Zavrieť

Porady

Najvýhodnejšia doba darovania

Riešim problém dedenia. Na svojho zatiaľ slobodného dospelého syna by som chcela prepísať nejaký nehnuteľný majetok (pol jedného bytu a ďalší byt), zamestnáva ma však otázka, kedy by to bolo najlepšie. Ide mi o to, aby majetok, ktorý zdedí on, patril len jemu aj po uzavretí manželstva. Chcem proste zamedziť tomu, aby sa v prípade rozpadu manželstva neocitol na ulici a aby to, čo zdedí po svojich rodičoch, patrilo len jemu a nie aj jeho nejakej budúcej manželke... istota je istota, dnes sa dejú škaredé veci... Neviem ako je to teda, nehnuteľný majetok, ktorý si donesie jeden z partnerov do manželstva, patrí len jemu aj v manželstve, alebo tam vzniká spoluvlastnícky vzťah aj jeho manželky? A ako je to tiež, keby zdedil nehnuteľný majetok počas manželstva? Napísala som to hrozne komplikovane, ospravedlňujem sa. Vďaka za reakcie.
Naposledy upravil arizona : 15.05.10 at 06:44
Usporiadat
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
veci darované a zdedené sú vyňaté z BSM - to znamená, že výhradným vlastníkom takto nadobudnutého majetku bude len váš syn
7 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Dedenie prichádza do úvahy až po smrti poručiteľa. Teda v tvojom príoade by o dedenie nešlo. Všetok majetok - hnuteľný i nehnuteľný - nadobudnutý akýmkoľvek spôsobom je výhradne jeho majetkom. Dedičstvo získané i za trvania manželstva je taktiež výhradným majetkom dediča.
4 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
hanelie Pozri príspevok
veci darované a zdedené sú vyňaté z BSM - to znamená, že výhradným vlastníkom takto nadobudnutého majetku bude len váš syn
Nič nie je isté. Čo ak si manželka nájde spôsob aby dedila po manželovi?
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Je úplne jedno, či byt daruješ synovi za slobodna, alebo ked bude ženatý. Je to dar výlučne jemu, takže to nemá žiaden vplyv...
Ak by bol ženatý, je dobrú uvieť túto skutočnosť do zmluvy, aby neskôr nedošlo k nedorozumeniu.
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Aby si vedela, čo patrí a čo nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), pozri sa do občianskeho zákonníka:

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
Naposledy upravil Mária27 : 15.05.10 at 09:48
6 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

niella Pozri príspevok
Riešim problém dedenia. Na svojho zatiaľ slobodného dospelého syna by som chcela prepísať nejaký nehnuteľný majetok (pol jedného bytu a ďalší byt), zamestnáva ma však otázka, kedy by to bolo najlepšie. Ide mi o to, aby majetok, ktorý zdedí on, patril len jemu aj po uzavretí manželstva. Chcem proste zamedziť tomu, aby sa v prípade rozpadu manželstvaneocitol na ulici a aby to, čo zdedí po svojich rodičoch, patrilo len jemu a nie aj jeho nejakej budúcej manželke... istota je istota, dnes sa dejú škaredé veci... Neviem ako je to teda, nehnuteľný majetok, ktorý si donesie jeden z partnerov do manželstva, patrí len jemu aj v manželstve, alebo tam vzniká spoluvlastnícky vzťah aj jeho manželky? A ako je to tiež, keby zdedil nehnuteľný majetok počas manželstva? Napísala som to hrozne komplikovane, ospravedlňujem sa. Vďaka za reakcie.

Máš celkom fajn úvahy :
1, najvýhodnejšia doba dedenia (ako písali) = po smrti.
2, z teba bude určite obľúbená svokra (vo vtipoch určite )

3, ešte pouvažuj, čo urobíš, až raz tvoj syn skutočne dospeje a NEBUDE zvedavý na tvoj názor
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

marjankaj Pozri príspevok
Nič nie je isté. Čo ak si manželka nájde spôsob aby dedila po manželovi?
Užitočný postreh.
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Jemu to už bude asi jedno, či?
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Ale svokre nie, ak ho prežije.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Podarovať synovi možeš čo len chceš a rovnako aj prepísať na neho nehnuteľnosť.

ROZHODUJÚCE bude to, ako ZODPOVEDNE sa bude Tvoj syn stavať ku zdedenému majetku.

Nie je to vymyslené ani žiaden dríst, čo teraz poviem, je to realita.

Moj kamarat, ako najmladší zo surodencov zdedil po smrti svojho otca rodinny dom, z tým, že jeho matka ma v dome doživotné právo.

Tento moj kamarat mal vzťah z jednou ženou, no manželstvo s dotyčnou NEUZAVREL, kvoli tomu aby v pripade komplikacii vo vzťahu nemusel sa s ňou deliť o majetok.

tak sa aj stalo a dotyčná od neho odišla tak ako aj prišla a jemu dom zostal aj peniaze mu zostali.

Nehovorím, že schvaĺujem voĺné spolužitie miesto manželstva, no ak je niekto nezodpovedný v živote , je to asi najlepšie.
0 2
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Laco-monter Pozri príspevok
Podarovať synovi možeš čo len chceš a rovnako aj prepísať na neho nehnuteľnosť.

ROZHODUJÚCE bude to, ako ZODPOVEDNE sa bude Tvoj syn stavať ku zdedenému majetku.

Nie je to vymyslené ani žiaden dríst, čo teraz poviem, je to realita.

Moj kamarat, ako najmladší zo surodencov zdedil po smrti svojho otca rodinny dom, z tým, že jeho matka ma v dome doživotné právo.

