slavka124
18.05.10,13:41
čaute poraďáci, viem že je škaredé počasie a veľmi sa vám nechce, ale potrebujem od vás radu. dáva sa do záväzkov vklad podnikateľa do podnikania a potom sa ten znižuje o sumu osobná spotreba? a čo s tým ak vklad je nižší ako je spotreba? a ešte prenos z minulého roka sa účtuje tiež do knihy záväzkov? viem, je toho veľa- vopred ďakujem
JarkaL
18.05.10,11:59
čaute poraďáci, viem že je škaredé počasie a veľmi sa vám nechce, ale potrebujem od vás radu. dáva sa do záväzkov vklad podnikateľa do podnikania a potom sa ten znižuje o sumu osobná spotreba? a čo s tým ak vklad je nižší ako je spotreba? a ešte prenos z minulého roka sa účtuje tiež do knihy záväzkov? viem, je toho veľa- vopred ďakujem

Prečo si myslíš, že sa nám nechce?:) Veď už minule Ti odpovedali tu:http://www.porada.sk/t138765-osobny-vklad-a-osobna-spotreba.html . Ja viem, sú dam dve rôzne odpovede - k tomu ťažko nájsť slová, ale nás už nič neprekvapuje, že?
Ak sa teda rozhodneš evidovať vklad podnikateľa ako záväzok, tak potom áno, znižuj ho o sumu osobnej spotreby - ale v tom prípade to "účtuj" nie ako OS, ale ako vrátenie vkladu. A potom samozrejme sa to ťahá aj z decembra do januára, ak tam je zostatok.
A keď si podnikateľ vyberie viac ako vložil, nevadí - to už účtuj ako osobnú spotrebu. On si z účtu môže zobrať koľko len chce, len aby mu ostalo na dane.:)
slavka124
18.05.10,12:02
Ďakujem, ste zlatá- veď práve že niekedy na jednu otázku sú aj dve odpovede. ak sa smiem eštew spýtať, neviete prečo mám stále na obálke šípku ak zadávam otázku? tiež som sa na to pýtala ale nik sa mi k tomu nevyjadril. pekný aj keď upršaný deň. čo by som bez vás robila?
JarkaL
18.05.10,12:05
Šípka na obálke znamená, že máte v uvedenej téme príspevok. V téme, kde príspevok nemáte, šípka na obálke nie je.
slavka124
18.05.10,12:34
teraz som prešla celý svoj príspevok od a po z a aj tam sa nemôžu dohodnúť na rovnakej odpovedi a najmä tie odpovede z daňového- a vraj človek si má byť potom istý. sranda je v tom, že keď dotyčnému odpovedajú tak: dvojzmyselne ale keď prídu na kontrolu- vedia presne ako to má byť. a k tej šípke, skúšala som aj dať otázku na tému aj priamo na poradu, jú a stále tá šípka je tam. nevadí- hlavná vec, že stále nájdem odpoveď. tá porada je super a vy čo pomáhate tiež. veľká vďaka všetkým.
querying
25.01.11,16:56
prosim o pomoc pre zaciatocnika - tiez ohladom knihy zavazkov, tak pokracujem a pripajam dalsi prispevok:

mam knihu zavazkov, v ktorej su jednotlive stlpce: Por. c., cislo dokladu, datum, veritel..... predpokladam ze i vase knihy vyzeraju podobne....
Moja otazka: SZCO neplatca DPH, jednoduche uct. - AKO DO KNIHY ZAVAZKOV UVAZAT ZAVAZOK VOCI ZDRAVOTNEJ/SOCIALNEJ poistovni?
teda hlavne neviem ake uviest cislo dokladu, kedze neviem aky doklad by to mal byt - myslim ze ziadny nemam, a este mi nie je jasny datum vzniku zavazku .... teda predpokladam posledny den v mesiaci a datum splatnosti.... teda splatnost predpokladam ze do 8. nasledujuci mesiac
no co ak odvody platim skor, napr. za januar zaplatim uz 29.1.? platba prebehne skor ako je uvedeny zavazok ... je to OK? alebo mam datum v knihe zavazkou uvadzat skor?
Danielle369
25.01.11,17:25
querying
30.01.11,14:13
Ok, vdaka, este pre doplnenie - ten predpis je predpokladam doklad na zaklade ktoreho zapisem zavazok do knihy zavazkov... nuz a predpis si vytvaram sama? nieco ako interny doklad?
a datumy? vznik zavazku moze byt uvedeny neskor ako uhrada?