jancecka
01.06.10,10:48
Brat dokončil školu. Chce sa zapísať na úrad práce ako nezamestnaný. Po troch mesiacoch si chce založiť živnosť. Neviete niekto, ako to teraz chodí? Kedysi to bolo tak, že tí čo si založili živnosť, prvé dva roky neplatili odvody. Platí to naďalej? Počula som niečo aj o dotácii pre začiatočných živnostníkov. Prosím o rady ohľadom tejto témy. Ďakujem.
Xanti
01.06.10,09:10
veronikasad
01.06.10,09:24
Brat dokončil školu. Chce sa zapísať na úrad práce ako nezamestnaný. Po troch mesiacoch si chce založiť živnosť. Neviete niekto, ako to teraz chodí? Kedysi to bolo tak, že tí čo si založili živnosť, prvé dva roky neplatili odvody. Platí to naďalej? Počula som niečo aj o dotácii pre začiatočných živnostníkov. Prosím o rady ohľadom tejto témy. Ďakujem.
Podmienky získania dotácie na samostatne zárobkovú činnosť nájdeš tu :
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/49-prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost.html?page_id=13191


Ak chce získať dotáciu, živnosť musí otvoriť až po schválení dotácie.
jancecka
01.06.10,09:28
ďakujem za odpovede. A čo sa týka tých úľav na odvodoch, platí stále niečo také? A neviete ako je to teraz s tou živnosťou? Koľko sa platí pri jej zakladaní? za každú činnosť zvlášť? Alebo spoločnou sumou? ďakujem
veronikasad
01.06.10,09:31
ďakujem za odpovede. A čo sa týka tých úľav na odvodoch, platí stále niečo také? A neviete ako je to teraz s tou živnosťou? Koľko sa platí pri jej zakladaní? za každú činnosť zvlášť? Alebo spoločnou sumou? ďakujem
to čo si napísala v prvom príspevku nikdy neplatilo.
Zdravotné poistenie platí od prvého dňa podnikania. Soc. poistenie v prvom roku podnikania neplatí - v ďalších rokoch závisí od výšky príjmu.
Skús trošku pohľadať na porade. Aspoň v témach, ktoré máš priložené v predch.príspevkoch.
zk24
01.06.10,09:32
ďakujem za odpovede. A čo sa týka tých úľav na odvodoch, platí stále niečo také? A neviete ako je to teraz s tou živnosťou? Koľko sa platí pri jej zakladaní? za každú činnosť zvlášť? Alebo spoločnou sumou? ďakujem

Nahlasit sa na Zdravotnu poistovnu je zivnostnik povinny do 8.dni od ziskania povolenia. Teda odvody do ZP sa platia, bez ohladu na vysku prijmov.

Do SP sa musi zaregistrovat myslim do 30.6. po prvom danovom priznani, teda 30.6.2011.
Xanti
01.06.10,09:46
Do SP sa musi zaregistrovat myslim do 30.6. po prvom danovom priznani, teda 30.6.2011.
EE nemusí, ak jeho príjem nedosiahne zákonom stanovenú hranicu, tak ani po 30.6.2011 nebude povinne poistený v SP a nebude platiť odvody.
veronikasad
01.06.10,09:48
EE nemusí, ak jeho príjem nedosiahne zákonom stanovenú hranicu, tak ani po 30.6.2011 nebude povinne poistený v SP a nebude platiť odvody.
od budúceho roku už nebude povinnosť ani podávať výpis z DP - SP dostane výpis priamo z DU.
zk24
01.06.10,09:53
EE nemusí, ak jeho príjem nedosiahne zákonom stanovenú hranicu, tak ani po 30.6.2011 nebude povinne poistený v SP a nebude platiť odvody.


no ale vtedy nepodava ani danove priznanie, nie? Ci sa mylim?
Xanti
01.06.10,09:56
no ale vtedy nepodava ani danove priznanie, nie? Ci sa mylim?
Mýliš sa. DP nepodáva ak je príjem do 2012,85 eur teda do polovice nezdaniteľnej čiastky.

A do SP platí SZCO odvody až ked jeho príjem prekročí za rok 2010 - 44,2% zo sumy 8934 € teda ak príjem za rok 2010 je vyšší ako 3948,83 €.
veronikasad
01.06.10,09:56
no ale vtedy nepodava ani danove priznanie, nie? Ci sa mylim?
Veru mýliš, DP nepodáva, ak príjem nepresiahol 1/2 NČZD. VZ do sociálnej poisťovne je trošku vyšší
zk24
01.06.10,09:58
Aspon je co studovat stale :---
mariana11
01.06.10,19:26
Mýliš sa. DP nepodáva ak je príjem do 2012,85 eur teda do polovice nezdaniteľnej čiastky.

Ale toto sa týka len FO nepodnikateľov. Podnikateľ musí podať DP vždy. Aspoň ja to takto viem.
Xanti
01.06.10,19:30
Ale toto sa týka len FO nepodnikateľov. Podnikateľ musí podať DP vždy. Aspoň ja to takto viem.
SZCO nemusí, ak nemá príjem. Ale lepšie je podať, lebo DU môže vyzvať na podanie DP. Takže aj pri nižších príjmoch je lepšie podať DP. :)
zk24
01.06.10,19:34
Platilo to takto vzdy? Ja teda blba som pred asi 7 rokmi podavala danove aj pri nizkom prijme a teda som zbytocne platila dane a odvody do SP....
Xanti
01.06.10,19:36
Platilo to takto vzdy? Ja teda blba som pred asi 7 rokmi podavala danove aj pri nizkom prijme a teda som zbytocne platila dane a odvody do SP....
mimotemy netuším, ja som sa realizovala pred 4 či 5 timi rokmi, a povedal mi to prac. DU čo mi robil moje prvé DP, kedže som do toho padla rovnými nohami a nevedela som do čoho :D:D:D:D
zk24
01.06.10,19:38
mimotemy netuším, ja som sa realizovala pred 4 či 5 timi rokmi, a povedal mi to prac. DU čo mi robil moje prvé DP, kedže som do toho padla rovnými nohami a nevedela som do čoho :D:D:D:D

mimotemy

Zaujimave. ja som vzdy isla s danovym priznanim osobne na DU kde mi to skontrolovali a nikdy nenamietali na to ze chcem platit dane aj dobrovolne (teda podla tohto usudzujem ze dobrovolne:D )

No ja zivnost nemam uz asi tych 5 rokov, tak fakt neviem...
Xanti
01.06.10,19:40
mimotemy

Zaujimave. ja som vzdy isla s danovym priznanim osobne na DU kde mi to skontrolovali a nikdy nenamietali na to ze chcem platit dane aj dobrovolne (teda podla tohto usudzujem ze dobrovolne:D )

No ja zivnost nemam uz asi tych 5 rokov, tak fakt neviem...
Ved stále bolo nezdaniteľné minimum, ak by si mala nizky príjem ako hovoríš tak dane by ti nemohli výjsť platiť.
zk24
01.06.10,19:44
Cas ist spať, lebo ja uz vynechavam aj zo zakladnych udajov... :D Mas pravdu... asi to teda bolo viac...
monika221
15.06.10,18:30
Ahojte, vedel by mi niekto poradiť??? Som zamestnaná na HPP a potrebovala by som vedieť či je možné si aj napriek svojmu zamestnaniu otvoriť živnosť a vykonávať obidve súčasne??? ďaakujem
VieraPopluharova
15.06.10,18:56
Zalezi v akom odvetvi si zamestnaná, aku mas pracovnu zmluvu uzatvorenu, v pripade, ze mas zakotvene v pracovnej zmluve, ze sa zaväzujes, ze pocas HPP nebudes podnikat v obore v ktorom pracujes, tak nie, ak to tam nemas a zamestnavatelovi nevadi, ze mu budes vlastne takto odoberat klientov tak mozes.Nikde nie je napisane, ze ak mas HPP , ze nemozes mat zivnost.
monika221
16.06.10,12:43
plánujem niečo rozbehnúť ale úplne v inom odvetví ako pracujem. takže by to nemal byť problém?? musela by som to zamestnávatelovi oznámiť že som si založila živnosť ?