Tento moj kamarat mal vzťah z jednou ženou, no manželstvo s dotyčnou NEUZAVREL, kvoli tomu aby v pripade komplikacii vo vzťahu nemusel sa s ňou deliť o majetok.

tak sa aj stalo a dotyčná od neho odišla tak ako aj prišla a jemu dom zostal aj peniaze mu zostali.

Nehovorím, že schvaĺujem voĺné spolužitie miesto manželstva, no ak je niekto nezodpovedný v živote , je to asi najlepšie.
Najlepšia odpoveď na túto tému je hneď v prvej odpovedi. Tak tu nepíš svoje zážitky zo života ako sa to rieši v Tvojom kraji.A nauč sa pravopis
Naposledy upravil pivko : 14.05.10 at 19:20
0 0
niella niella

niella je offline (nepripojený) niella

arizona Pozri príspevok
Je úplne jedno, či byt daruješ synovi za slobodna, alebo ked bude ženatý. Je to dar výlučne jemu, takže to nemá žiaden vplyv...
Ak by bol ženatý, je dobrú uvieť túto skutočnosť do zmluvy, aby neskôr nedošlo k nedorozumeniu.
Nerozumiem, prečo by bolo potrebné uviesť skutočnosť, že je ženatý, do zmluvy.... a k akému nedorozumeniu by mohlo dôjsť?
Naposledy upravil niella : 15.05.10 at 04:18
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

niella Pozri príspevok
Nerozumiem, prečo by bolo potrebné uviesť skutočnosť, že je ženatý, do zmluvy.... a k akému nedorozumeniu by mohlo dôjsť?
Aby si nevesta nemyslela, že si to darovala im obom. Lebo aj to sa stáva, že rodičia darujú obom nejaký majetok. Ak chceš výlučne synovi tak je dobré túto skutočnosť zahrnúť do zmluvy, že dar je synovi.
3 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

niella Pozri príspevok
Nerozumiem, prečo by bolo potrebné uviesť skutočnosť, že je ženatý, do zmluvy.... a k akému nedorozumeniu by mohlo dôjsť?
Nemyslela som napísať do zmluvy, že je ženatý, ale ak by bol v čase darovania ženatý, tak uviesť do zmluvy, že daruješ výhradne jemu a nie jemu a manželke.

Občas sa stáva, že zo to zmluvy nie je jasne dané, zmluva je napadnuteľná a trvá to dlhú dobu a kopec času a nervov, aby sa to vysvetlilo...
Stáva sa aj, že rodič (darca) , aby napr.neurazil manželku, tak ju tam napíšu.
V prípade rozchodu potom ľutujú, ale už je neskoro... Zopár takých prípadov sa riešilo aj tu na Porade...

Preto som ťa na to upozornila , ak chceš aby syn bol jediným vlastníkom nehnuteľnosti , aby to bolo tak aj v darovacej zmluve jasne napísané.
5 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

pivko Pozri príspevok
Najlepšia odpoveď na túto tému je hneď v prvej odpovedi. Tak tu nepíš svoje zážitky zo života ako sa to rieši v Tvojom kraji.A nauč sa pravopis
takto sa to rieši PO CELOM SVETE ,

vo svojom pravopise nevidím žiadné hrubé chyby .
0 1
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

Xanti Pozri príspevok
Aby si nevesta nemyslela, že si to darovala im obom. Lebo aj to sa stáva, že rodičia darujú obom nejaký majetok. Ak chceš výlučne synovi tak je dobré túto skutočnosť zahrnúť do zmluvy, že dar je synovi.
Neviem.
Ale ja ako neprávnik by som v darovacej zmluve (hneď za "názov" dal dve strany :
darca
obdarovaný.
A to by vari aj nevesta - blondínka pochopila, že ak tam NIE je napísaná - ona NEDOSTALA darom (jedine ak by jej to potom následne daroval jej mangel ).
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
kokolačík Pozri príspevok
Neviem.
Ale ja ako neprávnik by som v darovacej zmluve (hneď za "názov" dal dve strany :
darca
obdarovaný.
A to by vari aj nevesta - blondínka pochopila, že ak tam NIE je napísaná - ona NEDOSTALA darom (jedine ak by jej to potom následne daroval jej mangel ).
No tak ja by som navrhoval, aby to ani náhodou nedostala nejaká manželka, hneď po darovaní majetku synovi, aby syn napísal závet, kde majetok odkáže naspäť matke. Aby nebol hneď "na odstrel"
Ako v jednej lekárni: Pane Kohn, na arzenik musíte mít recept. Fotka vaší tchýně opravdu nestačí.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
hneď po darovaní majetku synovi, aby syn napísal závet, kde majetok odkáže naspäť matke
výhodnejšie je uviesť v darovacej zmluve klauzulu o tom, že v prípade smrti obdarového sa dar vráti darcovi
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

hanelie Pozri príspevok
výhodnejšie je uviesť v darovacej zmluve klauzulu o tom, že v prípade smrti obdarového sa dar vráti darcovi

...alebo prepadá v prospech Slovenskej republiky ....

vždy lepšie ako by mal mať z neho osoh ktokoľvek z príbuzenstva...
1 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

Laco-monter Pozri príspevok
...alebo prepadá v prospech Slovenskej republiky ....

vždy lepšie ako by mal mať z neho osoh ktokoľvek z príbuzenstva...
No veď.
A okrem toho nevesta nie je žiadna pokrvná - to je iba nejaká "cudzia žena" .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať