Impala
10.05.10,15:31
Máme problém, v domácnosti žijem s bratom, otcom a otcovou priateľkou, pričom majiteľmi bytu som ja a brat. Brat je ešte neplnoletý, ale za dva mesiace už bude mať 18. Zatiaľ je jeho zákonným zástupcom otec. Problém spočíva v tom, že brat je absolútne nezvládateľný, nikoho nerešpektuje, nechodí do školy a zrejme aj užíva drogy. Na domácnosť samozrejme neprispieva, domov chodí v noci a nikto si s ním nevie dať rady. Chcem sa spýtať, či je možné ho nejakým spôsobom zbaviť spoluvlasníctva. Po prípade, či existuje nejaký spôsob ako ho dostať na liečenie, alebo do nejakého ústavu pre mladistvých (aj keď už vlastne bude čoskoro plnoletý). Je možné ho vymknúť a nepustiť do bytu?
Keď sa v tom niekto vyznáte, alebo máte podobné skúsenosti prosím poraďte.
Ďakujem
Chobot
10.05.10,13:57
Máme problém, v domácnosti žijem s bratom, otcom a otcovou priateľkou, pričom majiteľmi bytu som ja a brat. Brat je ešte neplnoletý, ale za dva mesiace už bude mať 18. Zatiaľ je jeho zákonným zástupcom otec. Problém spočíva v tom, že brat je absolútne nezvládateľný, nikoho nerešpektuje, nechodí do školy a zrejme aj užíva drogy. Na domácnosť samozrejme neprispieva, domov chodí v noci a nikto si s ním nevie dať rady. Chcem sa spýtať, či je možné ho nejakým spôsobom zbaviť spoluvlasníctva. Po prípade, či existuje nejaký spôsob ako ho dostať na liečenie, alebo do nejakého ústavu pre mladistvých (aj keď už vlastne bude čoskoro plnoletý). Je možné ho vymknúť a nepustiť do bytu?
Keď sa v tom niekto vyznáte, alebo máte podobné skúsenosti prosím poraďte.
Ďakujem

Vlastníctva bytu ho nezbavíš. Jedine, že by si od neho odkúpil jeho spoluvlastnícky podiel.

Dostať ho na liečenie - to je ľahšie. Ak bude v zlom zdravotnom stave, alebo bude agresívny, zavolajte políciu a záchranku a tak je možné nariadiť povinnú liečbu.

Ak je ale neplnoletý, tak otec môže požiadať o liečenie.
sarasara
11.05.10,00:44
Keďže brat bude mať už za dva mesiace 18 rokov, je malá šanca, že liečenie sa podarí a ak áno, keď bude plnoletý, môže liečenie opustiť.
Možno najschodnejšia cesta by bola, dohodnúť sa na odkúpení jeho podielu v byte. Spoluvlastníka nemôžeš nevpustiť do bytu. Má také isté právo bývať v byte ako ty.
Na domácnosť zatiaľ asi prispievať nemusí, lebo je zrejme študent, i keď nie dobrý.
Ak aj bude mať 18 rokov a študovať nebude, na domácnosť a poplatky, podľa toho, čo si napísala, prispievať nebude.
Povinnú liečbu dospelého človeka môže nariadiť súd.
ivica sisolak
11.05.10,06:09
odkúpenie spoluvlastníckeho podielu je jednou z ciest ... čo ak nebude súhlasiť? .. ako ste nadobudli byt do podielového spoluvlastníctva? ak darom, bola by tu možnosť vrátenia daru ... v takom prípade by si ste sa ale nevyhli súdnemu konaniu
Impala
11.05.10,06:31
Byt sme pred styrmi rokmi odkupili. Pôvodne mal byť napísaný na otca, lenže ten tu tri roky nebýval a kvôli tomu nesúhlasili aby bol majiteľom on, takže vlastníkmi sme sa stali ja a brat. Jedná sa o veľký 4-izbový byt, rozmýšľali sme aj nad jeho predajom, ale aby sme za hodnotu tohto bytu kúpili menší a vyplatili brata je takmer nereálne.
Čo sa týka tej povinnej liečby, kedy ju môže súd nariadiť? To by asi musel byť agresívny. Už niekoľko krát sme na neho volali políciu, dokonca bolo na neho podané aj trestné oznámenie, pretože ukradol otcovi techniku za nemalé peniaze. Otec potom ale to oznámenie stiahol, v nádeji že sa brat polepší, pretože vtedy na nejaký čas skrotol.
Mária27
11.05.10,07:28
Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva upravuje občiansky zákonník:

§ 141
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.
(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.

§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.
Danila
11.05.10,07:39
Vlastníctva bytu ho nezbavíš. Jedine, že by si od neho odkúpil jeho spoluvlastnícky podiel.

Dostať ho na liečenie - to je ľahšie. Ak bude v zlom zdravotnom stave, alebo bude agresívny, zavolajte políciu a záchranku a tak je možné nariadiť povinnú liečbu.

Ak je ale neplnoletý, tak otec môže požiadať o liečenie.Ale my sme na Slovensku. A toto napísané je azda len zbožné želanie. Ver mi, že v bežnom živote je to utópia.
Na liečenie kým nie je plnoletý, aby nemohol o hodinu po prijatí podpísať revers. To je v súčasnosti asi jediná šanca. A revers podpíše v deň narodenín.
sarasara
11.05.10,10:01
Povinnú liečbu súd nariadi vtedy, ak je človek nebezpečný svojmu okoliu. To znamená, časté volanie polície preto, lebo je agresívny, bojíte sa ho, (možno aj susedia). Pomôže pri tom, ak sú svedkovia, ktorí to dosvedčia, stačí pri tom písomné prehlásenie svedka.
No treba brať na zreteľ aj to, že raz sa z liečenia vráti. Ak bude trvale vyliečený, dobre. Ak však bude liečba úspešná len dočasne, bude to možno horšie ako teraz. Zapamätá si, kto ho na to liečenie dostal.
Skús hľadať riešenie- predať veľký, pekný byt a kúpiť menšie byty. Prípadne hľadať možnosť, ako ho vyplatiť.
Xanti
11.05.10,10:05
Byt sme pred styrmi rokmi odkupili. Pôvodne mal byť napísaný na otca, lenže ten tu tri roky nebýval a kvôli tomu nesúhlasili aby bol majiteľom on, takže vlastníkmi sme sa stali ja a brat. Jedná sa o veľký 4-izbový byt, rozmýšľali sme aj nad jeho predajom, ale aby sme za hodnotu tohto bytu kúpili menší a vyplatili brata je takmer nereálne.
Čo sa týka tej povinnej liečby, kedy ju môže súd nariadiť? To by asi musel byť agresívny. Už niekoľko krát sme na neho volali políciu, dokonca bolo na neho podané aj trestné oznámenie, pretože ukradol otcovi techniku za nemalé peniaze. Otec potom ale to oznámenie stiahol, v nádeji že sa brat polepší, pretože vtedy na nejaký čas skrotol.
Mne je čudné, ako ste mohli odkúpiť byt ty a brat ked brat pred 4 rokmi mal len 14 rokov. Súhlasil s tým súd?
S takouto kúpou?

Lebo to nie je len tak kúpiť chlieb v potravinách, pri bytoch platia trošku iné pravidlá ( všeobecne pri nehnuteľnostiach ) a nemôže kúpiť nikto neplnoletý pokiaľ nemá stanoveného poručníka a nesúhlasí s tým súd.

Len mne je táto časť divná? :eek:
Impala
11.05.10,17:19
Stručne opíšem ako k celej situácii došlo. Pred štyrmi rokmi, ja som bola v maturitnom ročníku, naša matka opustila domácnosť a otec s priateľkou v dôsledku toho prišli a ujali sa nás. V tom čase to bol obecný byt v nájme a bolo treba zmeniť nájomcu. Na miestnom úrade neboli ochotní súhlasiť s tým, aby sa nájomcom stal otec, hoci mal po celý čas, čo s priateľkou býval v podnájme, trvalý pobyt tu a z bytu neodišiel dobrovoľne. Tak sme sa nájomcami stali my s bratom a otec bol v nájomnej zmluve uvedený ako zákonný zástupca brata. Samozrejme, otec musel uhradiť aj nedoplatky na nájomnom a dať byt do slušného stavu. Keďže matka už viackrát v minulosti požiadala o odkúpenie bytu do osobného vlastníctva a bol k tomu vydaný súhlas do určitého termínu, predaj bytu sa zrealizoval bez problémov a ani MÚ, ani kataster "nepotreboval" súhlas súdu so schválením úkonu maloletého.
Je možné, že takto zrealizovaná kúpa bytu nie je v súlade s právom a platnosť kúpnej zmluvy je spochybniteľná?
Prosím, pomôžte, pretože môj brat patrí k ľuďom ktorí poznajú svoje práva, ale o povinnosti záujem nemajú.
ivka70
11.05.10,17:31
Stručne opíšem ako k celej situácii došlo. Pred štyrmi rokmi, ja som bola v maturitnom ročníku, naša matka opustila domácnosť a otec s priateľkou v dôsledku toho prišli a ujali sa nás. V tom čase to bol obecný byt v nájme a bolo treba zmeniť nájomcu. Na miestnom úrade neboli ochotní súhlasiť s tým, aby sa nájomcom stal otec, hoci mal po celý čas, čo s priateľkou býval v podnájme, trvalý pobyt tu a z bytu neodišiel dobrovoľne. Tak sme sa nájomcami stali my s bratom a otec bol v nájomnej zmluve uvedený ako zákonný zástupca brata. Samozrejme, otec musel uhradiť aj nedoplatky na nájomnom a dať byt do slušného stavu. Keďže matka už viackrát v minulosti požiadala o odkúpenie bytu do osobného vlastníctva a bol k tomu vydaný súhlas do určitého termínu, predaj bytu sa zrealizoval bez problémov a ani MÚ, ani kataster "nepotreboval" súhlas súdu so schválením úkonu maloletého.
Je možné, že takto zrealizovaná kúpa bytu nie je v súlade s právom a platnosť kúpnej zmluvy je spochybniteľná?
Prosím, pomôžte, pretože môj brat patrí k ľuďom ktorí poznajú svoje práva, ale o povinnosti záujem nemajú.

Podla tohto bez rozhodnutia sudu nemoze malolety nadobudnut vlastnictvo bytu:

http://www.trh.sk/nehnutelnosti/poradna/282/kupa-bytu-v-prospech-maloletej-osoby-a-zakonne-zastupenie-
Danila
11.05.10,17:34
Stručne opíšem ako k celej situácii došlo. Pred štyrmi rokmi, ja som bola v maturitnom ročníku, naša matka opustila domácnosť a otec s priateľkou v dôsledku toho prišli a ujali sa nás. V tom čase to bol obecný byt v nájme a bolo treba zmeniť nájomcu. Na miestnom úrade neboli ochotní súhlasiť s tým, aby sa nájomcom stal otec, hoci mal po celý čas, čo s priateľkou býval v podnájme, trvalý pobyt tu a z bytu neodišiel dobrovoľne. Tak sme sa nájomcami stali my s bratom a otec bol v nájomnej zmluve uvedený ako zákonný zástupca brata. Samozrejme, otec musel uhradiť aj nedoplatky na nájomnom a dať byt do slušného stavu. Keďže matka už viackrát v minulosti požiadala o odkúpenie bytu do osobného vlastníctva a bol k tomu vydaný súhlas do určitého termínu, predaj bytu sa zrealizoval bez problémov a ani MÚ, ani kataster "nepotreboval" súhlas súdu so schválením úkonu maloletého.
Je možné, že takto zrealizovaná kúpa bytu nie je v súlade s právom a platnosť kúpnej zmluvy je spochybniteľná?
Prosím, pomôžte, pretože môj brat patrí k ľuďom ktorí poznajú svoje práva, ale o povinnosti záujem nemajú.Dovoľ mi, aby som ti trošíčku nerozumela. Ste dvaja súrodenci. Patrí vám polovica niečoho každému. Možno, ak je právne všetko v poriadku. Ak bol zákonným zástupcom tvojho brata otec, pýtaj sa, aké právne úkony v mene brata urobil. Ale prečo ťa trápi dnes bratova polovica? Je jeho. A ak ty si šetrná a poriadna, majetok si uchováš. Ak je on hazardér, majetok si prehazarduje. Lebo tak mu to jeho rodičia asi umožnili. Zatiaľ žijú zdá sa, nie je potrebné ich suplovať. A tvoj majetok je nedotknuteľný. Čo je jeho, jeho jest.;)Pokiaľ to jeho nechceš pre seba. Asi taký je môj skromný názor.;)
Impala
11.05.10,18:07
Ospravedlňujem sa, poplietla som to, samozrejme tieto úkony boli schválené súdom. Takže právne je všetko v poriadku.
Ja bratovi vôbec nechcem upierať právo na majetok, skôr mi ide o to, aby sme mohli normálne žiť a nebyť rukojemníkmi jeho "kráľovských manierov". A rodičia? Otec je úplne zlomený a má vážne zdravotné problémy a matka sa stará iba sama o seba. Ale ďakujem za odpovede.
ivka70
12.05.10,05:07
Ospravedlňujem sa, poplietla som to, samozrejme tieto úkony boli schválené súdom. Takže právne je všetko v poriadku.
Ja bratovi vôbec nechcem upierať právo na majetok, skôr mi ide o to, aby sme mohli normálne žiť a nebyť rukojemníkmi jeho "kráľovských manierov". A rodičia? Otec je úplne zlomený a má vážne zdravotné problémy a matka sa stará iba sama o seba. Ale ďakujem za odpovede.

Neviem, ci by ti ale pomohlo, aj keby sa ti podarilo zbavit ho vlastnictva bytu. Predpokladam, ze na ulicu ho nevyhodite, takze problemy, ktore riesite, sa tymto nevyriesia.