Zita5
03.06.10,07:51
Otvorila som tému . Ak máte nejaké foto priložte .To je niečo hrozné čo sa v tejto dobe deje .

Začínam mať obavu ......v Nitre je takáto riekahttp://www.youtube.com/watch?v=hK56HiMTHR4

http://www.youtube.com/watch?v=g5bF41IYsxs&feature=related
Silvernola
03.06.10,07:16
Tamtiež o 21 30 hod
Laco-monter
03.06.10,07:23
Sú narušené SAMOREGULAČNÉ systemy zemegule aj tvorba počasia,cirkulácia vzdušných prúdov a tak ďalej...

TAK SA NEČUDUJTE !

Ľudstvo ako celok , ŽNE plody svojho správania sa k životnému prostrediu Zeme.
milláčikk
03.06.10,07:25
Už som raz dal
marjankaj
03.06.10,07:29
Sú narušené SAMOREGULAČNÉ systemy zemegule aj tvorba počasia,cirkulácia vzdušných prúdov a tak ďalej...

TAK SA NEČUDUJTE !

Ľudstvo ako celok , ŽNE plody svojho správania sa k životnému prostrediu Zeme.


Takéto veci sa diali aj keď tu ľudia ešte neboli.
milláčikk
03.06.10,07:40
Kým nepríde aj k nám takéto ...:)
tomasenkoslav
03.06.10,07:54
Takéto veci sa diali aj keď tu ľudia ešte neboli.

samozrejeme, nikto nebude namietat ale napr. sklenikovy fenomen je teraz znacne "podporovany" cinnostou ludi.

Tažobna cinnost v pralesoch
Cernobyl
Exxon Valdez
teraz exponovana tema - BP & mexicky zaliv a unik ropy

btw: maš chut teraz na morske ryby ?
tomasenkoslav
03.06.10,07:58
paradoxne, niekto sa zo záplav "teši"

napr. freestyleoví kajakári, totiž v Trencine je teraz udajne najlepšia freestyleova vlna v strednej europe.
Zita5
03.06.10,08:09
http://www.patriot.sk/wp-content/uploads/2009/10/nitra-490x367.jpg

Toto je stav rieky Nitra v pokoji .A kde sme teraz .....:rolleyes:
marjankaj
03.06.10,08:35
samozrejeme, nikto nebude namietat ale napr. sklenikovy fenomen je teraz znacne "podporovany" cinnostou ludi.

Tažobna cinnost v pralesoch
Cernobyl
Exxon Valdez
teraz exponovana tema - BP & mexicky zaliv a unik ropy

btw: maš chut teraz na morske ryby ?

Boli aj horšie veci. Prírodný reaktor v afrike, sopečná činnosť a požiare na sibíri, striedanie ľadových dôb. Iste aj činnosť ľudí má dôsledky, ale toto mohla spôsobiť aj islandská sopka.:eek:
tomasenkoslav
03.06.10,08:54
Kým nepríde aj k nám takéto ...:) tornádo

vlani zaciatkom jula cestou na Dunajec, sa mi podarilo zhotovit snimok tornada v Poprade, ktoreho existenciu potvrdila aj sprava popradskeho letiska v spote v TV novinách toho istého dna.

http://tvnoviny.sk/spravy/som-reporter/takto-vyzeralo-tornado-v-tatrach.html
trisestri
03.06.10,11:00
v očiach mám slzy ked pozerám spravy,na denine som vyrastál,poznám drinu ked si ludia svojpomocne postavili dom a gazdovanie okolo toho,zrazu všetko je preč a za 140 rokov také zražky neboli,takže už to nie je len o lajdackosti a nekompetentnosti zodpovedných,je to tragedia
lenkak
03.06.10,11:05
Zitka u nás je to ešte horšie ako v NR. A zase prší.
Dúfam, že hráda vydrží, jedna strana už nevydržala, záhradárska oblasť pod vodou. :( Problém je, že Žitava sa vyliala do Nitry a hladina vody stále stúpa.
Posielam pohľad z nášho okna.
Oliwa
03.06.10,11:44
Aj ja som mala obavy o výšku hladiny v našej rieke /bývame v jej blízkosti/ a tak som bola v nedeľu večer zmonitorovať situáciu /práve nepršalo/.
Výsledok:
- trieštivá zlomenina ľavého zápästia /teraz ťukám do klávesnice pravou/ - pri návrate od rieky som sa pošmykla na blate na chodníku
Manžel skonštatoval, že som vlastne prvá obeť tohtoročných povodní /neoficiálna/.
invest
03.06.10,11:55
invest
03.06.10,11:56
Zita5
03.06.10,11:57
Zasa začína lejak :mee:
invest
03.06.10,12:01
lujza.j
03.06.10,12:23
...inak chlapi bez urážky, to mudrovanie ste si mohli odpustiť. netvrdím že nemáte pravdu, ale ja si osobne myslím, že momentálne to nie je na mieste. ja mám síce nohy v suchu, ale rodinu na Máni:(:mee:
Kvaka
03.06.10,12:35
v očiach mám slzy ked pozerám spravy,na denine som vyrastál,poznám drinu ked si ludia svojpomocne postavili dom a gazdovanie okolo toho,zrazu všetko je preč a za 140 rokov také zražky neboli,takže už to nie je len o lajdackosti a nekompetentnosti zodpovedných,je to tragedia
Pamätám, že niekedy sa čisteniu korýt potokov a riek venovalo viac pozornosti. Teraz sa v nich hromadí stále viac odpadu, neporiadku, sú veľké nánosy, takže možno aj toto prispieva k povodniam. Veď kedysi tiež pršalo, a dosť, Medardova kvapka (teraz asi v predstihu) padala aj v minulosti, ale takéto takmer každoročné záplavy si z mladosti až tak nepamätám. Jedine z r. 1965, keď som prišla na prijímačky na VŠ.
ja.nus.ka34
03.06.10,13:07
Ťažko sa mi píše na túto tému,lebo celé sa ma to nejak nedotýka osobne.My bývame na kopci,rieku ani potok v blízkosti nemáme.Môžem skonštatovať,že máme vlastne nohy v suchu.Ale každý den pozerám všetky správy,ludia dobrý a nehanbím sa to priznať,slzy mam v očiach dennodenne keď to vidím čo sa robí.Je to niečo strašné a je mi velmi ľúto všetkých, ktorých sa to osobne dotýka.Myslíme na všetkých,aby už konečne vykuklo slnko a svietilo čo najdlhšie.Dúfajme že to bude čoskoro...
lenkak
03.06.10,13:49
Zita5
03.06.10,14:55
stále prší ...
http://www.novezamky.sk/images/voda/index_z.shtml

Smutný pohľad Lenka .

Priznám sa aj ja , že veľmi veľmi ľutujem ľudí , ktorí teraz sú v nešťastí .Prajem im aj ja veľké slnko, aby svietilo v týchto dňoch neustále a pomohlo sa vymaniť ľuďom z nežiadúcej "veľkej" vody.
milláčikk
03.06.10,15:09
v očiach mám slzy ked pozerám spravy,na denine som vyrastál,poznám drinu ked si ludia svojpomocne postavili dom a gazdovanie okolo toho,zrazu všetko je preč a za 140 rokov také zražky neboli,takže už to nie je len o lajdackosti a nekompetentnosti zodpovedných,je to tragedia

Ľudia - kompetentní aj stavebníci si za desaťročia zvykli, že v suchých poldroch nie je voda.
A keď sa tam objaví, tak kričia.
Ivana Š
03.06.10,17:58
Dnes u nás :mee:
lujza.j
03.06.10,18:09
Dnes dnes u nás :mee:
:mee::mee::mee::mee:
pivko
03.06.10,18:16
Sú narušené SAMOREGULAČNÉ systemy zemegule aj tvorba počasia,cirkulácia vzdušných prúdov a tak ďalej...

TAK SA NEČUDUJTE !

Ľudstvo ako celok , ŽNE plody svojho správania sa k životnému prostrediu Zeme.
Čisty blud-vráť sa doporaveku,stačilo by ako povedal jeden múdry lesník minule v telke ,postarať sa o les a lesné cesty aby voda zostala v lese.Lenže teraz všetká voda čo spadne odtečie korytom čo vyjazdia traktory a lesné stroje v lese pri ťažbe.
Ivana Š
03.06.10,18:27
Ivana Š
03.06.10,18:51
Ja sa málokedy nas... nasrdím , ale keď čítam takéto vaše teórie , už ma to vytáča :mad: :mad: :mad:


Nešpekulujte, radšej pomôžte ako môžete
lenkak
03.06.10,18:58
Smutný pohľad Lenka .

Priznám sa aj ja , že veľmi veľmi ľutujem ľudí , ktorí teraz sú v nešťastí .Prajem im aj ja veľké slnko, aby svietilo v týchto dňoch neustále a pomohlo sa vymaniť ľuďom z nežiadúcej "veľkej" vody.

tú vodu vidím z okna, nie je mi do smiechu. Za tou vodou už len malý briežok, hlavná cesta a my...:mee: A stále prší.

Hrozí, že umelo zatopia malé obce, aby zachránili Šurany a Nové Zámky!
http://tvnoviny.sk/spravy/regiony/surany-otvorili-priepust-na-nitre-vrtulniky-zhadzuju-vrecia-s-pieskom.html

Ivanka hrôza. :(
ubka
03.06.10,19:09
Zúfalstvo?..alebo ....
Ivana Š
03.06.10,19:13
Zúfalstvo?..alebo ....

Alebo čo?
PotPalo
03.06.10,19:32
Ľudstvo by nemalo zabúdať, že každá rieka má svoj "život". Aj Dunaj bol kedysi len potôčikom. A vybetónovať koryto rieky a dúfať, že so doňho vprace aj v budúcnosti, no neviem. Tak, ako sa časom rozširujú cesty z dvojprúdových na štvorprúdové, tak by sa mali rozširovať aj korytá riek podľa potreby, a mali by byť predimenzované, a nie "tak akurát". Keď príde veľká voda raz za 100 rokov, koryto rieky by to malo zvládnuť.

Tiež som videl novostavbu doslova v koryte rieky, dolu pri vode. Niekto totiž nemyslí. Vraví si: teraz tam nieje voda, nebude ani zajtra. Omyl!
viki2
03.06.10,19:46
Som z NR, a keď ma dnes manžel upozornil, v akej výške je rieka Nitra, nechcela som tomu veriť. Vždy pri záplavách som tvrdila, že u nás sa to nemôže stať, rieka Nitra má hlboké koryto. Skoro som dnes odpadla:eek:, keď som sa s deťmi bola presvedčiť na vlastné oči. Od vyliatia z koryta chýbalo snáď meter a to už voda klesala a v koryte sa valila hnusná hnedá voda + bahno.
Velmi tých ľudí ľutujem, ani si nechcem predstaviť, že by sa to stalo nám a stále si kladiem otázku "kam to až zájde??????????, čo nás ešte čaká?????":mee::mee::mee:
verkaz
03.06.10,19:56
Zita5, otvorila si veľmi dobrú tému.
Je to naozaj hrozný pohľad na tie zatopené oblasti. U nás na okolí je to každý rok a teraz len čakáme v pohotovosti, kedy nás to postihne. A stále prší. Dúfajme, že predpoveď, že zajtra sa to má zlepšiť sa naozaj splní.
220870
03.06.10,19:59
Zita5
04.06.10,03:35
Dnes u nás :mee:

Ivka aj Černíku to muselo byť zúfalé .... Tam to ako vyzerá ?
lenkak
04.06.10,05:34
Nitra klesla. Najhoršie bolo do druhej v noci,potom sa to ustálilo. Aj na Černíku. Ale pohľad z okna je stále hrozný. Aj keď je menšia rieka, obloha je všelijaká. :(

V prílohe Nové Zámky
fotky
http://www.facebook.com/?ref=logo#!/album.php?id=1578967722&aid=2034179&s=0&hash=fc6fecd8681336d83a1e92ea79246e51
Zita5
04.06.10,05:41
Nitra klesla. Najhoršie bolo do druhej v noci,potom sa to ustálilo. Aj na Černíku. Ale pohľad z okna je stále hrozný. Aj keď je menšia rieka, obloha je všelijaká. :(

V prílohe Nové Zámky

Hrozný pohľad Lenka .Aj tu začalo pršať ,prestalo ...momentálne je stále zamračené.Ale hladina Nitry klesla .
lenkak
04.06.10,05:45
Cesty sú úplne mokré stále, do bytoviek do strojovní presakuje spodná voda. Zatiaľ neprší.

fotky z
http://www.facebook.com/?ref=logo#!/album.php?id=1578967722&aid=2034179&s=0&hash=fc6fecd8681336d83a1e92ea79246e51
JarkaL
04.06.10,05:49
Dnes pri správach na Markíze sme si aj my doma poplakali... U nás je to v pohode, ale keď vidím tých nešťastných ľudí na Východe, dnes do kamery plakal otec 3 detí, ktorý prišiel zrejme o nový dom...Ale je pekné, že si ľudia pomáhajú ako sa len dá. Keď je to potrebné, vedia sa ľudia zmobilizovať a pomôcť si navzájom, aspoň to ma teší.
ja.nus.ka34
04.06.10,05:53
Lenka strašný pohlaď....fakt niekedy by si človek pomyslel,že u nás sa také niečo nemôže stat...teraz sa všetci tešme,že od zajtra má byt pekne,bude slniečko...a dúfajme,že v budúci týždeň nebudú nejak silné búrky ako predpovedá dr.Ilko...ja pevne verím,že už je tomuto koniec a dnešný dážď bol posledná bodka za všetkým...teraz už prajem pevné nervy a hodne vela síl pri odstraňovaní následkov...
lenkak
04.06.10,05:59
tu v NZ nebývali takéto záplavy. Preto sa urobila tá hrádza. Pred dvomi tromi rokmi zaplavilo časť záhradkárskej oblasti, ale to bolo všetko. Oni sú priamo medzi riekou a tzv štrkárňou, teraz to bolo komplet spojené, problém nastal, keď Žitava sa vliala do Nitry. :(
truch
04.06.10,06:10
Mňa včera nahnevala správa v TV, že v oblastiach, kde je predpoklad zatopenia, ľudí poisťovne nepoistia pre veľké riziko. Je to svinstvo, čo majú potom tí chudáci robiť?
Zita5
04.06.10,06:16
Najdramatickejšia situácia je na Žitave a Nitre

http://tvnoviny.sk/spravy/regiony/surany-otvorili-priepust-na-nitre-vrtulniky-zhadzuju-vrecia-s-pieskom.html

Pozrite si video s horeuvedeným nadpisom v tomto linku . Ja neviem ako Vy to budete vidieť ,ale ma zarazilo , že začína volebnou kampaňou .Nešťastie ľudí je druhoradou záležitosťou v našej republike.Tak to je smutné .
Barbara
04.06.10,07:11
Ľudkovia moji, noo comment, len zimomriavky po celom tele keď toto tu čítam , cítim ľútosť a bezmocnosť v srdci, úprimne ľutujem tých ľudí,:mee::mee:
len taká maličká otázočka, že kde je teraz naša vláda:mad::rolleyes::cool:, poskytuje im pomoc????:rolleyes::mad: alebo niečo mi ušlo? :rolleyes:
Danielle369
04.06.10,07:15
Teraz volala kamoška z Kežmarku že im zaplavuje už bytovku. Už nosia vrecia piesku. To je na plač toto.
lenkak
04.06.10,07:31
No u nás sa poriadne rozpršalo. Zase sa zdvihne Nitra. :(
tomasenkoslav
04.06.10,07:35
tieto zaplavy su strašné , znicujuce, často s tragickymi následkami ale aspon maju madari a FIDESZ jedinecnu prilezitost ukazat sa, že ich politika nie je iba populisticka a hmatatelne pomožu svojim tolko diskriminovaným madarom na juznom slovensku.
milláčikk
04.06.10,07:35
Mňa včera nahnevala správa v TV, že v oblastiach, kde je predpoklad zatopenia, ľudí poisťovne nepoistia pre veľké riziko. Je to svinstvo, čo majú potom tí chudáci robiť?


Je to jednoduché :).

Nestavať domy v "záplavových oblastiach".

PS
A nemýľ si poisťovňu s nejakým dobročinným ústavom.
viki2
04.06.10,07:43
Je to jednoduché :).

Nestavať domy v "záplavových oblastiach".

PS
A nemýľ si poisťovňu s nejakým dobročinným ústavom.

V akých záplavových oblastiach???? :confused:
Veď potopy sú aj tam, kde nikdy neboli!!!!!! Tí ludia to v telke dookola opakujú: " nikdy sme to nezažili...."Ako mohli vedieť, že k niečomu takému príde? Podmočené kopce s domami sa zosúvajú - ako to tí ludia mali vedieť, že k niečomu takému príde???????
A je mi jasné, že poisťovniam by sa najviac páčilo, keby sme si pekne platili poistky za domy a byty a nikdy od nich nič nechceli..........
tuta
04.06.10,07:46
Aj u nás v BJ je to hrozné. Deti poslali zo škôl domov. Tanečná škola KESEl je pod vodou. Každú chvíľu húkačky... strašný pocit... :mee::mee::mee:
heja3
04.06.10,07:47
Zitka - aspoň trocha útechy od SHMÚ - na 10 dní predpoveď, všimni si v treťom riadku úhrny. Posielam ti :)

http://www.shmu.sk/sk/?page=1186&id=
heja3
04.06.10,07:51
A dúfam, že im to tentoraz vyjde 28-29 °C od budúcej stredy...sucho suchúčko :)
irma1
04.06.10,07:59
Je to jednoduché :).

Nestavať domy v "záplavových oblastiach".

PS
A nemýľ si poisťovňu s nejakým dobročinným ústavom.

Uhm. A to je kde? V púšti?
V Nižnej Myšli sa zosúva kopec aj s domami. A spodná voda preráža do pivníc.
Nemusíš mať dom pri potoku aby Ťa vytopilo.
A vonku stále prší...
arizona
04.06.10,08:04
Mňa včera nahnevala správa v TV, že v oblastiach, kde je predpoklad zatopenia, ľudí poisťovne nepoistia pre veľké riziko. Je to svinstvo, čo majú potom tí chudáci robiť?
Tiež som si chcela pred pár rokmi dať poistiť dom proti "vode" nakoľko máme potok hned za plotom. Žiaľ, vraj sa nedá...jedine nejaká "extra poistka" a riadne drahá, lebo poisťovňa by bola stratová v takýchto prípadoch...
Ale poisťovňa mi ponúkla výhodné poistenie, proti rozbitiu okien, napr.od prievanu...:mad::eek::rolleyes::confused:
Tak sme si pomohli sami a vystavali 2m betónový múr,pozdĺž potoka. A máme pokoj... (aj teraz je voda zarovno tým múrom :rolleyes:, našťastie ,ďalej sme zatiaľ vodu nemali )
irma1
04.06.10,08:16
Tiež som si chcela pred pár rokmi dať poistiť dom proti "vode" nakoľko máme potok hned za plotom. Žiaľ, vraj sa nedá...jedine nejaká "extra poistka" a riadne drahá, lebo poisťovňa by bola stratová v takýchto prípadoch...
Ale poisťovňa mi ponúkla výhodné poistenie, proti rozbitiu okien, napr.od prievanu...:mad::eek::rolleyes::confused:
Tak sme si pomohli sami a vystavali 2m betónový múr,pozdĺž potoka. A máme pokoj... (aj teraz je voda zarovno tým múrom :rolleyes:, našťastie ,ďalej sme zatiaľ vodu nemali )

Pred rokom kolegyni povybíjali krúpy okná na celej jednej strane domu.
ja.nus.ka34
04.06.10,08:17
Milačikk....hanbila by som sa za takíto názor...vidno,že sa ta táto tragédia nedotýka...možno raz,keď budeš strácat strechu nad hlavou,budeš rozmýšľať inak a spomenieš si........
arizona
04.06.10,08:26
Pred rokom kolegyni povybíjali krúpy okná na celej jednej strane domu.
ok, môže sa stať, ale určite ich výmena stojí menej, ako každoročné platenie poistky...;)
petmar
04.06.10,08:28
Ľudia kedysi neprodukovali zďaleko toľko odpadu ako dnes a ešte dávnejšie tu nebol žiadny odpad. Všetko sa spotrebovalo a využilo a čo zostalo, bolo rozložiteľné v prírode.
lujza.j
04.06.10,09:19
Ľudia kedysi neprodukovali zďaleko toľko odpadu ako dnes a ešte dávnejšie tu nebol žiadny odpad. Všetko sa spotrebovalo a využilo a čo zostalo, bolo rozložiteľné v prírode.
toto mudrovanie je k čomu dobre?:eek: žijeme prítomnosťou a nie minulosťou! a bohužiaľ prítomnosť je momentálne "záplavová", mňa sa to síce osobne nedotýka, ale pri správach teraz o 12.00h na ta3 som si slzy poutierala:mee:
Oliwa
04.06.10,09:56
Ľudkovia moji, noo comment, len zimomriavky po celom tele keď toto tu čítam , cítim ľútosť a bezmocnosť v srdci, úprimne ľutujem tých ľudí,:mee::mee:
len taká maličká otázočka, že kde je teraz naša vláda:mad::rolleyes::cool:, poskytuje im pomoc????:rolleyes::mad: alebo niečo mi ušlo? :rolleyes:
Včera som sa dočítala v jednom týždenníku, že keď sa pýtali domáci obyvatelia ministra vnútra pri jeho návšteve zaplaveného Zemplína, čo urobila vláda, aby sa predišlo záplavám na východe, povedal, že postavili hrádzu pri Devíne...
No comment.
Ak sa nemýlim, slovo minister má pôvod v latinčine, je odvodené, resp. príbuzné slovu miništrant a jeho význam je "slúžiť" - ľudu...
Barbara
04.06.10,10:30
premenujme východ na Grécko, a možno by sa dočkali tí nešťastní ľudia aj tej nejakej pomoci
je to na zaplakanie,niet k tomu ešte čo dodať.
DanielaSL
04.06.10,10:53
U nás ráno od suseda tiekli dva potoky, jeden obmýval náš domček zozadu, druhý spredu. A spoza našej stodoly zo záhrady tiekol ďalší potok. Ráno to vyzeralo pred domom takto : A to som rada, že je to len takto , lebo svokra dopadla horšie...má plnú pivnicu vody a celý dvor aj záhradu pod vodou....:confused::o
PotPalo
04.06.10,11:32
toto mudrovanie je k čomu dobre?:eek: žijeme prítomnosťou a nie minulosťou! a bohužiaľ prítomnosť je momentálne "záplavová", mňa sa to síce osobne nedotýka, ale pri správach teraz o 12.00h na ta3 som si slzy poutierala:mee:

Autor tým chcel asi povedať, že treba myslieť aj na zajtrajšok, nestačí že je nám dnes dobre. A z minulosti by sme si mali brať príklady a ponaučenie. Skrátka prevencia, treba myslieť na to, že čo keby...

Jedno príslovie hovorí "Po nás potopa". Dnes sa to tuším naplňuje, akurát sme ešte stále tu.
milláčikk
04.06.10,11:47
Autor tým chcel asi povedať, že treba myslieť aj na zajtrajšok, nestačí že je nám dnes dobre. A z minulosti by sme si mali brať príklady a ponaučenie. Skrátka prevencia, treba myslieť na to, že čo keby...

Jedno príslovie hovorí "Po nás potopa". Dnes sa to tuším naplňuje, akurát sme ešte stále tu.

Ja by som pre istotu ešte počkal ( čo povie Medard ).
lujza.j
04.06.10,11:58
Autor tým chcel asi povedať, že treba myslieť aj na zajtrajšok, nestačí že je nám dnes dobre. A z minulosti by sme si mali brať príklady a ponaučenie. Skrátka prevencia, treba myslieť na to, že čo keby...

Jedno príslovie hovorí "Po nás potopa". Dnes sa to tuším naplňuje, akurát sme ešte stále tu.
tiež si myslím, že sa mali preventívne hĺbiť korytá riek a spevňovať brehy a nečkať na situáciu, ktorá je momentálne, ale teraz je zbytočné okolo toho mudrovať, tým ľudom to nepomôže:( netvrdím, že moja ľútosť, a empatia im pomôže:rolleyes: bohužiaľ záplavy sa už opakujú každoročne a je fakt že dnešný rok je extrém:( takže tu asi mali už dávnejšie urobiť niečo kompetentní, všetci tí ktorí sa na nás "škeria" z bilbordov:mad::mad::mad:
Vlastas
04.06.10,12:52
Všetky Eurá vyčlenené na pomoc Grécku - BY MALI zostať pre naše zaplavené dediny. Prečo by sme mali zachraňovať darmožráčov v grécku, keď naši ľudia nie vlastnou vinou, prichádzajú o vlastnoručne nadobudnutý majetok. Pre ľahkovážnych grékov vieme nájsť peniaze a pre našich nešťastných, záplavami postihnutých ľudí NIE. Čert a záplavy nech berú všetkých takýchto politikov.
milláčikk
04.06.10,14:06
Všetky Eurá vyčlenené na pomoc Grécku - BY MALI zostať pre naše zaplavené dediny. Prečo by sme mali zachraňovať darmožráčov v grécku, keď naši ľudia nie vlastnou vinou, prichádzajú o vlastnoručne nadobudnutý majetok. Pre ľahkovážnych grékov vieme nájsť peniaze a pre našich nešťastných, záplavami postihnutých ľudí NIE. Čert a záplavy nech berú všetkých takýchto politikov.

Píšeš populisticky.

Inak to máš to isté, ako keď mesto nájde peniaze pre futbalistov, ale nie pre učiteľov (lebo nie je "politická vôľa" ).
Danila
04.06.10,14:20
Takéto veci sa diali aj keď tu ľudia ešte neboli.Áno, aj, ale nič o tom nevieme, len z ústneho a písomného podania. A my, čo sme už čosi zažili aj prežili vieme, že Laco sa nemýli.Zažívame to v reále. Že je to aj dôsledok neposlušnosti ľudstva, tak o tom nepochybujem. Okrem iného....A je to desivé...
Danila
04.06.10,14:27
Včera som sa dočítala v jednom týždenníku, že keď sa pýtali domáci obyvatelia ministra vnútra pri jeho návšteve zaplaveného Zemplína, čo urobila vláda, aby sa predišlo záplavám na východe, povedal, že postavili hrádzu pri Devíne...
No comment.
Ak sa nemýlim, slovo minister má pôvod v latinčine, je odvodené, resp. príbuzné slovu miništrant a jeho význam je "slúžiť" - ľudu...To je preto, lebo si sa pýtala právnika na povodne.....Skús sa ho opýtať na príslušný paragraf a vyzvŕta Ťa tak, že kým pochopíš aj voda opadne, aj sklepy vyschnú. A minister pokiaľ viem je v suchu. V tom pršiplášti sľúbi....
ako to je? Sľuby sa sľubujú a ....... sa radujú. Smiech lieči, teda minister slúži ľudu. Latina nepustí.
Gapo
04.06.10,15:36
Keď vidím tie zábery ako voda vzala úrodu, majetok,domy a dokonca životy. Čo mne vzala, nejakú zeleninu a vyvrátenú jedličku, je proti tomu nič, už som prestal šomrať. Ale všimol som si jednu vec, našinec bol smutný a robil čo mohol aby zabránil ešte horšiemu, ale keď ukázali našich "chránencov", tí len vykrikovali. Preto verím, že sa ľudia nevzdajú, aj keď to bude ťažké.
Zita5
04.06.10,15:56
Ťažko nájsť slová

http://i.sme.sk/cdata/9/54/5407849/majitel.jpg
Slzy zúfalstva
Tri a pol roka pracoval Karol Glajc v Anglicku, len aby si mohli postaviť rodinné hniezdo. Keď mu manželka zatelefonovala, že čakajú ďalší prírastok, dal výpoveď. Zamestnávateľ nechcel ani počuť, aby skvelý zvárač z firmy odišiel.
„Deti potrebujú otca. Stalo sa mi, že keď som na ne pomyslel, rozplakal som sa. Už sa to nedalo ďalej vydržať. Hanba, že keď sa človek nechce zadĺžiť, musí opustiť svoju rodinu, domov, aby mal kde bývať."

ov
NIŽNÁ MYŠĽA. Obyvatelia Nižnej Myšle prežili zo štvrtka na piatok krutú noc. Masívny zosuv pôdy z kopca, nad ktorým čnie kostol, poškodil päťdesiat domov. Ľudia z dolného konca, ktorých vytopilo, sú šťastní, že obišli tak dobre.
Karol Glajc mal o týždeň kolaudovať novučičký dom. Chcel už len osadiť ručne kované zábradlie na predný balkón. Teraz ho môže akurát zbúrať a postaviť nanovo.
„Tu už určite stavať nebudem. A vôbec, neviem, či sa do toho ešte raz pustím. Ja som sa s naším domčekom už rozlúčil. Ale ako budú spať ľudia, čo im popraskali múry? Pretože toto sa ešte neskončilo. Prší a svah pracuje ďalej," rozmýšľa mladý muž, otec troch detí.
Na balkóne čudne stočenej novostavby sa suší bielizeň. Karolova manželka ju nestihla pozbierať.
autor: Mikuláš Jesenský
VIDEO
Karol Glajc už dom neskolauduje






Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/5407849/v-niznej-mysli-pribudlo-dvesto-bezdomovcov.html#ixzz0pu7m5joW
lujza.j
04.06.10,16:01
Ťažko nájsť slová

http://i.sme.sk/cdata/9/54/5407849/majitel.jpg
Slzy zúfalstva
Tri a pol roka pracoval Karol Glajc v Anglicku, len aby si mohli postaviť rodinné hniezdo. Keď mu manželka zatelefonovala, že čakajú ďalší prírastok, dal výpoveď. Zamestnávateľ nechcel ani počuť, aby skvelý zvárač z firmy odišiel.
„Deti potrebujú otca. Stalo sa mi, že keď som na ne pomyslel, rozplakal som sa. Už sa to nedalo ďalej vydržať. Hanba, že keď sa človek nechce zadĺžiť, musí opustiť svoju rodinu, domov, aby mal kde bývať."

ov
NIŽNÁ MYŠĽA. Obyvatelia Nižnej Myšle prežili zo štvrtka na piatok krutú noc. Masívny zosuv pôdy z kopca, nad ktorým čnie kostol, poškodil päťdesiat domov. Ľudia z dolného konca, ktorých vytopilo, sú šťastní, že obišli tak dobre.
Karol Glajc mal o týždeň kolaudovať novučičký dom. Chcel už len osadiť ručne kované zábradlie na predný balkón. Teraz ho môže akurát zbúrať a postaviť nanovo.
„Tu už určite stavať nebudem. A vôbec, neviem, či sa do toho ešte raz pustím. Ja som sa s naším domčekom už rozlúčil. Ale ako budú spať ľudia, čo im popraskali múry? Pretože toto sa ešte neskončilo. Prší a svah pracuje ďalej," rozmýšľa mladý muž, otec troch detí.
Na balkóne čudne stočenej novostavby sa suší bielizeň. Karolova manželka ju nestihla pozbierať.
autor: Mikuláš Jesenský
VIDEO
Karol Glajc už dom neskolauduje






Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/5407849/v-niznej-mysli-pribudlo-dvesto-bezdomovcov.html#ixzz0pu7m5joW


Zitka to ja už nemôžem už som dnes videla x krát a vždy plačem aj teraz:mee::mee::mee:
Dana1
04.06.10,16:34
Toto je obec Smižany, neďaleko spišskej novej vsi....
A všetky okolite obce si na tom podobne. do snv sa nedá dostať zo žiadnej strany, len cez Levoču.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs505.ash1/29849_132868766727969_100000145402812_380598_83119 62_n.jpg

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs505.ash1/29849_132868770061302_100000145402812_380599_14678 75_n.jpg
Xanti
04.06.10,16:39
Hm,
200 vedier vody vyvláčených z pivnice. A čerpadlá neni dostať.
Únavné, vyčerpávajúce ....
buchač
04.06.10,16:42
Kde v 3,14 či sú naši vládny predstavitelia teraz ...????

Veď im ich futbalové ihriská zatápa ...!!!

Východ v prdely ...veď od Bratislavy je ďaleko ...:confused:

Kde je teraz pán premiér , kde je " jeho " sociálna politika ???

25 miliónov € ...z rezervy ???

TRT je to ...
220870
04.06.10,16:45
Ľudkovia moji, noo comment, len zimomriavky po celom tele keď toto tu čítam , cítim ľútosť a bezmocnosť v srdci, úprimne ľutujem tých ľudí,:mee::mee:
len taká maličká otázočka, že kde je teraz naša vláda:mad::rolleyes::cool:, poskytuje im pomoc????:rolleyes::mad: alebo niečo mi ušlo? :rolleyes:
Čo by robila ...to isté čo po celé volebné obdobie kradnú a hrabú bastardi, koľko sa im ešte dá.:mad::mad::mad:
Timka1
04.06.10,16:50
to sa nedá pozerať ani čítať ....... zúfalstvo, plač a beznádej .... a plačú aj tí, ktorých to nepostihlo .... :mee:
220870
04.06.10,16:51
Pred rokom kolegyni povybíjali krúpy okná na celej jednej strane domu.
Na staré okná sra..Na nových plastových sklo krúpy nerozbijú.
Vlastas
04.06.10,17:15
Píšeš populisticky.

Inak to máš to isté, ako keď mesto nájde peniaze pre futbalistov, ale nie pre učiteľov (lebo nie je "politická vôľa" ).

Keď vidím to nešťastie, tú spúšť čo sa deje okolo nás, mám myslieť na to či rozmýšľam populisticky?? Peniaze ktoré sú z našich daní majú ostať nám a nie
rozdávať tam, kde si to nezaslúžia. Naši ľudia pri tomto nešťastí si túto pomoc zaslúžia.
Oliwa
04.06.10,17:51
To je preto, lebo si sa pýtala právnika na povodne.....Skús sa ho opýtať na príslušný paragraf a vyzvŕta Ťa tak, že kým pochopíš aj voda opadne, aj sklepy vyschnú. A minister pokiaľ viem je v suchu. V tom pršiplášti sľúbi....
ako to je? Sľuby sa sľubujú a ....... sa radujú. Smiech lieči, teda minister slúži ľudu. Latina nepustí.
Milá Danila,
neviem, kde si vzala, že som sa pýtala právnika /zrejme si mala na mysli Kaliňáka/ na povodne... Myslím, že v tejto situácii na tom vôbec nezáleží a povznesiem sa nad Tvoju asertívnu reakciu...Želám Ti podľa možnosti pekný a hlavne suchý večer - bez povodní...
mariana11
04.06.10,19:29
58314

Takmer take niečo podobne sa mi stalo asi pred mesiacom. Išla som s dcérou v aute a zrazu z ničoho nič sme vošli do vody a auto sa začalo potápať. Hrozný pocit , myslela som, že je všetkému koniec.....Našťasie som sa zobudila. Bol to jeden z najhorších snov aké som mala.

Priala by som všetkým, aby sa dalo z týchto ťažkých dní a nocí PREBUDIŤ.
Ale bohužiaľ to nie je možné, a tak aspoň všetkým prajem veľa síl a veľa dobrých ľudí ochotných pomôcť.
Braňo
04.06.10,19:54
Je to zlé, začala sa evakuácia v Košiciach. Mestská časť Džungla a Tesco.
:mee:
Laco-monter
04.06.10,20:08
Kde v 3,14 či sú naši vládny predstavitelia teraz ...????

Veď im ich futbalové ihriská zatápa ...!!!

Východ v prdely ...veď od Bratislavy je ďaleko ...:confused:

Kde je teraz pán premiér , kde je " jeho " sociálna politika ???

25 miliónov € ...z rezervy ???

TRT je to ...

Hádam si nemyslíš , že premier príde a bude behať s vedrami a vyčerpávať vodu ??? :eek:

Či ?

Mal by behať s tými vedrami ???
Laco-monter
04.06.10,20:11
Ale NAOZAJ tí postihnutí ľudia záplavami si to ozaj nezaslúžili, najmä nie tí z Myšle...
Mne ak by sa stalo niečo také,že mi voda podmyje dom pred kolaudaciou, TAK si TO HODÍM ...

Mala by ich vláda ODŠKODNIŤ, tých čo im popadali domy aspoň po 10 000 € by mali všetkým podávať.
tuta
04.06.10,20:14
Je to zlé, začala sa evakuácia v Košiciach. Mestská časť Džungla a Tesco.
:mee:

:mee::mee::mee:
220870
04.06.10,20:14
Hádam si nemyslíš , že premier príde a bude behať s vedrami a vyčerpávať vodu ??? :eek:

Či ?

Mal by behať s tými vedrami ???
Hádam si nemyslíš ,že tú komunistickú ošípanú by vôbec napadlo pomáhať obyčajným ľuďom.
hubatá
05.06.10,03:49
Otvorila som tému . Ak máte nejaké foto priložte .To je niečo hrozné čo sa v tejto dobe deje .

Začínam mať obavu ......v Nitre je takáto riekahttp://www.youtube.com/watch?v=hK56HiMTHR4

http://www.youtube.com/watch?v=g5bF41IYsxs&feature=related
Foto nepomôže, ľudia postihnutí povodňami potrebujú konkrétnu pomoc: namiesto dovoleniek by sme im mali ísť pomáhať povynášať blato z domovov, pomôcť murovať, doviezť pitnú vodu a potraviny. Zistiť si u starostu obce konkrétnu osobu alebo rodinu a dohodnúť sa s nimi telefonicky čo potrebujú. Nedávať euráče na všelijaké zbierky, je to zbytočné a iba čo sa za naše peniaze celebrity zviditeľňujú ale obyčajný človek nemá z toho nič. Je v našich možnostiach postihnutej osobe kúpiť napr. nový paplón, darovať niečo zo zariadenia, deťom kúpiť oblečenie, zošity. Ak viem o koho ide mám možnosť si ho aj skontrolovať, či tie peniaze neprepije, ale použije na to na čo sú určené. "Adoptujme" si ľudí postihnutých povodňami a sami budeme mať radosť keď uvidíme výsledok svojej pomoci, ako im vrátime chuť znovu žiť.A čo tie prázdne domy a byty v okolí BA čo ich realitky pre vysoké ceny nemôžu predať? Čo takto ich dať do užívania týmto ľuďom? Toto je podľa mňa konkrétna pomoc.
milláčikk
05.06.10,04:24
Hádam si nemyslíš ,že tú komunistickú ošípanú by vôbec napadlo pomáhať obyčajným ľuďom.

U nás voláme ošípanú - že sviňa :D:D .
hubatá
05.06.10,04:35
Ale NAOZAJ tí postihnutí ľudia záplavami si to ozaj nezaslúžili, najmä nie tí z Myšle...
Mne ak by sa stalo niečo také,že mi voda podmyje dom pred kolaudaciou, TAK si TO HODÍM ...

Mala by ich vláda ODŠKODNIŤ, tých čo im popadali domy aspoň po 10 000 € by mali všetkým podávať.
u
Už sa asi opakujem, ale navrhujem konkrétnu pomoc konkrétnej rodine: obuť gumáky, pomôcť povynášať bahno, potom murovať, opýtať sa čo potrebujú najviac: či je to už nábytok, riady, deťom zošity, alebo kúpiť im pitnú vodu vo fľašiach. Som proti verejným zbierkam, radšej si "adoptujem" konkrétnu rodinu a viem kam idú moje peniaze, mám možnosť kontroly a na mne sa nebude nabaľovať nejaký mobilný operátor aj s celebritami čo sa chcú zviditeľniť. A realitky v okolí BA nech ponúknu prázdne byty čo nemôžu predať ľuďom postihnutým povodňami. Takto podľa mňa vyzerá konkrétna pomoc.
Zita5
05.06.10,05:42
u
Už sa asi opakujem, ale navrhujem konkrétnu pomoc konkrétnej rodine: obuť gumáky, pomôcť povynášať bahno, potom murovať, opýtať sa čo potrebujú najviac: či je to už nábytok, riady, deťom zošity, alebo kúpiť im pitnú vodu vo fľašiach. Som proti verejným zbierkam, radšej si "adoptujem" konkrétnu rodinu a viem kam idú moje peniaze, mám možnosť kontroly a na mne sa nebude nabaľovať nejaký mobilný operátor aj s celebritami čo sa chcú zviditeľniť. A realitky v okolí BA nech ponúknu prázdne byty čo nemôžu predať ľuďom postihnutým povodňami. Takto podľa mňa vyzerá konkrétna pomoc.

