niella
14.05.10,15:47
Riešim problém dedenia. Na svojho zatiaľ slobodného dospelého syna by som chcela prepísať nejaký nehnuteľný majetok (pol jedného bytu a ďalší byt), zamestnáva ma však otázka, kedy by to bolo najlepšie. Ide mi o to, aby majetok, ktorý zdedí on, patril len jemu aj po uzavretí manželstva. Chcem proste zamedziť tomu, aby sa v prípade rozpadu manželstva neocitol na ulici a aby to, čo zdedí po svojich rodičoch, patrilo len jemu a nie aj jeho nejakej budúcej manželke... istota je istota, dnes sa dejú škaredé veci... Neviem ako je to teda, nehnuteľný majetok, ktorý si donesie jeden z partnerov do manželstva, patrí len jemu aj v manželstve, alebo tam vzniká spoluvlastnícky vzťah aj jeho manželky? A ako je to tiež, keby zdedil nehnuteľný majetok počas manželstva? Napísala som to hrozne komplikovane, ospravedlňujem sa. Vďaka za reakcie.
hanelie
14.05.10,13:52
veci darované a zdedené sú vyňaté z BSM - to znamená, že výhradným vlastníkom takto nadobudnutého majetku bude len váš syn
Zuziana
14.05.10,13:55
Dedenie prichádza do úvahy až po smrti poručiteľa. Teda v tvojom príoade by o dedenie nešlo. Všetok majetok - hnuteľný i nehnuteľný - nadobudnutý akýmkoľvek spôsobom je výhradne jeho majetkom. Dedičstvo získané i za trvania manželstva je taktiež výhradným majetkom dediča.
marjankaj
14.05.10,13:58
veci darované a zdedené sú vyňaté z BSM - to znamená, že výhradným vlastníkom takto nadobudnutého majetku bude len váš syn

Nič nie je isté.:confused: Čo ak si manželka nájde spôsob aby dedila po manželovi?:eek:
arizona
14.05.10,14:00
Je úplne jedno, či byt daruješ synovi za slobodna, alebo ked bude ženatý. Je to dar výlučne jemu, takže to nemá žiaden vplyv...
Ak by bol ženatý, je dobrú uvieť túto skutočnosť do zmluvy, aby neskôr nedošlo k nedorozumeniu.
Mária27
14.05.10,16:20
Aby si vedela, čo patrí a čo nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), pozri sa do občianskeho zákonníka:

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
kokolačík
14.05.10,16:29
Riešim problém dedenia. Na svojho zatiaľ slobodného dospelého syna by som chcela prepísať nejaký nehnuteľný majetok (pol jedného bytu a ďalší byt), zamestnáva ma však otázka, kedy by to bolo najlepšie. Ide mi o to, aby majetok, ktorý zdedí on, patril len jemu aj po uzavretí manželstva. Chcem proste zamedziť tomu, aby sa v prípade rozpadu manželstvaneocitol na ulici a aby to, čo zdedí po svojich rodičoch, patrilo len jemu a nie aj jeho nejakej budúcej manželke... istota je istota, dnes sa dejú škaredé veci... Neviem ako je to teda, nehnuteľný majetok, ktorý si donesie jeden z partnerov do manželstva, patrí len jemu aj v manželstve, alebo tam vzniká spoluvlastnícky vzťah aj jeho manželky? A ako je to tiež, keby zdedil nehnuteľný majetok počas manželstva? Napísala som to hrozne komplikovane, ospravedlňujem sa. Vďaka za reakcie.


