doktor01
26.05.10,21:29
Dnes som dostal vyúčtovanie za rok 2009 o OSBD. V prílohe sa uvádza vyúčtovanie spotreby vody kde je všetko uvedené po položkách. Nerozumiem však koeficientu pri studenej vode 1,216324. Keď som to prepočítal zistil som, že o koeficient sa mi navŕšila samotná celková cena za studenú vodu (podľa výmeru je cena za 1 m3= 1,9659 € a pri spotrebe 68,93 m3 by cena mala byť 135,51 €, lenže cena je 164,82 € = navýšenie o koeficient 1,216324). Za ostatné 3 roky sme mali vždy koeficient 1.
Chápem, že pri odpise na hlavnom vodomere a jednotlivých vodomeroch v bytoch môže vzniknúť rozdiel (spotreba počas odpisovania). Lenže v tomto prípade je ten rozdiel 566 m3.
Vie niekto poradiť či je to správne vyúčtované alebo sa niekde stala chyba?
verkaz
26.05.10,19:54
Nájdi si príspevok "koeficienty pri spotrebe teplej a studenej vody".
Na túro tému ti už bolo vela pripomienok.
verkaz
26.05.10,19:56
Odpoveď nájdeš v téme " koeficienty spotreby teplej a studenej vody".:eek:
Marína
26.05.10,20:14
doktor01
26.05.10,21:42
Klik na http://www.porada.sk/t52274-koeficientovanie-v-spotrebe-teplej-a-studenej-vody.html
Áno v uvedenej téme sa riešila problematika koeficientov v súvislosti na 99% s TUV. Ja mám trochu odlišný problém nakoľko vyúčtovanie TUV ma koeficient 1 (čo je OK) ale koeficient studenej vody je 1,216324 (za ostatné 3 roky sme mali vždy koeficient 1). Celkový rozdiel je 566 m3 (také množstvo sa len tak nemôže stratiť) a to je 1112,69 €.
Skôr by ma zaujímalo či niekto riešil takýto problém a ako postupoval.
PS: merač máme len pre náš dom +v bytoch a poruchu sme nemali
sito
27.05.10,04:29
Áno v uvedenej téme sa riešila problematika koeficientov v súvislosti na 99% s TUV. Ja mám trochu odlišný problém nakoľko vyúčtovanie TUV ma koeficient 1 (čo je OK) ale koeficient studenej vody je 1,216324 (za ostatné 3 roky sme mali vždy koeficient 1). Celkový rozdiel je 566 m3 (také množstvo sa len tak nemôže stratiť) a to je 1112,69 €.
Skôr by ma zaujímalo či niekto riešil takýto problém a ako postupoval.
PS: merač máme len pre náš dom +v bytoch a poruchu sme nemali

Pri teplej a studenej vode nemôže byť nikdy koeficient 1, ak sú v bytoch pomerové vodomery. Nie všetky prietoky pomerové vodomery zaznamenajú a nie naraz v jeden čas sa odpíšu. Ani sa súčasne v jeden čas neodpisujú s fakturačným vodomerom.

Vlastne môžu, ale cena na jeden m3 v dome sa nezhoduje s cenou za jeden m3 na faktúre. Ten rozdiel je tam vždy, buď v m3, alebo v Sk., €. Ide o to čí je prijateľný, alebo je treba pre nezrovnalosť podať u správcu, prípadne dodávateľa vody reklamáciu.

Taký rozdiel, 21 % niekto považuje ešte za prijateľný. Takže rozhodnutie je na vás v dome, čo s tým.
uno81
27.05.10,06:28
Pri teplej a studenej vode nemôže byť nikdy koeficient 1, ak sú v bytoch pomerové vodomery. Nie všetky prietoky pomerové vodomery zaznamenajú a nie naraz v jeden čas sa odpíšu. Ani sa súčasne v jeden čas neodpisujú s fakturačným vodomerom.

Vlastne môžu, ale cena na jeden m3 v dome sa nezhoduje s cenou za jeden m3 na faktúre. Ten rozdiel je tam vždy, buď v m3, alebo v Sk., €. Ide o to čí je prijateľný, alebo je treba pre nezrovnalosť podať u správcu, prípadne dodávateľa vody reklamáciu.

Taký rozdiel, 21 % niekto považuje ešte za prijateľný. Takže rozhodnutie je na vás v dome, čo s tým.

čau sitečko:)Tak vidím,že sa tie koeficienty riešia snád všade:rolleyes:ja si asi vykopem pred panelákom studňu a budem si cucať vodu z nej:---:---:---
lubko6394
27.05.10,12:01
čau sitečko:)Tak vidím,že sa tie koeficienty riešia snád všade:rolleyes:ja si asi vykopem pred panelákom studňu a budem si cucať vodu z nej:---:---:---

To môžeš, ale treba stavebné povolenie, projekt, výstavba, kolaudácia, montáž hodín aby VAK vedel fakturovať čerpanie vody a inkasovať za stočné.
mino.k
30.05.10,06:16
dobry den, moja otazka sice nie je k vode, ale chcel by som radu od poradakov, ci je normalne, ak sa dorucuje vyuctovanie list po liste, ziadne obalky, proste pani donesie k dveram kopu papierov, vyhlada si podla mena a odovzda...tento problem mame len u nas, vsetci naokolo dostavaju alebo postou,alebo od spravcu v obalkach...neplati tu nejaky zakon na ochranu osobnych udajov? nezda sa mi v poriadku, ked si v mojom vyuctovani hocikto listuje a studuje...vopred dakujem za radu, Mino
sito
30.05.10,09:30
dobry den, moja otazka sice nie je k vode, ale chcel by som radu od poradakov, ci je normalne, ak sa dorucuje vyuctovanie list po liste, ziadne obalky, proste pani donesie k dveram kopu papierov, vyhlada si podla mena a odovzda...tento problem mame len u nas, vsetci naokolo dostavaju alebo postou,alebo od spravcu v obalkach...neplati tu nejaky zakon na ochranu osobnych udajov? nezda sa mi v poriadku, ked si v mojom vyuctovani hocikto listuje a studuje...vopred dakujem za radu, Mino

Keby si býval na Mesiaci, už tam boli pred tebou! A osobné údaje by si si musel ochraňovať. Na Marse, nie!

Bývaš v bytovom dome??? V spoločnom dome??? :confused:

A čo tak, slimák! Ten má svoju ULITU!!! ;) :) :D:D:D

Niektoré nie. To sú bezdomovci!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D :):):) :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
VieraPopluharova
30.05.10,10:19
dobry den, moja otazka sice nie je k vode, ale chcel by som radu od poradakov, ci je normalne, ak sa dorucuje vyuctovanie list po liste, ziadne obalky, proste pani donesie k dveram kopu papierov, vyhlada si podla mena a odovzda...tento problem mame len u nas, vsetci naokolo dostavaju alebo postou,alebo od spravcu v obalkach...neplati tu nejaky zakon na ochranu osobnych udajov? nezda sa mi v poriadku, ked si v mojom vyuctovani hocikto listuje a studuje...vopred dakujem za radu, Mino


Mas sice pravdu, ze je zakon na ochranu osobnych udajov, ale asi ten kto Vam nosi tieto vyuctovania, je Vami zvolený dmový dôvernik, aspon u nas to tak funguje roky, a ak to robi domový dôvernik osí nam vyučtovanie a proti podpisu, vzdy ma pripravený kazdý vchod a pekne to odovzdava , tak mu asi veríte, alebo nie? Aj on je povinný dodrziavat zakon na ochranu osobnych udajov, to znamena aspon v takej miere, ze nesmie rozpravat konkretne udaje vsetky medzi ludmi.Ak by to tak nerobil, ako Ti dokaze spravca domu, ze Ti dorucil vyuctovanie, jedine, ze by to posielal doporucene a to by tom islo z Vaseho fondu. Takze mozete si vybrat bud to poverena osoba roznesie proti pospisu, alebo sa budu minat peniaze na administrativu z fondu. A dúvernik aj tak musí byť informovaný aký je stav na úcte a kto je dlžný peniaze, pretože jemu ostava súpiska aký je stav fondu a kto su neplatici.
sito
30.05.10,10:33
VieraPopluharova
30.05.10,10:41
http://www.porada.sk/t123977-mozu-byt-zverejnene-udaje-o-spotrebe-vody-a-tepla.html?highlight=osobn%E9+%FAdaje


Mozu byt zverejnene udaje vody a tepla, ale len pod tou podmienkou, ze to bude formou napr: v tom a v tom vchode je najomnik , ktorý má napr. spotrebu vody tolko a tolko a spotrebu tepla tolko a tolko, meno by sa rozhodne uvádzat nemalo na nástenke, alebo na schodzi.Pokial to mas vo vyuctovaní , ktoré Ti odovzdá poverený zástupca tak áno,vo vyučtovaní musí byť všetko co sa týka úctovného obdobia, za ktore je vyuctovanie vykonane.
sito
30.05.10,11:13
Mozu byt zverejnene udaje vody a tepla, ale len pod tou podmienkou, ze to bude formou napr: v tom a v tom vchode je najomnik , ktorý má napr. spotrebu vody tolko a tolko a spotrebu tepla tolko a tolko, meno by sa rozhodne uvádzat nemalo na nástenke, alebo na schodzi.Pokial to mas vo vyuctovaní , ktoré Ti odovzdá poverený zástupca tak áno,vo vyučtovaní musí byť všetko co sa týka úctovného obdobia, za ktore je vyuctovanie vykonane.

Tie náklady sú celého domu, teda všetkých. Ako si ich rozdelia medzi jednotlivé byty je na ich dohode.

Ako si skontroluje vlastník, má na to právo zo zákona 182/1993, čí bola dodržaná dohoda pri rozdelení nákladov na jednotlivé byty??? :eek: :confused: :mee:
nana134
30.05.10,13:18
Dobry den,ja by som sa chcela spytat,ze ak vlastnym byt,ale nebyvam tam a nemam ani trvaly pobyt,ze ci musim platit za odvoz odpadu.Byt je momentalne prazdny,odpad ziaden pocas roka ziaden nemam.
Minuly rok som za smeti neplatila,ale tento rok mi to vo vyuctovacej fakture napocitali.A taktiez sa chcem spytat,ze ci musim platit mesacne za elektr.energiu v spolocnych priestorch?
Dakujem za kazdu radu.
Lili
mino.k
30.05.10,13:29
Mas sice pravdu, ze je zakon na ochranu osobnych udajov, ale asi ten kto Vam nosi tieto vyuctovania, je Vami zvolený dmový dôvernik, aspon u nas to tak funguje roky, a ak to robi domový dôvernik osí nam vyučtovanie a proti podpisu, vzdy ma pripravený kazdý vchod a pekne to odovzdava , tak mu asi veríte, alebo nie? Aj on je povinný dodrziavat zakon na ochranu osobnych udajov, to znamena aspon v takej miere, ze nesmie rozpravat konkretne udaje vsetky medzi ludmi.Ak by to tak nerobil, ako Ti dokaze spravca domu, ze Ti dorucil vyuctovanie, jedine, ze by to posielal doporucene a to by tom islo z Vaseho fondu. Takze mozete si vybrat bud to poverena osoba roznesie proti pospisu, alebo sa budu minat peniaze na administrativu z fondu. A dúvernik aj tak musí byť informovaný aký je stav na úcte a kto je dlžný peniaze, pretože jemu ostava súpiska aký je stav fondu a kto su neplatici.
sme 3 vchody, 33 bytov, takze to postovne by nas asi nezabilo...a nevidel by som problem, keby to clovek ktory vyhotovi vyuctovanie dal do obalky, odovzdal dovernikovi a ten by to rozniesol na protipodpist...u nas to je tak, ze to odovzda dovernicke z jednoho vchodu, bez obalok a ta to potom roznasa po bytoch a klebeti a hodnoti...napr. ked sa odpisovalo teplo, alebo voda, tak hned nas zahrnula infoskami, kto v nasom vchode ma kolko spotrebovanej vody, tepla, kto ako hospodari atd., to uz podla mna v poriadku nie je...alebo ano?
svojar
30.05.10,14:13
Určite tá pani nemá nič iné na robotu, len porovnávať spotreby vody ainé.
verkaz
30.05.10,16:39
:rolleyes:Je to bežná prax, že to rozdáva domový dôverník alebo predseda spoločenstva. Ak s tým nesúhlasíte, požiadajte správcu o iný spôsob doručenia vyúčtovania.