Piccotto3
21.05.10,09:02
Dobrý den,pracujem v nemenovanej drevarskej firme,kde ma dost zaraza pristup nasho zamestnavatela k zamestnancom.Je velmi tazka doba,je tu kriza a coraz menej prace,ta kriza asi velmi vyhovuje zamestnavatelom,ktori prace maju dost,len ju mozu vyuzivat.Priklad uvediem takyto,nas zamestnavatel prijal dost ludi na hlavny pracovny pomer,kde pobera na nas dotaciu,dal nam zmluvu na dobu urcitu,jeden rok.tera je situaciua taka,ze sme vkuse asi 5 tyzdnov pracovali bez prestavky na tri zmeny,aj vikendy.co bolo pre mna velmi zlozite a narocne,kedze som musel stihat a skolu,toje vporiadku,len problem je v tom,ze tento vikend mal byt volny,bolo to aj v plane,takze som si urobil plany vopred.No dnes prisiel z amestnavatel za mnou,ze ked nenastupim do prace cez viken,lebo mame vela prace ,vyhodi ma.A ja sa pytam,moze to tak urobit?Len tak vyhodit z prace,za to ze nechem prist na nadcas cez vikend,aj ked pobera na mna dotaciu,ako to je tam s tym uradom,myslim tie zmluvy,musi tam byt nejaka dohoda ze ma prepustit nemoze,alebo ako to je?Budem rad ak mi niekto pomoze,nie len mne,ale ostatnym zamestnancom,ktori su takto manipulovani,ja som mlady,mne jejedno ci mi da vypoved,najdem si pracu uz v pondelok.Ale ide mi o ludi,ktori maju rodiny a nejake zavazky voci banke,kde si to dvakrat premysli a radsej pojde do prace,lebo musi ist.
Este jedna vec ma zaujima,ak mam 90 hodin nadcasu, mam aj dovolenku,ktora je nevycerpana,poberam tkzv pausalny plat cca 500 eur za 16 hodinci uz ich ma odpracovanych iba 140,alebo 200,stale je plat rovnaky,moze mi bez mojho suhlasu siahnut na moju dovolenku?raz mi to urobil,mal som odpracovanych iba 150 hodin,zaplatil mi 500 eur,ale hodiny ktore mi chybali mi zobral z dovolenky.Ani som o tom nevedel,pritom minuly mesiac com mal 180 hodin odpracovanych a nepriplatil mi nic.
este raz budem vdacny ktory ma informuje o mojich pravach zamestnani.
MikiHalasko
21.05.10,07:28
ahoj skus si najst http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#118
nebudem kopirovat, mas tam aj vsetko o mzde, o pracovnom pokoji, o nadcasoch, dovolenke jednoduche rady nestacia, ak sa ides byt o spravodlivost a prava zamestnancov. mal by si si to vsetko precitat.



a zjavne tu je poruseny zakon:
1. § 93
Nepretržitý odpočinok v týždni
dal je v zakonniku napisane:
a) zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou,

pravny predpis, cize zakonnik prace ktori bol poruseny tym ze ste pracovali 5 tyzdnov v kuse.
Stohto pohladu si moze tlieskat usami. a ked si pracoval sest dni, tak mas narok 24 hod odpocinku, nemoze ta vyhodit. podrobnosti mas v zakonniku prace §93, lebo je viacej moznosti ako sa pracuje.

pri tych nadcasoch bez tvojho vedomia nemal siahat na dovolenku, pokial si neprisiel neskoro do prace.: 2) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú. Ak si mal nadrobene mal ti to zohladnit a nie strhavat s platu.
inak plati toto:
(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

neviem ako by som sa zachoval ja, ale asi by som to skusal najprv psyhologicky. Sefe poznate troska zakonnik prace? ved ja mam nadcasi, chcem zajtra prist neskor do prace, alebo ist skor domov. Mam na to podla zakona narok a vy ho musite dodrziavat a nemozete mi dat koli mojmu pravu na nahradne volno, ci pravu na volno vypoved.
Mgr.Shrek
21.05.10,07:34
Aký pracovný čas máš uvedený v pracovnej zmluve?
Podľa zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce môže zľ nariadiť prácu nadčas maximálne 8 hodín týždenne, 150 hodín ročne.