Máš celkom fajn úvahy :
1, najvýhodnejšia doba dedenia (ako písali) = po smrti.
2, z teba bude určite obľúbená svokra (vo vtipoch určite )

3, ešte pouvažuj, čo urobíš, až raz tvoj syn skutočne dospeje a NEBUDE zvedavý na tvoj názor :D
Petra Nová
14.05.10,16:39
Nič nie je isté.:confused: Čo ak si manželka nájde spôsob aby dedila po manželovi?:eek:
Užitočný postreh.:D:D:---
Mgr.Shrek
14.05.10,18:12
Jemu to už bude asi jedno, či? :D:D
Petra Nová
14.05.10,18:18
Ale svokre nie:mee:;), ak ho prežije.
Laco-monter
14.05.10,18:57
Podarovať synovi možeš čo len chceš a rovnako aj prepísať na neho nehnuteľnosť.

ROZHODUJÚCE bude to, ako ZODPOVEDNE sa bude Tvoj syn stavať ku zdedenému majetku.

Nie je to vymyslené ani žiaden dríst, čo teraz poviem, je to realita.

Moj kamarat, ako najmladší zo surodencov zdedil po smrti svojho otca rodinny dom, z tým, že jeho matka ma v dome doživotné právo.

Tento moj kamarat mal vzťah z jednou ženou, no manželstvo s dotyčnou NEUZAVREL, kvoli tomu aby v pripade komplikacii vo vzťahu nemusel sa s ňou deliť o majetok.

tak sa aj stalo a dotyčná od neho odišla tak ako aj prišla a jemu dom zostal aj peniaze mu zostali.

Nehovorím, že schvaĺujem voĺné spolužitie miesto manželstva, no ak je niekto nezodpovedný v živote , je to asi najlepšie.
pivko
14.05.10,19:15
Podarovať synovi možeš čo len chceš a rovnako aj prepísať na neho nehnuteľnosť.

ROZHODUJÚCE bude to, ako ZODPOVEDNE sa bude Tvoj syn stavať ku zdedenému majetku.

Nie je to vymyslené ani žiaden dríst, čo teraz poviem, je to realita.

Moj kamarat, ako najmladší zo surodencov zdedil po smrti svojho otca rodinny dom, z tým, že jeho matka ma v dome doživotné právo.

Tento moj kamarat mal vzťah z jednou ženou, no manželstvo s dotyčnou NEUZAVREL, kvoli tomu aby v pripade komplikacii vo vzťahu nemusel sa s ňou deliť o majetok.

tak sa aj stalo a dotyčná od neho odišla tak ako aj prišla a jemu dom zostal aj peniaze mu zostali.

Nehovorím, že schvaĺujem voĺné spolužitie miesto manželstva, no ak je niekto nezodpovedný v živote , je to asi najlepšie.
Najlepšia odpoveď na túto tému je hneď v prvej odpovedi. Tak tu nepíš svoje zážitky zo života ako sa to rieši v Tvojom kraji.A nauč sa pravopis:D
niella
15.05.10,04:02
Je úplne jedno, či byt daruješ synovi za slobodna, alebo ked bude ženatý. Je to dar výlučne jemu, takže to nemá žiaden vplyv...
Ak by bol ženatý, je dobrú uvieť túto skutočnosť do zmluvy, aby neskôr nedošlo k nedorozumeniu.
Nerozumiem, prečo by bolo potrebné uviesť skutočnosť, že je ženatý, do zmluvy.... a k akému nedorozumeniu by mohlo dôjsť?
Xanti
15.05.10,04:54
Nerozumiem, prečo by bolo potrebné uviesť skutočnosť, že je ženatý, do zmluvy.... a k akému nedorozumeniu by mohlo dôjsť?
Aby si nevesta nemyslela, že si to darovala im obom. Lebo aj to sa stáva, že rodičia darujú obom nejaký majetok. Ak chceš výlučne synovi tak je dobré túto skutočnosť zahrnúť do zmluvy, že dar je synovi.
arizona
15.05.10,07:04
Nerozumiem, prečo by bolo potrebné uviesť skutočnosť, že je ženatý, do zmluvy.... a k akému nedorozumeniu by mohlo dôjsť?
Nemyslela som napísať do zmluvy, že je ženatý, ale ak by bol v čase darovania ženatý, tak uviesť do zmluvy, že daruješ výhradne jemu a nie jemu a manželke.

