Zavrieť

Porady

Splatnosť preplatkov a nedoplatok z vyúčtovania a reklamácia

Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Prosím o posun vo veci splatnosti vyútovaných preplatkov a nedoplatkov v súvislosti s reklamačnou dobou - správca bytov totiž povedal, že preplatky bude nájmcom vracať až po uplynutí doby reklamácie, ktorá bola daná na dobu 30-tich dní. To znamená, že vyúčtovania nájomníkom bytov boli predložené teraz 28.5.2010. A až od 28.júna bude posielať preplatky - nájomníci sú tým pohoršení a nechápu, čo to má spoločné s prípadnými reklamáciami - veď bez ohľadu na to, že ak by sa to pri prípadnej uznanej reklamácii znova prepočítavalo ... uhradia sa potom len rozdiely. Mám otázku na poraďákov, ktorí sa venujú problematike SVB, má správca bytov právo z tohto dôvodu zadržiavať mesiac peniaze z vyúčtovania? Je dané nejakým predpisom alebo vyhláškou, do kedy sa majú vyrovnať rozdiely z vyúčtovaní? (myslím tak, ako je napr.stanovené, že vyúčtovania majú byť vykonané do 31.5.2010). Ďakujem.
Usporiadat
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Je povinnosťou správcu doručiť vyúčtovanie najneskoršie do 31. mája a preplatky do 30 dní vyplatiť. Zároveň je povinnosť vzniknuté nedoplatky do 30 dní zaplatiť. Záleží na správcovi, preplatky môže vyplatiť aj skorej.
Zákon o vlastníctve bytov a nebytovývh priestorov 182/1993 z.z.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Ďakujem
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Keď by sa bralo do dôsledku, tak preplatky môže vyplatiť, keď ostatní majú zaplatené nedoplatky.
1 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

svojar Pozri príspevok
Keď by sa bralo do dôsledku, tak preplatky môže vyplatiť, keď ostatní majú zaplatené nedoplatky.
A čo to má čo spoločné ???????
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Svojar, malo by to tak byť, ale to by sme čakali veľmi dlho, lebo niektorí zaplatia splátkovým kalendárom aj do termínu nového vyúčtovania. Vo väčšine prípadov musím na nedoplatky zasielať upomienky." Preplatok mi daj hneď a nedoplatok to zaplatím keď budem mať"
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

milláčikk Pozri príspevok
A čo to má čo spoločné ???????
Čo by to malo mať čo spoločné???

Kasu!!!

Kde nie je, ani čert neberie.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Tak snad spravca bytov nie je v tomto celkom na nule ved sa mu priebezne platia dalsie zalohy na dalsi rok ale dakujem vsetkym za odpovede
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

sito Pozri príspevok
Čo by to malo mať čo spoločné???

Kasu!!!

Kde nie je, ani čert neberie.
Noooooooooo

Takého správcu niekam poslať
.Od toho je 99 % žien v domácnosti LEPŠÍCH !!!!!!!!!!!!!!!
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Načo by mal byť on v strate a dávať penize z nasledujúceho roku?
Vy sa všetci bijete za svoje peniaze, tak to môže robiť aj správca. Najskôr vyberie nedoplatky a z tých vyplatí preplatky.
Alebo ať každý platí také zálohy, že nebude mať nedoplatky.
U nás si napr len minimum vlastníkov chcelo znížiť zálohy, aj keď som im to podľa výšky preplatkov z r. 2009 navrhoval.
A predsa z tých peňazí 2010 musí správca platiť fa - kde asi tak zoberie na teplo? Tam sa peniaze naakumulujú až keď sa nekúri, zhruba od polovice mája do septembra, alebo kde ako.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

A ešte jedna vec. Keď nevyplatíte preplatky naraz v jednom termínu všetkým, ktorí ich majú , dopúšťate sa trestného činu uprednostňovania a poškodzovania veriteľa.
1 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Prosím o ukončenie takejto už neodbornej debaty - konkrétne vyjadrovania Vašich názorov na vec. Mne išlo o zákon - či lehoty sú stanovené zákonom. Je predsa jasné, že kto je správcom bude si hájiť svoje záujmy, a kto je na strane vlastníka bytu zase svoje ... ale tu nešlo o Vaše záujmy alebo názory ale o zákonné stanovenie lehôt. Je teda zrejmé, že zo zákona takéto nie sú, a preto nemá význam, aby ste sa teraz medzi sebou hádali ... potom táto téma stratí svoj význam. Ďakujem za pochopenie .
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Lenže táto téma sa tu objavuje každoročne. Keby tí záujemcovia trocha pohladali v archíve, odpovede na svoju otázku, kedy dostanú peniaze, by našli a nemusala by sa otvárať nová téma.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

