SARAH9
14.05.10,15:21
Dobry den, chcela by som poprosit o radu, mozno mi bude vediet niekto poradit. Ide o to, ze by som mala moznost pracovat na dohodu. ALE: na rodicovskej dovolenke som od 17.12.2009, poberam zvysenu sumu 256 eur, som ale stale zamestanana a chcela by som ist pracovat na dohodu do inej firmy. Nechcem ale prist o zvyseny rodicovsky a neviem ci mozem robit na dohodu, ked som stale zamestnana aj ked na rodicovskej dovolenke. okrem toho tu pracu na dohodu by som chcela vykonavat nielen cast mesiaca ale cely mesiac bolo by to priblizne za 200 az 250 eur mesacne. vie mi niekto poradit ako sa to da spravit aby som stale mala rodicovsky 256 eur aj mohla robit na dohodu??? o dieta by sa starala mama, cize by som nevykonavala priamu starostlivost o dieta ja ale ina osoba. pocula som nieco ze sa to da spravit cez Zmluvu o dielo...neviem, prosim o radu, ci tento stat umoznuje matkam si privyrobit normalne peniaze. DAKUJEM
Timka1
14.05.10,13:48
Dobry den, chcela by som poprosit o radu, mozno mi bude vediet niekto poradit. Ide o to, ze by som mala moznost pracovat na dohodu. ALE: na rodicovskej dovolenke som od 17.12.2009, poberam zvysenu sumu 256 eur, som ale stale zamestanana a chcela by som ist pracovat na dohodu do inej firmy. Nechcem ale prist o zvyseny rodicovsky a neviem ci mozem robit na dohodu, ked som stale zamestnana aj ked na rodicovskej dovolenke. okrem toho tu pracu na dohodu by som chcela vykonavat nielen cast mesiaca ale cely mesiac bolo by to priblizne za 200 az 250 eur mesacne. vie mi niekto poradit ako sa to da spravit aby som stale mala rodicovsky 256 eur aj mohla robit na dohodu??? o dieta by sa starala mama, cize by som nevykonavala priamu starostlivost o dieta ja ale ina osoba. pocula som nieco ze sa to da spravit cez Zmluvu o dielo...neviem, prosim o radu, ci tento stat umoznuje matkam si privyrobit normalne peniaze. DAKUJEM

prečítaj si túto tému

http://www.porada.sk/t139945-rodicovsky-prispevok-zivnostnik.html
SARAH9
17.05.10,17:31
dakujem, ale potrebovala by som nieco podrobnejsie ale aj tak dakujem
ivustek
18.05.10,06:12
dakujem, ale potrebovala by som nieco podrobnejsie ale aj tak dakujem

jednoducho nemôžete pracovať vôbec - ani na HPP, ani na dohodu , ani ako SZČO bez toho, že by ste prišli o zvýšený príspevok.
Tamila
18.05.10,06:18
Tu je ešte rozoberaná rodičovská dovolenka a práca na dohodu:
http://www.porada.sk/t126377-praca-pocas-rodicovskej-dovolenky-v-roku-2010-a.html
ivustek
18.05.10,06:28
Na stránke upsvr som našla takýto dotaz, možno pomôže. Podľa ich vyjadrení sa môže pracovať na dohodu ak je dohoda uzatvorená len na časť mesiaca. Takže by ste mali dohodu uzatvoriť každý mesiac na pár dní.
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/statne-socialne-davky/caste-otazky-a-odpovede.html?page_id=7772

1. Dotaz:

Dobrý deň.
Dovoľujem si Vás osloviť so žiadosťou o informáciu ohľadne zvýšeného rodičovského príspevku:
Od 10/2008-4/2009 som poberala materské, od 5/2009 poberám rodičovský príspevok. Dcéra dovŕši 2 roky v 11/2010. Predtým som bola zamestnaná a som stále u zamestnávateľa vedená ako zamestnanec.
V roku 2010 budem mať v každom mesiaci uzatvorenú dohody o vykonaní práce, ktorá budú trvať max. 2 týždne.
Chcem sa opýtať, keďže dohody nebudú trvať celý mesiac, môžem požiadať o zvýšený rodičovský príspevok? V prípade že áno, ako často budem musieť oň žiadať? Vždy po ukončení dohody?
Ďakujem pekne za odpoveď.

ODPOVEĎ:
Na základe uvedených skutočnosti Vám od 1.1.2010 vzniká nárok na RP v sume 256 eur.
Ak začnete vykonávať zárobkovú činnosť na základe dohody o vykonaní práce, nárok na RP Vám zaniká, pričom patrí za mesiac, v ktorom sú splnené podmienky nároku na RP za časť kalendárneho mesiaca.
Tzn. že ak od 1.1.2010 nebudete vykonávať zárobkovú činnosť, budete zabezpečovať osobnú starostlivosť o dieťa, od 7.1.2010 do 22.1.2010 budete pracovať na základe dohody, za mesiac január Vám patrí nárok na RP za celý kalendárny mesiac v sume 256 eur.
Platiteľ v danom prípade nerozhodne o odňatí RP, nakoľko od 23.1.2010 sú opäť splnené podmienky nároku na RP v sume 256 eur.
Každú zmenu skutočností musí mať platiteľ rodičovského príspevku včas oznámenú.


2. Dotaz:
Som na materskej dovolenke od roku 2007, od 1.4.2009 som pracovala na dohodu ktorá, mi skončila 31.12.2009.
Mám nárok na rodičovský príspevok vo výške 158,67 eur, keď si od 1.1.2010 uzavriem novú dohodu o pracovnej činnosti.

ODPOVEĎ:
Od 1.1.2010 je účinný nový zákon o rodičovskom príspevku, v zmysle ktorého rodič zabezpečuje osobnú a riadnu starostlivosť o dieťa a nevykonáva zárobkovú činnosť. Rodičovský príspevok je poskytovaný v sume 164,22 eura alebo v sume 256 eur.
Rodičovský príspevok podľa nového zákona bude poskytovaný v sume 256 eur mesačne do dovŕšenia dvoch rokov veku dieťaťa, ak rodičovi pred vznikom nároku na rodičovský príspevok sa vyplácalo materské z dôvodu narodenia tohto dieťaťa alebo ak sa nevyplácalo materské, bol rodič v posledných dvoch rokoch pred narodením tohto dieťaťa nemocensky poistený najmenej 270 dni.
Ak poberateľ rodičovského príspevku od 1.1.2010 spĺňa nárok na jeho poberanie v sume 256 eur, musí sám o to požiadať.
Pokiaľ ste poberateľom rodičovského príspevku podľa zákona účinného do 31.12.2009,
vykonávali ste do 31.12.2009 zárobkovú činnosť alebo práce na základe dohody o vykonaní práce, starostlivosť o dieťa zabezpečoval starý rodič dieťaťa, nepožiadate od 1.1.2010 o výplatu rodičovského príspevku v sume 256 eur, nárok na rodičovský príspevok v sume 164,22 eur Vám trvá aj naďalej, ak opäť budete vykonávať práce na základe dohody o vykonaní práce a starostlivosť o dieťa bude zabezpečovať starý rodič dieťaťa.

3. Dotaz:
Chcela by som sa opýtať, či je pravdivá informácia, že od 1.1.2010 matka dieťaťa, ktorá poberá rodičovský príspevok nemôže vôbec pracovať ani na dohodu?

Ďalšia moja otázka by bola, aké sú podmienky na to, aby niekto dostal zvýšený rodičovský príspevok?

Ak matka je podielnikom firmy, môže vykonávať nejakú prácu v tejto firme a ak áno za akých podmienok?

ODPOVEĎ:
O rodičovský príspevok v sume 256 eur môže požiadať rodič, ktorý
- sa osobne stará o dieťa do dvoch rokov veku dieťaťa,
- nevykonáva zárobkovú činnosť,
- zanikol mu nárok na materské pred uplatnením nároku na rodičovský príspevok alebo
- ak nemal nárok na materské, bol v období 2 rokov pred narodením dieťaťa aspoň 270 dní nemocensky poistený.
Rodič, ktorému bol priznaný rodičovský príspevok v roku 2008, môže vykonávať zárobkovú činnosť, nárok na RP mu zaniká umiestnením dieťaťa do materskej školy. Nárok na RP rodičovi naďalej trvá v sume 164,22 eura.
Rodič, ktorému bol priznaný rodičovský príspevok v roku 2009, môže vykonávať práce na základe dohody o vykonaní práce, starostlivosť o dieťa je zabezpečená druhým rodičom dieťaťa alebo plnoletou fyzickou osobou, nie na základe živnosti, nárok na RP naďalej trvá v sume 164,22 eura.
Takýto rodič ak chce požiadať o RP v sume 256 eur, nemôže vykonávať zárobkovú činnosť a starostlivosť o dieťa do dvoch rokov jeho veku musí zabezpečovať osobne.




Sociálne veci a rodina
Tlačiť
Anketa
Z akých oblastí by ste privítali viac informácií?
Trh práce (39%)
Sociálne dávky a príspevky (33%)
Problematika ZP (26%)
Počet hlasov: 10085



Zaujímavé linky
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky
Európsky sociálny fond
Sociálna poisťovňa
Národná rada Slovenskej republiky
Úrad vlády Slovenskej republiky






Skúsenosti a postrehy
Zasielajte nám vaše námety, skúsenosti a podnety na zlepšenie našej práce
vieraaaa
18.05.10,06:46
jednoducho nemôžete pracovať vôbec - ani na HPP, ani na dohodu , ani ako SZČO bez toho, že by ste prišli o zvýšený príspevok.
Ja som včera, tj.j 17.5.2010 overovala prácu na dohodu, keď je začiatok poberania rodičovskej dovolenky v roku 2010 a pracovníčka ÚP mi jednoznačne povedala, že matky, ktoré nastúpia na RD v roku 2010 nemôžu pracovať na žiadnu dohodu.
ewita888
18.05.10,06:58
jednoducho nemôžete pracovať vôbec - ani na HPP, ani na dohodu , ani ako SZČO bez toho, že by ste prišli o zvýšený príspevok.
nesúhlasím, ak má mesiac napr. 31 dní, dohoda je napr. od 02. mesiaca do 30. v mesiaci, nárok na zvýšený RP nezaniká.. na UPSVAR sa napíše čestné prehlásenie, že o dieťa sa staral napr. otec.. ale každý mesiac sa na UPSVAR musí doložiť dohoda na daný mesiac..
ivustek
18.05.10,07:02
nesúhlasím, ak má mesiac napr. 31 dní, dohoda je napr. od 02. mesiaca do 30. v mesiaci, nárok na zvýšený RP nezaniká.. na UPSVAR sa napíše čestné prehlásenie, že o dieťa sa staral napr. otec.. ale každý mesiac sa na UPSVAR musí doložiť dohoda na daný mesiac..
ano, uviedla som to v ďalšom mojom príspevku.
zannaz
02.06.10,12:54
Vsetkych vas zdravim,
mam na vas otazku. Po skonceni materskej dovolenky 1.3.2010 som nastupila do prace a ani jeden den som nebola na rodicovskom. Ked som si isla vybavit prispevok na starostlivost o dieta, pani mi povedala, ze ak by som bola co len 1 den na rodicovskom, mam narok na 25% RP. Este to nejak chcela spravit, lenze ked 1.3. bol pracovny den, povedala, ze sa to neda. Mam teda otazku: Ak by som prerusila pracu (napr. neplatene volno, alebo aj vypoved dohodou - neviem, ci neplatene volno sa berie ako odchod z roboty, ak trva dlhsie) a nastupila na RD, vznikol by mi narok na tento prispevok? Mohla by som sa potom po case zas vratit do prace? Nechcem, aby to vyznelo tak, ze som chamtiva, ale peniazky sa nam zidu a to bol aj dovod, preco som nastupila do prace.
Dakujem za akukolvek pomoc.