soso
17.05.10,20:12
prosím o radu: chceme sa mimosúdne vysporiadať so sestrenicou. Zdedili sme nehnuteľnosť, na ktorú sestrenica dala vyhotoviť znalecký posudok. Podľa nás je táto cena veľmi nízka. Chcem sa spýtať, keby súd nariadil nový znalecký posudok, podľa akých taríf by bola nehnuteľnosť ohodnotená, podľa nejakých tabuliek alebo podľa trhových cien? Dá sa to nejako skontrolovať, alebo predbežne zistiť, aby sme vedeli, či sa oplatí ísť do toho? Kto bude znášať poplatky súdu? Totiž, ona je finančne zabezpečená, zastupuje ju advokátska kancelária a je už vytýčené súdne pojednávanie, avšak my nie sme finančne vybavení, preto by sme sa radšej dohodli mimo súdu, avšak ona naše požiadavky ani argumenty neakceptuje, je si vedomá svojej prevahy. Prípadne, ako sa dá ju prinútiť, aby finančne zvýšila svoju ponuku. Ďakujem.
soso
17.05.10,18:14
Ako ju prípadne môžeme prinútiť, aby pridala na cene?
Xanti
17.05.10,18:15
prosím o radu: chceme sa mimosúdne vysporiadať so sestrenicou. Zdedili sme nehnuteľnosť, na ktorú sestrenica dala vyhotoviť znalecký posudok. Podľa nás je táto cena veľmi nízka. Chcem sa spýtať, keby súd nariadil nový znalecký posudok, podľa akých taríf by bola nehnuteľnosť ohodnotená, podľa nejakých tabuliek alebo podľa trhových cien? Dá sa to nejako skontrolovať, alebo predbežne zistiť, aby sme vedeli, či sa oplatí ísť do toho? Kto bude znášať poplatky súdu? Totiž, ona je finančne zabezpečená, zastupuje ju advokátska kancelária a je už vytýčené súdne pojednávanie, avšak my nie sme finančne vybavení, preto by sme sa radšej dohodli mimo súdu, avšak ona naše požiadavky ani argumenty neakceptuje, je si vedomá svojej prevahy. Ďakujem.
Znalecký posudok si môžete dať vypracovať sami na vlastné náklady. Každý znalec sa môže pohybovať v istých rozpätiach, ale rozdiely medzi jednotlivými znalcami môžu byť výraznejšie, hlavne ak jeden ohodnotí nehnuteľnosť na minimum a druhý na maximálnu možnú cenu s ohľadom na stav a iné parametre nehnuteľnosti.

Potom súd môže vziať do úvahy obe posudky a spriemerovať ich a tak určiť cenu.
Ice dive
17.05.10,18:38
Znalecký posudok si môžete dať vypracovať sami na vlastné náklady. Každý znalec sa môže pohybovať v istých rozpätiach, ale rozdiely medzi jednotlivými znalcami môžu byť výraznejšie, hlavne ak jeden ohodnotí nehnuteľnosť na minimum a druhý na maximálnu možnú cenu s ohľadom na stav a iné parametre nehnuteľnosti.

Potom súd môže vziať do úvahy obe posudky a spriemerovať ich a tak určiť cenu.
alebo súd určí znalca, ktorý danú nehnuteľnosť ohodnotí...

v podstate ako píše Xanti, každý znalec vnáša do posudku istú dávnku vlastného úsudku...prvá otázka ktorú znalec položí... načo potrebujete tento posudok? a podľa toho sa určí aj cena, najviac sa dá pohybovať čo sa týka amortizácie štandardne by cena nehnuteľnosti mala padať o 1 % každým rokom, ale znalec ju môže stanoviť aj na vyššie najmä ak sa jedná o svojpomocne vybudovaný dom alebo sa posúvajú roky rekonštrukcie viacej do minulosti...

Na Vašom mieste chcite sa dohodnúť mimosúdne, avšak cena nech sa stanoví nejakým znalcom, ktorého spoločne vyberiete a spoločne sa s ním aj stretnete...

náklady na znalca znáša ten kto si ho objedná, náklady na súd znáša tá strana, ktorá spor prehrala resp. súd môže určiť, že náklady sa budú znášať 50 na 50...
Mária27
17.05.10,18:46
Navrhni jej, že to za takú cenu kúpiš ty a vyplatíš ju. Potom to môžeš predať drahšie. Predáva sa za ceny stanovené dohodou, nie znalcom.
Ak sa nebudete vedieť dohodnúť na cene, predajte nehnuteľnosť za najvyššiu cenu a rozdelte sa.
pepsikova
17.05.10,19:02
..očividne sesternica využíva to, že nie ste finančne na tom tak dobre, ako ona..chce z lacnejšieho vyplatiť a potom draho predať a má to prešpekulované..ja by som jej navrhla, že z ceny, ktorú určila, odpočítam jej diel a ostatné jej vyplatím, čiže kúpim celú nehnuteľnosť...aj keby som sa mala na čas zadĺžiť,potom môžem použiť jej taktiku a predať za vyššiu cenu...ona určite nebude súhlasiť,lebo by tratila..tak potom by som jej povedala, že si dám urobiť vlastný posudok a z toho sa bude vyplácať..
..lebo ona vás tlačí hrať jej hru-a ona príde lacno k majetku..nedajte sa...
buchač
17.05.10,19:07
Všetko pekné , ale niekedy nejde len o ten odborný názor ...
Kde je vôľa , tam je aj pohoda ...

Len mám taký čudný , ba až divný pocit , že ono je to občas aj o tých medziľudských vzťahoch ...

A v tomto prípade ide o vzťah medzi sesternicami ...ale čo už , veď súrodenci sa koľkokrát bijú , zabíjajú pre majetky ...
Mária27
17.05.10,19:19
Všetko pekné , ale niekedy nejde len o ten odborný názor ...
Kde je vôľa , tam je aj pohoda ...

Len mám taký čudný , ba až divný pocit , že ono je to občas aj o tých medziľudských vzťahoch ...

A v tomto prípade ide o vzťah medzi sesternicami ...ale čo už , veď súrodenci sa koľkokrát bijú , zabíjajú pre majetky ...
Vôbec nemáš divný ani čudný pocit. Taký pocit máme všetci, len píšeme k veci.
buchač
17.05.10,19:30
Vôbec nemáš divný ani čudný pocit. Taký pocit máme všetci, len píšeme k veci.

mimotemy

:---:D Za slušného som :rolleyes:....keby som napísal to , čo si myslím , k veci - podotýkam , ajajáááááj ...

Ja , zo švagrovcov , napríklad , mám " divný " pocit ...;):rolleyes:
Juraj Veselko
23.05.10,19:52
Najlepšie je sa dohodnúť na cene. Samozrejme ten, ktorý vypláca niekoho iného sa snaží stlačiť cenu nehnuteľnosti dole. V prípade, ak máte pochybnosti o hodnote nehnuteľnosti, skúste osloviť iného znalca (Vami vybraného) o vypracovanie znaleckého posudku.