Zavrieť

Porady

osobný vklad a osobná spotreba

potrebujem poradiť ohľadom zaúčtovania osobného vkladu do podnikania a osobnej spotreby. rieši sa to ID a aj čo sa týka záväzkov a pohľadávok? vopred ďakujem za ochotu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivustek je offline (nepripojený) ivustek

    Iveta ivustek
    Ďakujem ekopo, mňa poteší aj neužitočný bodík.

    Ale to čo som napísala, bolo na tomto základe:

    Odpoved na dopyt c.31803
    1 správa
    sluzby@drsr.sk <sluzby@drsr.sk> 12. marca 2010 13:38
    Komu: xxxxxxxxxxx

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Peňažný vklad fyzickej osoby do podnikania sa zaúčtuje v peňažnom denníku ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Výber peňažných prostriedkov na osobnú potrebu sa zaúčtuje v peňažnom denníku ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
    Peňažný vklad do podnikania sa neúčtuje v knihe záväzkov a pri realizovaní peňažného vkladu do podnikania nie je možné uzatvoriť Zmluvu o pôžičke, pretože každý zmluvný vzťah musí byť minimálne dvojstranný. Peňažný vklad do podnikania sa zaúčtuje v peňažnom denníku bez uzavretia akéhokoľvek právneho vzťahu.

    Oddelenie metodiky daní a služieb
    DR SR pracovisko Trnava

    Váš dopyt:

    SZČO účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, na dočasné preklenutie nedostatku finančných prostriedkov vložila do pokladne finančné prostriedky. Tento vklad účtujeme ako PNZD /príjem neovplyvňujúci základ dane/, rovnako aj vrátenie / aj čiastočné postupne/ účtujeme ako VNZD /výdaj neovplyvňujúci základ dane/.

    1. Je potrebné tento vklad do podnikania evidovať v knihe záväzkov?
    2. Je k tomu potrebná písomná dokumentácia, lebo si dosť dobre neviem predstaviť Zmluvu o pôžičke, prípadne výpožičke, kde je na jednej strane FO, ako nepodnikateľ a na druhej tá istá FO, ale podnikateľ SZČO
    Naposledy upravil ivustek : 23.04.10 at 16:40

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Zdenka175, mariana11, Lubaba, EMILY04, lenkam68, Lianka, Marína, jacekova
    8

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Toto bola, je a bude večná téma na diskusiu.

    možno stačí porozmýšľať nad príkladmi tu:

    http://www.porada.sk/1344856-post13.html
    a
    http://www.porada.sk/1344869-post14.html

    ...potom urobiť záver

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    ivustek, neužitočný bodík je za subjektívny názor bez uvedenia opory v zákone, ak by tam nebol ten užitočný, tak neužitočný nedostaneš.
    Mimochodom, mám tiež odpoveď z DRSR BB na túto problematiku, len s tým rozdielom, že v odpovedi DRSR uvádza, potrebu evidovania vkladu v záväzkoch.
    Už som tu na Porade uviedol, že mám niekedy pocit ako keby na otázky odpovedal na príslušnom úrade "manažér podlahových krytín" , pretože niektoré odpovede majú asi takú výpovednú hodnotu.
    Ja som svoje stanovisko už nie raz podporil aj odkazom na zákon. V odpovedi z drsr však nič také nevidím.
    Asi toľko k tomu.

    p.s. na správne naformulovanú otázku je možné dostať aj správnu odpoveď

    aby ste nemuseli hľadať tú druhú odpoveď, ktorá má asi rovnakú výpovednú hodnotu:

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

    Osobný vklad je potrebné účtovať ako príjem neovplyvňujúci základ dane Tento vklad je potrebné evidovať v pomocnej evidencii ako záväzok.

    Váš dopyt:

    Dobrý deň. Podnikateľ, FO účtujúca v JU vloží do podnikania peňažné prostriedky / napr. na nákup tovaru.../ Vklad je účtovaný ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Je potrebné "vklad" evidovať ako záväzok? Ďakujem za odpoveď.

    a jeden link, moja odpoveď z r. 2007 : http://www.porada.sk/400224-post5.html
    Naposledy upravil ekopo : 23.04.10 at 18:26 Dôvod: pridanie dopytu

    ivustek je offline (nepripojený) ivustek

    Iveta ivustek
    vklad podnikateľa je PNZD a osobná spotreba je VNZD. Na evidenciu pohľadávok a záväzkov sú názory rôzne. Ja to neevidujem. Podľa mňa záväzok alebo pohľadávka môže byť medzi dvoma subjektami a nie k samému sebe.

    osobný vklad a osobná spotreba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.