Orsz
28.05.10,18:50
Prosím o posun vo veci splatnosti vyútovaných preplatkov a nedoplatkov v súvislosti s reklamačnou dobou - správca bytov totiž povedal, že preplatky bude nájmcom vracať až po uplynutí doby reklamácie, ktorá bola daná na dobu 30-tich dní. To znamená, že vyúčtovania nájomníkom bytov boli predložené teraz 28.5.2010. A až od 28.júna bude posielať preplatky - nájomníci sú tým pohoršení a nechápu, čo to má spoločné s prípadnými reklamáciami - veď bez ohľadu na to, že ak by sa to pri prípadnej uznanej reklamácii znova prepočítavalo ... uhradia sa potom len rozdiely. Mám otázku na poraďákov, ktorí sa venujú problematike SVB, má správca bytov právo z tohto dôvodu zadržiavať mesiac peniaze z vyúčtovania? Je dané nejakým predpisom alebo vyhláškou, do kedy sa majú vyrovnať rozdiely z vyúčtovaní? (myslím tak, ako je napr.stanovené, že vyúčtovania majú byť vykonané do 31.5.2010). Ďakujem. :)
verkaz
29.05.10,17:40
Je povinnosťou správcu doručiť vyúčtovanie najneskoršie do 31. mája a preplatky do 30 dní vyplatiť. Zároveň je povinnosť vzniknuté nedoplatky do 30 dní zaplatiť. Záleží na správcovi, preplatky môže vyplatiť aj skorej.
Zákon o vlastníctve bytov a nebytovývh priestorov 182/1993 z.z.
Orsz
29.05.10,20:21
Ďakujem :)
svojar
30.05.10,02:18
Keď by sa bralo do dôsledku, tak preplatky môže vyplatiť, keď ostatní majú zaplatené nedoplatky.
milláčikk
30.05.10,03:06
Keď by sa bralo do dôsledku, tak preplatky môže vyplatiť, keď ostatní majú zaplatené nedoplatky.

A čo to má čo spoločné ???????
verkaz
30.05.10,08:16
Svojar, malo by to tak byť, ale to by sme čakali veľmi dlho, lebo niektorí zaplatia splátkovým kalendárom aj do termínu nového vyúčtovania. Vo väčšine prípadov musím na nedoplatky zasielať upomienky." Preplatok mi daj hneď a nedoplatok to zaplatím keď budem mať":D
sito
30.05.10,08:47
A čo to má čo spoločné ???????

Čo by to malo mať čo spoločné??? :) :D:D:D

Kasu!!! ;) :confused:

Kde nie je, ani čert neberie. :mee:
Orsz
30.05.10,09:38
Tak snad spravca bytov nie je v tomto celkom na nule :) ved sa mu priebezne platia dalsie zalohy na dalsi rok :) ale dakujem vsetkym za odpovede :)
milláčikk
30.05.10,09:52
Čo by to malo mať čo spoločné??? :) :D:D:D

Kasu!!! ;) :confused:

Kde nie je, ani čert neberie. :mee:

Noooooooooo

Takého správcu niekam poslať :) .Od toho je 99 % žien v domácnosti LEPŠÍCH !!!!!!!!!!!!!!!
svojar
30.05.10,14:00
Načo by mal byť on v strate a dávať penize z nasledujúceho roku?
Vy sa všetci bijete za svoje peniaze, tak to môže robiť aj správca. Najskôr vyberie nedoplatky a z tých vyplatí preplatky.
Alebo ať každý platí také zálohy, že nebude mať nedoplatky.
U nás si napr len minimum vlastníkov chcelo znížiť zálohy, aj keď som im to podľa výšky preplatkov z r. 2009 navrhoval.
A predsa z tých peňazí 2010 musí správca platiť fa - kde asi tak zoberie na teplo? Tam sa peniaze naakumulujú až keď sa nekúri, zhruba od polovice mája do septembra, alebo kde ako.
svojar
30.05.10,14:06
A ešte jedna vec. Keď nevyplatíte preplatky naraz v jednom termínu všetkým, ktorí ich majú , dopúšťate sa trestného činu uprednostňovania a poškodzovania veriteľa.
Orsz
30.05.10,14:06
Prosím o ukončenie takejto už neodbornej debaty :rolleyes: - konkrétne vyjadrovania Vašich názorov na vec. Mne išlo o zákon - či lehoty sú stanovené zákonom. Je predsa jasné, že kto je správcom bude si hájiť svoje záujmy, a kto je na strane vlastníka bytu zase svoje ... ale tu nešlo o Vaše záujmy alebo názory ale o zákonné stanovenie lehôt. Je teda zrejmé, že zo zákona takéto nie sú, a preto nemá význam, aby ste sa teraz medzi sebou hádali ... potom táto téma stratí svoj význam. Ďakujem za pochopenie :) .
svojar
31.05.10,03:04
Lenže táto téma sa tu objavuje každoročne. Keby tí záujemcovia trocha pohladali v archíve, odpovede na svoju otázku, kedy dostanú peniaze, by našli a nemusala by sa otvárať nová téma.
Orsz
31.05.10,07:16
Lenže táto téma sa tu objavuje každoročne. Keby tí záujemcovia trocha pohladali v archíve, odpovede na svoju otázku, kedy dostanú peniaze, by našli a nemusala by sa otvárať nová téma.

Svojar, nesnaž sa "hľadať alibi" :rolleyes: svojho príspevku. Ja som túto tému hľadala v archíve, hlavne to, či je to zákonom stanovené a keďže v tejto oblasti nerobím, ale som na strane nájomníka, tak som chcela zistiť od skúsených .... ale to je dookola to isté, veď o tom je táto porada. No záverom je, že som odpoveď na svoju otázku nenašla, ale ak ty si si taký istý, že tu je, prosím uveď tu na to link. Ďakujem :rolleyes:.
svojar
31.05.10,19:07
Prepáč, ale ja to nepotrebujem, tak Ti to hladať nebudem. My to v našom dome máme vyriešené. Napr. vlani mala pre neohlásené zvýšenie ceny tepla nedoplatok cca polovica vlastníkov bytov. Pre tých sme RZ urobili do 30.4. so stanovením splatenia 1 mesiac. Splatili a tak sme ostatným dali RZ 31.5. zároveň s vyplatenním preplatkov.
Znova Ti zdôrazňujem - pokial sú nedoplatky, preplatky by sa nemali vyplácať. Správca na to nemá. Použil by peniaze iného účtovného roka alebo z FPÚO a na to nemá právo. Upravte si to teda vo svojom dome a neobviňujte správcu.
Nás je v dome 32 vlastníkov a vieme sa dohodnúť.
Orsz
01.06.10,06:06
Svojar, ide len o informáciu zo zákona - nie o tom, že sa niekto nevie dohodnúť :), my sa s nikym nehádame a nikoho neobviňujeme. Ďakujem Ti za ochotu :rolleyes:, a všetkým diskutujúcim za svoje príspevky :).
evula0
01.06.10,10:54
Veď v príspevku č.2 to "verkaz" jasne uviedol - 30dní. Ak správca nemá na zaplatenie záväzkov z prevádzkového účtu (vôbec nezáleží na časovom rozlíšení jeho tvorby zo zálohových platieb) , môže prechodne použiť FOaÚ. Neobstojí účelové vysvetlenie správcu o neskorom zaplatení preplatkov dôvodom nezaplatenia nedoplatkov. Ak nie sú zaplatené nedoplatky, taktiež má postupovať ako voči neplatičom, ináč poškodzuje ostatných vlastníkov bytov.
seflera
02.06.10,14:22
Prepáčte, ale nikde v zákone som nenašla, dokedy sa musia vyrovnať preplatky, či nedoplatky. Našla som iba termín predloženia vyúčtovania.
Mňa by osobe zaujímalo, či je nejaká lehota udaná zákonom, dokedy možno "rekamovať" vyúčtovanie. Máme totiž prípad, že sa jednému spoluvlastníkovi nepáči nejaká položka spred dvoch rokov a na základe toho nezaplatil nedoplatok.....(ide o položku, na ktorej má podiel asi 10 EUR a jeho celý nedoplatok je 200 EUR :rolleyes: )
Platí v tomto prípade všeobecná premlčacia doba?
verkaz
02.06.10,16:42
Ten nedopaltok, pokial nebol upomienkovaný je už premlčaný.
seflera
03.06.10,08:25
Ále bol upomienkovaný, veci, ktorým dotyčný nerozumel, mu boli niekoľkokrát vysvetlené.....nepomohlo. :( Kvôli 10eur, ktorých zaúčtovaniu nerozumie, prečo sú tam, kde sú, chce ekonomický audit..... Vlastne ani nepripomiekoval, že či to je oprávnený náklad, iba sa mu nepáčilo, v ktorom "šufíčku" to je a preto nechce zaplatiť celý nedoplatok.
Ako spoluvlastník som sa odmietla spolupodieľať finančne na nezávislom ekonomickom audite .... postihnutý asi nemá predstavu, čo to stojí..... aby mi povedal, že to má byť na nejakom inom nákladovom účte, keď to v konečnom dôsladku aj tak musím zaplatiť....:eek:
evula0
04.06.10,11:43
Ak je tu niekto z účtovného sektoru, prosím, povedzte ten zákon! Vyúčtovanie je faktúra s rozdielom medzi zálohou a skutočnou fakturovanou čiastkou. Je splatná podľa pravidiel, aké platia pre splatnosť faktúr! Preplatok má splatnosť ako faktúra-dobropis. Čo ešte chcete mať v zákone?
Ešte k tomu auditu: vlastník má právo kontroly, ale ak má výhrady, musí ich konkrétne uviesť a nie žiadať o audit. Ak si vlastníci odhlasujú audit, tak si ho aj zaplatia, ináč sa žiaden audit nekoná a voči neplatičovi-špekulantovi treba postupovať ako voči dlžníkovi
sorel2
04.06.10,20:06
Hľadal som odpoveď na môj problém s bytovým družstvom.
Bytové družstvo nám tento rok k vyúčtovaniu pribalilo ešte doplatky za rok 2007. Vyúčtovanie spomínaného roku prebehlo, ale oni si vtedy účtovali nižšiu sumu za fixnú zložku pri ohreve TV a UK akú mali schválenú od URSO. A teraz si chcú ten rozdiel vyúčtovať dodatočne.
Preto by som sa chcel spýtať či si môžu takto neskoro doúčtovať a ak áno tak na základe čoho?
Ďakujem.
Laco-monter
04.06.10,20:18
Prosím o posun vo veci splatnosti vyútovaných preplatkov a nedoplatkov v súvislosti s reklamačnou dobou - správca bytov totiž povedal, že preplatky bude nájmcom vracať až po uplynutí doby reklamácie, ktorá bola daná na dobu 30-tich dní. To znamená, že vyúčtovania nájomníkom bytov boli predložené teraz 28.5.2010. A až od 28.júna bude posielať preplatky - nájomníci sú tým pohoršení a nechápu, čo to má spoločné s prípadnými reklamáciami - veď bez ohľadu na to, že ak by sa to pri prípadnej uznanej reklamácii znova prepočítavalo ... uhradia sa potom len rozdiely. Mám otázku na poraďákov, ktorí sa venujú problematike SVB, má správca bytov právo z tohto dôvodu zadržiavať mesiac peniaze z vyúčtovania? Je dané nejakým predpisom alebo vyhláškou, do kedy sa majú vyrovnať rozdiely z vyúčtovaní? (myslím tak, ako je napr.stanovené, že vyúčtovania majú byť vykonané do 31.5.2010). Ďakujem. :)

Neviem, či má právo zadržiavať peniaze z vyučtovania, ale bežne to tak robia !

Dokonca minulý rok ,keď bolo vyučtovanie išli vo svojej bohorovnej arogancii tak ďaleko,že neposielali ľuďom preplatky AUTOMATICKY na účet s ktorého platia nájomne,
ale ľudia museli o svoje preplatky žiadať PÍSOMNE (!!!) :eek:
A samozrejme posielali tieto preplatky na 59-tý deň , /splatnosť preplatku bola 60 dni/
Preto im tento rok zvysoka sa vy...em na hlavu a zaplatím nedoplatok s vyučtovania o 90 dní od doručenia vyučtovania, alebo urobím tak,že zdvihnem zálohovu platbu mesačne o 5 € , a nech si počkajú pokiaľ sa im tá čiastka, tam nenaakumuluje.:D
TAK ! :cool:
vierka541
21.06.10,18:09
Keď by sa bralo do dôsledku, tak preplatky môže vyplatiť, keď ostatní majú zaplatené nedoplatky.
Svojár,myslím,že je to nesprávné, čo má spoločné môj preplatok s niekým čo má nedoplatok, veď na to sa platí nájomné dopredu za mesiac a správcovská spoločnosť má k dispozícii ešte jednu platbu od nájomníkov dopredu. Takže, keď sa nedoplatky majú zaplatiť do 14 dní, prečo do 14tych dní nevyplácajú aj preplatky? Resp.prečo priebežne neposielajú preplatky hneď ako im nabehnú peniaze na účet. Zdá sa mi to veľmi nespravodlivé vočí tým čo majú preplatky.
svojar
21.06.10,18:52
Ja som za to, aby sa vyplácali peniaze roku 2009 a nie to čo je vyzbierané na rok 2010. Z toho nech sa priebežne platia dodávateľské fa. A keď majú správne mastavené zálohové predpisy, teda nie umelo navýšené, tak nemajú ani z čoho platiť.
Urobte si poriadok v dome, aby nedoplatky boli zaplatené a až potom obviňujte z neserióznosti správcu. Nie tak, že ja mám preplatok a na susedovom nedoplatku mi nezáleží - ste bytový a nie rodinný dom.
Už som písal. U nás boli nedoplatky iba vlani za rok 2008, kedy sa zdvihla cena tepla a už to nebolo možné ovplyvniť zvýšením záloh. Takže tým čo mali nedoplatky sme dali RZ už koncom apríla, s termínom zaplatenia do 30. mája - a ostatní boli oboznámení s tým, že ak to bude vyrovnané 31. 5. budú pre zvyšok vyplatené preplatky. A tak sa aj stalo. Takže najprv poriadok v dome.
Ako vieš, že správcovi nabiehajú peniaze za zálohy 2010- čo keď sú neplatiči? A keď má správca takých domov viacej, z čoho má platiť fa.
A vôbec nájomné s tým nemá nič. Jedná sa o zúčtovanie platieb za služby - to je teplo, TV,SV atď.
mona091
22.06.10,05:30
oooooooch, spravcovia,

vytvaraju vobec zisk? asi domy spravuju z filantorpie,

ludia, troska pochopenia pre nich, zvyste si neumerne preddavkove zalohy, aj ked skutocnu spotrebu budete mat urcite nepomerne nizsiu, ale pomozete takto spravcom, aby nemuseli hladat drahsie peniaze inde, a pre istotu si schvalte, ze ak by niekto nechcel svoje preddavky neumerne zvysovat, dajte mu za to pokutu, ved ako by to vyzeralo, aby spravca musel riesit zdroje cez svoje rezervy, tie predsa moze mat ulozene na kratkych ci dlhsich ulozkach v banke, a bude mat za to aj urok, a vtedy okamzitu likviditu si zabezpeci od vas, a bezurocne,
a nebude predsa spravca dotovat neplaticov, alebo zuctovanie faktur, to je len a len vec vlastnikov, nie spravcu,

budte k nim zhovievavi, robia vam predsa laskavost, ze vam mozu spravovat dom
zalobaba
22.06.10,06:46
Prosím Vás, kto ste v tomto doma:

- aké údaje sú povinnou náležitosťou vyúčtovania SVB? Zaujíma na najmä uvedenie poučenia, v ktorom by stálo akým spôsobom a v akej lehote je možné podať reklamáciu, v akej lehote a na aké č. účtu je splatný nedoplatok, akým spôsobom a v akej lehote je splatný preplatok.

Ďakujem.
evula0
22.06.10,08:07
Správca( na zmluvu) je na to, aby správcoval. Ak nemá peniaze, tak to robí zle. To je jeho riziko, nie vlastníkov bytov. Za to berie správcovské. Preplatky je povinný splatiť od dátumu vyúčtovania maximálne od 30.5. v roku podľa dohodnutej splatnosti (nie jednostranne určenej) a podmienok v správcovskej zmluve alebo vo všeobecnosti podľa Obch.zákonníka. Splatnosť nemôže závisieť od nejakých iných nedohodnutých podmienok napr.60 dní. Ak to nedodrží, vlastníci možu postupovať ako pri nezaplatenej faktúre a pre budúcnosť nech si dohodnú iného správcu. Ak si spravuje SVB samo prostredníctvom predsedu, platí to isté. Zálohy majú byť dostatočné a platobná disciplína musí byť sledovaná, potom nemôže dôjsť k platobnej neschopnosti.
Reklamácie nie je možné riešiť neplatením zálohových platieb alebo nedoplatkov po vyúčtovaní. Je tu zase postup ako pri faktúre a jej oprávnenosti. Je možné neuznať vyúčtovanie ako každú faktúru, ak sú evidentné nezrovnalosti a viete ich dokázať. Tieto dve veci nemožno zlučovať.
verkaz
22.06.10,10:10
V počení by malo byť uvedené - reklamácie a sťažnosti na vyúčtovanie sa môžu podávať podľa zákona o ochrane spotrebiteľa do 30 dní u správcu alebo predsedu. Zaplatenie nedoplatkov a vyplatenie preplatkov je vec dohody v SVB a tiež má byť uvedené na vyúčtovaní. Spravidla je to tiež do 30 dní. Náležitosti, ktoré musí obsahovať vyúčtovanie si najdeš v tejto téme v príspevkoch. Popísalo sa tu už o tom veľa. Prípadene v Informačnom liste č.2, ktorý vydáva Združenie spoločenstiev VB na Slovenku v Košiciach.
svojar
22.06.10,15:43
Je to trocha iné ako píše mona091. Ja som napr. v našom SVB po RZ upravil mesačné zálohy na služby, u 97% išlo o zníženie. Po rozdaní nových mesačných predpisov mi prišlo viacej žiadostí o to, aby im ostali zálohy v starej, teda vyššej platbe. Dôvod - že keby im ostali, tak by ich prejedli. Takto vedia, že ich v máji 2011 dostanú pokope za rok, dajme tomu 250 € a môžu si niečo kúpiť. Takže nie dotovanie správcu, ale správanie sa vlastníkov bytov.
A z tých úrokov nezbohatne ani správca či SVB, ale ani vlastník bytu keď si preplatok uloží na účet.
Mária27
22.06.10,19:05
Keby som platila podľa zálohového predpisu, permanentne by som mala neslušné nedoplatky. Platím viac, a žiadne upomienky ani napomienky mi nechodia. Robí to niekde šarapatu?

My máme správcu, ktorý disponuje s naším účtom v banke. Naše peniaze nemôže využívať, nemôže z nich platiť nič okrem našich platieb, ani si ponechávať úroky. Kamoška má SVB, tiež majú samostatný účet, oni sami podpisujú prevodné príkazy, kvázisprávca s nimi len chodí do banky a účtuje. Máte to aj inak? Prečo si neotvoríte vlastný účet v banke?

Správca a teraz aj SVB majú v zákone lehoty, ktoré musia plniť voči vlastníkom ako iné právnické či fyzické osoby. O ostatných lehotách môžu rozhodovať vlastníci. Neustále treba mať na mysli, že ide o spoluvlastníctvo!
Môžete si povyplácať preplatky hoci aj pri zaslaní vyúčtovania a potom čakať na nedoplatky (hoci aj s penálmi). Prípadne môžete aj vyúčtovania a preplatky / nedoplatky viackrát opravovať. Ak nebudete mať dosť peňazí na plnenia (faktúry), požičiate si z fondu. Ak nebude na fonde, zaplatíte penále, prípadne vám aj vypnú napr. spoločnú elektrinu. Lebo - už to tu bolo, kde nič nie je, ani smrť neberie.
vierka541
25.06.10,12:56
Keď by sa bralo do dôsledku, tak preplatky môže vyplatiť, keď ostatní majú zaplatené nedoplatky.
Svojár, myslím, že nemáš pravdu. Pretože mňa nemá čo zaujímať, že niekto má nedoplatok. To je problém správcovskej spoločnosti. Veď koniec koncov majú platbu vopred na účte okrem tej bežnej, ktorú tiež platíme vopred.
mona091
25.06.10,13:01
Svojár, myslím, že nemáš pravdu. Pretože mňa nemá čo zaujímať, že niekto má nedoplatok. To je problém správcovskej spoločnosti. Veď koniec koncov majú platbu vopred na účte okrem tej bežnej, ktorú tiež platíme vopred.


konecne,

100 bodov, prva jednoznacna odpoved, ktora nemiesa hrusky s jablkami, ale presne vymedzuje obchodne aktivity
vierka541
25.06.10,13:02
Načo by mal byť on v strate a dávať penize z nasledujúceho roku?
Vy sa všetci bijete za svoje peniaze, tak to môže robiť aj správca. Najskôr vyberie nedoplatky a z tých vyplatí preplatky.
Alebo ať každý platí také zálohy, že nebude mať nedoplatky.
U nás si napr len minimum vlastníkov chcelo znížiť zálohy, aj keď som im to podľa výšky preplatkov z r. 2009 navrhoval.
A predsa z tých peňazí 2010 musí správca platiť fa - kde asi tak zoberie na teplo? Tam sa peniaze naakumulujú až keď sa nekúri, zhruba od polovice mája do septembra, alebo kde ako.
Svojár a čo tak platba vopred, ktorú sme platili pred niekoľkými rokmi preto, aby správcovská spoločnosť mala v januári každého roku na zaplatenie faktúr. Je pravda, že každý si chráni svoje, ale správcovská spoločnosť, resp. SVB nemá svoje peniaze ale NAŠE.
najag
25.06.10,15:58
Je povinnosťou správcu doručiť vyúčtovanie najneskoršie do 31. mája a preplatky do 30 dní vyplatiť. Zároveň je povinnosť vzniknuté nedoplatky do 30 dní zaplatiť. Záleží na správcovi, preplatky môže vyplatiť aj skorej.
Zákon o vlastníctve bytov a nebytovývh priestorov 182/1993 z.z.


Ktory § zakona ?
verkaz
25.06.10,18:02
Zákon o vlastníctve bytov ukladá len doručiť vyúčtovanie. Ostatné som mala uviesť, že je vecou dohody. Reklamácie na vyúčtovanie je môžné uplatniť do 30 dní v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa.
verkaz
25.06.10,18:04
Už som to uviedla v príspevku č. 29.
najag
26.06.10,07:28
Už som to uviedla v príspevku č. 29.

Ja som sa ale pytal na tvrdenie v prispevku c.2....
verkaz
26.06.10,09:52
Tam som nedala v casti presnú odpoveď, ba dalo by sa povedať, že nesprávnu.
najag
26.06.10,10:49
Tam som nedala v casti presnú odpoveď, ba dalo by sa povedať, že nesprávnu.

Taka sebareflexia sa mi velmi paci....:D hodnotim ju velmi kladne.....:D
svojar
27.06.10,05:09
Svojár a čo tak platba vopred, ktorú sme platili pred niekoľkými rokmi preto, aby správcovská spoločnosť mala v januári každého roku na zaplatenie faktúr. Je pravda, že každý si chráni svoje, ale správcovská spoločnosť, resp. SVB nemá svoje peniaze ale NAŠE.
No však práve, že nemá svoje ale naše. A keď má SVB zopár neplatičov a ešte aj nedoplatky z RZ, tak pobiede zaplatí fa/požičia si z FPÚaO/ a z čoho má tie preplatky vyplatiť? Mesiac vopred sa platí, nakoľko to určuje zákon.
Ale nakoniec ať si každý dom rieši po svojom. Toto je môj názor a ja ho nikomu nenútim.
sito
27.06.10,07:10
Ale Jaroslav to tu už viackrát napísal, že je to vecou každého domu ako si zariadi.

Od začiatku. Dobré vypočítaná záloha podľa predošlého roku, jej pravidelná úhrada, primeraná spotreba k minulému roku, rovná sa preplatok.