Citovala si moje foto http://www.porada.sk/1421511-post89.html ......ja sa ŤA takto spýtam,aký konkrétny krok svojej pomoci si doposiaľ učinila ?Ako Ty môžeš vedieť , že niekto z poraďákov určitú pomoc neposkytol ?

Už len na tomto príspevku vidieť , že sa tu nájdu ľudkovia ochotní pomôcť http://www.porada.sk/t79815-podporte-prosim-pomoc-pri-prevoze-matveho-tela-z-nemecka-na-slovensko-pomozme.html, a veľa z nich ani nepotrebuje na seba upozorňovať a vykrikovať ako už pomohli v ťažkých situáciach všeobecne a ako by sa malo pomôcť .Je to o každom jedincovi a jeho určenia spôsobu , ako pomôže.
hubatá
05.06.10,06:23
Citovala si moje foto http://www.porada.sk/1421511-post89.html ......ja sa ŤA takto spýtam,aký konkrétny krok svojej pomoci si doposiaľ učinila ?Ako Ty môžeš vedieť , že niekto z poraďákov určitú pomoc neposkytol ?

Zitka, ešte raz si pozorne prečítaj ten môj príspevok o "adopcii" konkrétnej rodiny postihnutej povodňou.........
Zita5
05.06.10,06:31
Zitka, ešte raz si pozorne prečítaj ten môj príspevok o "adopcii" konkrétnej rodiny postihnutej povodňou.........

Ja som si ho prečítala ;) Len som vyjadrila svoj pocit a názor, lebo nehnevaj sa, z Tvojho príspevku som mala pocit, ako keby prišiel uragán.:) Ale nič v zlom ,nemám dôvod sa na Teba nejako hnevať ;)
Laco-monter
05.06.10,07:24
Foto nepomôže, ľudia postihnutí povodňami potrebujú konkrétnu pomoc: namiesto dovoleniek by sme im mali ísť pomáhať povynášať blato z domovov, pomôcť murovať, doviezť pitnú vodu a potraviny. Zistiť si u starostu obce konkrétnu osobu alebo rodinu a dohodnúť sa s nimi telefonicky čo potrebujú. Nedávať euráče na všelijaké zbierky, je to zbytočné a iba čo sa za naše peniaze celebrity zviditeľňujú ale obyčajný človek nemá z toho nič. Je v našich možnostiach postihnutej osobe kúpiť napr. nový paplón, darovať niečo zo zariadenia, deťom kúpiť oblečenie, zošity. Ak viem o koho ide mám možnosť si ho aj skontrolovať, či tie peniaze neprepije, ale použije na to na čo sú určené. "Adoptujme" si ľudí postihnutých povodňami a sami budeme mať radosť keď uvidíme výsledok svojej pomoci, ako im vrátime chuť znovu žiť.A čo tie prázdne domy a byty v okolí BA čo ich realitky pre vysoké ceny nemôžu predať? Čo takto ich dať do užívania týmto ľuďom? Toto je podľa mňa konkrétna pomoc.


Máš horúčku, alebo hovoríš "zcesty" ??? :mee:
evina
05.06.10,07:47
Je to zlé, začala sa evakuácia v Košiciach. Mestská časť Džungla a Tesco.
:mee:

Je dotknutí osobne aj niekto z Poraďákov?.
Fakt sú to hrozné zábery, ktoré ukazujú v Telke..
Laco-monter
05.06.10,07:48
Je dotknutí osobne aj niekto z Poraďákov?.
Fakt sú to hrozné zábery, ktoré ukazujú v Telke..

POZRI SA Z OKNA : :o
evina
05.06.10,07:54
POZRI SA Z OKNA : :o

Fakt vtipné Laco a ani nechápem zmysel takýchto reakcií...V Košiciach napr. je dosť Poraďákov tak som na nich myslela a za mojím oknom v Bratislave svieti slnko.... Je to fakt hodná situácia na neprimerané reakcie :eek:
trisestri
05.06.10,08:11
na aký učet je vhodné prispiet-tak aby sa z príspevku najviac dostalo konkretným adresatom?/neviem či nejaká obec už vypísala zbierku/
babi2
05.06.10,08:27
na aký učet je vhodné prispiet-tak aby sa z príspevku najviac dostalo konkretným adresatom?/neviem či nejaká obec už vypísala zbierku/
Určite je toho už viac, tu prikladám 2 z možností
http://noviny.joj.sk/z-domova/4-6-2010/clanok/nadacia-tv-joj-organizuje-zbierku-pre-postihnutych-zaplavami.html
http://www.redcross.sk/
sito
05.06.10,08:31
POZRI SA Z OKNA : :o

Laco a ty si pri tom pozeraní z okna nevypadol??? :mee:

;)
Zita5
05.06.10,08:33
Chlapi,no neviem či by ste tak srandičkovali ,keby sa Vás to nešťastie osobne dotýkalo.Veru plačú aj muži v týchto ťažkých chvíľach,nie len ženy.
Paula
05.06.10,08:42
Je to zlé, začala sa evakuácia v Košiciach. Mestská časť Džungla a Tesco.
:mee:



Je dotknutí osobne aj niekto z Poraďákov?.
Fakt sú to hrozné zábery, ktoré ukazujú v Telke..


Evka, my sme na šťastie v suchu , no bývame pol kilometra od zmienenej Džungle - na opačnom brehu a ten je o niečo vyššie.
sito
05.06.10,09:31
Chlapi,no neviem či by ste tak srandičkovali ,keby sa Vás to nešťastie osobne dotýkalo.Veru plačú aj muži v týchto ťažkých chvíľach,nie len ženy.

Ale ja nesrandičkujem. Laca viacerí potierajú. Ja si ho rád prečítam, niekedy poradí dobre, ak neporadí dobre , tak aspoň zabaví. V tom to prípade to nie je ani prvé, ani druhé. Preto mu nemusím nadávať do ... Len som sa to taktné opýtal, snáď mu donde. Hádam si ho nepohnevám, ale môže sa.

Poznám poraďákov z Východu zo stretka v Prešov a myslím na nich. Len dúfam, že im sa voda vyhla. Ale, ak jej stáli v ceste, nie. Voda je voda.

Prejem všetkým, nie len poraďákom, nech sa čo najskôr s tej tragédie zotavia a idú ďalej, niektorí tú možnosť už nemajú. Voda im ju zobrala.
TATRY MKS
05.06.10,12:15
Držím palce všetkým ľuďom, ktorých sa povodeň dotkla akýmkoľvek
spôsobom. My sme toto zažili v r.2001 v maminom dome, keď sa vylial "potôčik" v ktorom rok, čo rok nebola vyššia hladina vody ako 5 cm zdôrazňujem centimetrov. Neverili by ste, čo v priebehu hodiny bolo z toho potôčika (žiaľ, mám iba normálne fotky nie z digitálneho fotoaparátu, neviem ako to prilepiť do tejto témy). Najhoršie na tom bolo, že tak ako teraz slnko po záplavách nevykuklo 3 mesiace, nič nechcelo schnúť, nakoniec aj
tak všetko aj s nábytkom išlo do odpadu. My sme nedopadli až tak zle, lebo sme sa hneď všetky sestry s rodinami zbehli ku mame - zdnu ku dverám sme nahádzali veci zo skríň aby nešla voda dnu, ale aj tak bolo na celom prízemí asi na 3 cm takého jemnučného bahna. Chodili sme celé rodiny asi mesiac poobede, keď sa každý vrátil z práce upratovať, toto bol zážitok na celý život. Švagor sa nám skoro utopil, pred domom mamy parkovali obidvaja švagrovia, švagor stačil odparkovať iba jedno auto o ulicu vyššie, druhé už nestihol, lenže sa nemohol dostať ani do domu držal sa medzi dvoma piliermi záhradky asi pol hodiny, hovoril, že si myslel, že to je už jeho koniec. záplavy boli v júli boli sme dlho všetci v depresii aj Vianoce boli akési smutné a to sme celkom dobre dopadli... Takže všetkým ľuďom držím palce,
aby to zvládli....
Braňo
05.06.10,12:39
žiaľ, ešte nie je koniec. Hornád v Ždani 549 cm, vrecuje sa :-((( :mee:
DanielaSL
05.06.10,14:59
Je dotknutí osobne aj niekto z Poraďákov?.
Fakt sú to hrozné zábery, ktoré ukazujú v Telke..

Nie až v takej veľkej miere, ale zaplavilo aj náš domček, zničilo čiastočne záhradu a jazierko. Bol to ráno otrasný pohľad, keď nás zobudili kostolné zvony. Dnes je krásny deň, dávame do poriadku, čo voda narobila, ale horšie dopadla svokra, tej zalialo úplne dvor, záhradu, zeleninu nebolo vidieť a do pivnice jej tečie voda ešte aj teraz.... chlapi dnes čerpali celý deň.
Zdenka 0705
05.06.10,15:10
Práve pozerám Starú Ľubovňu, Danielka, hneď som myslela na Teba, lebo viem, že si tam. Je to neuveriteľné, slová nestačia, len slzy zostávajú.
misoft
05.06.10,15:10
Včera som bol v Prešove.Okolo 15:00 Torysa pri bývalej starej teplárni (Sídlisko III) sa rozliala v celom tom poldri (kto to pozná, vie čo myslím). Chýbalo hádal 50 cm, aby sa to začalo vylievať von. Prepad pri teplárni - hukot, obrovské množstvo špinavej, hnedej vody sa valilo, množstvo stromov, ktoré strhlo.
Môj otec šiel "skontrolovať" záhradku (pri Haniske pod Vilec hurkou), no ani sa tam nedostal. Okolo 23:00 však hladina bola približne o 1 m nižšie, polder bol skoro prázdny. Dnešná "kontrola" záhradky - prišiel naštvaný, rieka mu zobrala asi 1 m zo záhradky aj s plotom, v chatke v čase kulminácie bolo 30 cm vody (stojí na 20cm betónových kvádroch), na rastlinkách 0,5m bahna. Len povedal "Kašlem na to" a odišiel znechutený.
Zistil som aj prečo voda začala opadať - prestalo pršať a pod Haniskou sa pretrhla hrádza a zalialo aj dialnicu. Dnes vo Vranove Tesco s parkoviskom = Benátky (Topľa vyčíňala).
korela
05.06.10,15:20
Je to jednoduché :).

Nestavať domy v "záplavových oblastiach".

PS
A nemýľ si poisťovňu s nejakým dobročinným ústavom.

Neviem či si to myslel doslovne, ale platí to j naopak. Poisťovne.
misoft
05.06.10,15:29
to milláčikk
Ono sa to ľahko povie - Nestavať v záplavových oblastiach - lenže ak niekto postavil svoj dom , kde predtým nikdy neboli záplavy (tedy nestaval v záplavovej oblasti), ale pričinením človeka, chamtivosti rôznych štátnych i neštátnych inštitúcii sa zmenili hydrogeologické podmienky - tak čo má potom ten človek robiť? Vziať ten dom na chrbát a preniesť ho o 10 m vyššie? Prečo poisťovne sa držia len svojich zistení, prečo neberú do úvahy aj to, že pre rokom, dvoma tam záplavy neboli? Lebo im to VYHOVUJE. Predtým ti poistili dom aj proti záplave, lenže dvihne sa trochu voda, a okamžite je poistná zmluva buď zrušená, alebo neplatná, alebo ťa nepoistia.
Okrem toho - poisťovne sa často nechovajú korektne, sú príklady (nechce sa mi ich hľadať), kedy boli splnené všetky podmienky, avšak našli si často drobnosť, aby to nemuseli splniť. Ale vyberať od poistníka poistné - to bolo v poriadku, akonáhle mali platiť, už to u poistníka "vraj v poriadku" nebolo. Poisťovne sa svoje peniaze zobrali a tebe dali figu borovú a ešte sa ti - obrazne povedané - vysmiali do ksichtu, že čo vlastne chceš.
korela
05.06.10,15:43
Včera som sa dočítala v jednom týždenníku, že keď sa pýtali domáci obyvatelia ministra vnútra pri jeho návšteve zaplaveného Zemplína, čo urobila vláda, aby sa predišlo záplavám na východe, povedal, že postavili hrádzu pri Devíne...
No comment.
Ak sa nemýlim, slovo minister má pôvod v latinčine, je odvodené, resp. príbuzné slovu miništrant a jeho význam je "slúžiť" - ľudu...

Hneď na začiatku upozorňujem, že som apolitická. Doteraz som sa dostala iba po tento príspevok. Neviem aké názory si prečítam ďalej.
Ale k tejto téme sa môžu vyjadrovať odborne iba vodohospodári. Toto bola a je tisícročná voda.
Že predseda vlády ide medzi ľudí, to je snáď normálne. Horšie by bolo keby neišiel. Akoby to vtedy brali ľudia. Je to jedno z akej strany premiér vzišiel, ľudia musia cítiť podporu. Dosť jasne sa vyjadruje na obrazovke, akú pomoc poskytne ľuďom v zaplavených oblastiach. Či tá suma bude postačovať sa laik nemôže vyjadriť. Netreba jatriť rany, ale ľuďom poskytnúť podporu. Veď to je celonárodná tragédia, dotkne sa nás to všetkých. Doteraz nás záplavy zázrakom obchádzali. Spomeňte si na Česko, Nemecko, Poľsko, myslím aj Rakúsko, Taliansko 2002.
Ako v Drážďanoch sťahovali artefakty na vyššie poschodia zamestnanci...


Spýtam sa, vylial sa niekde Váh?
korela
05.06.10,16:11
Hádam si nemyslíš ,že tú komunistickú ošípanú by vôbec napadlo pomáhať obyčajným ľuďom.

Netreba myslieť lokálne , ale globálne. Vchádzame do tretieho tisícročia. Aj za komunistov sa znovuzrodili na južnom Slovensku obce. Bez ohľadu na to, či boli poistené domy.
Štát postavil ľuďom domy zadarmo.
http://www.civil.gov.sk/archiv/CASOPIS/2005/18/1808kr.htm
http://www.fyzickageografia.sk/geovedy/texty/trizna.pdf
...
evina
05.06.10,16:14
Evka, my sme na šťastie v suchu , no bývame pol kilometra od zmienenej Džungle - na opačnom brehu a ten je o niečo vyššie.

Som rada, že ste v suchu, práve som pozerala správy, že sa to tam nevylialo, tak držím palce:)
Myslím aj na Vladan, snáď ich to tiež obišlo...
evina
05.06.10,16:18
Nie až v takej veľkej miere, ale zaplavilo aj náš domček, zničilo čiastočne záhradu a jazierko. Bol to ráno otrasný pohľad, keď nás zobudili kostolné zvony. Dnes je krásny deň, dávame do poriadku, čo voda narobila, ale horšie dopadla svokra, tej zalialo úplne dvor, záhradu, zeleninu nebolo vidieť a do pivnice jej tečie voda ešte aj teraz.... chlapi dnes čerpali celý deň.
Teším sa, že aspoň nový domček ostal suchý :)
truch
05.06.10,16:59
Našťastie je dobrá predpoveď počasia, snáď sa to už skončí. Pozerala som správy, je to strašné, beznádej a zúfalstvo.....
DanielaSL
06.06.10,07:31
Teším sa, že aspoň nový domček ostal suchý :)


Ďakujem...dnes máme suchoty...odstavili v okrese pitnú vodu, vraj je znečistená a neodporúča sa piť ani z vlastných studní... našťastie máme v našom domčeku studňu, takže aspoň na umytie je vody dosť. Pitnú sme si boli kúpiť v meste , mali už len jeden druh a ešte sa nedalo ani platiť kartou...stretli sme známych, čo mali najviac zaplavený dom a boli v pohode, vraj už majú poschodie pripravené, vyčistené a sú tam..... druhý známy zase hovoril, že z firmy vyviezli dve plné liazky bahna a tej špiny, čo im zaplavila dvor. Ale našťastie aspoň ten Oskárek prišiel včas.....
Deiky
06.06.10,09:55
Takto to bolo v Presove


http://213.215.107.76/fotoalbumy/344/103/f_344103582_7fe4af7d31d8b6ddb14de92b8de4e5c1.jpg http://213.215.107.76/fotoalbumy/344/103/f_344103565_9e74729920dde779c380e2f09db07224.jpght tp://213.215.107.76/fotoalbumy/344/103/f_344103859_1610d4dc067a6c9a0f4b137537625345.jpght tp://213.215.107.76/fotoalbumy/344/103/f_344103962_4fc504747831c7c14c2bca5d60f4c13f.jpght tp://213.215.107.76/fotoalbumy/344/104/f_344104002_6bee9585b651f5fe983080eef45e4839.jpght tp://213.215.107.76/fotoalbumy/344/104/f_344104027_94ba5b5b651c90b14981c06ff7c56b30.jpg
BXLmiami
06.06.10,09:56
v očiach mám slzy ked pozerám spravy,na denine som vyrastál,poznám drinu ked si ludia svojpomocne postavili dom a gazdovanie okolo toho,zrazu všetko je preč a za 140 rokov také zražky neboli,takže už to nie je len o lajdackosti a nekompetentnosti zodpovedných,je to tragedia
Budem oponovať,pozri okolo seba čo sa deje,všetci,podotýkam všetci nielen cigáni rubeme stromy ako strhaní,ničíme lesy,betonujeme Tatry a vôbec betonujeme všetko veľké parkoviská,dialnice.Kam tá voda má isť?Predtým vsikla do zeme,pobrali ju korene stromov,teraz rubeme a rubeme,či su to bežní ľudia čo za tým vidia peniaze,alebo Lesy SR,vodohospodári,cestári,mesto......Peniaze za stromy,nedá sa na to dívať?Co chceme nechať svojim vnučatám?Asi povodne.
mona091
06.06.10,10:14
- vodny zivel je nevyspytatelny
- voda zaplavila aj take obce, kde sa nenachadza ZIADNY potok
- neexistuje celoplosna ochrana proti takymto javom

- poistovne predavaju produkty ale malokedy upozornuju, na "NUANSY"
napriklad: poistenie proti
a) zaplave z...
b) povodni z ...
c) vytopeniu z ....
tieto pojmy znamenaju pre klientov uplne rozne ne/plnenia,

- na prvom mieste je ludsky zivot
- okamzita pomoc statu je priorita
- ostatne plnenia nadidu az potom

- mam hlboku uctu voci uplne vsetkym, od oficialnych zloziek, ktori su priamo v terene, spolu s civilnou pomocou az po vsetkych ostatnych, ktori akoukolvek formou zdielaju nestastie inych
Laco-monter
06.06.10,10:21
Všetkým čo ich postihli dosledky záplav vyjadrujem svoju hlbokú a úprimnu sústrasť .

AVŠAK , jedinému subjektu PLNE PRAJEM všetky škody, čo utrpeli.

A síce TESCO a.s. PLNE si zaslúžia, že utrpeli tieto škody !

A že im zaplavilo min. 3 supermarkety !

Za to aké mali ceny a koľko nahrabali , teraz sa symbolicka ručička váh snaži aspoň trochu nachýliť do ROVNOVÁHY .
buchač
06.06.10,11:29
Všetkým čo ich postihli dosledky záplav vyjadrujem svoju hlbokú a úprimnu sústrasť .

AVŠAK , jedinému subjektu PLNE PRAJEM všetky škody, čo utrpeli.

A síce TESCO a.s. PLNE si zaslúžia, že utrpeli tieto škody !

A že im zaplavilo min. 3 supermarkety !

Za to aké mali ceny a koľko nahrabali , teraz sa symbolicka ručička váh snaži aspoň trochu nachýliť do ROVNOVÁHY .

Bratku ....aj keď chápem a možno aj súhlasím s Tvojím názorom na cenovú politiku tohoto reťazca

ALE

vidím , že vidíš do tejto problematiky / tvorba cien / ako hus do piva ...nezaťažujem Ťa tým , nemá význam , nepochopil by si ;)

K tomu ostatnému ...

Čo myslíš , kto bude makať ako strhaný na odstraňovaní škôd ?
Nejaká firmy príde ...?
Fico pošle love zo svojej rezervy ...?

Bratku ...zamestnanci si pekne krásne vysúkajú rukávy a odserú si všetko ...dokonale ...:cool:
Oliwa
06.06.10,11:38
Hneď na začiatku upozorňujem, že som apolitická. Doteraz som sa dostala iba po tento príspevok. Neviem aké názory si prečítam ďalej.
Ale k tejto téme sa môžu vyjadrovať odborne iba vodohospodári. Toto bola a je tisícročná voda.
Že predseda vlády ide medzi ľudí, to je snáď normálne. Horšie by bolo keby neišiel. Akoby to vtedy brali ľudia. Je to jedno z akej strany premiér vzišiel, ľudia musia cítiť podporu. Dosť jasne sa vyjadruje na obrazovke, akú pomoc poskytne ľuďom v zaplavených oblastiach. Či tá suma bude postačovať sa laik nemôže vyjadriť. Netreba jatriť rany, ale ľuďom poskytnúť podporu. Veď to je celonárodná tragédia, dotkne sa nás to všetkých. Doteraz nás záplavy zázrakom obchádzali. Spomeňte si na Česko, Nemecko, Poľsko, myslím aj Rakúsko, Taliansko 2002.
Ako v Drážďanoch sťahovali artefakty na vyššie poschodia zamestnanci...
Spýtam sa, vylial sa niekde Váh?

Korela, ak si pozorne prečítaš môj príspevok, otázka v spomínanom článku znela, že ľudia na Zemplíne sa pýtali ministra, čo urobila vláda, aby sa predišlo záplavám... nikto nepovedal, že teraz nič nerobí.

A to, čo robí, je náplň jej práce, skoro by som povedala psia povinnosť.Boli občanmi zvolení, aby okrem iného v prípade potreby /prostredníctvom im podriadených zložiek/ ochraňovali a zachraňovali životy a majetok. Nik od premiéra nečaká, že bude behať s kýblami vody, ako to tu vyššie ktosi spomínal.
Každá vláda /modrá, červená či žltá/ - dostáva mandát na 4 roky, má moc, kompetencie, informácie, možnosti a prostriedky, /ktoré bežný občan nemá/ a ktoré má využiť na to, aby dokázala predvídať, prispôsobovať sa klimatickým zmenám a predchádzať takýmto katastrofám.
Nielen odstraňovať ich následky, keď sa už stanú.

A potom sú tu aj komunálni politici - je jasné, že nie za všetko môže vláda /ktorákoľvek/. Na nich boli presunuté mnohé kompetencie a aj financie. Je taký problém, aby pri dnešnej nezamestnanosti nemal kto vykosiť a udržiavať melioračný kanál, hrádzu, lesnú cestu či miestny potok? Tej vode, ktorá sa ním valí, je úplne jedno, či je v správe vodohospodárov, lesníkov, obce, cestárov alebo neviem koho ?! Nie na všetko treba bagre a ťažké mechanizmy...
Tie sa mali použiť na prehĺbenia korýt riek a zvyšovanie hrádzí... Kde boli doteraz od posledných povodní?
Človek-milión si môže akurát tak svojpomocne postaviť
múr pred vlastným obydlím - ako to tu kdesi spomínala Arizona. Ale globálne a komplexne majú konať tí, ktorí sa
teraz škeria z volebných bilboardov a sú platení z našich daní. Toľko môj názor.

Nemienim tu rozvíjať debatu na tému politici a voľby, to teraz naozaj nikomu nepomôže, no nedalo mi nereagovať na Tvoj príspevok, Korela.
220870
06.06.10,11:52
Nechcem nikoho chváliť ,skôr sa pýtam.V mojom okolí som si všimol ,že po predchádzajúcich záplavách(za krpatého nedorobka) sa aspoň u nás čistili korytá potokov vo veľkom, až mi tých stromov bolo ľúto.U vás ostatných ako?
arizona
06.06.10,12:00
Nechcem nikoho chváliť ,skôr sa pýtam.V mojom okolí som si všimol ,že po predchádzajúcich záplavách(za krpatého nedorobka) sa aspoň u nás čistili korytá potokov vo veľkom, až mi tých stromov bolo ľúto.U vás ostatných ako?
U nás nečistili ani vtedy, ani teraz, hoci veľa domov je každoročne na jar zaplavených...:mee:

Ale minulú jeseň nám vyrúbali všetky krásne ,zdravé stromy pozdĺž celého potoka . Obec sa vyhovárala na úpravu potoka. K tomu doposiaľ nedošlo.:confused: Len drevo sa speňažilo , s potokom sa už druhý rok ani ani nepohlo...:mad::mee:
Oliwa
06.06.10,12:38
Všetkým čo ich postihli dosledky záplav vyjadrujem svoju hlbokú a úprimnu sústrasť .

AVŠAK , jedinému subjektu PLNE PRAJEM všetky škody, čo utrpeli.

A síce TESCO a.s. PLNE si zaslúžia, že utrpeli tieto škody !

A že im zaplavilo min. 3 supermarkety !

Za to aké mali ceny a koľko nahrabali , teraz sa symbolicka ručička váh snaži aspoň trochu nachýliť do ROVNOVÁHY .
Laco-monter, to si naozaj myslíš, že 3 /slovom tri/ vytopené Tescá spôsobia tomuto zahr. obch. reťazcu so sídlom vo V. Británii nejaké obrovské škody?
Máš vôbec predstavu, koľko takýchto super a hypermarketov a s cca akou obrovskou predajnou plochou táto spoločnosť vlastní?
Hodnota budov - zmontované /s prepáčením/ plechové búdy, ktoré dnes postavia tu, zajtra tam.
Hodnota tovaru - odpíše sa do nákladov ako stratová položka, čo si vykryjú cenovou politikou.
Jediní, ktorí na to doplatia v týchto a budúcich dňoch sú takí ľudia ako možno napr. DanilaSĽ, ktorá si bude potrebovať kúpiť pitnú vodu pre svoju rodinu a nebude mať kde. Tým bude v tej chvíli jedno, u koho ju kúpia, keď ich deti budú smädné.
A ľúto mi je aj tých, pre ktorých práca v týchto obchodoch bola možno jediným príjmom do rodiny /aj keď možno za min. mzdu, ale bola/.
Ozaj, ktovie aké budú mať výplaty, keď "ich"
Tescá sú pod vodou? A koľko potrvá, kým sa budú
/ak sa vôbec budú/ mať kam vrátiť?
Toto Ťa nenapadlo???
220870
06.06.10,13:06
Smradlavé TESCO je určite dobre poistené.Takže som si istý že na tom ešte poriadne zarobia.Všetok tovar si nechajú preplatiť poisťovni ,naložia ho do kamionov a predajú v iných predajniach TESCO bordelu po celej východnej Európe.
Darina1234
06.06.10,13:11
Ja do TESKA nechodim a mam to poriešene, takto mam možnosť vyjadriť svoj postoj k niečomu čo sa mi nepači.mimotemy
buchač
06.06.10,13:11
Bratku ....aj keď chápem a možno aj súhlasím s Tvojím názorom na cenovú politiku tohoto reťazca

ALE

vidím , že vidíš do tejto problematiky / tvorba cien / ako hus do piva ...nezaťažujem Ťa tým , nemá význam , nepochopil by si ;)

K tomu ostatnému ...

Čo myslíš , kto bude makať ako strhaný na odstraňovaní škôd ?
Nejaká firmy príde ...?
Fico pošle love zo svojej rezervy ...?

Bratku ...zamestnanci si pekne krásne vysúkajú rukávy a odserú si všetko ...dokonale ...:cool:


Laco-monter, to si naozaj myslíš, že 3 /slovom tri/ vytopené Tescá spôsobia tomuto zahr. obch. reťazcu so sídlom vo V. Británii nejaké obrovské škody?
Máš vôbec predstavu, koľko takýchto super a hypermarketov a s cca akou obrovskou predajnou plochou táto spoločnosť vlastní?
Hodnota budov - zmontované /s prepáčením/ plechové búdy, ktoré dnes postavia tu, zajtra tam.
Hodnota tovaru - odpíše sa do nákladov ako stratová položka, čo si vykryjú cenovou politikou.
Jediní, ktorí na to doplatia v týchto a budúcich dňoch sú takí ľudia ako možno napr. DanilaSĽ, ktorá si bude potrebovať kúpiť pitnú vodu pre svoju rodinu a nebude mať kde. Tým bude v tej chvíli jedno, u koho ju kúpia, keď ich deti budú smädné.
A ľúto mi je aj tých, pre ktorých práca v týchto obchodoch bola možno jediným príjmom do rodiny /aj keď možno za min. mzdu, ale bola/.
Ozaj, ktovie aké budú mať výplaty, keď "ich"
Tescá sú pod vodou? A koľko potrvá, kým sa budú
/ak sa vôbec budú/ mať kam vrátiť?
Toto Ťa nenapadlo???

Toto by bolo klasifikované ako nie napadnutie ...skôr by som to riešil ako § 188 Lúpež Trestného zákona ...:cool:
korela
07.06.10,00:42
Re: Záplavy jún 2010
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Oliwa http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/141353-zaplavy-jun-2010-a-post1420944.html#post1420944)
Včera som sa dočítala v jednom týždenníku, že keď sa pýtali domáci obyvatelia ministra vnútra pri jeho návšteve zaplaveného Zemplína, čo urobila vláda, aby sa predišlo záplavám na východe, povedal, že postavili hrádzu pri Devíne...
No comment.
Ak sa nemýlim, slovo minister má pôvod v latinčine, je odvodené, resp. príbuzné slovu miništrant a jeho význam je "slúžiť" - ľudu...

Hneď na začiatku upozorňujem, že som apolitická. Doteraz som sa dostala iba po tento príspevok. Neviem aké názory si prečítam ďalej.
Ale k tejto téme sa môžu vyjadrovať odborne iba vodohospodári. Toto bola a je tisícročná voda.
Že predseda vlády ide medzi ľudí, to je snáď normálne. Horšie by bolo keby neišiel. Akoby to vtedy brali ľudia. Je to jedno z akej strany premiér vzišiel, ľudia musia cítiť podporu. Dosť jasne sa vyjadruje na obrazovke, akú pomoc poskytne ľuďom v zaplavených oblastiach. Či tá suma bude postačovať sa laik nemôže vyjadriť. Netreba jatriť rany, ale ľuďom poskytnúť podporu. Veď to je celonárodná tragédia, dotkne sa nás to všetkých. Doteraz nás záplavy zázrakom obchádzali. Spomeňte si na Česko, Nemecko, Poľsko, myslím aj Rakúsko, Taliansko 2002.
Ako v Drážďanoch sťahovali artefakty na vyššie poschodia zamestnanci...


Spýtam sa, vylial sa niekde Váh?
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_invisible.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=1421810) http://www.porada.sk/images/buttons/post_thanks.gifsúhlasím (http://www.porada.sk/showthread.php?do=post_thanks_add&p=1421810)





Korela, ak si pozorne prečítaš môj príspevok, otázka v spomínanom článku znela, že ľudia na Zemplíne sa pýtali ministra, čo urobila vláda, aby sa predišlo záplavám... nikto nepovedal, že teraz nič nerobí.

A to, čo robí, je náplň jej práce, skoro by som povedala psia povinnosť.Boli občanmi zvolení, aby okrem iného v prípade potreby /prostredníctvom im podriadených zložiek/ ochraňovali a zachraňovali životy a majetok. Nik od premiéra nečaká, že bude behať s kýblami vody, ako to tu vyššie ktosi spomínal.
Každá vláda /modrá, červená či žltá/ - dostáva mandát na 4 roky, má moc, kompetencie, informácie, možnosti a prostriedky, /ktoré bežný občan nemá/ a ktoré má využiť na to, aby dokázala predvídať, prispôsobovať sa klimatickým zmenám a predchádzať takýmto katastrofám.
Nielen odstraňovať ich následky, keď sa už stanú.

A potom sú tu aj komunálni politici - je jasné, že nie za všetko môže vláda /ktorákoľvek/. Na nich boli presunuté mnohé kompetencie a aj financie. Je taký problém, aby pri dnešnej nezamestnanosti nemal kto vykosiť a udržiavať melioračný kanál, hrádzu, lesnú cestu či miestny potok? Tej vode, ktorá sa ním valí, je úplne jedno, či je v správe vodohospodárov, lesníkov, obce, cestárov alebo neviem koho ?! Nie na všetko treba bagre a ťažké mechanizmy...
Tie sa mali použiť na prehĺbenia korýt riek a zvyšovanie hrádzí... Kde boli doteraz od posledných povodní?
Človek-milión si môže akurát tak svojpomocne postaviť
múr pred vlastným obydlím - ako to tu kdesi spomínala Arizona. Ale globálne a komplexne majú konať tí, ktorí sa
teraz škeria z volebných bilboardov a sú platení z našich daní. Toľko môj názor.

Nemienim tu rozvíjať debatu na tému politici a voľby, to teraz naozaj nikomu nepomôže, no nedalo mi nereagovať na Tvoj príspevok, Korela.

Môžem sa spýtať na doplňujúcu otázku, ktorý to bol týždenník, na autora? Bol to rozhovor, správa, komentár...?
Keď sa ja odvolávam na nejaký zdroj informácií, vždy ho uvádzam, prikladám link. Je to komlexnejšie.
Inak rada odpoviem.
Ďakujem.
korela
Daniela
07.06.10,05:07
Mám dosť rokov na to, aby som mohla zaspomínať. Boli, a vždy aj budú lokálne záplavy, ale za veľa si môžu ľudia sami, aj keď nie konkrétne tí, ktorí sú dnes postihnutí. Nepamätám si, že keď boli také vytrvalejšie dažde a boli, dochádzalo k takým škodám, je jasné, že bolo menej ciest, domov a narušenej prírody zásahom človeka. No v posledných dvadsiatich rokoch, príroda sama narušila stabilitu zadržiavania vody, kalamita Tatry, ale vo veľkej miere jej pomáha človek, majiteľ lesa polí a tak. Ťažba dreva nemá konca kraja, hory sú samé holiny, bez stromov, vyjazdené cesty z lesa do dolín . Skrátka ta voda sa nemá kde zadržať. Vraj jeden strom je schopný zadržať až 80 litrov vody. Ale, kde sú tie stromy? Myslím, že bezpečnosť zvíťazila nad chamtivosťou majiteľov lesa, či už štátne lesy, urbáre a v nemalej miere súkromní majitelia radšej les zrúbe, predá ale o nový sa nepostará, hlavne, že on získal. Nemyslím si, že politici niečo vyriešia, ani jedna vláda môže ich byť ešte 100.
Príroda je pánom.
Je mi fakt úprimne ľúto ľudí, ktorí prišli o celoživotný majetok a majú v jednej krabici čo len vo vrecku celý svoj život. Fakt, je mi ľúto.
maja
07.06.10,06:56
http://korzar.sme.sk/c/5409696/torysa-zastavila-a-zmenila-zivot-v-zdobe.html

http://i.sme.sk/cdata/6/54/5409696/sady1_tm_res.jpg

http://i.sme.sk/cdata/6/54/5409696/Sady_nad_Torysou_pr_hradza_res.JPG
Braňo
07.06.10,07:10
Laco, prosím, pokiaľ si neprežil dôsledky povodní na vlastnej koži, prosím nevyjadruj sa a nepraj nikomu (vrátane Tesca) zlé. Pokiaľ by si mal zatopený dom, plný blata Ty, určite by Tvoje názory boli iné. Ľudia ktorí boli chudobní, niečo si dopestovali, aby sa vôbec uživili, prišli o všetko - autá, domy, úrodu a spotrebiče.
Keď som dnes počul hovorkyňu poisťovne, ktorá povedala, že v Čani boli priesaky spodnej vody a nie povodeň, na ktorú sa poistenie nevzťahuje, tak som myslel, že zle počujem.....
piggos
07.06.10,07:29
Všetkým čo ich postihli dosledky záplav vyjadrujem svoju hlbokú a úprimnu sústrasť .

AVŠAK , jedinému subjektu PLNE PRAJEM všetky škody, čo utrpeli.

A síce TESCO a.s. PLNE si zaslúžia, že utrpeli tieto škody !

A že im zaplavilo min. 3 supermarkety !

Za to aké mali ceny a koľko nahrabali , teraz sa symbolicka ručička váh snaži aspoň trochu nachýliť do ROVNOVÁHY .

ja ti na to len tolko poviem keby si ty mal zaplavený dom a bol by si bez pitnej vody a jedla a jedíný obchod blýzko teba by bolo tesco bol by si štastný keby si si mal kde kúpiť jedlo a pitnú vodu.....nezažiješ nepochopíš...
Bionda
07.06.10,07:51
Ja pridám len toľko, v našej časti vlastne povodne začali ( ZM okres) , ale naozaj bolo dosť zlé sledovať ako to pokračuje.... Kostoľany pod Tribečom a Ladice u nás dopadli najhoršie. U nás v obci najhoršie dopadli ľudia pri malilinkom potôčiku, neverila som , že dokáže byť taký mohutný- nehovoriac ako ľudia odchytávali malé štence, čo ich prúd niesol! Aj ja som stála na ceste a vrecovali sme piesok na zadržanie vody, susedia oproti stáli na vreciach a veľmi si želali, aby sa to skončilo- u nás to nebola voda z potoka- na našej ulici, ale voda z poľa - bahno - napriek tomu, že sme dosť vysoko .
Keď som potom videla tie ďaľšie škody , vedela som o čom je reč.... a tiež viem, že poisťovne nás nechránia pred takouto vodou.
Úprimne súcítim s postihnutými! Najviac mi je ľúto, že o našom prezidentovi v tomto smere nepočuť nič! Otvára sezónu v kúpeľoch a podobne... len na obyčajných ľudí zabudol, hlavne , že ako "apolitický" radí ľuďom nie , aby volili, ale radí koho majú voliť!!! ( nehnevajte sa za môj názor, ale ja to presne takto vnímam!)
Braňo
07.06.10,08:14
Prezident myslí sociálne, koná lokálne (hrabe pre seba:D).
Kvaka
07.06.10,09:05
Keď som dnes počul hovorkyňu poisťovne, ktorá povedala, že v Čani boli priesaky spodnej vody a nie povodeň, na ktorú sa poistenie nevzťahuje, tak som myslel, že zle počujem.....
Nepočul si zle, poisťovňa uhýba, kde môže, my sme podobné s poisťovňou zažili. My poisťovni celé roky platíme, prvý raz sme žiadali od nej niečo málo aj my, škoda bola spôsobená víchricou, (všade medializované, kde a aké škody víchrica napáchala, vrátane výpadkov elektriny), u nás na chalupe bol trojdňový výpadok elektriny, nám vznikla smiešna škoda len cca 1500Sk, ale uvádzam to ako príklad, ako sa poisťovňa zachovala. Podľa nej škodu nespôsobila víchrica, ale výpadok prúdu a nič nám nedala. Takže tak ako to poisťovňa vysvetľuje, asi slovo bezprostrednou príčinou škody musí byť "živel", nie dôsledok živlu, je strašne nespravodlivé, určite by sa to dalo napadnúť.
Nika
07.06.10,09:20
naša záhrada... a to je iba spodná voda
Oliwa
07.06.10,09:24
Re: Záplavy jún 2010
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Oliwa http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/141353-zaplavy-jun-2010-a-post1420944.html#post1420944)
Včera som sa dočítala v jednom týždenníku, že keď sa pýtali domáci obyvatelia ministra vnútra pri jeho návšteve zaplaveného Zemplína, čo urobila vláda, aby sa predišlo záplavám na východe, povedal, že postavili hrádzu pri Devíne...
No comment.
Ak sa nemýlim, slovo minister má pôvod v latinčine, je odvodené, resp. príbuzné slovu miništrant a jeho význam je "slúžiť" - ľudu...

Hneď na začiatku upozorňujem, že som apolitická. Doteraz som sa dostala iba po tento príspevok. Neviem aké názory si prečítam ďalej.
Ale k tejto téme sa môžu vyjadrovať odborne iba vodohospodári. Toto bola a je tisícročná voda.
Že predseda vlády ide medzi ľudí, to je snáď normálne. Horšie by bolo keby neišiel. Akoby to vtedy brali ľudia. Je to jedno z akej strany premiér vzišiel, ľudia musia cítiť podporu. Dosť jasne sa vyjadruje na obrazovke, akú pomoc poskytne ľuďom v zaplavených oblastiach. Či tá suma bude postačovať sa laik nemôže vyjadriť. Netreba jatriť rany, ale ľuďom poskytnúť podporu. Veď to je celonárodná tragédia, dotkne sa nás to všetkých. Doteraz nás záplavy zázrakom obchádzali. Spomeňte si na Česko, Nemecko, Poľsko, myslím aj Rakúsko, Taliansko 2002.
Ako v Drážďanoch sťahovali artefakty na vyššie poschodia zamestnanci...


Spýtam sa, vylial sa niekde Váh?
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_invisible.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=1421810) http://www.porada.sk/images/buttons/post_thanks.gifsúhlasím (http://www.porada.sk/showthread.php?do=post_thanks_add&p=1421810)






Môžem sa spýtať na doplňujúcu otázku, ktorý to bol týždenník, na autora? Bol to rozhovor, správa, komentár...?
Keď sa ja odvolávam na nejaký zdroj informácií, vždy ho uvádzam, prikladám link. Je to komlexnejšie.
Inak rada odpoviem.
Ďakujem.
korela

Môžeš. :) Bol to Život 23/2010. Rubrika reportáže.
Názov reportáže "Povodne na prokuratúru".
Autor Peter Ličák.
Link som neuviedla, lebo som to čítala v printovom médiu, nie na webe. A názov časopisu z dôvodu reklamy, ktorá je tu spravidla zakazovaná... Takže asi tak. ;)
Oliwa
07.06.10,10:08
Mám dosť rokov na to, aby som mohla zaspomínať. Boli, a vždy aj budú lokálne záplavy, ale za veľa si môžu ľudia sami, aj keď nie konkrétne tí, ktorí sú dnes postihnutí. Nepamätám si, že keď boli také vytrvalejšie dažde a boli, dochádzalo k takým škodám, je jasné, že bolo menej ciest, domov a narušenej prírody zásahom človeka. No v posledných dvadsiatich rokoch, príroda sama narušila stabilitu zadržiavania vody, kalamita Tatry, ale vo veľkej miere jej pomáha človek, majiteľ lesa polí a tak. Ťažba dreva nemá konca kraja, hory sú samé holiny, bez stromov, vyjazdené cesty z lesa do dolín . Skrátka ta voda sa nemá kde zadržať. Vraj jeden strom je schopný zadržať až 80 litrov vody. Ale, kde sú tie stromy? Myslím, že bezpečnosť zvíťazila nad chamtivosťou majiteľov lesa, či už štátne lesy, urbáre a v nemalej miere súkromní majitelia radšej les zrúbe, predá ale o nový sa nepostará, hlavne, že on získal. Nemyslím si, že politici niečo vyriešia, ani jedna vláda môže ich byť ešte 100.
Príroda je pánom.
Je mi fakt úprimne ľúto ľudí, ktorí prišli o celoživotný majetok a majú v jednej krabici čo len vo vrecku celý svoj život. Fakt, je mi ľúto.

Myslím, že si chcela povedať "chamtivosť zvíťazila nad bezpečnosťou..."žiaľ ...:mee:
Inak by sa nestávali situácie, ako v reportáži vo včerajšej Lampárni, keď štátne lesy "z dôvodu výskytu kôrovcov" vyťažili a zdevastovali časť súkromného lesa - a majiteľom zostali len oči pre plač... suché stromy zostali stáť, zdravé boli fuč, rozryté cesty a lúky od ťažobných strojov s množstvom blata a vody... A to sa nakrúcalo pred povodňami, keď ešte nik zo zúčastnených netušil, čo príde, hoci životaskúsení aktéri tejto reportáže pred tým varovali... A to nemohli vedieť, že žiaľ príde na ich slová. Záver - štátne lesy najskôr obvinili majiteľa, že nie je majiteľom pozemkov, potom, že svojím konaním ohrozuje susedných vlastníkov lesov... No comment.
Bližšie www.markiza.sk, lampáreň 6.6.2010, posledná reportáž s názvom "Barbarstvo".
sysula
07.06.10,11:05
http://korzar.sme.sk/c/5409696/torysa-zastavila-a-zmenila-zivot-v-zdobe.html

http://i.sme.sk/cdata/6/54/5409696/sady1_tm_res.jpg


http://i.sme.sk/cdata/6/54/5409696/Sady_nad_Torysou_pr_hradza_res.JPG






Ospravedlnujem sa, omylom som klikla na mimo témy. Chcela som reagovat na prispevok, neprajem nikomu tuto spust ani len vidiet na vlastne oci. Ludia zufali zachranovali vlastne zivoty, stale sa tam voda odcerpava a zachranuje sa co sa da. Zial zaplavene su cele domy, auta, vsetky osobne veci. Cesta je tam z jednej strany neprejazdna, prepadla sa 1/2 metra pod uroven. :mee:
misoft
07.06.10,11:09
Žiaľ, tá chamtivosť je prakticky v celej našej spoločnosti a najviac sa to prejavuje u tých najvyšších a tých, ktorí by mali kompenzovať, prípadne nahradiť vzniknuté škody ("Keď som dnes počul hovorkyňu poisťovne, ktorá povedala, že v Čani boli priesaky spodnej vody a nie povodeň, na ktorú sa poistenie nevzťahuje.."). Toto je typický príklad. Pokiaľ sa nič nedeje, si povinný platiť a platiť, ale keď sa niečo stane, tak poisťovňa doslova "vypotí" takúto sprostosť, len aby nemusela platiť (ide to predsa z jej ziskov). Pritom akoby ani nesledovali, čo sa deje, čo vravia odborníci - vodohospodári. Veď priesak spodnej vody je málokedy taký mohutný, aby zdvihol hladinu v priebehu 1 hodiny o 40cm až niekoľko metrov.
BTW: som zvedavý, aké vyjadrenie poskytne poisťovňa tým, ktorí utrpeli škody v miestach, kde žiadny potok netečie, sú na vyvýšenom mieste, ale prívaly z dážďa im spôsobili škody. Opäť sa vyhovoria na spodné vody.
Pokiaľ je zmluva, tak by ju mali plniť, pokiaľ nie - hromadné žaloby na tie poisťovne a TOTÁLNE ich položiť.

Včera som sa dočítala v jednom týždenníku, že keď sa pýtali domáci obyvatelia ministra vnútra pri jeho návšteve zaplaveného Zemplína, čo urobila vláda, aby sa predišlo záplavám na východe, povedal, že postavili hrádzu pri Devíne...
Toto je tiež príklad chamtivosti, v prvom rade sa dajú prostriedky tam, kde to vyhovuje mocipánom, obyčajný občan je odsunutý na vedľajšiu koľaj, pretože je podľa politikov len občanom druhej, prípadne tretej kategórie (rozumej: plať!!!!!!!).

No môj hlboký obdiv si zasluhujú príslušníci HaZS, záchranári, ktorí pracovali na ochrane majetku občanov, záchrane ľudských životov (často aj nasadením svojho) niekedy bez prerušenia niekoľko dní. Títo sú u mňa ľudia. Tí by mali dostať medaile za odvahu a statočnosť.
Oliwa
07.06.10,11:32
Ja pridám len toľko, v našej časti vlastne povodne začali ( ZM okres) , ale naozaj bolo dosť zlé sledovať ako to pokračuje.... Kostoľany pod Tribečom a Ladice u nás dopadli najhoršie. U nás v obci najhoršie dopadli ľudia pri malilinkom potôčiku, neverila som , že dokáže byť taký mohutný- nehovoriac ako ľudia odchytávali malé štence, čo ich prúd niesol! Aj ja som stála na ceste a vrecovali sme piesok na zadržanie vody, susedia oproti stáli na vreciach a veľmi si želali, aby sa to skončilo- u nás to nebola voda z potoka- na našej ulici, ale voda z poľa - bahno - napriek tomu, že sme dosť vysoko .
Keď som potom videla tie ďaľšie škody , vedela som o čom je reč.... a tiež viem, že poisťovne nás nechránia pred takouto vodou.
Úprimne súcítim s postihnutými! Najviac mi je ľúto, že o našom prezidentovi v tomto smere nepočuť nič! Otvára sezónu v kúpeľoch a podobne... len na obyčajných ľudí zabudol, hlavne , že ako "apolitický" radí ľuďom nie , aby volili, ale radí koho majú voliť!!! ( nehnevajte sa za môj názor, ale ja to presne takto vnímam!)
No náhodou, ja som včera "náhodou" videla uja prezidenta v telke. Bolo to večer tuším na STV a čítal niečo z papiera pred Euroveou...
Najskôr som si myslela, že je to nejaký prenos z vystúpenia Cirque du Soleil - ako som zbadala tých akrobatov celých v bielom visieť na žeriave /aj dolu hlavou/- nemôžem si pomôcť, ale pripomínali mi tie Sulíkove spermie na bilboardoch :)... , svetelné efekty, hudba...
No keď som zbadala prezidenta, bolo mi jasné, že sa jedná o iný cirkus. :(Aj keď, možno by nebolo od veci z času na čas takto vyvesiť celý náš parlament /napr. každých sto dní/ :)- aspoň kvôli prekrveniu mozgov a skúške triezvosti... A pokračovali by len tí, čo by "se nepoblili" a predložili by nejaký zmysluplný návrh zákona, ktorý by prešiel aspoň do 2. čítania. Myslím, že počet našich poslancov by sa tým radikálne zredukoval.
Dúfam, že to nebol nejaký benefičný koncert na pomoc obetiam povodní... Píšem len svoje dojmy z toho, čo som videla. Potom som to prepla. A predstavenie v SND má byť tuším dnes...
BXLmiami
07.06.10,11:52
naša záhrada... a to je iba spodná voda
Ako keby si našu odfotila.A čo sa týka majiteľov lesov,ani poriadne neviem kde ten les leží,ale pravidlne sa tam rube a nerobí to naša rodina.Ludia si za 40 rokov socializmu zvykli brať a berú.Skoda to riešiť.Akurát o nervy by sme prišli.
Oliwa
07.06.10,13:41
Nepočul si zle, poisťovňa uhýba, kde môže, my sme podobné s poisťovňou zažili. My poisťovni celé roky platíme, prvý raz sme žiadali od nej niečo málo aj my, škoda bola spôsobená víchricou, (všade medializované, kde a aké škody víchrica napáchala, vrátane výpadkov elektriny), u nás na chalupe bol trojdňový výpadok elektriny, nám vznikla smiešna škoda len cca 1500Sk, ale uvádzam to ako príklad, ako sa poisťovňa zachovala. Podľa nej škodu nespôsobila víchrica, ale výpadok prúdu a nič nám nedala. Takže tak ako to poisťovňa vysvetľuje, asi slovo bezprostrednou príčinou škody musí byť "živel", nie dôsledok živlu, je strašne nespravodlivé, určite by sa to dalo napadnúť.
Sa čudujem ľudkovia, že sa ešte stále čudujete prístupu poisťovní. Poisťovák Vás pozná, len keď potrebuje uzavrieť novú zmluvu a vziať si z nej províziu.

Skúsenosť prvá: Keď som sa pred rokmi vrátila z pôrodnice, ešte som ani nemala poriadne vybalenú tašku, už nám pri dverách zvonila "pani z poisťovne". Vyhliadla si totiž novú obeť - moje dieťa. Zo slušnosti som jej otvorila a pozvala ju ďalej - dnes by som to už neurobila. Sedela u mňa 2 hodiny a húdla si svoje. Vôbec nebrala ohľad na mňa, že som čerstvo po pôrode a ledva som sa udržala na stoličke. O pár dní zazvonila jej "kolegyňa" - tú som už poslala kade-ľahšie. Jedna mala echo na "novorodenca - potenciálneho klienta" priamo z nemocnice, druhá z matriky. Tomu sa hovorí spolupráca, že?

Skúsenosť druhá: Keď sme si brali hypotéku, jednou z podmienok bolo samozrejme poistenie nehnuteľnosti /už existujúcej/, najlepšie poisťovňou - dcérskou spoločnosťou onej banky.
To sa dá pochopiť. Keď nám pred rokmi zatiekla časť strechy vplyvom veľkých dažďov - poisťovák prišiel, pozrel, sľúbil a potom sa už len zatĺkal. Nebolo ho ani na mobile, ani na pobočke...

Skúsenosť tretia: Posťovňa poverila svojich agentov-živnostníkov v teréne, aby staré typy zmlúv úrazového poistenia s klientami zrušili, resp. poprerábali ich na nové. Takže sme mali opäť návštevu. S notebookom a tabuľkami, čo všetko získam, ak si uzatvorím novú "životnú" poistku - samozrejme, že mesačne ma to bude stáť niekoľkonásobne viac. Keď som tomu ujovi začala klásť konkrétne otázky, napr. na civilizačné choroby, najskôr povedal, že si to preverí, potom, že zatelefonuje, a nakoniec, keď som ho dostala do úzkych a nepodpísala prvú zmluvu, ktorú mi predložil, skonštatoval, že "nejako moc do toho vidíte". Odvtedy som ho nevidela pre zmenu ja...
Asi to bolo tým, že kedysi som začínala v poisťovni. Síce som tam vydržala len 3 mesiace, ale stačilo mi. Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú...

Toľko moje osobné stretnutia s poisťovňami, jej ľuďmi a poistnými udalosťami.
P.S. Osobne nič proti poisťovákom /aj prípadným poraďákom/ nemám, ale ten systém mi je proti srsti. Chápem, že každý sa potrebuje nejako živiť. A ako sa hovorí "proti gustu..." Ale ja som to nedokázala robiť. Ťahať ľuďom medové motúzy popod nos.
hubatá
07.06.10,17:32
Ako keby si našu odfotila.A čo sa týka majiteľov lesov,ani poriadne neviem kde ten les leží,ale pravidlne sa tam rube a nerobí to naša rodina.Ludia si za 40 rokov socializmu zvykli brať a berú.Skoda to riešiť.Akurát o nervy by sme prišli.

Čo to tu melieš? Nesúhlasím s tebou, že ľudia za 40 rokov socializmu si zvykli brať a berú. Vtedy sa Štátne lesy starali o les, čistil sa, vysádzal sa, neboli také veľké plochy vyťažené, bolo tam zamestnanaých strašne veľa ľudí. Na rekultiváciu lesov boli peniaze, nezakazovali nám chodiť na hríby, maliny. Všetci sme robili (aj Rómovia) a nikto v takom veľkom množstve nekradol z lesov, lebo si jednoducho zarobil aj na drevo na zimu a väčšinou aj tak sme mali plyn. Len sa pozri čo robia dnes podnikatelia, len spúšť po nich zostáva !!!
Stanislav 1975
07.06.10,18:42
na jednu stranu mi je luto vsetkych ktorych toto postihlo/Ale,co chceme od prirody?Ona nam len vracia vsetko zle co mi ludia robime/nikto sa nesprava tak kriminalne ako my-ako sa spravame k prirode a zvieratam?Kludne si zabijame nase nenarodene deti a pod.-tak sa necudujme,ludia su obycajni bastardi.
veronikasad
07.06.10,20:59
na jednu stranu mi je luto vsetkych ktorych toto postihlo/Ale,co chceme od prirody?Ona nam len vracia vsetko zle co mi ludia robime/nikto sa nesprava tak kriminalne ako my-ako sa spravame k prirode a zvieratam?Kludne si zabijame nase nenarodene deti a pod.-tak sa necudujme,ludia su obycajni bastardi.
Stanko, skôr ako toto konštatovanie, by som od teba ako poisťováka - uvítala rady, ako čím skôr získať náhradu škody od poisťovní ...
Stanislav 1975
07.06.10,21:17
Stanko, skôr ako toto konštatovanie, by som od teba ako poisťováka - uvítala rady, ako čím skôr získať náhradu škody od poisťovní ...

Veronika,nehnevaj sa,ale tieto služby poskytujem už len mojím osobným klientom,bohužial situácia je taká že už nemožem tieto služby poskytovať plošne,ale len mojím klientom...
ubka
07.06.10,21:18
na jednu stranu mi je luto vsetkych ktorych toto postihlo/Ale,co chceme od prirody?Ona nam len vracia vsetko zle co mi ludia robime/nikto sa nesprava tak kriminalne ako my-ako sa spravame k prirode a zvieratam?Kludne si zabijame nase nenarodene deti a pod.-tak sa necudujme,ludia su obycajni bastardi.
Tá posledná veta ti predpokladám ušla, mal by si sa ospravedlniť...
nazvať ĺudí všeobecne bastardi patrí do štvrtej cenovej....negoval si tým svoje vyjadrenie ľútosti v prvej časti..
JarkaL
07.06.10,21:23
Stanko, a aký máš názor na tie slovné hračky, ktorých sa vraj poisťovne chytili - vytopenie, vyplavenie, spodná voda - nie je to jedno pre poškodeného ? Na čo si máme dať pozor pri uzatváraní poistnej zmluvy? Myslím, že teraz sa dá poistiť veľa nových domácností (aj ja bývam na kopci a proti vytopeniu som ani nemala v úmysle sa poisťovať, ale asi bude treba aj to).
Stanislav 1975
07.06.10,21:27
Stanko, a aký máš názor na tie slovné hračky, ktorých sa vraj poisťovne chytili - vytopenie, spodná voda - nie je to jedno pre poškodeného ? Na čo si máme dať pozor pri uzatváraní poistnej zmluvy? Myslím, že teraz sa dá poistiť veľa nových domácností (aj ja bývam na kopci a proti vytopeniu som ani nemala v úmysle sa poisťovať, ale asi bude treba aj to).

Spodná voda je vo výlukach,to je pravda,ale to v čani nieje spodná voda-malo by sa to plniť, i keď očakávam,že niektoré poistovne fakt asi budú robiť problém s plnením, myslím že sa budú musieť mať na pozore ludia poistení v Kooperative, komunalnej a Ax-e,tu očakávam veľký problém s prípadnou výplatou škody...
Stanislav 1975
07.06.10,21:29
Stanko, a aký máš názor na tie slovné hračky, ktorých sa vraj poisťovne chytili - vytopenie, vyplavenie, spodná voda - nie je to jedno pre poškodeného ? Na čo si máme dať pozor pri uzatváraní poistnej zmluvy? Myslím, že teraz sa dá poistiť veľa nových domácností (aj ja bývam na kopci a proti vytopeniu som ani nemala v úmysle sa poisťovať, ale asi bude treba aj to).

Neviem ale povodeň a aj záplava( to nieje to isté !) sú štandardne v rozšírenom balíku poisťovní...
korela
07.06.10,22:30
No náhodou, ja som včera "náhodou" videla uja prezidenta v telke. Bolo to večer tuším na STV a čítal niečo z papiera pred Euroveou...
Najskôr som si myslela, že je to nejaký prenos z vystúpenia Cirque du Soleil - ako som zbadala tých akrobatov celých v bielom visieť na žeriave /aj dolu hlavou/- nemôžem si pomôcť, ale pripomínali mi tie Sulíkove spermie na bilboardoch :)... , svetelné efekty, hudba...
No keď som zbadala prezidenta, bolo mi jasné, že sa jedná o iný cirkus. :(Aj keď, možno by nebolo od veci z času na čas takto vyvesiť celý náš parlament /napr. každých sto dní/ :)- aspoň kvôli prekrveniu mozgov a skúške triezvosti... A pokračovali by len tí, čo by "se nepoblili" a predložili by nejaký zmysluplný návrh zákona, ktorý by prešiel aspoň do 2. čítania. Myslím, že počet našich poslancov by sa tým radikálne zredukoval.
Dúfam, že to nebol nejaký benefičný koncert na pomoc obetiam povodní... Píšem len svoje dojmy z toho, čo som videla. Potom som to prepla. A predstavenie v SND má byť tuším dnes...
.
Iba si dovolím opraviť pre objektivitu horeuvedené údaje, pretože išlo v televízii o záznam zo slávnostného otvorenia Eurovey.

http://www.stv.sk/tvprogram/dvojka/2010-06-06/

TV program na , 06.06.2010, Večer na Dvojke

20:00 Zrodenie krásy - kantata Under my spell (http://www.stv.sk/relacieaz/dvojka/zrodenie-krasy-kantata-under-my-spell/) (3)



http://www.stv.sk/pictures/tv18686b.jpg (http://www.stv.sk/relacieaz/dvojka/zrodenie-krasy-kantata-under-my-spell/)

Originálny dokument o vzniku a umeleckom prebudení novej časti mesta Bratislava v treťom tisícročí.
Záznam zo slávnostného otvorenia nákupno - relaxačného centra EUROVEA na nábreží Dunaja v Bratislave. Zrodenie krásy na Dunaji je jedinečná kantáta slovenských umelcov – Adriany Kučerovej, Oskara Rózsu, symfonického orchestra Viva Musica a španielskych umeleckých akrobatov, ktorí sa prvýkrát spojili v apríli roku 2010 pri otvorení novej časti Bratislavy. Po Sydney, Barcelone, a ďalších svetových metropolách, tak prichádza megashow La Fura del Bauss prvý krát na Slovensko.
Slovenská republika
Účinkujú: La Fura dels Baus (ESP), Orchester Viva Musica, Spevácky zbor ALEA, Oskar Rózsa, Dušan Jamrich, Adriana Kučerová (soprán), Svetlana Rymarenko, Martin Chodúr
http://vimeo.com/10375406
.
Benefičné predstavenie iba bude:
http://www.stv.sk/stv/press/predstavenie-snd-na-pomoc-postihnutym-povodnami-nazivo-v-stv/
.
Informácie o Slovenskej televízii, Rade STV, informácie pre PRESS.

Tlačové správy

Predstavenie SND na pomoc postihnutým povodňami naživo v STV
STV sa pripája k aktivitám na pomoc povodňami postihnutým oblastiam Slovenska. V spolupráci so SND odvysiela v priamom prenose v utorok 8. júna 2010 od 19.00 h benefičné predstavenie opery Madame Butterfly spojené s finančnou zbierkou.


Záštitu nad spoločnou aktivitou Slovenského národného divadla a Slovenskej televízie prevzali riaditelia oboch inštitúcií - Ondrej Šoth a Štefan Nižňanský. Predstavenie bude v 2 dejstvách, prestávku medzi nimi vyplnia rozhovory a zostrih záberov z povodní. Moderovať bude Jarmila Lajčáková-Hargašová.

Viac o predstavení Madame Butterfly >> (http://www.snd.sk/?opera&predstavenie=madama-butterfly&termin=2868)

Zbierku bude možné podporiť dvoma spôsobmi: diváci v divadle ľubovoľným príspevkom do označených pokladničiek a televízni diváci zaslaním príspevku na bankové účty zriadené pri tejto príležitosti.

Kontá na pomoc zaplaveným oblastiam spravujú organizácie: Slovenský Červený kríž - číslo účtu 665555/0200, VS: 2011, Slovenská katolícka charita - číslo účtu 4008058424/7500, VS: 170, ako aj ďalšie dve organizácie – Človek v ohrození a Nadácia Charty 77, ktorých čísla účtov a variabilné symboly budú uvedené počas vysielania priameho prenosu.

Madame Butterfly na Dvojke >> (http://www.stv.sk/relacieaz/dvojka/madame-butterfly/)

Útvar komunikácie STV
lenkak
08.06.10,05:57
Veronika,nehnevaj sa,ale tieto služby poskytujem už len mojím osobným klientom,bohužial situácia je taká že už nemožem tieto služby poskytovať plošne,ale len mojím klientom...

Stanko toto ma zaujalo.
A ako to je:
1. Keď som klientom poisťovni pre ktorú robíš, pýtam si informácie ohľadom poistky a čo ma zaujíma, aj na tú oblasť mám uzatvorenú poistku: môžeš mi postkytnúť informácie ty? alebo iný poisťovák? teda ten ktorý neozatváral so mnou zmluvu? Alebo niekto priamo z pobočky, mimo pracovníka, ktorý so mnou spísal zmluvu?
2. Som klientom, ale na oblasť o ktorú sa zaujímam, nemám poistku. Dostanú sa vôbec ku mne informácie, o ktoré mám záujem?
3. Platí to len pre poisťovňu, pre ktorú robíš?
Ďakujem za odpovede.
Aspoň budem/e vedieť do budúcnosti, koho mám osloviť, pokiaľ to budem potrebovať.
veronikasad
08.06.10,06:36
Veronika,nehnevaj sa,ale tieto služby poskytujem už len mojím osobným klientom,bohužial situácia je taká že už nemožem tieto služby poskytovať plošne,ale len mojím klientom...
Stanko, myslela som aspoň nejaké všeobecné informácie - rady, ako postupovať pri odstraňovaní poškodenia. Čo treba zdokumentovať pre poisťovňu, aby došlo k plneniu...
lenkak
08.06.10,06:41
Veronika
také všeobecné sa nájdu na ich webe.
veronikasad
08.06.10,06:45
Veronika
také všeobecné sa nájdu na ich webe.
finty, ktorých sa poisťovne chytajú - nie ...
lenkak
08.06.10,06:49
ale finty asi nik neprezradí,
ako písal Stanko iba klienti...
veronikasad
08.06.10,06:52
ale finty asi nik neprezradí,
ako písal Stanko iba klienti...
Lenka, keď nechce - neprezradí. Prirovnala by som to radám nás účtovníkov - začínajúcim živnostníkom, týkajúcich sa odvodov, daní ... Tiež by sme ich na PORADe nemuseli rozdávať zadarmo. Ani radiť prepušťajúcim zamestnancom ako sa brániť pred zamestnávatelom - a predsa to mnohí robíme ...
BXLmiami
08.06.10,07:02
Čo to tu melieš? Nesúhlasím s tebou, že ľudia za 40 rokov socializmu si zvykli brať a berú. Vtedy sa Štátne lesy starali o les, čistil sa, vysádzal sa, neboli také veľké plochy vyťažené, bolo tam zamestnanaých strašne veľa ľudí. Na rekultiváciu lesov boli peniaze, nezakazovali nám chodiť na hríby, maliny. Všetci sme robili (aj Rómovia) a nikto v takom veľkom množstve nekradol z lesov, lebo si jednoducho zarobil aj na drevo na zimu a väčšinou aj tak sme mali plyn. Len sa pozri čo robia dnes podnikatelia, len spúšť po nich zostáva !!!
Na socializmus sa pozerám z druhej strany barikády,tak tam sa asi nezhodneme,škoda to rozvíjať dalej.A čo sa týka lesov,najväčšiu spúšť robia Lesy SR.Tam sa kradne vo veľkom.A čo robia podnikatelia v lesoch tak to je dosť hrozné, s tým suhlasim a práve na to sa sťažujem.Oni to totižto od majiteľov veľmi nekupia.Prídu,vezmú za nákladak predajú a je to.Ono totižto podnikatelia a majitelia nie je vždy to isté.
Oliwa
08.06.10,09:50
Na socializmus sa pozerám z druhej strany barikády,tak tam sa asi nezhodneme,škoda to rozvíjať dalej.A čo sa týka lesov,najväčšiu spúšť robia Lesy SR.Tam sa kradne vo veľkom.A čo robia podnikatelia v lesoch tak to je dosť hrozné, s tým suhlasim a práve na to sa sťažujem.Oni to totižto od majiteľov veľmi nekupia.Prídu,vezmú za nákladak predajú a je to.Ono totižto podnikatelia a majitelia nie je vždy to isté.
Dávam do Vašej pozornosti:
www.markiza.sk - Lampáreň 6.6.2010, posledná reportáž s názvom "Barbarstvo".
A ak si spomínate na predčasom medializovanú kauzu o štátnych lesoch, keď z vysokej funkcie musel odísť človek /už si presne nepamätám, či ho odvolali, alebo to vzdal sám/, lebo na to barbarstvo poukázal - niet čo dodať.

Každú zimu mi je do plaču,:mee::mee::mee: keď sa v TV správach objavujú zábery zo Slovenského raja, ako po nájazdoch miestnych osadníkov zostávajú vyrúbané "pne" vo výške pása... :eek: Ale čoby sme nechceli, všakže, však mnohí z nich poberajú invalidné dôchodky, nebudú sa predsa ešte aj zohýbať... :mad:
Neviem si ani len predstaviť, že by som mala ísť do niektorého z národných parkov, chránenej krajinnej oblasti alebo hoci do najbližšieho hája a urobiť to isté... :confused:

Čo jedni robia vo veľkom a pod rúškom "štátneho", iní v malom, ale o to vytrvalejšie a dlhodobejšie... Koľko stromov vysadili naši rómski spoluobčania v rámci aktivačných prác? A nech mi nikto nehovorí, že všetci chodia len na haluzinu a majú na ňu povolenie z lesného urbára.
Braňo
08.06.10,10:08
Spodná voda je vo výlukach,to je pravda,ale to v čani nieje spodná voda-malo by sa to plniť, i keď očakávam,že niektoré poistovne fakt asi budú robiť problém s plnením, myslím že sa budú musieť mať na pozore ludia poistení v Kooperative, komunalnej a Ax-e,tu očakávam veľký problém s prípadnou výplatou škody...


Stanko, problém je, že tam spodná voda fakt bola. I keď v dôsledku mohutného prúdu Hornádu, ale záplava v Čani bola oddelená od prúdu Hornádu, nakoľko cez štrk presiakol silný prúd na ihrisko. Ulice už boli priamo zatopené prúdom vody. Viem, že poškodeným to už teraz nepomôže, avšak, tieto slovné hračky sú dôležité pri plnení zo strany poisťovne. Spodná voda vznikla následkom silného prúdu v Hornáde, nakoľko sa vypúšťal Ružín. Normálna hladina Hornádu v týchto miestach je 230 cm, v sobotu večer bola 549 cm.
milláčikk
08.06.10,10:36
na jednu stranu mi je luto vsetkych ktorych toto postihlo/Ale,co chceme od prirody?Ona nam len vracia vsetko zle co mi ludia robime/nikto sa nesprava tak kriminalne ako my-ako sa spravame k prirode a zvieratam?Kludne si zabijame nase nenarodene deti a pod.-tak sa necudujme,ludia su obycajni bastardi.

Stanko .

Toto máš "guláš trep trep" viac ako Lenon.
- povodne
- príroda
- potraty (aký už tie majú vplyv na povodne ??? )
- moralistické hodnotenie ľudí.
milláčikk
08.06.10,10:40
Neviem ale povodeň a aj záplava( to nieje to isté !) sú štandardne v rozšírenom balíku poisťovní...

Tak ako vietor nie je ako vietor (tuším víchricu nám napísali že je od 78 km/hod a a nezaplatili) - asi ani spôsob vytopenia nebude ekvivalentný.
Oliwa
08.06.10,11:18
Stanko toto ma zaujalo.
A ako to je:
1. Keď som klientom poisťovni pre ktorú robíš, pýtam si informácie ohľadom poistky a čo ma zaujíma, aj na tú oblasť mám uzatvorenú poistku: môžeš mi postkytnúť informácie ty? alebo iný poisťovák? teda ten ktorý neozatváral so mnou zmluvu? Alebo niekto priamo z pobočky, mimo pracovníka, ktorý so mnou spísal zmluvu?
2. Som klientom, ale na oblasť o ktorú sa zaujímam, nemám poistku. Dostanú sa vôbec ku mne informácie, o ktoré mám záujem?
3. Platí to len pre poisťovňu, pre ktorú robíš?
Ďakujem za odpovede.
Aspoň budem/e vedieť do budúcnosti, koho mám osloviť, pokiaľ to budem potrebovať.
Len ma tak napadlo - nevysvetľujte si to prosím, zle, veď v tejto chvíli sú všetci poškodení - ale ktovie koľko z tých zaplavených, vytopených, podmočených či zosunutých domov patrí pracovníkom poisťovní /či už vrcholovým managerom alebo radovým agentom v teréne/?

Bolo by iste zaujímavé vedieť, ako si budú títo ľudia od fachu uplatnovať tieto katastrofálne poistné udalosti. Určite vedia, ktorí článok ktorej zmluvy čo znamená - spravidla tie najmenšie písmenká bývajú tie najdôležitejšie.

Len škoda, že sa tu zatiaľ nenašiel nik, kto by tým ostatným - chudákom klientom poradil. Viem, že všetci majú plné ruky práce, mnohí sú na pokraji fyzického a psychického zrútenia, bez počítačov či ešte aj dnes bez elektriny... Ale predsa by bolo fajn, keby sa tu našiel niekto fundovaný, kto by tých bezradných dokázal usmerniť. Veď predsa od toho je tu PORADA. Toľkým už neraz pomohla, dúfam, že nesklame ani teraz tých, ktorí to od nej čakajú...

A skutočne ma prekvapil prístup takého ostrieľaného a inokedy výrečného poraďáka, akým je Stanislav1975. Žeby bol naozaj viazaný sľubom mlčanlivosti, ak nechce prísť o svoj džob?

A nech mi nikto nehovorí, že to by bolo treba vidieť každú zmluvu osobitne. Sú predsa jednotlivé typy zmlúv poistenia domácností, domov, bytov a ich zariadenia, resp. balíky služieb, tak aspoň nejaké orientačné info...

Ďakujem za všetkých, ktorých sa to týka.
BXLmiami
08.06.10,11:26
A ako je to so zodpovednosťou vodohospodárov za napr.pretrhnutie hrádzí?Nemali by niečo platiť tieto podniky?
Oliwa
08.06.10,11:56
A ako je to so zodpovednosťou vodohospodárov za napr.pretrhnutie hrádzí?Nemali by niečo platiť tieto podniky?
Neviem, či ste zaregistrovali - ale v niektorých TV správach /nech sa na mňa Korela nehnevá, ale fakt neviem v ktorých ;)/ ukázali novovybudovanú hrádzu, ktorá mala vydržať tuším 50 r. vodu. Nevydržala. Keď reportéri požiadali o vyjadrenie jej projektanta - odmietol sa k tomu vyjadriť. To je snáď možné len u nás!!!
Nestaval ju predsa na svojom, za svoje, ani pre seba! Nehovorí sa tomu náhodou stavba "vyššieho záujmu" alebo tak nejak?

Vidím len tieto možnosti:
a/ neuniesol to ako človek - bral to ako profesionálne zlyhanie /to by sa dalo pochopiť a bol by to ten lepší prípad/,
b/ nemal čisté svedomie - nebolo všetko tak, ako malo byť /či sa tam dal naozaj taký betón a toľko železa, ako bolo treba.../
c/ nemal povolenie sa vyjadrovať /žeby ako Stanko?:rolleyes:/, resp. čakal na hovorcu investora, stavebnej spoločnosti či prevádzkovateľa hrádze

Vyberte si podľa vlastného uváženia. :confused:
Tomu sa hovorí zodpovednosť v priamom prenose.
Oliwa
08.06.10,12:14
Veronika,nehnevaj sa,ale tieto služby poskytujem už len mojím osobným klientom,bohužial situácia je taká že už nemožem tieto služby poskytovať plošne,ale len mojím klientom...

Stanko, a ako vieš, či sme alebo nie sme Tvoji klienti? :)
buchač
08.06.10,12:22
Stanko, skôr ako toto konštatovanie, by som od teba ako poisťováka - uvítala rady, ako čím skôr získať náhradu škody od poisťovní ...

Veronika,nehnevaj sa,ale tieto služby poskytujem už len mojím osobným klientom,bohužial situácia je taká že už nemožem tieto služby poskytovať plošne,ale len mojím klientom...

Veronka .....

a to kde žiješ ???

Pozor na slovíčka ...nezastávam sa Stana , vôbec nie , ale viem ho aj pochopiť .
Jedná sa o to , že osobný klient takpovediac aj za tieto služby osobne platí ...zvykne sa aj viac , ako je normálne , nakoľko klient sa ale dostane k nadštardantným službám za nadštandartné poplatky ...
Ale keď sa niečo prihodí , niečo stane ...tak aj odškodnenie je nadštandartné ...

Niečo podobné funguje aj v bankách , tiež majú jednotlivci a " jednotlivci " iní prístup od zamestnancov ...
V prvom prípade je jednotlivec pri prepážke vybavovaný a v tom druhom sa činnosť medzi " jednotlivcom" a zamestnancom pri káve a whisky vykonáva ...;):rolleyes:
Obaja sú jednotlivci ...líšia sa akurát výškou disponibility svojho účtu ;)
DanielaSL
08.06.10,12:26
Nebolo tej tragédie u nás dosť...a tak zase prišla búrka, prší, hrmí, blýska sa..ale na lepšie časy asi nie.... a z vodovodu stále nič....
veronikasad
08.06.10,12:28
Juraj, keďže aj poisťovákovi robím účto, trošku viem o čom je ich práca.

Znovu zopakujem - sme na PORADe a ani účtovníci, mzdári či personalisti by nemuseli rozdávať rady zadarmo - a predsa to robia...

V situácii, akej sa teraz nachádza množstvo rodín na Slovensku, som očakávala od Stana trošku inú reakciu - ak to "radenie" nemá vyslovene zakázané v nejakej zmluve (to som u svojho klienta nezisťovala).
korela
08.06.10,13:37
lenkak
08.06.10,15:45
Veronika
ja si myslím, že Stano dostal príkaz priamo z poisťovni, nerozdávať rady mimo klientov, aj to podľa mňa komu aké info smie podať a komu nie. Veď je rôzna klientela, tí čo majú len maličké poistky, a okruh tých, čo poriadne plnia kasy poisťovniam. Takým sa treba ináč "venovať" . Veď dnes sa za všetko platí.
Kazu
08.06.10,15:51
na jednu stranu mi je luto vsetkych ktorych toto postihlo/Ale,co chceme od prirody?Ona nam len vracia vsetko zle co mi ludia robime/nikto sa nesprava tak kriminalne ako my-ako sa spravame k prirode a zvieratam?Kludne si zabijame nase nenarodene deti a pod.-tak sa necudujme,ludia su obycajni bastardi.

To myslíš ako?:eek: Keby vytápalo len tých potratových tak tomu by som rozumela ale inak si naozaj neviem prestaviť akú súvislosť má ženská ...píííp... s povodňami. Lepšie prirovnanie nemáš? A máš pravdu, ľudia sú bastardi, ešte aj v takýchto hraničných situáciach sa delia na rovných a rovnejších a dokonca aj osobných. No nič, poradiť neviem aj keď by som chcela tak sa idem venovať môjmu súkromnému biznisu aby som si nažgrlošila dostatok euráčkov a mohla si zaplatiť osobného poisťováka až ma zatopí.
arizona
08.06.10,17:37
Povodne zasiahli nielen SK, ale aj okolité krajiny.
Prikladám foto z opačnej strany Dunaja-okolie Hainburgu.
Pár km za Hainburgom bolo minulý týždeň dokonca tornádo, ktoré napáchalo značné škody...Šťastie, že sa neobrátilo na Slovensko...:mee:
Ivana Š
08.06.10,18:37
V obci Hul (sestra tam býva) dnes poobede pomáhali hasiči odčepávať vodu zo zatopených domov a pivníc... Ako hasiči cúvali do dvora, nechali si položené dve hadice pri ceste. Postálo auto, dvaja ... vyskočili, naložili hadice a ušli :eek::eek::eek: V takejto situácii sa až rozum pozastaví :confused: Ako môže nejaký človek niečo takéto urobiť?!
220870
08.06.10,19:16
Ako môže nejaký človek niečo takéto urobiť?![/QUOTE]
Potreboval hadice,asi bol vytopený.:mee:
arizona
08.06.10,19:35
V obci Hul (sestra tam býva) dnes poobede pomáhali hasiči odčepávať vodu zo zatopených domov a pivníc... Ako hasiči cúvali do dvora, nechali si položené dve hadice pri ceste. Postálo auto, dvaja ... vyskočili, naložili hadice a ušli :eek::eek::eek: V takejto situácii sa až rozum pozastaví :confused: Ako môže nejaký človek niečo takéto urobiť?!
mimotemyTo mi pripomenulo kalamitu asi 3r. nazad v obci blízko Žarnovice, (Vyhne) ked dediny boli 3 dni bez elektriny, lebo boli polámané stromy a potrhané elektr. vedenie. Celé dva dni a noci robili elektrikári, čo mohli, aby ľudia malai elektrinu. Tretí deň skončili okolo polnoci, s tým , že ráno ich vystrieda druhá zmena a dokončia ...
Žiaľ, nedokončili, lebo všetky drôty im do rána pokradli...:mee::eek::rolleyes:
korela
08.06.10,20:30
Teraz beží v TV predvolebná diskusia. Otázka povodne a budúcnosť - jeden z "politikov" povedal, že je na obciach , regiónoch aby to riešili. Absolútny non sence. Amaterizmus. To nie je lokálna záležitosť.
.
sito
08.06.10,20:43
Teraz beží v TV predvolebná diskusia. Otázka povodne a budúcnosť - jeden z "politikov" povedal, že je na obciach , regiónoch aby to riešili. Absolútny non sence. Amaterizmus. To nie je lokálna záležitosť.
.