Občas sa stáva, že zo to zmluvy nie je jasne dané, zmluva je napadnuteľná a trvá to dlhú dobu a kopec času a nervov, aby sa to vysvetlilo...
Stáva sa aj, že rodič (darca) , aby napr.neurazil manželku, tak ju tam napíšu.
V prípade rozchodu potom ľutujú, ale už je neskoro... Zopár takých prípadov sa riešilo aj tu na Porade...

Preto som ťa na to upozornila , ak chceš aby syn bol jediným vlastníkom nehnuteľnosti , aby to bolo tak aj v darovacej zmluve jasne napísané.:)
Laco-monter
15.05.10,07:11
Najlepšia odpoveď na túto tému je hneď v prvej odpovedi. Tak tu nepíš svoje zážitky zo života ako sa to rieši v Tvojom kraji.A nauč sa pravopis:D

takto sa to rieši PO CELOM SVETE ,

vo svojom pravopise nevidím žiadné hrubé chyby .
kokolačík
15.05.10,07:25
Aby si nevesta nemyslela, že si to darovala im obom. Lebo aj to sa stáva, že rodičia darujú obom nejaký majetok. Ak chceš výlučne synovi tak je dobré túto skutočnosť zahrnúť do zmluvy, že dar je synovi.

Neviem.
Ale ja ako neprávnik by som v darovacej zmluve (hneď za "názov" dal dve strany :
darca
obdarovaný.
A to by vari aj nevesta - blondínka pochopila, že ak tam NIE je napísaná - ona NEDOSTALA darom:) (jedine ak by jej to potom následne daroval jej mangel :D:D:D ).
marjankaj
15.05.10,08:02
Neviem.
Ale ja ako neprávnik by som v darovacej zmluve (hneď za "názov" dal dve strany :
darca
obdarovaný.
A to by vari aj nevesta - blondínka pochopila, že ak tam NIE je napísaná - ona NEDOSTALA darom:) (jedine ak by jej to potom následne daroval jej mangel :D:D:D ).

No tak ja by som navrhoval, aby to ani náhodou nedostala nejaká manželka, hneď po darovaní majetku synovi, aby syn napísal závet, kde majetok odkáže naspäť matke. Aby nebol hneď "na odstrel":confused:
Ako v jednej lekárni: Pane Kohn, na arzenik musíte mít recept. Fotka vaší tchýně opravdu nestačí.:D:---
hanelie
15.05.10,08:54
hneď po darovaní majetku synovi, aby syn napísal závet, kde majetok odkáže naspäť matke

výhodnejšie je uviesť v darovacej zmluve klauzulu o tom, že v prípade smrti obdarového sa dar vráti darcovi
Laco-monter
15.05.10,08:57
výhodnejšie je uviesť v darovacej zmluve klauzulu o tom, že v prípade smrti obdarového sa dar vráti darcovi


...alebo prepadá v prospech Slovenskej republiky ....:D

vždy lepšie ako by mal mať z neho osoh ktokoľvek z príbuzenstva...:rolleyes:
kokolačík
15.05.10,09:25
...alebo prepadá v prospech Slovenskej republiky ....:D

vždy lepšie ako by mal mať z neho osoh ktokoľvek z príbuzenstva...:rolleyes:

No veď.
A okrem toho nevesta nie je žiadna pokrvná - to je iba nejaká "cudzia žena" :D .
niella
15.05.10,18:34
Laco-monter

vo svojom pravopise nevidím žiadné hrubé chyby .
No vidíš, a okrem tých iných, ktoré máš vo svojom pôvodnom texte, máš hneď jednu aj v tejto svojej vete : správne má byť "žiadne" a nie "žiadné" = zákon o rytmickom krátení :)
Laco-monter
15.05.10,19:07
Laco-monter

vo svojom pravopise nevidím žiadné hrubé chyby .
No vidíš, a okrem tých iných, ktoré máš vo svojom pôvodnom texte, máš hneď jednu aj v tejto svojej vete : správne má byť "žiadne" a nie "žiadné" = zákon o rytmickom krátení :)

hrube chyby su zámena "i" za "y"

Ináč, kto sa zaoberá takýmito hovadinami, že kde aký dlžeň, je podĺa mňa

chorý perfekcionista, ktorý nebude NIKDY a s ničím SPOKOJNÝ !
marjankaj
15.05.10,19:34
hrube chyby su zámena "i" za "y"

Ináč, kto sa zaoberá takýmito hovadinami, že kde aký dlžeň, je podĺa mňa

chorý perfekcionista, ktorý nebude NIKDY a s ničím SPOKOJNÝ !

Teda "hovadinami" (myslím tým gramatiku v odborných témach) sa tuším zaoberáš iba ty a ešte možno takí traja ďalší. Čo keby si si založil jazykové okienko?
Ajuška
15.05.10,21:53
...Chcem proste zamedziť tomu, aby sa v prípade rozpadu manželstva neocitol na ulici ...
Tak tomuto Ty naozaj nezamedzíš. Môžeš urobiť kroky, ktorými svoj majetok vložíš výslovne do jeho "rúk"... ale ako s ním ďalej on sám naloží, je naozaj už len na ňom...;)...

... istota je istota, dnes sa dejú škaredé veci...
...vždy sa diali... aj sa diať budú...;)...veľa z nás sa učí naozaj až na vlastných chybách... dovtedy všetko znie ako bohapustá "prúpovídka"... :rolleyes: ...môžeš s ním nanajvýš tak hovoriť o nástrahách, ktoré pribúdajú... ale za ruku ho do nekonečna vodiť nemôžeš... ;) ...
kokolačík
16.05.10,05:35
Tak tomuto Ty naozaj nezamedzíš. Môžeš urobiť kroky, ktorými svoj majetok vložíš výslovne do jeho "rúk"... ale ako s ním ďalej on sám naloží, je naozaj už len na ňom...;)...

...vždy sa diali... aj sa diať budú...;)...veľa z nás sa učí naozaj až na vlastných chybách... dovtedy všetko znie ako bohapustá "prúpovídka"... :rolleyes: ...môžeš s ním nanajvýš tak hovoriť o nástrahách, ktoré pribúdajú... ale za ruku ho do nekonečna vodiť nemôžeš... ;) ...

Prečo nie - pokiaľ sa nechá :D:D:D:D:D:D .
buchač
16.05.10,10:39
Riešim problém dedenia. Na svojho zatiaľ slobodného dospelého syna by som chcela prepísať nejaký nehnuteľný majetok (pol jedného bytu a ďalší byt), zamestnáva ma však otázka, kedy by to bolo najlepšie.
KEDY ?
To je predsa jedno ...dnes , zajtra ...o rok , dva ....
Ide mi o to, aby majetok, ktorý zdedí on, patril len jemu aj po uzavretí manželstva.
Pri normálnej darovacej zmluve ???...V pohode sa poriešilo ...
Ja mám svoje , manželka má svoje ...a obaja máme aj spoločné ...:D:cool:
Chcem proste zamedziť tomu, aby sa v prípade rozpadu manželstva neocitol na ulici a aby to, čo zdedí po svojich rodičoch, patrilo len jemu a nie aj jeho nejakej budúcej manželke
Že nejakááá...??? ...krása , ešte ani spolu nie sú , kua , už sa také problémy riešia ...
Ja som na svoju svokru kvér vytiahol až po 20 rokoch manželstva ...;):rolleyes:...prežila :cool::---:D
... istota je istota, dnes sa dejú škaredé veci
Hej , hej ...dejú ...ale pri takýchto začiatkoch sa ešte len potom začnú diať , ak si tento názor zachováš ...
... Neviem ako je to teda, nehnuteľný majetok, ktorý si donesie jeden z partnerov do manželstva, patrí len jemu aj v manželstve, alebo tam vzniká spoluvlastnícky vzťah aj jeho manželky?
NIE
A ako je to tiež, keby zdedil nehnuteľný majetok počas manželstva?
Jeho by bolo , len jeho...
Napísala som to hrozne komplikovane, ospravedlňujem sa.
Ani nie ...len si názor každý utvára... :rolleyes:
Vďaka za reakcie.

Hádam stačí takto ....či...?...;)
Škaredé počasie je vonku , nebudeme si ešte náladu kaziť ešte viac ...nepatrí sa..
niella
16.05.10,18:40
Nuž, najprv som si myslela, že nebudem reagovať, ale napokon som sa predsa rozhodla vyjadriť svoje znechutenie nad príspevkami Kokolačíka, Petry Novej, buchača... , ktorí sa veľmi dobre pobavili na môj účet, a musím povedať, že sa ma to veľmi dotklo. To je tu pravidlo? Nie som tu dlho, nevedela som, že keď prosím o odbornú radu, stanem sa terčom nevhodných a rádobyvtipných poznámok. Tiež som nikoho z nich nežiadala o hodnotenie môjho úmyslu. Neovládam ešte všetky nástroje, ktoré sú tu k dispozícii, čiže napr. hodnotenie, či bodovanie. Preto by som sa aspoň takouto formou chcela poďakovať za seriózne rady Hanelie, Arizone, Zuziane, Márii27, Xanti...
kokolačík
16.05.10,18:56
Riešim problém dedenia. Na svojho zatiaľ slobodného dospelého syna by som chcela prepísať nejaký nehnuteľný majetok (pol jedného bytu a ďalší byt), zamestnáva ma však otázka, kedy by to bolo najlepšie. Ide mi o to, aby majetok, ktorý zdedí on, patril len jemu aj po uzavretí manželstva. Chcem proste zamedziť tomu, aby sa v prípade rozpadu manželstva neocitol na ulici a aby to, čo zdedí po svojich rodičoch, patrilo len jemu a nie aj jeho nejakej budúcej manželke... istota je istota, dnes sa dejú škaredé veci... Neviem ako je to teda, nehnuteľný majetok, ktorý si donesie jeden z partnerov do manželstva, patrí len jemu aj v manželstve, alebo tam vzniká spoluvlastnícky vzťah aj jeho manželky? A ako je to tiež, keby zdedil nehnuteľný majetok počas manželstva? Napísala som to hrozne komplikovane, ospravedlňujem sa. Vďaka za reakcie.


Nuž, najprv som si myslela, že nebudem reagovať, ale napokon som sa predsa rozhodla vyjadriť svoje znechutenie nad príspevkami Kokolačíka, Petry Novej, buchača... , ktorí sa veľmi dobre pobavili na môj účet, a musím povedať, že sa ma to veľmi dotklo.

Preto by som sa aspoň takouto formou chcela poďakovať za seriózne rady Hanelie, Arizone, Zuziane, Márii27, Xanti...

Stručne :
- Buchač je skrátka "búchač" - glosátor.

- Začali sme normálne.
Ale keď nad normálnou/odbornou odpoveďou ty ako laik mudruješ, tak sa nediv, že som začal mudrovať aj ja.

- Porozmýšľaj, keby tak toto čítala nejaká priateľka tvojho syna, či by sa jej to nedotklo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

- napriek oprave v názve - tu si nechala jemne povedané "nelogickosť" - a to sa zas môže dotknúť tých, čo tomu rozumejú a snažili sa ti poradiť.

- kto sa bojí, nech nechodí do lesa (a na net :) ).
flaniko
16.05.10,19:03
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
Z hľadiska charakteru nadobúdacieho úkonu sú v zmysle ustanovenia § 143 Občianskeho zákonníka z bezpodielového spoluvlastníctva zo zákona vyňaté veci, ktoré boli získané dedením, darom (darovacou zmluvou), vydaním v rámci predpisov o reštitúcii majetku.
buchač
16.05.10,20:17
Riešim problém dedenia. Na svojho zatiaľ slobodného dospelého syna by som chcela prepísať nejaký nehnuteľný majetok (pol jedného bytu a ďalší byt), zamestnáva ma však otázka, kedy by to bolo najlepšie. Ide mi o to, aby majetok, ktorý zdedí on, patril len jemu aj po uzavretí manželstva. Chcem proste zamedziť tomu, aby sa v prípade rozpadu manželstva neocitol na ulici a aby to, čo zdedí po svojich rodičoch, patrilo len jemu a nie aj jeho nejakej budúcej manželke... istota je istota, dnes sa dejú škaredé veci... Neviem ako je to teda, nehnuteľný majetok, ktorý si donesie jeden z partnerov do manželstva, patrí len jemu aj v manželstve, alebo tam vzniká spoluvlastnícky vzťah aj jeho manželky? A ako je to tiež, keby zdedil nehnuteľný majetok počas manželstva? Napísala som to hrozne komplikovane, ospravedlňujem sa. Vďaka za reakcie.


Nuž, najprv som si myslela, že nebudem reagovať, ale napokon som sa predsa rozhodla vyjadriť svoje znechutenie nad príspevkami Kokolačíka, Petry Novej, buchača... , ktorí sa veľmi dobre pobavili na môj účet, a musím povedať, že sa ma to veľmi dotklo. To je tu pravidlo? Nie som tu dlho, nevedela som, že keď prosím o odbornú radu, stanem sa terčom nevhodných a rádobyvtipných poznámok. Tiež som nikoho z nich nežiadala o hodnotenie môjho úmyslu. Neovládam ešte všetky nástroje, ktoré sú tu k dispozícii, čiže napr. hodnotenie, či bodovanie. Preto by som sa aspoň takouto formou chcela poďakovať za seriózne rady Hanelie, Arizone, Zuziane, Márii27, Xanti...

Najprv som si myslel , že nebudem reagovať ...:rolleyes:

A ani nebudem , ale poznámku si neodpustím ...;)....

Poznámka : .................................................. ...........................;)
Petra Nová
17.05.10,10:49
Nuž, najprv som si myslela, že nebudem reagovať, ale napokon som sa predsa rozhodla vyjadriť svoje znechutenie nad príspevkami Kokolačíka, Petry Novej, buchača... , ktorí sa veľmi dobre pobavili na môj účet, a musím povedať, že sa ma to veľmi dotklo. To je tu pravidlo? Nie som tu dlho, nevedela som, že keď prosím o odbornú radu, stanem sa terčom nevhodných a rádobyvtipných poznámok. Tiež som nikoho z nich nežiadala o hodnotenie môjho úmyslu. Neovládam ešte všetky nástroje, ktoré sú tu k dispozícii, čiže napr. hodnotenie, či bodovanie. Preto by som sa aspoň takouto formou chcela poďakovať za seriózne rady Hanelie, Arizone, Zuziane, Márii27, Xanti...
Joj, či si dobre vybrala z tých možností. Elitnú spoločnosť.:---

P.S. Skús sa zamyslieť nad tým, že či aj odborná rada nemá morálny a etický rozmer. S takým názvom a obsahom! A každý má na ňu svoj uhol pohľadu.
kokolačík
17.05.10,15:03
som sa predsa rozhodla vyjadriť svoje znechutenie nad príspevkami Kokolačíka, Petry Novej, buchača


Joj, či si dobre vybrala z tých možností. Elitnú spoločnosť.

Peťka.
Nebuď prieberčivá :D :
- veď sme sa bavili aj normálne
- a s Ďurom ste si tiež "hrkútali"