radoooo
31.05.10,10:00
Davam do prenajmu byt, a chcel by som sa spytat ohladom nasledovnych veci tykajucich sa samotnej zmluvy o prenajme. Zaujemcu este nemam, a realitka, cez ktoru ponukam byt je ochotna mi ukazat ich standardnu zmluvu az ked najdu zaujemcu. Preto by som si chcel vopred zistit tieto veci:

Ze vraj podla zakona mozem najomcu vyhodit za neplatenie najmu az po dvoch mesiacoch. Ze ci je to naozaj zakonom dane.

- Ked si dam do zmluvy ze mam pravo ho vyhodit po 7 dnoch po nezaplateni a on mi to podpise ze ci sa potom mozem riadit podla zmluvy, alebo sa musim riadit tym co je dane zakonom.

- Ci sa mi zvysuje riziko ked najomca by si dal prechodny pobyt na moj
byt?

Vopred vam dakujem.
veronikasad
31.05.10,08:02
A môžeš vôbec prenajímať družstevný byt bez súhlasu byt. družstva ?
radoooo
31.05.10,14:07
To bude samozrejme so súhlasom bytového družstva, na to má bytové družstvo zmluvu o podnájme.
sito
31.05.10,14:14
Prečo nemáš byt prevedený do osobného vlastníctva??? Prenajímal by si svoj a nie družstevný. :confused:
Mária27
01.06.10,08:46
- Ked si dam do zmluvy ze mam pravo ho vyhodit po 7 dnoch po nezaplateni a on mi to podpise ze ci sa potom mozem riadit podla zmluvy, alebo sa musim riadit tym co je dane zakonom.
- Ci sa mi zvysuje riziko ked najomca by si dal prechodny pobyt na moj
byt?
Vopred vam dakujem.

Podnájom bytu nepoužíva takú ochranu ako nájom bytu: podmienky si môžeš dohodnúť v zmluve. Prechodný pobyt nie je žiadne riziko.

Občiansky zákonník
Šiesty oddiel Podnájom bytu (časti bytu)
§ 719

(1) Prenajatý byt alebo jeho časť možno inému prenechať do podnájmu na dobu určenú v zmluve o podnájme alebo bez časového určenia len s písomným súhlasom prenajímateľa. Zmluva o podnájme upravuje podmienky skončenia podnájmu, najmä možnosť dať výpoveď zo strany prenajímateľa; ak sa nedohodlo inak, platí, že podnájom možno vypovedať bez uvedenia dôvodov v lehote podľa § 710 ods. 3.
(2) Ak nájomca nemôže zo závažných dôvodov po dlhšiu dobu byt užívať a ak prenajímateľ nesúhlasí bez závažných dôvodov s tým, aby prenajatý byt alebo jeho časť nájomca prenechal inému do podnájmu, môže súd na návrh nájomcu rozhodnutím nahradiť prejav vôle prenajímateľa.
(3) Ak bol podnájom dojednaný na určitú dobu, skončí sa tiež uplynutím tejto doby.
(4) Po skončení podnájmu podnájomník nemá právo na náhradný podnájom.
radoooo
24.06.10,07:35
Dobry den, dakujem vam za odpoved.

A ako to je ked si v zmluve dohodneme ze po neuhradeni najomneho do 14 dni sa rusi najom a v obcianskom zakonniku je po dvoch mesiacoch - podla coho sa riadi? Podla toho co je v zmluve alebo podla obcianskeho zakonnika?
Mária27
24.06.10,09:20
U nás platí zmluvná voľnosť. Čo nie je zákonom zakázané, je dovolené.
Inak, neviem, kde vidíš v zákone dva mesiace. v Každom prípade, pre podnájom bytu neplatia ustanovenia o nájme. V citovanom ustanovení o podnájme máš len vetu:

Zmluva o podnájme upravuje podmienky skončenia podnájmu, ...
verkaz
24.06.10,09:59
Ja keď niekomu robím zmluvu o nájme dávam tam do doby nájmu aj výpovednú lehotu
- okamžite pri porušení zmluvy a hrubého porušenia DP
- jednomesačnú v prípade, že prenajímateľ potrebuje byt pre svoje vlastné úžívanie
- vzájomnou dohodou