svojar Pozri príspevok
Lenže táto téma sa tu objavuje každoročne. Keby tí záujemcovia trocha pohladali v archíve, odpovede na svoju otázku, kedy dostanú peniaze, by našli a nemusala by sa otvárať nová téma.
Svojar, nesnaž sa "hľadať alibi" svojho príspevku. Ja som túto tému hľadala v archíve, hlavne to, či je to zákonom stanovené a keďže v tejto oblasti nerobím, ale som na strane nájomníka, tak som chcela zistiť od skúsených .... ale to je dookola to isté, veď o tom je táto porada. No záverom je, že som odpoveď na svoju otázku nenašla, ale ak ty si si taký istý, že tu je, prosím uveď tu na to link. Ďakujem .
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Prepáč, ale ja to nepotrebujem, tak Ti to hladať nebudem. My to v našom dome máme vyriešené. Napr. vlani mala pre neohlásené zvýšenie ceny tepla nedoplatok cca polovica vlastníkov bytov. Pre tých sme RZ urobili do 30.4. so stanovením splatenia 1 mesiac. Splatili a tak sme ostatným dali RZ 31.5. zároveň s vyplatenním preplatkov.
Znova Ti zdôrazňujem - pokial sú nedoplatky, preplatky by sa nemali vyplácať. Správca na to nemá. Použil by peniaze iného účtovného roka alebo z FPÚO a na to nemá právo. Upravte si to teda vo svojom dome a neobviňujte správcu.
Nás je v dome 32 vlastníkov a vieme sa dohodnúť.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Svojar, ide len o informáciu zo zákona - nie o tom, že sa niekto nevie dohodnúť , my sa s nikym nehádame a nikoho neobviňujeme. Ďakujem Ti za ochotu , a všetkým diskutujúcim za svoje príspevky .
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Veď v príspevku č.2 to "verkaz" jasne uviedol - 30dní. Ak správca nemá na zaplatenie záväzkov z prevádzkového účtu (vôbec nezáleží na časovom rozlíšení jeho tvorby zo zálohových platieb) , môže prechodne použiť FOaÚ. Neobstojí účelové vysvetlenie správcu o neskorom zaplatení preplatkov dôvodom nezaplatenia nedoplatkov. Ak nie sú zaplatené nedoplatky, taktiež má postupovať ako voči neplatičom, ináč poškodzuje ostatných vlastníkov bytov.
0 0
seflera seflera

seflera je offline (nepripojený) seflera

Prepáčte, ale nikde v zákone som nenašla, dokedy sa musia vyrovnať preplatky, či nedoplatky. Našla som iba termín predloženia vyúčtovania.
Mňa by osobe zaujímalo, či je nejaká lehota udaná zákonom, dokedy možno "rekamovať" vyúčtovanie. Máme totiž prípad, že sa jednému spoluvlastníkovi nepáči nejaká položka spred dvoch rokov a na základe toho nezaplatil nedoplatok.....(ide o položku, na ktorej má podiel asi 10 EUR a jeho celý nedoplatok je 200 EUR )
Platí v tomto prípade všeobecná premlčacia doba?
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Ten nedopaltok, pokial nebol upomienkovaný je už premlčaný.
0 0
seflera seflera

seflera je offline (nepripojený) seflera

Ále bol upomienkovaný, veci, ktorým dotyčný nerozumel, mu boli niekoľkokrát vysvetlené.....nepomohlo. Kvôli 10eur, ktorých zaúčtovaniu nerozumie, prečo sú tam, kde sú, chce ekonomický audit..... Vlastne ani nepripomiekoval, že či to je oprávnený náklad, iba sa mu nepáčilo, v ktorom "šufíčku" to je a preto nechce zaplatiť celý nedoplatok.
Ako spoluvlastník som sa odmietla spolupodieľať finančne na nezávislom ekonomickom audite .... postihnutý asi nemá predstavu, čo to stojí..... aby mi povedal, že to má byť na nejakom inom nákladovom účte, keď to v konečnom dôsladku aj tak musím zaplatiť....
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Ak je tu niekto z účtovného sektoru, prosím, povedzte ten zákon! Vyúčtovanie je faktúra s rozdielom medzi zálohou a skutočnou fakturovanou čiastkou. Je splatná podľa pravidiel, aké platia pre splatnosť faktúr! Preplatok má splatnosť ako faktúra-dobropis. Čo ešte chcete mať v zákone?
Ešte k tomu auditu: vlastník má právo kontroly, ale ak má výhrady, musí ich konkrétne uviesť a nie žiadať o audit. Ak si vlastníci odhlasujú audit, tak si ho aj zaplatia, ináč sa žiaden audit nekoná a voči neplatičovi-špekulantovi treba postupovať ako voči dlžníkovi
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať