2201 je offline (nepripojený) miso2201

    podnikam... niekolko rokov... ...viac miso2201
    Povinnost registrovat sa ako platca DPH ti vznika podla zakona o dani z pridanej hodnoty §4 v pripade ak si dosiahol "za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur".

    Takze DPH z tvojej kalkulacie vynechaj. Takisto dan z prijmu 19% musis znizit, pretoze ucite budes mat odpocitatelne polozky (typu telefon, PHM, leasing auta alebo ine danovo uznatelne vydavky).

    K zvysku sa ti vyjadrit bohuzial neviem.

    dorah34 je offline (nepripojený) dorah34

    dorah34
    prepac, ale co ma tato tema spolocne s internetovym podnikanim? presun to tam kam to patri.

    piwik je offline (nepripojený) piwik

    piwik
    dorah34 Pozri príspevok
    prepac, ale co ma tato tema spolocne s internetovym podnikanim? presun to tam kam to patri.

    no ide o poskytovanie sluzieb v oblasti internetu....tvorim web stranky

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    najskor si ujasni ako budes robit... lebo pracovny cas existuje len pre zamestnanca... zivnostnik nepozna pojem pracovny cas...

    piwik je offline (nepripojený) piwik

    piwik
    andreaS Pozri príspevok
    najskor si ujasni ako budes robit... lebo pracovny cas existuje len pre zamestnanca... zivnostnik nepozna pojem pracovny cas...

    no som v podstate zamestnany v jednej firme, mam definovany cas...pracujem na full time, ale som zivnostnik, ... pracujem z domova

    dost firiem takto zamestnava.

    piwik je offline (nepripojený) piwik

    piwik
    miso2201 Pozri príspevok
    Povinnost registrovat sa ako platca DPH ti vznika podla zakona o dani z pridanej hodnoty §4 v pripade ak si dosiahol "za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur".

    Takze DPH z tvojej kalkulacie vynechaj. Takisto dan z prijmu 19% musis znizit, pretoze ucite budes mat odpocitatelne polozky (typu telefon, PHM, leasing auta alebo ine danovo uznatelne vydavky).

    K zvysku sa ti vyjadrit bohuzial neviem.


    dakujem Ti za odpoved, tu dan z prijmu samozrejme pocitam za jeden rok, nie za kazdy mesiac ako som pisal preklep

    piwik je offline (nepripojený) piwik

    piwik
    andreaS Pozri príspevok
    neplet si pojmy...

    opakujem pre zivnostnika neexistuje pojem pracovny cas... ani to ze je zamestnany...

    to ze mas s klientom dohodnuty cas vykonu prace neznamena ze si u neho zamestnany... to je len dohoda medzi vami kolko casu pre neho vykonavas dohodnutu cinnost a kolko casu mu venujes...

    Musis to pochopit, ze su to dva rozdielne pojmy a treba kazde pomenovat spravne, aby ti aj tu na porade poradili spravne...

    V pripade, ze ta zamestnaju, tak mam zato, ze by si bol zamestnanec ceskej firmy na zaklade ceskeho zakonnika prace...

    Ak vykonavas cinnost na zaklade zivnosti, mas spisanu zmluvu o dielo alebo mandatnu zmluvu, tak sa ta tykaju ine zakony a ine povinnosti ako keby si bol zamestnanec.

    Chapes?


    aha jj, mas pravdu...ja som to poplietol, ospravedlnujem sa...som zacinajuci zivnostnik :P ... mam sa este vela co ucit :P .. mam s nimi zmluvu o poskytovani sluzieb....dakujem za pomoc

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.