LukasAdame
21.05.10,12:57
Dobrý deň !

Mám možnosť doopatrovať susedu, s tým že by som na seba prebral závazky ako platenie nájmu, výdavkov + menšia finančná pomoc a po jej smrti ostane mne jej nehnuteľnosť.

Chcem sa opýtať ako to právne ošetriť, aby sa nemohlo stať, že investujem a jej dcéra, ktorá sa o mamu nestará by si na byt nárokovala.
Neviem, či sa to robí ako darovacia zmluva, či dajako inak.


ďakujem za odpoveď.
Mgr.Shrek
21.05.10,11:33
Dobrý deň !

Mám možnosť doopatrovať susedu, s tým že by som na seba prebral závazky ako platenie nájmu, výdavkov + menšia finančná pomoc a po jej smrti ostane mne jej nehnuteľnosť.

Chcem sa opýtať ako to právne ošetriť, aby sa nemohlo stať, že investujem a jej dcéra, ktorá sa o mamu nestará by si na byt nárokovala.
Neviem, či sa to robí ako darovacia zmluva, či dajako inak.


ďakujem za odpoveď.

Dalo by sa to riešiť cez darovaciu zmluvu, kde by sa zriadilo vecné bremeno doživotného užívania veci a rovnako by sa v zmluve vymedzili tvoje povinnosti, doopatrovanie, platenie nájmu atď..
Vzhľadom na to, že je na svete mnoho podvodníkov, tak by som dal do darovacej zmluvy klauzulu, že ak dôjde k porušeniu tvojich povinností, zmluva sa ruší.
Akékoľvek iné povinnosti z tvojej strany uvedené v darovacej zmluve by mohli byť považované za formu odplaty a tým by bola porušená podstata darovacej zmluvy, ktorou je bezodplatný prevod vlastníckeho práva.
mimotemyNesúdim ťa. Ale ak máš skutočne dobré úmysly, tak pre teba nebude problém tie povinnosti a klauzulu do zmluvy dať.
wegamizi
21.05.10,11:38
Kazda, aj sebelepsia darovacia zmluva sa da sudnou cestou napadnut. Nabezpecnejsia je kupno-predajna zmluva. Obsah si daj "na mieru" urobit notarovi.
Tamila
21.05.10,11:42
Dvakrát založená téma.
danushka
21.05.10,11:54
Ďaľším možným spôsobom je kúpnopredajná zmluva a tam je istota, že v budúcnosti sa pozostalí nebudú mať čoho domáhať.

Totiž predstava, že doopatrovať staručkého človeka za dar je pekná, ale treba mať stále na zreteli, že rodina si môže nárokovať svoje práva a darovaciu zmluvu napadnúť, ako aj starý človek je často nevyspytateľný a číru vodu zamútiť.

Poviem príklad zo života :
Máme starších, bezdetných susedov. Ich synovec získal darovacou zmluvou od staručkých domček, staral sa o nich, od jari do jesene doslova ,,makal" s celou svojou rodinou na záhrade aby staručkým vo všetkom vyhovel, zabezpečoval rozvoz k lekárom, do nemocnice, robil nákupy.
Avšak nároky darcov boli čoraz väčšie, trúfalejšie, ich vrtochy neznesiteľnejšie a dnes dotyčný už nevlastní nič.

Keby tú nehnuteľnosť získal povedzme kúpou, tak by to určite vyzeralo ináč.

Treba si zvážiť, či sa naše predstavy nerozchádzajú s realitou a hlavne, aby sa dar v takejto podobe nestal bremenom.
Mária27
25.05.10,22:27
Dalo by sa to riešiť cez darovaciu zmluvu, kde by sa zriadilo vecné bremeno doživotného užívania veci a rovnako by sa v zmluve vymedzili tvoje povinnosti, doopatrovanie, platenie nájmu atď..
Vzhľadom na to, že je na svete mnoho podvodníkov, tak by som dal do darovacej zmluvy klauzulu, že ak dôjde k porušeniu tvojich povinností, zmluva sa ruší.
mimotemyNesúdim ťa. Ale ak máš skutočne dobré úmysly, tak pre teba nebude problém tie povinnosti a klauzulu do zmluvy dať.
O aký zákon a paragraf sa opiera taká kluzula?
Darovacia zmluva sa môže zrušiť len za podmienok v zákone, a vydanie daru sa premlčuje v trojročnej premlčacej dobe.
Zároveň treba upozorniť, že v prípade, ak by sa dar poskytol s príkazom, ktorý má majetkový obsah (napr. obdarovaný je povinný konať niečo pre darcu), nejde o splnenie podmienky bezodplatnosti a darovacia zmluva je napadnuteľná.
Mgr.Shrek
26.05.10,06:29
O žiaden § žiadneho zákona.
Zmluvná sloboda je ustanovená v § 491 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, ale to určite vie.
V tom druhom máš pravdu. Podstatným znakom darovacej zmluvy je bezodplatnosť. Súhlasím.
Mária27
26.05.10,07:16
Dalo by sa to riešiť cez darovaciu zmluvu, kde by sa zriadilo vecné bremeno doživotného užívania veci a rovnako by sa v zmluve vymedzili tvoje povinnosti, doopatrovanie, platenie nájmu atď..
Vzhľadom na to, že je na svete mnoho podvodníkov, tak by som dal do darovacej zmluvy klauzulu, že ak dôjde k porušeniu tvojich povinností, zmluva sa ruší.
mimotemyNesúdim ťa. Ale ak máš skutočne dobré úmysly, tak pre teba nebude problém tie povinnosti a klauzulu do zmluvy dať.
Odpoveď treba opraviť. Čo ak si prečíta niekto len toto, spoľahne sa na to, že to písal právnik a urobí nenapraviteľnú chybu?
Mgr.Shrek
26.05.10,07:25
ako si želáš :D:D
Mária27
26.05.10,07:30
Takéto zásadné veci sú niekomu do rehotu! Tiež vizitka.