kathynka
23.05.10,13:55
ked si chcem zalozit zivnost na opatrovanie deti, potrebujem na to nieco specialne? napriklad opatrovatelsky kurz? pripadne cokolvek ine? (okrem vypisu z registra trestov) dakujem
Xanti
23.05.10,12:02
Výpis z registra trestov už nepotrebuješ pri zakladaní živnosti.
kathynka
23.05.10,12:06
super...takze staci ist len na zivnost. urad? a ten opatrovatelsky kurz potrebujem?
Xanti
23.05.10,12:11
super...takze staci ist len na zivnost. urad? a ten opatrovatelsky kurz potrebujem?
Tak nejako,
a na živnostenskom Ti povedia ak budeš potrebovať aj opatrovateľský kurz, ale podľa všetkého ide o voľnú živnosť.

Btw. ak to stihneš tak živnosť teraz stojí 3 eura, od 1.6.2010 bude stáť 5 eur.
Danielle369
23.05.10,12:18
veronikasad
23.05.10,12:26
Starostlivosť o deti je voľná živnosť

115. Poskytovanie služieb pre rodinu a domácnosť
– zaisťovanie chodu domácnosti
– starostlivosť o deti
– starostlivosť o osoby vyžadujúce zvýšenú starostlivosť
– obstarávateľská činnosť v domácnosti
– bežné upratovanie v domácnosti
– starostlivosť o domáce zvieratá
– pomoc deťom pri príprave na vyučovanie
– vykonávanie drobných opráv a údržby v domácnosti
– upratovacie práce v okolí domu
DanielaSL
23.05.10,13:12
Mňa by skôr zaujímalo ako to je v praxi z pohľadu účtovníctva a daňového priznania, keď dotyčná osoba prevádzkuje aj inú živnosť okrem starostlivosti o dieťa. Má s tým niekto skúsenosti?
Zita5
23.05.10,13:30
Mňa by skôr zaujímalo ako to je v praxi z pohľadu účtovníctva a daňového priznania, keď dotyčná osoba prevádzkuje aj inú živnosť okrem starostlivosti o dieťa. Má s tým niekto skúsenosti?

Skúsenosť nemám , ale nemám ani poznatok o tom,že by sa v prípade zlúčenia živnosti Staroslivosť o dieťa s predmetom inej činnosti mal nejako inak účtovne viesť .Jedine,že by som niečo nepostrehla .

Je možné si vytvoriť strediská .
Danielle369
23.05.10,13:56
Dani tu máš aj potvrdenie k účtovníctvu ...je to pri konci
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328
Potvrdenie o poskytovaní starostlivosti o dieťa (formát A5
Fyzická osoba, ktorá vykonáva starostlivosť o dieťa na živnosť

Meno a priezvisko

Adresa poskytovania starostlivosti



Dieťaťu je poskytovaná starostlivosť od

Meno a priezvisko osoby, ktorá potvrdenie vystavila




Dátum Podpis Pečiatka
Zita5
23.05.10,14:19
Dani tu máš aj potvrdenie k účtovníctvu ...je to pri konci
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328
Potvrdenie o poskytovaní starostlivosti o dieťa (formát A5
Fyzická osoba, ktorá vykonáva starostlivosť o dieťa na živnosť

Meno a priezvisko

Adresa poskytovania starostlivosti



Dieťaťu je poskytovaná starostlivosť od

Meno a priezvisko osoby, ktorá potvrdenie vystavila




Dátum Podpis Pečiatka

Nerozumiem , Danka k čomu potrebuje priložené potvrdenie ?;) Ja som pochopila otázku inak :rolleyes:
Danielle369
23.05.10,14:27
My sme písali cez skype a potrebuje zmluvu...lenže zmluvu nemám a tak na základe toho potvrdenia môže urobiť zmluvu.
DanielaSL
23.05.10,15:38
[QUOTE=Zita5;1409940]Skúsenosť nemám , ale nemám ani poznatok o tom,že by sa v prípade zlúčenia živnosti Staroslivosť o dieťa s predmetom inej činnosti mal nejako inak účtovne viesť .Jedine,že by som niečo nepostrehla .

Je možné si vytvoriť strediská .[/QUOTE

Tak som mala predstavu..že si vytvorí stredisko na starostlivosť..ale neviem, čo s výdavkami...dokladá niečo, na čo vynakladá peniaze na dieťa? Vystavuje faktúry každý mesiac , alebo len zdokladuje príjem na základe nejakej zmluvy?
Zita5
24.05.10,04:13
Tak som mala predstavu..že si vytvorí stredisko na starostlivosť..ale neviem, čo s výdavkami...dokladá niečo, na čo vynakladá peniaze na dieťa? Vystavuje faktúry každý mesiac , alebo len zdokladuje príjem na základe nejakej zmluvy?[/QUOTE]

Danka ja osobne , keby som mala účtovať stredisko starostlivosť o dieťa tak by som postupovala nasledovne:

1/ Dohoda o opatrovaní dieťaťa /v prílohe ako vzor / to je základ , predsa nepredáva zeleninu ale opatruje dieťa , kde nesie obrovskú zodpovednosť , jednak zo strany hygieny ,ochrany zdravia a pod.

2/ Ak nie je platiteľ DPH , tak by stačil mesačný výkaz , v ktorom by sa zaznamenávala prítomnosť dieťata denne .
Cháp to ako evidencia dochádzky a mesačnej platby za dieťa .
Tento výkaz by som zostavila vo formáte A3 tak , že by v záhlaví obsahoval kolonky:1.stĺpec meno a priezvisko dieťaťa ,2.stĺpec mesiac, stĺpce dátumov od 1 do 31,další stĺpec za mesiac XY uhradené dňa .....poprípade ešte poznámky .V každom prípade do tohto výkazu by sa značila v časti jednotlivých dátumov prítomnosť dieťata, odhlásené z dôvodu ochorenia ,lebo iného dôvodu .Takýto prehľad by slúžil aj na to , že ak dieťa napríklad za január malo zaplatené plný mesiac a v v tom istom mesiaci malo aj ochorenie t.j. neprítomnosť , tak z toho by som potom aj prepočítavala platby na nasledujúci mesiac, ktorý by bol znížený o dni neprítomnosti dieťaťa v mesiaci1/xxxx . Danka to uvádzam ako príklad , ako by som si to zariadila ja .

Na základe tohto výkazu by som potom účtovala platby .Pri úhrade v hotovosti by mi v tomto prípade stačil aj PPD .Ak by platili poštovou poukážkou tak to je jasné účtovanie bankou .

3/ Ak by opatrovateľska bola platiteľom DPH tak by som vystavovala FA .

4/Čo sa týka uplatňovania a účtovania výdavkov , tie účtovať tak ako vznikali .Určite tam pôjde o bežné výdavky ako napr. materiál - čo sa týka stravy pre deti:, materiál - čo sa týka zariadenia/krátkodobý majetok, materiál-čistiace potreby ,prevádzková réžia - napr. energie ,nájom, telefón

Prikladám Ti aj vzor dohôd ,ktoré som našla cez google.Dúfam, že Ti môj príspevok ako tak pomôže v začiatkoch účtovania .:)
DanielaSL
24.05.10,17:45
Zitka dohodu medzi stranami máme...je potrebné to doložiť na úrad pri vybavovaní. Tiež nám tam povedali, že máme vystavovať faktúru a priniesť potom aj príjmový doklad, lebo na základe toho úrad prepláca rodičom príspevok. Mne ide teraz o tie výdavky. Čo si môže dotyčný živnostník uplatniť vo výdavkoch....
nika.sum
03.01.11,14:39
Ahoj. Bola som oslovena jednou zivnostnickou, kt. od 1.1.2011 poskytuje Opatrovanie deti, vo vlastnom byte. Ako zahrnut naklady na stravu? Kupila napr. umyvacku riadu, mozem ju dat aspon ciastocne do VOZD (50%?), bola zakupena hlavne kvoli tejto sluzbe, ale urcite ju vyuziva aj na sukromne ucely. Za minuly rok mi dala len naklady na internet, hracky, detsky nabytok a iny destky spotrebny material. Mate niekto skusenost s uctovanim tejto sluzby?
nika.sum
05.01.11,09:39
nikto nemate skusenost s uctovanim opatrovatelskych sluzieb?
nika.sum
09.01.11,14:54
Ahoj. Bola som oslovena jednou zivnostnickou, kt. od 1.1.2011 poskytuje Opatrovanie deti, vo vlastnom byte. Ako zahrnut naklady na stravu? Kupila napr. umyvacku riadu, mozem ju dat aspon ciastocne do VOZD (50%?), bola zakupena hlavne kvoli tejto sluzbe, ale urcite ju vyuziva aj na sukromne ucely. Za minuly rok mi dala len naklady na internet, hracky, detsky nabytok a iny destky spotrebny material. Mate niekto skusenost s uctovanim tejto sluzby?

Nemate niekto s tymto skusenosti?
nika.sum
10.01.11,07:44
Naozaj sa tu nenajde nikto kto by poradil? Potrebovala by som vediet ako zauctovat tu umyvacku. Viem, ze ju kupovala kvoli sluzbe co poskytuje, ale asi by nepresvedcila dan.kontrolu, keby som to zauctovala cele do VOZD.
nika.sum
02.02.11,18:01
Prosim, uctuje tu niekto opatrovanie deti?