Za prácu nadčas sa považuje každá práca nad určený týždenný pracovný čas, tzn. 40 hodín pri jednosmennej prevádzke, 38 a 3/4 hodiny pri dvojsmennej prevádzke a 37 a 1/2 hodiny pri trojsmennej prevádzke.

Čo sa týka výpovede, je potrebné viacero informácii.
Boli ste oboznámený s nejakým pracovným poriadkom?
Máte v zmluve uvedené čo sa považuje za hrubé porušenie prac. disciplíny?
Podpisovali ste aj niečo iné ako prac. zmluvu?
alaya1
21.05.10,09:31
Moj prispevok je sice o manipulovani, ale z ineho sudka. Viem mi miekto poradit?
Zamestnanec ma prac.zmluvu na dobbu neurcitu s 3 mes,.sk.dobou. Po jej uplinuti zamestnavatel nuti zamestnanca podpisat dodatok k zmluve, kde je zmenena doba na urcitu, vypoved do konca mesiaca. da sa to? bez udania dovodu.
Xanti
21.05.10,09:36
Moj prispevok je sice o manipulovani, ale z ineho sudka. Viem mi miekto poradit?
Zamestnanec ma prac.zmluvu na dobbu neurcitu s 3 mes,.sk.dobou. Po jej uplinuti zamestnavatel nuti zamestnanca podpisat dodatok k zmluve, kde je zmenena doba na urcitu, vypoved do konca mesiaca. da sa to? bez udania dovodu.
Nie nedá sa to,
zamestnanec nech nič nepodpisuje. Ak ho chce zamestnávateľ prepustiť tak s dvojmesačným odstupným.
A zamestnávateľ musí zakaždým uviesť dôvod výpovede, okrem skončenia prac. pomeru v skúš. dobe.
Llívia
21.05.10,09:48
...No dnes prisiel z amestnavatel za mnou,ze ked nenastupim do prace cez viken,lebo mame vela prace ,vyhodi ma.A ja sa pytam,moze to tak urobit?Len tak vyhodit z prace,za to ze nechem prist na nadcas cez vikend,aj ked pobera na mna dotaciu,ako to je tam s tym uradom,myslim tie zmluvy,musi tam byt nejaka dohoda ze ma prepustit nemoze,alebo ako to je?

Ak je príspevok z úradu práce poskytnutý podľa § 50 e) - na vytvorenie pracovného miesta, tak ťa môže "vyhodiť", nemusí mať na to súhlas z úradu práce ani nič podobné, len musí tvoje miesto do mesiaca preobsadiť iným nezamestnaným vedeným na úrade práce viac ako 3 mesiace (toto je konkrétny príklad z okresu Prievidza).
MikiHalasko
21.05.10,10:02
Ak je príspevok z úradu práce poskytnutý podľa § 50 e) - na vytvorenie pracovného miesta, tak ťa môže "vyhodiť", nemusí mať na to súhlas z úradu práce ani nič podobné, len musí tvoje miesto do mesiaca preobsadiť iným nezamestnaným vedeným na úrade práce viac ako 3 mesiace (toto je konkrétny príklad z okresu Prievidza).
to fakt? a to v tomto pripade sa zakonnik prace nezohladnuje? Len tak nemoze, hlavne ked porusuje zakonnik prace zamestnavatel. moj nazor.
mzdarka renca
21.05.10,10:04
Dobrý den,pracujem v nemenovanej drevarskej firme,kde ma dost zaraza pristup nasho zamestnavatela k zamestnancom.Je velmi tazka doba,je tu kriza a coraz menej prace,ta kriza asi velmi vyhovuje zamestnavatelom,ktori prace maju dost,len ju mozu vyuzivat.Priklad uvediem takyto,nas zamestnavatel prijal dost ludi na hlavny pracovny pomer,kde pobera na nas dotaciu,dal nam zmluvu na dobu urcitu,jeden rok.tera je situaciua taka,ze sme vkuse asi 5 tyzdnov pracovali bez prestavky na tri zmeny, pracuješ v jednozmenne, dvojzmennej, alebo trojzmennej prevádzke, lebo podľa toho, čo píšeš mi to nie je jasné, nakoľko tie 3 zmeny mohla byť výnimočná situáciaaj vikendy.co bolo pre mna velmi zlozite a narocne to verím, je fyzicky, ale aj psychicky náročné pracovať 5 týždňov denno denne,kedze som musel stihat a skolu,toje vporiadku,len problem je v tom,ze tento vikend mal byt volny,bolo to aj v plane,takze som si urobil plany vopred.No dnes prisiel z amestnavatel za mnou,ze ked nenastupim do prace cez viken,lebo mame vela prace ,vyhodi ma.A ja sa pytam,moze to tak urobit?Len tak vyhodit z prace,za to ze nechem prist na nadcas cez vikend,aj ked pobera na mna dotaciu,ako to je tam s tym uradom,myslim tie zmluvy,musi tam byt nejaka dohoda ze ma prepustit nemoze,alebo ako to je?Budem rad ak mi niekto pomoze,nie len mne,ale ostatnym zamestnancom,ktori su takto manipulovani,ja som mlady,mne jejedno ci mi da vypoved,najdem si pracu uz v pondelok.Ale ide mi o ludi,ktori maju rodiny a nejake zavazky voci banke,kde si to dvakrat premysli a radsej pojde do prace,lebo musi ist.
Este jedna vec ma zaujima,ak mam 90 hodin nadcasuza aké obdobie? mesiac, za rok...... pozri, či máš v pracovnej zmluve dohodnutú prácu nadčas 150 hod./rok, ak áno, tieto hodiny ti zaplatené nebudú , mam aj dovolenku,ktora je nevycerpana,poberam tkzv pausalny plat cca 500 eur za 16 hodinci uz ich ma odpracovanych iba 140,alebo 200,stale je plat rovnaky,moze mi bez mojho suhlasu siahnut na moju dovolenku?raz mi to urobil,mal som odpracovanych iba 150 hodin,zaplatil mi 500 eur,ale hodiny ktore mi chybali mi zobral z dovolenky.Ani som o tom nevedel,pritom minuly mesiac com mal 180 hodin odpracovanych a nepriplatil mi nic. pozri si tú pracovnú zmluvu a daj vedieť, lebo to, čo si tu uviedol je pre nás málo informácii
este raz budem vdacny ktory ma informuje o mojich pravach zamestnani.
na ostatné ti odpovedali......
Llívia
21.05.10,10:05
to fakt? a to v tomto pripade sa zakonnik prace nezohladnuje? Len tak nemoze, hlavne ked porusuje zakonnik prace. moj nazor.

Otázka bola, či zamestnávateľ potrebuje súhlas úradu práce.
Súhlas úradu práce na prepustenie zamestnanca, na ktorého zamestnanie bol poskytnutý príspevok nepotrebuje. (príspevok podľa § 50 e, konkrétny prípad z okresu Prievidza).
Či už je prepustenie v súlade so Zákonníkom práce, alebo nie je, som vôbec neriešila.
MikiHalasko
21.05.10,10:08
oki, asi este neviem tak dobre citat :)
Mária27
26.05.10,05:51
Aký pracovný čas máš uvedený v pracovnej zmluve?
Podľa zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce môže zľ nariadiť prácu nadčas maximálne 8 hodín týždenne, 150 hodín ročne.

Za prácu nadčas sa považuje každá práca nad určený týždenný pracovný čas, tzn. 40 hodín pri jednosmennej prevádzke, 38 a 3/4 hodiny pri dvojsmennej prevádzke a 37 a 1/2 hodiny pri trojsmennej prevádzke.

Čo sa týka výpovede, je potrebné viacero informácii.
Boli ste oboznámený s nejakým pracovným poriadkom?
Máte v zmluve uvedené čo sa považuje za hrubé porušenie prac. disciplíny?
Podpisovali ste aj niečo iné ako prac. zmluvu?

Myslím, že si chcel povedať: Boli ste oboznámení ...
Mal by si to opraviť, aby sa podľa tejto hrúbky neposudzovali aj iní vysokoškolsky vzdelaní ľudia.
Piccotto3
27.05.10,19:15
Dakujem za prispevky.
1.V zmluve mam len na 160 hodin v mesiaci,co mi robi 560 EURv hrubom.
2.Ja osobne som nepodpisoval nic ,okrem pracovnej zmluvy.Sice je tam pracovny poriadok,ktory som nepodpisoval,nedostalo sa to ku mne.
3.U nas bezi 3 zmenna pracovna prevadzka bezne,kazdy tyzden,zacina to byt bezne ze sa vikend pracuje sobota aj nedela.
4.a tych 90 hodin nadcasu som mal za dva mesiace spolu do kopy,v zmluve nebolo nic dane ze tolko a tolko mozem mat nadcaslen tych 160 hodin.