Ale môžu sa zmeniť ceny v priebehu roka a ak sa nenavýšia zálohy, môže byť aj nedoplatok, prípadne sa zabudne splatiť jedna záloha.

Pri výplate preplatkov musí dom na to mať.

Je to jednoduché. V obchode si chcete kúpiť 10 rohlíkov. Ale peňazí máte len na 8 rohlíkov. Sú dve možnosti: kúpiť len 8 rohlíkov, alebo 2 rohlíky ukradnúť.

Ak si vlastníci nezabezpečili dostatok peňazí na výplatu preplatkov má isť štatutár, predseda, alebo správca vykradnúť banku, aby bolo na preplatky.

Kde nie je, tam ani čert nevydáva. Preplatok je vlastne výdavok za služby. :) :D:D:D ;)
mona091
27.06.10,14:13
Ale Jaroslav to tu už viackrát napísal, že je to vecou každého domu ako si zariadi.

Od začiatku. Dobré vypočítaná záloha podľa predošlého roku, jej pravidelná úhrada, primeraná spotreba k minulému roku, rovná sa preplatok.

Ale môžu sa zmeniť ceny v priebehu roka a ak sa nenavýšia zálohy, môže byť aj nedoplatok, prípadne sa zabudne splatiť jedna záloha.

Pri výplate preplatkov musí dom na to mať.

Je to jednoduché. V obchode si chcete kúpiť 10 rohlíkov. Ale peňazí máte len na 8 rohlíkov. Sú dve možnosti: kúpiť len 8 rohlíkov, alebo 2 rohlíky ukradnúť.

Ak si vlastníci nezabezpečili dostatok peňazí na výplatu preplatkov má isť štatutár, predseda, alebo správca vykradnúť banku, aby bolo na preplatky.

Kde nie je, tam ani čert nevydáva. Preplatok je vlastne výdavok za služby. :) :D:D:D ;)

otazka:

ja, ako podnikatel, si kupim tovar za xy €, predpokladam, ze ho predam, a trzby z predaja tohto tovaru mi pokryju naklady vratane FA za kupu tohto tovaru a este aj nejaky zisk,
mam vsak smolu, tento tovar nepredam, lebo, lebo.., a co vtedy? Poviem vystavitelovi FA za tento tovar, ze mu ju nezaplatim?, lebo som ho nepredal? Alebo mu poviem, ze FA mu vyplatim az vtedy, ked predam vsetok jeho tovar? :confused:
sito
27.06.10,14:44
Ale v tomto prípade je všetok odobratý tovar už predaný a pri ročnom vyúčtovaní aj zaplatený. Je to vnútorná záležitosť domu, či je na účte, účtovníctve za služby dostatok peňazí na vrátenie preplatených záloh za služby. Na účte aj môže byť dostatok, ale môžu to byť peniaze, ktoré sú na FOaU. Tie nemožno použiť na výplatu preplatkov za služby.

Kde zobrať chýbajúce peniaze, ak sú v dome neplatiči, prípadne taký, ktorí aj napriek zaplateným zálohám majú nedoplatok???

Dalo by sa aj tak, že mesiac popredu dostanú vyúčtovanie tí, ktorí majú nedoplatok, ak ho uhradia, tak potom preplatky s vyplateným do 5 dní.

Ale videl som aj také vyúčtovanie kde správca určil reklamačnú dobu 15 dní.

A tu bol prípad, že na konci februára už mali ročné vyúčtovanie. :eek: Ale kedy mali vyplatené preplatky nebolo uvedené.

Takže každý dom za seba. Ak majú zmluvu o SVB. V prípade správcu sú tieto veci dohodnuté v zmluve o výkone správy.
mona091
27.06.10,15:03
ak je tovar predany, a podnikatel ma este neuhradene pohladavky, co myslis, povie vtedy, ze nebude platit svojim dodavatelom do casu, kym jemu neuhradia jeho pohladavky?
ano, boli hekticke casy, kde druhotna platobna neschopnost kvitla za kazdym obchodom,

no trochu sa casy pohli, a podnik, ktoreho hospodarenie je na pokraji krachu pri plneni svojich zavazkov, je na inu temu
svojar
27.06.10,15:18
ak je tovar predany, a podnikatel ma este neuhradene pohladavky, co myslis, povie vtedy, ze nebude platit svojim dodavatelom do casu, kym jemu neuhradia jeho pohladavky?
ano, boli hekticke casy, kde druhotna platobna neschopnost kvitla za kazdym obchodom,

no trochu sa casy pohli, a podnik, ktoreho hospodarenie je na pokraji krachu pri plneni svojich zavazkov, je na inu temu
Práve preto, aby sa mohlo za ďalší tovar -. služby dodávateľom platiť, sa môžu použiť prostriedky z FPÚaO. Ale na vyplatenie preplatkov nie.
To je taktiež na inú tému.
My s tým problémy nemáme, peňazí máme dosť, ale bráním tých, ktorí majú problémy, ktoré si možno spôsobili sami nízkými zálohami , alebo majú neplatičov. Rozdiely sú aj v počte bytov.
Je iné mať 3,4,5 neplatičov v 18,24,32,40 alebo 100 bytovom dome.
svojar
27.06.10,15:26
Termín urobenia RZ by namal byť problém. Keby sa nepoužívali PRVN, ale bolo by tak ako v minulosti, alebo tam kde rátajú teplo podľa plochy,tak mám RZ na druhý deň po dodaní 13 tej, zúčtovacej fa za dodávku tepla, teda najpozdejšie 31.3.
Teda zasa hovorím o jednom dome - SVB.
svojar
27.06.10,15:29
Sito, prepáč. V tej 44 to nemalo byť "zábavné", ale to vľavo od toto. Preklep - " chybička se vloudila".
sito
27.06.10,16:05
Jaroslav, to nič. Takých omylov tu na PORADE bolo. Mal by to Richard poistiť opýtaním, či je ohodnotenie správne. Teda na dva krát.
vierka541
28.06.10,07:30
Svojár, Sito, hádam mi nechcete povedať že je počet neplatičov rovnaký ako platičov. Načo sa ohánať tým, že sú neplatiči. Čia je to vina? Predsa aj na neplatičov existujú nejaké pravidlá a páky, ktoré ich donútia zaplatiť alebo v najhoršom prípade výpovedou z bytu.
sito
28.06.10,13:02
Svojár, Sito, hádam mi nechcete povedať že je počet neplatičov rovnaký ako platičov. Načo sa ohánať tým, že sú neplatiči. Čia je to vina? Predsa aj na neplatičov existujú nejaké pravidlá a páky, ktoré ich donútia zaplatiť alebo v najhoršom prípade výpovedou z bytu.

V podstate je jedno koľko je v dome neplatičov a koľko platičov! Podstatné je to, že sú preplatky a je na účte domu, účtovníctve za služby dostatok peňazí na ich vyplatenie. Ak nie sú peniaze z čoho vrátiť preplatky.

Bol tu taký prípad, že nedoplatky na službách uhradiť z FOaU. Ale nebol oznámené ako to dopadlo.

Nie je to na hlavu. Niekto má nedoplatok 500 €, uhradia sa mu z FOaU. Ten čo mal preplatok 50 € mu budú vyplatené z FOaU. Pretože na službách niet peňazí.

Vždy je to na vlastníkoch konkrétneho domu!!!
svojar
28.06.10,15:51
Svojár, Sito, hádam mi nechcete povedať že je počet neplatičov rovnaký ako platičov. Načo sa ohánať tým, že sú neplatiči. Čia je to vina? Predsa aj na neplatičov existujú nejaké pravidlá a páky, ktoré ich donútia zaplatiť alebo v najhoršom prípade výpovedou z bytu.
Ja s tým problém nemám, už som to písal viacejkrát, ale môžu byť také domy, ktoré ty páky na neplatičov nevyužívajú, alebo nevedia uplatniť.
Ešte raz, snažím sa zastať "tých slabších" SVB a správcov, ktorí si objektívne alebo subjektívne nevedeli zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov na výplatu preplatkov. Nech si vstúpia do budúcnosť do svedomia, zvýšia zálohy a neplatičov vysťahujú.