Zavrieť

Porady

Práca počas rodičovskej dovolenky v roku 2010

dobrý večer,
chcela by som poprosiť o radu...v roku 2009 som popri rodičovskej dovolenke pracovala na dohodu o pracovnej činnosti.
Zmenou zákona od 1.1.2010 ukončím k 31.12.2009 dohodu o pracovnej činnosti /po novom budem žiadať UPSVR o zvýšený rodičovský príspevok/.
Terajší "zamestnávateľ" mi navrhuje robiť prácu dalej a odmenu vyplácať formou Zmluvy o dielo. V prípade príjmu z takejto zmluvy v roku 2010 - v celkovej sume cca 2500 EUR, som povinná podať danové priznanie v roku 2011 a je možnosť uplatnenia si daňového bonusu alebo nie?
Je to síce dosť dopredu, ale zaujíma ma to preto aby sme sa vedeli dohodnúť.
Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Nárok na DB máš ak dosiahneš za rok 6-násobok min.mzdy /zdaniteľný príjem podľa § 5 a 6/, takže nárok na DB nebudeš mať.
Aj mňa zaujíma, ako si zarobiť a môcť mať vyšší RP aspoň pár mesiacov, kým bude mať dcéra 2 roky...
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

ano, najlepsia forma zárobku na RD, aby sme nestratili ten vyssi rodicovský prispevok, je Zmluva o dielo. Ale DB tým pádom nedostaneme. Uplatní si ho manžel...
0 0
Soňa Záborská Soňa Záborská

Soňa Záborská je offline (nepripojený) Soňa Záborská

no a čo vtedy ak manžel nie je?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vyriešte to aj naďalej prácou na dohodu ale tak, aby dohoda trvala menej ako jeden celý kalendárny mesiac.

Napr. dohoda bude trvať od 1.1.2010 do 10.1.2010 a zarobíte požadovaný 6-násobok min. mzdy. Za január dostanete DB a v RZD Vám doplatia DB za zostávajúce mesiace.
0 0
Soňa Záborská Soňa Záborská

Soňa Záborská je offline (nepripojený) Soňa Záborská

a tak sa to dá? Lebo ja som to pochopila tak že ak bude práca na dohodu /to je jedno ako dlho bude trvať/ tak nebude možné žiadať zvýšený rodičovský príspevok /tých 256e, zostal by len ten nižší - 161e či koľko to je/.
Podľa akého zákona a paragrafu je to s tou kratšou dobou a 256e možné?
inak ak by to tak bolo tak je to skvelý typ.
Vopred dík
0 0
Soňa Záborská Soňa Záborská

Soňa Záborská je offline (nepripojený) Soňa Záborská

inak- ešte som zabudla pán Mihál - pozerala som Vašu "týždňovku" kde ste sa tejto téme venoval a "všetky pracujúce mamy tu" - Vám ďakujeme...stal sa z toho obežník - ste skvelý odborník, ja nie som moc na politiku ale dúfam že SAS sa dostane ďaleko a nezakopeme sa tu v tomto "sociálnom štáte" nadobro
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ďakujem za podporu, vážim si to.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Chcela by som poprosiť o názor: môžem uzatvoriť DoPČ na ekon. a admin. práce na časť mesiaca tak, aby som mala nárok na RP a môže sa takáto dohoda opakovať viackrát v roku 2010?
Nebude rozpor s § 223 ods. 1 ZP u zamestnávateľa (výnimočne uzatvárať dohody). Firma má len konateľa, ktorý vykonáva hlavnú činnosť a na ekon. a admin. práce uzatvorí so mnou dohodu.
Ďakujem veľmi pekne za názory, prípadne skúsenosti z praxe.
Naposledy upravil saskia26 : 11.02.10 at 15:28
0 0
miala miala

miala je offline (nepripojený) miala

ja som bola včera na UPSVaR a pýtala som sa, že či budem mať nárok na RP, keď vypomôžem v práci cez celozávodnú dovolenku - to je 2-3 týždne - teda časť mesiaca.
Pani mi nevedela odpovedať, akurát ma obvinila zo špekulácie (ako keby ten RP mi dáva zo svojho).
Zatiaľ si len zisťujem, aké mám šance. Pretože sa tie 3 týždne zarobím tak 80-100 Eur a nechcem prísť o RP. Na druhej strane, keď poviem zamestnávateľovi rázne NIE - ako bude so mnou zaobchádzať, keď sa budem chcieť vrátiť na HPP.
Myslíte si, že mi to UPSVaR neuzná.?
Budúci týždeň majú poradu a že potom si mám prísť po odpoveď. Dúfam, že zas vznikne nejaký nový antisociálny zákona a zoberú nám aj túto možnosť.

Okrem toho Vám opíšem ako sa ma týkajú Tomanovej zákony.
Na MD som šla v septembri 2008 - mala som 2.dieťa, takže vyššie "pôrodné" som nedostala (na 1.dieťa tiež nie, pretože má už 10 rokov) - o RD som požiadala až (po 28 týždňoch) v r. 2009, takže už nemôžem pracovať na HPP a brať RP - teraz nemôžem už robiť ani dohodu, pretože prídem o celý RP.
Čo má čaká budúci rok, nechcem dopredu radčej ani vedieť. Aj keď už nám asi nemájú čo vziať. (jedine celý RD)
Fakt úžasné
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
ja som na tom presne tak isto, akurát deti mám už 4, a na štvrté dostanem vyšší rodičovský za 3 mesiace, lebo malá má 2.3. dva roky :-( a musela som kvôli tomu zrušiť dohodu...
0 0
miala miala

miala je offline (nepripojený) miala

Takže dnes som bola na ÚPSVaR spýtať sa na dohodu uzatvorenú na časť mesiaca.
Teraz mi povedali, že tak môžem robiť, ale musím si dať pozor, aby som bola prihlásená a odhlásená zo sociálnej poisťovne.

Takže, dievčatá, ktoré máte tú možnosť si privyrobiť, robte to takto.
0 0
klauduska klauduska

klauduska je offline (nepripojený) klauduska

Dobrý večer,

mňa by zaujímalo,že ak by som pracovala na dohodu nie celý kaledárny mesiac,či je možné,aby sa táto dohoda opakoval každý mesiac celý rok...Je to možné?Môže ?

Ďakujem....
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

klauduska Pozri príspevok
Dobrý večer,

mňa by zaujímalo,že ak by som pracovala na dohodu nie celý kaledárny mesiac,či je možné,aby sa táto dohoda opakoval každý mesiac celý rok...Je to možné?Môže ?

Ďakujem....
Môže. Alebo uzatvárať napr. 15.3.-15.4. a potom 15.5.-15.6., budú pokryté dva mesiace.
0 0
miala miala

miala je offline (nepripojený) miala

dievčatá (a možno aj chlapci)
prosím, prečítajte si tento článok na "pobavenie" aj keď je to skôr na zaplakanie:
http://spravy.pravda.sk/fico-je-kriz..._sk_domace_p23

neviem...? ... ten náš premiér je slepý alebo čo?
0 0
miala miala

miala je offline (nepripojený) miala

dievčatá, pracujete niektoré takto - len časť mesiaca a beriete normálne rodičovský príspevok v plnej výške, či už menší alebo vyšší?
Chcela by som vedieť, aké máte skúsenosti s nosením dohody na UPSVaR každý mesiac. Máte nejaké problémy?
Aby som vedela, čo má prípadne čaká?
0 0
adka2110 adka2110

adka2110 je offline (nepripojený) adka2110

Nedočítala som sa odpovede, možno ju len neviem nájsť. Ako je to s prácou na dohodu počas rodičovského príspevku /toho vyššieho 256 €/ ak dohoda nie je uzavretá na celý mesiac. Dajme tomu na 2 - 3 týždne. Je to možné, bez toho aby nám RP odobrali. A kde je potrebné to potom zahlásiť. A ako je to zo zmluvou o diele - môže sa uzavrieť na akýkoľvek druh práce. Alebo aj na to sa týka nejaké obmedzenie.
0 0
mária68 mária68

mária68 je offline (nepripojený) mária68

Milí poraďáci, ja potrebujem pomôcť jednej mamičke, ktorá je na rodičovskej dovolenke a chce u mňa pracovať. Ako mám postupovať, aby neprišla o rod.príspevok? Som živnostník, platič DPH a mamička je moja dcéra.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

miala Pozri príspevok
dievčatá, pracujete niektoré takto - len časť mesiaca a beriete normálne rodičovský príspevok v plnej výške, či už menší alebo vyšší?
Chcela by som vedieť, aké máte skúsenosti s nosením dohody na UPSVaR každý mesiac. Máte nejaké problémy?
Aby som vedela, čo má prípadne čaká?
Nemám s tým žiadny problém, vždy všetko ochotne vybavia. Veď čo iné im aj ostáva...
1 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

mária68 Pozri príspevok
Milí poraďáci, ja potrebujem pomôcť jednej mamičke, ktorá je na rodičovskej dovolenke a chce u mňa pracovať. Ako mám postupovať, aby neprišla o rod.príspevok? Som živnostník, platič DPH a mamička je moja dcéra.
Môže pracovať na dohodu, ktorá netrvá celý kalendárny mesiac. Dohodu musí potom zaniesť na ÚPSVaR do 8 dní od uzatvorenia.
0 0
mária68 mária68

mária68 je offline (nepripojený) mária68

Ďakujem, ešte jedna otázka: A to má každý mesiac nosiť dohody na ten úrad?
0 0
Načítať ďalšie