Myslí lokálne, pre seba, na seba! Troška má pravdu, ten podnet musí prísť od konkrétnej osoby na obecný úrad a ten by to mal posunúť vyššie. Treba robiť niečo pred. Potom je už neskoro. A keď je aj skoro, prírode nerozkážeš. To riziko je tu vždy. Spomeňte si na Moravu, Vltavu.
korela
09.06.10,03:27
Možno niekto bude potrebovať i takéto info:
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=675&Itemid=30
.
Záplavy: prevencia rizík http://www.akv.sk/templates/akv/images/printButton.png (http://www.akv.sk/index2.php?option=com_content&task=view&id=675&pop=1&page=0&Itemid=30) http://www.akv.sk/templates/akv/images/emailButton.png (http://www.akv.sk/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=675&itemid=30) Vzhľadom na akútnu zdravotnú a hygienickú situáciu v zaplavených oblastiach Slovenska a nedostatok informácií, ktoré postihnutí ľudia potrebujú, aby sa zabránilo ďalším zdravotným rizikám a vážnym dôsledkom záplav, Ambulancia klinickej výživy prináša aspoň základné informácie.

Ak máte možnosť, vytlačte, prosím, tieto informácie a odovzdajte ich ľuďom, ktorí ich môžu potrebovať.

Najdôležitejšie základné informácie


dodržiavajte časté umývanie rúk a ich dezinfekciu pred každou manipuláciou s tekutinami a jedlom (na dezinfekciu použite napr. prípravok germ-X, ktorý zakúpite v lekárni)
ak je to čo len trochu možné, prednostne sa postarajte o to, aby ste vy a najmä deti a seniori mali pravidelný pitný režim a primerané porcie jedla denne
každý deň si skontrolovať prípadné poranenia a ošetriť ich, podľa potreby aj navštíviť lekára – každá rana je infikovaná a čím je prostredie špinavšie a záplavy trvajú dlhšie, tým je riziko vážnych infekcií vyššie
ak spolupracujete na upratovaní a čistení zaplavených oblasti, určite si skontrolujte, či ste zaočkovaní proti tetanu – ak od posledného očkovania uplynulo viac ako 15 rokov, absolvujte toto očkovanie ihneď a potom môžete beypečne vstúpiť do zaplaveného územia
pri upratovaní a čistení používajte nepremokavý odev (dlhé nohavice aj dlhé rukávy) a obuv, rukavice až po lakte, okuliare a rúšku (pri čistení chemikáliami je vhodný aj respirátor).
vnútorné priestory upratujeme vždy pri otvorených oknách!
všetci ľudia, ktorí užívajú lieky a lieky boli poškodené alebo sa pri záplave stratili, musia mať bezodkladne zabezpečené nové lieky – zvlášť dôleité je to pre ľudí, ktorí užívajú antibiotiká, lieky na srdce, krvný tlak, cukrovku, epilepsiu, depresiu a pod., nikdy neužívajte lieky, ktoré neboli určené pre vás


Voda


dezinfikovať je potrebné vodu, ktorá je určená na:

- pitie
- varenie
- umývanie riadu
- umývanie zubov
- prípravu ľadu
- kúpanie malých detí
- umývanie rán


aj nápoje v uzavretých fľašiach sú bezpečné iba ak neboli v kontakte so záplavovou vodou
najbezpečnejší spôsob ako dezinfikovať vodu je dezinfekcia varom 1-5 minút. Vodu necháme vychladnúť a uskladníme v čistej a bezpečne uzatvorenej nádobe
pokiaľ je voda zakalená, najprv ju prefiltrujeme alebo precedíme cez čistú tkaninu, až potom dezinfikujeme
iný spôsob dezinfekcie je použitie chlóru (baktéria Cryptosporidium však nemusí byť bezpečne zneškodnená, lebo často býva rezistentná na dezinfekčné prostriedky)
dezinfekcia pitnej vody na priame použitie (pitie a varenie

Aquasteril v rôznych baleniach

napr. Aquasteril Day v balení 5 dvojlitrových fliaš, ktoré sú určené na úpravu pitnej vody priamo vo fľaši
vodu nalejete do fľaše, ktorá už obsahuje presné množstvo dezinfekčnej chemikálie – podrobný návod na použitie nájdete tu http://www.lekarennawebe.sk/2008/02/14/aquasteril-pripravok-na-dezinfekciu-vody/


Savo Original je asi 5 %-ný roztok chlóru

na dezinfekciu 1 litra vody stačia asi 2 kvapky roztoku
vodu necháte 30 minút postáť a potom je možné ju použiť aj na pitie (chlór asi za dve minúty vyprchá)




dezinfekcia studní

použite napr. bežne dostupný prípravok Savo Original
dávkujeme 10 – 20 ml SAVA na každých 1000 litrov (= 1 meter kubický)
SAVO v udanom množstve najprv rozmiešajte v menšom množstve vody (5 – 10 litrov na každý) v samostatnom vedierku
rozriedený roztok nalejte na hladinu vody do studne
po 30 min je voda dezinfikovaná a súčasne dochádza k rozloženiu dezinfekčnej látky (chlórnan sodný)


viaceré chemikálie spolu nikdy nekombinujte!


Potraviny a riady


podľa pachu a chuti potravín sa nedá spoľahlivo určiť, či ide o potraviny bezpečné alebo nie
všetky potraviny, ktoré prišli do kontaktu so zaplavenou vodou treba vyhodiť
potraviny uskladnené v chladničke, kam sa záplavová voda nedostala, sú bezpečné do 4 h po odpojení prúdu (v mrazničke maximálne do 48 h)
iba konzervy, ktoré neprišli do kontaktu so záplavovou vodu je možné po dôkladnom umytí a dezinfekcii konzumovať
konzervované potraviny, ktoré stratili etikety a nie je možné identifikovať ich obsah a najmä dátum spotreby, nie je bezpečné konzumovať
všetky riady a kuchynské plochy je potrebné dôkladne poumývať a vydezinfikovať (ponoriť na 1 minútu do dezinfekčného roztoku, prípadne opakovane umyť roztokom dezinfekčného prostriedku), potom po 30 min opláchnuť čistou vodou
za umývateľné považujeme iba kovové riady a keramické s nepoškodenou glazúrou, ostatné riady (drevené, hlinené, plastové a pod.) je nutné vyhodiť

Deti, seniori a tehotné ženy

Deti a starí ľudia sú omnoho citlivejší na všetky chemické a biologické škodliviny, ktoré pri záplavách hrozia, preto im treba venovať zvláštnu pozornosť:



deťom a ich bezpečnosti venujte maximálnu pozornosť
bezodkladne odstráňte všetky prípadné lieky, chemikálie a iné nebezpečné predmety, ktoré sa vo vode voľne pohybujú a sú v dosahu detí
zabezpečte pravidelný pitný režim, stravovanie a časté umývanie rúk
zabezpečte pravidelné užívanie liekov (jedna z najdôležitejších položiek ktorú treba pred odchodom zo zaplavenej oblasti odniesť, ak to nebolo možné, tak zabezpečiť náhradu)
vyhoďte všetky zaplavené hračky, cumlíky a plastové fľaše
ak je to možné, tak deti, gravidné ženy a chorí ľudia by sa nemali podieľať na upratovaní a čistení ale mali by prísť do pôvodne zaplaveného obydlia až po dôkladnej sanácii a vysušení
ak nebolo potrebné zo zaplaveného obydlia odísť, treba všetky povrchy začať čistiť a sušiť najneskôr do 24 - 48 hodín. Ak to nie je možné, všetci alergici, astmatici a ľudia s oslabenou imunitou by mali obydlie opustiť, pretože je vysoké riziko premnoženia plesní, ktoré im môžu spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti


Podrobnejšie informácie o kontaktných miestach pre riešenie problémov v rámci jednotlivých krajov Slovenskej republiky získate na Úrade verejného zdravotníctva SR
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=section&id=6&Itemid=58

Do vašej pozornosti dávame aj veľmi praktické materiály v anglickom jazyku


www.epa.gov/iaq/flood/flood_booklet_en.pdf (http://www.epa.gov/iaq/flood/flood_booklet_en.pdf)
http://centerforhealthyhousing.org/FloodCleanupGuide_screen_.pdf



MUDr. Igor Bukovský, PhD.
MUDr. Alexandra Frolkovičová
Ambulancia klinickej výživy
www.akv.sk (http://www.akv.sk)

zverejnené 3. júna 2010




© Ambulancia klinickej výživy
www.akv.sk (http://www.akv.sk)
02/577 866 26
Oliwa
09.06.10,04:45
V obci Hul (sestra tam býva) dnes poobede pomáhali hasiči odčepávať vodu zo zatopených domov a pivníc... Ako hasiči cúvali do dvora, nechali si položené dve hadice pri ceste. Postálo auto, dvaja ... vyskočili, naložili hadice a ušli :eek::eek::eek: V takejto situácii sa až rozum pozastaví :confused: Ako môže nejaký človek niečo takéto urobiť?!

Zo zúfalstva, keď stráca akékoľvek zábrany, vrátane morálnych. :mee::mee:
Ako keď sa napríklad dokáže pobiť pre pitnú vodu...
Oliwa
09.06.10,04:57
mimotemyTo mi pripomenulo kalamitu asi 3r. nazad v obci blízko Žarnovice, (Vyhne) ked dediny boli 3 dni bez elektriny, lebo boli polámané stromy a potrhané elektr. vedenie. Celé dva dni a noci robili elektrikári, čo mohli, aby ľudia malai elektrinu. Tretí deň skončili okolo polnoci, s tým , že ráno ich vystrieda druhá zmena a dokončia ...
Žiaľ, nedokončili, lebo všetky drôty im do rána pokradli...:mee::eek::rolleyes:

S tým rozdielom, že drôty v takom veľkom množstve zrejme putovali do zberných surovín.
Ale tie hadice išli asi na nejaké čerpadlo - alebo tí dvaja chceli z vlastnej iniciatívy "pomôcť" inému hasičskému autu, ktorému už doslúžili a práve stálo pred ich domom :confused:... Aj tak je to neospravedlniteľné a veľmi smutné... :mee:
Oliwa
09.06.10,05:05
Myslí lokálne, pre seba, na seba! Troška má pravdu, ten podnet musí prísť od konkrétnej osoby na obecný úrad a ten by to mal posunúť vyššie. Treba robiť niečo pred. Potom je už neskoro. A keď je aj skoro, prírode nerozkážeš. To riziko je tu vždy. Spomeňte si na Moravu, Vltavu.
Včera vo večerných správach jedna starostka hovorila, ako si ešte v r. 1999 podali žiadosť o prehĺbenie a úpravu koryta rieky. Dodnes sa nič neudialo... Ba udialo - prišla povodeň...
Oliwa
09.06.10,05:11
Teraz beží v TV predvolebná diskusia. Otázka povodne a budúcnosť - jeden z "politikov" povedal, že je na obciach , regiónoch aby to riešili. Absolútny non sence. Amaterizmus. To nie je lokálna záležitosť.
.
Prvýkrát v živote teraz počúvam o záplavových mapách a vybudovaní výstražného systému - koľko prostriedkov to malo stáť, odkedy sa to vraj plánovalo, ale nebolo na to dosť peňazí...
Je šokujúce počúvať ľudí, ako si v priebehu pol hodiny stihli zachrániť holý život či jedny topánky, nieto ešte majetok... To ani starostov nemal kto včas varovať, aby mohli aspoň zapnúť miestny rozhlas ?! A to sme prosím pekne v 3 tisícročí a v ére mobilov a mailov... Nebolo ani treba sadnúť na koňa a vyslať posla, ani telegrafovať...

Tu v prevencii zlyhali všetky vlády, ktoré boli pri moci ostatných 21 rokov... A teraz nemajú hanbu obviňovať sa navzájom, vytĺkať z nešťastia ľudí politický kapitál a cez obrazovku sa im votrieť obývačiek /zatopených, aj nezatopených.../ - na tom nezáleží, len nech ich prídu zvoliť...
Ivana Š
09.06.10,10:42
Ako môže nejaký človek niečo takéto urobiť?!
Potreboval hadice,asi bol vytopený.:mee:[/QUOTE]


A to je ospravedlnenie pre krádež? :eek: Aj ja mám vytopenú pivnicu, a keď potrebujem odčerpať vodu, pôjdem ukradnúť susedovi čerpadlo?
Pardon, nie ukradnúť, veď ho potrebujem :confused::confused::confused:
korela
09.06.10,11:18
Tento koncept mám uložený dva-tri dni, je dlhší, ale ešte aj potom ako reagovala dnes Oliwa som sa rozhodla, že ho predsa len uverejním.


Pôvodca textu príspevku: Oliwa http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/141353-zaplavy-jun-2010-a-post1420944.html#post1420944)

Včera som sa dočítala v jednom týždenníku, že keď sa pýtali domáci obyvatelia ministra vnútra pri jeho návšteve zaplaveného Zemplína, čo urobila vláda, aby sa predišlo záplavám na východe, povedal, že postavili hrádzu pri Devíne...
No comment.
Ak sa nemýlim, slovo minister má pôvod v latinčine, je odvodené, resp. príbuzné slovu miništrant a jeho význam je "slúžiť" - ľudu...

Re: Záplavy jún 2010
Citát:
Pôvodca textu príspevku: korela http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/141353-zaplavy-jun-2010-a-post1421810.html#post1421810)
Hneď na začiatku upozorňujem, že som apolitická. Doteraz som sa dostala iba po tento príspevok. Neviem aké názory si prečítam ďalej.
Ale k tejto téme sa môžu vyjadrovať odborne iba vodohospodári. Toto bola a je tisícročná voda.
Že predseda vlády ide medzi ľudí, to je snáď normálne. Horšie by bolo keby neišiel. Akoby to vtedy brali ľudia. Je to jedno z akej strany premiér vzišiel, ľudia musia cítiť podporu. Dosť jasne sa vyjadruje na obrazovke, akú pomoc poskytne ľuďom v zaplavených oblastiach. Či tá suma bude postačovať sa laik nemôže vyjadriť. Netreba jatriť rany, ale ľuďom poskytnúť podporu. Veď to je celonárodná tragédia, dotkne sa nás to všetkých. Doteraz nás záplavy zázrakom obchádzali. Spomeňte si na Česko, Nemecko, Poľsko, myslím aj Rakúsko, Taliansko 2002.
Ako v Drážďanoch sťahovali artefakty na vyššie poschodia zamestnanci...
Spýtam sa, vylial sa niekde Váh?

Korela, ak si pozorne prečítaš môj príspevok, otázka v spomínanom článku znela, že ľudia na Zemplíne sa pýtali ministra, čo urobila vláda, aby sa predišlo záplavám... nikto nepovedal, že teraz nič nerobí.




V poriadku, Oliwa, ale čítala som to na porade, niekto musel zmazať príspevok, kde sa písalo, že si premiér chodí robiť kampaň po zatopených územiach. Možno to bolo v inej téme, ale pochybujem. Reagovala som na tú myšlienku. A nezávidím ani súčasnému, ani budúcim premiérom, ako sa vysporiadajú s týmto problémom, nakoľko už asi každý pochopil, že sú potrebné obrovské investície.Tak z tohto Tvojho obvinenia sa ospravedlňujem.




A to, čo robí, je náplň jej práce, skoro by som povedala psia povinnosť.Boli občanmi zvolení, aby okrem iného v prípade potreby /prostredníctvom im podriadených zložiek/ ochraňovali a zachraňovali životy a majetok. Nik od premiéra nečaká, že bude behať s kýblami vody, ako to tu vyššie ktosi spomínal.
Každá vláda /modrá, červená či žltá/ - dostáva mandát na 4 roky, má moc, kompetencie, informácie, možnosti a prostriedky, /ktoré bežný občan nemá/ a ktoré má využiť na to, aby dokázala predvídať, prispôsobovať sa klimatickým zmenám a predchádzať takýmto katastrofám.
Nielen odstraňovať ich následky, keď sa už stanú.

A potom sú tu aj komunálni politici - je jasné, že nie za všetko môže vláda /ktorákoľvek/. Na nich boli presunuté mnohé kompetencie a aj financie. Je taký problém, aby pri dnešnej nezamestnanosti nemal kto vykosiť a udržiavať melioračný kanál, hrádzu, lesnú cestu či miestny potok? Tej vode, ktorá sa ním valí, je úplne jedno, či je v správe vodohospodárov, lesníkov, obce, cestárov alebo neviem koho ?! Nie na všetko treba bagre a ťažké mechanizmy...
Tie sa mali použiť na prehĺbenia korýt riek a zvyšovanie hrádzí... Kde boli doteraz od posledných povodní?
Človek-milión si môže akurát tak svojpomocne postaviť
múr pred vlastným obydlím - ako to tu kdesi spomínala Arizona. Ale globálne a komplexne majú konať tí, ktorí sa
teraz škeria z volebných bilboardov a sú platení z našich daní. Toľko môj názor.

Nemienim tu rozvíjať debatu na tému politici a voľby, to teraz naozaj nikomu nepomôže, no nedalo mi nereagovať na Tvoj príspevok, Korela.






Po týchto skúsenostiach sa nazdávam, že pasivita občanov smerom ku svojim predstaviteľom obcí a miest sa zmení a budú vytvárať tlaky na opatrenia, na ktoré budú peniaze, alebo sa zapoja ev. aj samotní občania. (Vysvetlenie v niektorom texte nižšie - financie, ktoré má štát k dispozícii).
.
Čo sa týka odpovede ministra, k tomu sa vyjadrovať nebudem, pretože som pri tom nebola. Ale viem si predstaviť zúfalých ľudí a kladenie otázok jednej cez druhú, možno zmätok, veľké emócie..., veci vytrhnuté i nechtiac z kontextu sú nebezpečné.

Ale redaktor, ktorý sa pod to podpísal, má možnosť napísať iks tém, tak isto ako aj ostatní, ktoré sa nás bytostne dotýkajú.
Ale kto mu ich uverejní? (Myslím vo všeobecnosti.) Všade samý lifestyle ktorý končí v remitende, spaľuje sa aj s elegantným obalom potiahnutým najskôr neekologickým materiálom končiacim v reťazci prírody.
Z televízii zmizli vedomostné súťaže, éru reality show máme za sebou, ostáva varenie, smotana a strešné posedenie. Ešte sa vyjadrujú k témam tí najmúdrejší bez chýb, ľudia sú večer čo večer obdarovávaní čoraz kvalitnejším programom, buď sa vžívajú do vraha alebo detektíva, žijú život iných domácností, nestačí že majú za sebou svoj vlastný deň. Za humus aj vďaka zástrčkovému zákonu. Novodobá náhrada za krčmu. Že to vyhovuje určitej skupine ľudí, netreba zdôrazňovať.




Paľba, Reportér, Večer na tému...., a diskusné politické relácie za niečo stoja.



.
Sucho skonštatujem, že budovateľské roky máme za sebou. Aj s päťročnicami. Neviem či si niekto pamätá ako Klaus zastavil ešte v rámci federálnych kompetencií stavebníctvo, napriek nesúhlasu slovenského ministra stavebníctva Dubníčka. Následne humanista Havel sa postaral o konverziu. A Slovensko si začalo kľakať na kolená, odvetvia napájajúce sa na tento priemysel nemali na čo nadväzovať......, bez zamestnania zostalo 300 tis. ľudí zo stavebníctva. Neviem koľko v strojárenstve. V prvej línii po revolúcii sa malo rozhodnúť o reštruktualizácii Slovenska.



Kompetentní s tým nevedeli pohnúť. Na Slovensko chodili ponuky, rôzne misie a nie málo, novinári sa nedozvedeli mnohokrát ani kto tu bol, Japonci nám odporučovali sa nezadlžovať, nespájať sa , a ísť si svojou cestou ako oni po 2. svet. vojne, a hlavne vychádzať výslovne zo svojich možností a zdrojov a surovín. Doslova nám dávali príklady, stružlikať z dreva drobné veci, nechcem byť konkrétna, aby sa tu niekto niečoho zbytočne nechytil a zle nepochopil. Ponúkali nám svoj príklad povojnového stavu. Im trvalo 20 rokov.
A hlavne nám odporučovali nevpúšťať do republiky za žiadnych okolností cudzí kapitál.



.

Ak viniť vládu, tak potom všetky porevulučné. A treba ísť ešte ďalej do minulosti, na miesta kde sa centrálne rozhodovalo o prerozdeľovávaní financií. Nedodržiaval sa pomer. Peniaze sa žiadali. Myslím na stavby vodohospodárskeho charakteru, meliorácií a pod.

Keď som sa v príspevku spýtala, či sa vylial niekde Váh, nikto mi neodpovedal. Koľkokrát som sa napočúvala mamu, ako ich vojaci vyťahovali von cez okno počas povodne. Dnes chápem čo zažila.

Vážska kaskáda pomohla. Takisto ako aj vodné dielo Gabčíkovo-N. Ostali nevyriešené ostatné časti Slovenska.



.
http://sk.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1h
.
http://www.fce.vutbr.cz/veda/dk2004texty/pdf/03_Vodni%20hospodarstvi%20a%20vodni%20stavby/3_01_Vodni%20hospodarstvi%20a%20vodni%20stavby/David_Andrej.pdf
.
imeteo.sk/vazska_kaskada.html (http://imeteo.sk/vazska_kaskada.html)
.
http://www.changenet.sk/?section=spr&x=80334®=375275
Plánované vodné stavby bude treba spolufinancovať
9.12.2003 | | SITA (http://www.changenet.sk/?zdroj=100716)


Viac na: http://www.changenet.sk/?section=spr&x=80334®=375275#ixzz0qDkSHoFs (http://www.changenet.sk/?section=spr&x=80334%C2%AE=375275#ixzz0qDkSHoFs)
"Vodné stavby na Slovensku bude možné budovať len s pomocou spoločného financovania. "Výstavba jednej nádrže vysoko presahuje rozpočet celého Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR," pripomenul na dnešnej tlačovej besede generálny riaditeľ sekcie ochrany vôd tohto rezortu Marián Supek. Ako skonštatoval, podobný systém financovania funguje aj v Austrálii a na Novom Zélande, ktoré slovenskí vodohospodári nedávno navštívili."....



http://www.changenet.sk/?section=forum&cat=375389&x=233515








Ako vidno, o problematike sa na východ. Slovenku sa vie.
http://www.svp.sk/svp/default.asp?id=32&mnu=10
Aj ostatné územie Slovenska - v povodiach Hrona a jeho prítokov, Popradu a Dunajca či východoslovenských riek boli od dávnej minulosti vystavené ničivosti povodní, no historické záznamy o nich väčšinou chýbajú. Zachované sú doklady o povodni na Hrone z marca 1784, najvyšší vodný stav povodne z roku 1813 zachytáva značka na mestskom múre v Banskej Bystrici. Prvá komplexná informácia je až o povodni v roku 1960. Na toku Slaná povodeň z roku 1972 dosiahla prietoky až 100-ročnej vody a povodeň na Hrone, Ipli, Slanej, Rimave a ich prítokoch z roku 1974 zostane v historických análoch ako najrozsiahlejšia v 20. storočí.
Niet pochýb, že aj v dávnej minulosti bývalo východné Slovensko častým priestorom povodňových katastrôf. Zo zachovaných záznamov za takú možno považovať storočnú vodu v povodí Bodrogu a Tisy v roku 1888. Výskyt rozsiahlych povodní bol na tomto území častý aj v 20.storočí. Z najväčších povodní treba spomenúť storočnú vodu v povodí Bodrogu a Tisy v roku 1924, na Tise aj v roku 1932, rozsiahle povodne sa vyskytovali v rokoch 1967, 1974, 1979 či 1980. Celé povodie rieky Hornád zasiahla veľká povodeň v roku 1958, na Toryse sa s povodňovou katastrofou stretli v roku 1952. Koniec 2. a začiatok 3. tisícročia priniesol pre región východného Slovenska v krátkom časovom úseku mnoho rozsiahlych povodní s katastrofálnymi dôsledkami (pozri Novodobé povodne (http://www.svp.sk/svp/default.asp?id=33&mnu=10))
.
http://www.svp.sk/svp/default.asp?id=39&mnu=10
"v čase nebezpečenstva vzniku povodne odstrániť zo suterénov budov a terénu možnej zátopy predmety a zariadenia, ktoré by vodou mohli byť zničené alebo znehodnotené".....





2.2.4 Spôsobené škody


http://www.gabcikovo.gov.sk/doc/gabcikovo/slo/2_2.htm


* Za júlovej povodne 1965 sa pretrhla už zosilnená ľavobrežná hrádza na dvoch miestach: pri Patinciach v rkm 1752 a pri Kľúčovci v rkm 1801. Podunajský kraj postihla hrozná katastrofa. Z 27 obcí a 3 osád muselo sa urýchlene vysťahovať 53147 občanov, muselo sa odviesť 35759 kusov hovädzieho dobytka, 394 koní, 58041 kusov ošípaných, 8700 kusov oviec, 654 kôz, viac ako 83000 kusov hydiny a množstvo iného hospodárskeho zvieractva. Zahynula skoro všetka zver v medzihrádzovom priestore Dunaja. Záplava zničila 3910 domov, vážne poškodila ďalších 6180 domov, bez ubytovania zostalo 4300 rodín. Dovedna bolo zaplavených 71702 ha poľnohospodárskej pôdy, ďalších 114 tisíc ha bolo podmočených, všetky lokálne zdroje pitnej vody boli kontaminované.

* Obnova života v postihnutej oblasti bola veľmi ťažká. Pitnú vodu pre vracajúce sa obyvateľstvo bolo potrebné dovážať v cisternách, zdochliny zvierat sa museli spáliť. Do akcie "Republika juhu" sa zapojili zdroje celého štátu. Na protipovodňové práce bolo nasadené aj vojsko a množstvo ľudí a mechanizmov zo závodov.

* Škody registrované poisťovňou boli vyčíslené na 3,2 mld. Kčs. Skutočné škody však boli omnoho vyššie, dosahovali približne náklady našej strany na výstavbu viacúčelovej sústavy VD G-N.
korela
09.06.10,12:00
A ako je to so zodpovednosťou vodohospodárov za napr.pretrhnutie hrádzí?Nemali by niečo platiť tieto podniky?

Treba si naštudovať hoci i na internete Dunajskú povodeň r.1965. Obrovské šťastím bolo pre celý Žitný ostrov, že hrádza nepovolila už niekde za Bratislavou, pretože by bol zaliate celé jeho územie.
Čo sa dialo mám v živej pamäti, ale bola pri záchranách zapojená celá republika. Vojaci..., zorganizované. Ľuďom sa postavili domy zadarmo..., dnes sa Klaus v Čechách vyjadruje k ich tohtoročným povodniam nasledovne, ale ako to vyriešiť na nížine si neviem predstaviť. Čechy majú inú morfológiu územia.

Klaus: Stát by neměl podporovat domy opakovaně ohrožené povodní [/h1]
http://zpravy.idnes.cz/klaus-stat-by-nemel-podporovat-domy-opakovane-ohrozene-povodni-pw6-/domaci.asp?c=A100519_172157_domaci_js



19. května 2010 17:21, aktualizováno 17:50
Stát by neměl dávat peníze do domů, které opakovaně zaplavuje voda, prohlásil v souvislosti s posledními povodněmi prezident Václav Klaus. Podpora by podle něj měla jít na posunutí ohrožených budov dál od vody. Klaus je také skeptický vůči budování protipovodňových opatření. další článek (http://zpravy.idnes.cz/vest-snemovnu-ma-zastupce-vznikajici-koalice-ods-top-09-a-veci-verejnych-1nz-/domaci.asp?c=A100609_105439_domaci_kop)



VIDEO: Klaus: Systém ochrany lidí při povodních se od roku 1997 zlepšil [/h2]
Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

3. den záplav

"Jakákoliv státní podpora na dostavbu a opravy domů by se měla dávat také ve vazbě na to, jestli dům stojí na místě, kde hrozí, že povodeň bude každý třetí rok, nebo ne. Velmi bych se přimlouval, aby peníze byly využity na poposunutí se o pět, deset metrů ve vesnici výše," řekl prezident. ...článok pokračuje
.
Prečo sa hrádza dokáže pretrhnúť vedia iba odborníci, nie je to vždy viditeľné, voda je skutočne živel. Nájde si cestu, vymelie odspodu teleso hrádze...
V tých rokoch (50. a 60. roky) by si niekto veľmi rozmyslel, či zanedbať svoju pracovnú povinnosť.
BXLmiami
10.06.10,05:40
Neviem,ale na viacerých miestach bolo už pred pár rokmi jasne povedané,čo je nevyhnutné robiť a nespravilo sa to,vraj nie su peniaze,tam si myslím,že je priama zodpovednosť...neviem koho,a taktiež ma zarazila zona zosuvu pôdy,ved tie domy tam niektoré boli uplne nové,ked sa vydáva stavebné povolenie z milion uradov,tak načo to je,len aby vzali peniaze za kolky?Oni nevedia,že tam je zona možného zosuvu pôdy a kľudne všetci tie povolenia vydajú?Myslím,že pár hromadných žalôb by nezaškodilo,možno by sa niečo pohlo z miesta.Tí ľudia prišli o všetko,nemali by to nechať len tak.:mad:
220870
10.06.10,16:21
Potreboval hadice,asi bol vytopený.:mee:


A to je ospravedlnenie pre krádež? :eek: Aj ja mám vytopenú pivnicu, a keď potrebujem odčerpať vodu, pôjdem ukradnúť susedovi čerpadlo?
Pardon, nie ukradnúť, veď ho potrebujem :confused::confused::confused:[/QUOTE]
Z mojej strany to bolo len kúsok nepodarenej irónie.Ak to niekto pochopil zle tak sa ospravedlňujem .
pavol54
10.06.10,17:46
Potreboval hadice,asi bol vytopený.:mee:


A to je ospravedlnenie pre krádež? :eek: Aj ja mám vytopenú pivnicu, a keď potrebujem odčerpať vodu, pôjdem ukradnúť susedovi čerpadlo?
Pardon, nie ukradnúť, veď ho potrebujem :confused::confused::confused:[/QUOTE]
Aj bieli bratia v Dubnici si chceli zobrať vo dvore akumulátor veľmi ho potrebovali na odstránenie absťáku a keď im ho majiteľ nechcel dať, tak ho napadli a keď sa bránil, tak bude súdený.
V takejto situácii ako je povodeň by som vyhlásil výnimočný stav lebo drzosť a hyenizmus nepozná hranice únosnosti..
maja
11.06.10,06:43
Dnes mi prišiel mailom tento list, napísala ho pani z Nižnej Myšle. Je to smutné, veľmi, keď si pomyslím ako sa to v médiach celé prezentovalo.
arizona
11.06.10,06:57
Dnes mi prišiel mailom tento list, napísala ho pani z Nižnej Myšle. Je to smutné, veľmi, keď si pomyslím ako sa to v médiach celé prezentovalo.
je to hrozne maličké, takmer nečitateľné...nemôžeš to priložiť ako prílohu (word) ?
maja
11.06.10,07:07
Ja som to dostala ako fotky, neviem to ináč dať ("počítačový analfabet") :mee:
Teraz som ešte skúsila po kliknutí na obrázok dať "ctrl a +", zväčší sa obrazovka, tak je to čitateľnejšie.
dumap
11.06.10,07:17
mne sa to podarilo prečítať, slzy mi tiekli, je to smutné, že táto tragédia postihla jednu rodinu v takom rozsahu a to nevieme pravdu o tých ostatných. média prezentujú len to čo im niekto odsúhlasí, len neviem kde je tá demokracia, o ktorej toľko hovoria naší zvolení. informovaní by sme mali byť podľa demokratických zásad objektívne len... iný názor o objektivite majú média a politici, a iný občania, ktorých sa to týka.
evuš
11.06.10,07:33
Dnes mi prišiel mailom tento list, napísala ho pani z Nižnej Myšle. Je to smutné, veľmi, keď si pomyslím ako sa to v médiach celé prezentovalo.

...ja som si na obrázky klikla pravým tlačitkom myši, dala kopírovať a natiahla do wordu - tak sa to dá perfektne prečítať....
Čo sa píše v tom texte je úplne hrozné, ale keďže mám svoj názor na tých "tup...ov hore" na 100% som si istá, že to nie je len zdrap papiera, ale holá krutá realita. Ľutujem všetkých ľudí, ktorých sa záplavy neako dotkli, držím všetkým päste, aby sa z toho všetkého čo najskôr spamätali a modlím sa za to, aby sa im všetko o čo prišli vrátilo v dobrom dvojnásobne....
Oliwa
11.06.10,08:00
Dnes mi prišiel mailom tento list, napísala ho pani z Nižnej Myšle. Je to smutné, veľmi, keď si pomyslím ako sa to v médiach celé prezentovalo.
Reagujem na naskenovaný list z Nižnej Myšle a médiá.
Bola som zhrozená, keď v nejakej relácii TV štáb navštívil súčasné bývanie rodiny aj tu /na Porade/ na začiatku spomínaného a medializovaného Karola Glajca - v domčeku u svokrovcov, kam sa uchýlili.

Bolo nutné, aby redaktorka jeho dcérke - možno 7-8 r. dievčatku položila otázku "Je ti ľúto za Tvojou izbičkou?" Dievčatko sa samozrejme rozplakalo...prišlo o krásnu izbičku v novopostavenom dome týždeň pred jeho kolaudáciou. Aby si ten dom mohli postaviť, boli 3,5 roka bez otca, ktorý pracoval v zahraničí.
Tomu hovorím hyena v novinárskej koži. Keby niečo také existovalo, za toto by sa mali odoberať novinárske preukazy... Čo chcela autorka dosiahnuť? Zvýšiť sledovanosť alebo nebodaj kandidovať na Pulitzerovu cenu za reportáž?!

A ak sa nemýlim, sama táto redaktorka je tiež matkou detí... Žeby tu "profesionalita" zvíťazila nad obyčajnou ľudskosťou, štipkou empatie či materinským inštinktom? Nie, tu padla "rovno na hubu" - nezvyknem sa takto vyjadrovať, prepáčte za výraz, ale nedalo mi...

A rovnako sa mi zježili chlpy, keď sa p. ministerka nechala počuť, ako ľuďom postihnutým záplavami bude poskytnutá psychologická pomoc. To je síce pekné a vážim si prácu všetkých odborníkov, ktorí sú v teréne a pomáhajú, ale pri katastrofe celonárodného rozsahu to nie je predsa reálne, aby každú rodina, ktorá by tú pomoc psychológa potrebovala, ju aj dostala. Žiaľ.

Nechcem byť sarkastická, ale vyzerá to tak, že kam sa nedostane psychológ, dostane sa novinár - a napácha ešte väčšiu škodu na duši, lebo jatrí rany, ktoré sa budú ešte dlho, dlho hojiť. A v mnohých prípadoch sa nezahoja nikdy.
korela
11.06.10,08:52
Taký predvolebný boj aký je teraz, ešte u nás neprebiehal. Majú všetci napnuté nervy ako tetivy. V noci som si prvýkrát čítala volebné programy takmer všetkých strán. Čo sa prezentuje v médiách je povrch ľadovca. Príliš malý priestor v diskusiách na celé predstavenie programov. Vyťahovanie káuz do poslednej minúty. Spravodajstvo z povodní zabezpečili. Česi ukazujú podľa mňa povodne v tom istom rozsahu čo do informovanosti. Včera mali Děčínsko, Liberec a Ústecko? Z malého potoka meter vody v domoch. Odplavené autá. Poľskí politici sa vadia okolo povodní.
Pani píše o troch stranách, že sa ozvali. Ale kde sú ostatné? Do volieb ich ide 18.
Stále sa uverejňujú nové údajné výsledky prieskumov, ovplyvňovanie voličov do poslednej chvíle. Plus tlaky zvonku.
Ale tiež sa pýtam, veď sú tam okresné zastúpenia stranícke, tie tiež nevyvíjajú žiadnu činnosť? Starostovia? A taktiež prečo nepomôžu ľudia z okolia, čo neboli postihnutí keď sa už situácia takto vyvíja?
V relácii Na telo boli pozvaní traja hostia - téma povodne, práve som to detailne nepozerala, ale vychádzalo mi, že je všetko zabezpečené. Nikto v diskusiách nespomenul protipovodňové a ani žiadne iné opatrenia proti prírodným katastrofám. Prečo?
Ľudia netušia čo sa deje.
Ak máme človeka, ktorý prichádza do úvahy stať sa generálnym tajomníkom OSN, a on by funkciu prijal, a vyslovil sa komu odovzdá hlas v týchto voľbách, tak je to jednoduchá rovnica. Kto vyššie sedí, ďalej dovidí.
korela
11.06.10,08:57
Oliwa, dobre si to napísala. Ešte dostane novinársku cenu. Ne je to týranie?
Oliwa
11.06.10,09:51
Oliwa, dobre si to napísala. Ešte dostane novinársku cenu. Ne je to týranie?
Ver mi, že radšej by som bola, keby som nemala čo napísať. A keby tu táto téma vôbec neexistovala. A k tomu týraniu - neviem, nie som psychológ, som "len" matka. Ale trápenie je to určite. A to v pozadí záberu stála matka dievčatka a na rukách držala mladšieho súrodenca... Určite netušila, čo z tej redaktorky vylezie. Byť tým otcom, asi pošlem celý štáb kade-ľahšie... Ale to by sme už na obrazovkách nevideli...
katka50
11.06.10,10:34
Dnes mi prišiel mailom tento list, napísala ho pani z Nižnej Myšle. Je to smutné, veľmi, keď si pomyslím ako sa to v médiach celé prezentovalo.
Pokúsila som sa to trošku upraviť.
ela77
11.06.10,10:50
mne sa to podarilo prečítať, slzy mi tiekli, je to smutné, že táto tragédia postihla jednu rodinu v takom rozsahu a to nevieme pravdu o tých ostatných. média prezentujú len to čo im niekto odsúhlasí, len neviem kde je tá demokracia, o ktorej toľko hovoria naší zvolení. informovaní by sme mali byť podľa demokratických zásad objektívne len... iný názor o objektivite majú média a politici, a iný občania, ktorých sa to týka.

Možno si vás poraďáci pobúrim voči sebe. Je to hrozné čo sa ľuďom stalo, je mi ich úprimne ľúto, ale to nestačí. Len akosi mi ten list zaváňa tiež politikou. Postihnutá pani (ak to skutočne písala ona) spomínala akúsi CO. Čo to má byť, veď na Slovensku jedinú civilnú obranu robili Ľudové milície, ktoré boli mnohokrát využívané pri podobných katastrofách, iabže po nežnej boli rozpustené a ľudia , ktorí mnohokrát pomáhali bez politikárčenia boli ešte za členstvo v týchto milíciách vtedy po r.1989 prepúšťaní z práce a pod. perzekvovaní aj keď skutočne išlo o obyčajných robotníkov. Ďalej mi tam akosi chýbajú v tej obžalobe aj iné strany, ako sú KDH, SDKÚ a hlavne ponosy na maďarské strany, keďže im ide o ľudí z týchto regiónov a Nižná Myšľa je región z juhu Slovenska. Všetci, ktorí sa tlačia do politiky a vrážajú peniaze do predvolebnej kampane a vyškierajú sa na nás z bilbordov ako im ide o blaho ľudí, sú kde??? Sú tam spomenuté 3 akože ľavicové strany v tom liste nikto viac. Neviem, nebola som tam, ale že by SDĽ, či KSS, či ako sa teraz nazývajú boli v tom svojom rozheganom autobuse práve na miestach kde nebol takmer žiaden prístup??? Prepáčte mi nikdy sa nezaujímam o politiku, ale tento list, čo obieha meilami na Internete, nuž neviem. Opakujem je mi úprimne ľúto všetkých čo boli postihnutí, bolo a je to hrozné, lebo to trvalo nie ako inokedy 2-3 dni, ale celé týždne, neviem si to na vlastnej koži ani predstaviť. Moja reakcia je iba na spôsob a text listu akým je podsúvaný . A peniaze, a pomoc a odškodné, veď to nie je možné zobrať kasu, postaviť sa na kraj obce a rozdávať aj keď by to bolo najrýchlejšie, ale tak sa to nedá.Prepáčte mi ale musela som aj takto zareagovať.
Kvaka
11.06.10,12:28
Práve vyšiel nový zákon 267/2010 o poskytovaní dotácie na kompenzáciu strát spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou, ktorú možno prirovnať k prírodnej katastrofe, prírodnou katastrofou alebo mimoriadnou udalosťou. Chcela som ho prečítať, ale zastavila som sa pri § 2.

§ 2 Vymedzenie udalostí, na ktoré sa dotácia poskytuje

Dotácia1) sa poskytuje na kompenzáciu strát spôsobených
a) nepriaznivou poveternostnou udalosťou, ktorú možno prirovnať k prírodnej katastrofe,2)
b) prírodnou katastrofou, ktorou je zemetrasenie, zosuv pôdy, víchrica, záplava alebo ostatná prírodná katastrofa, za predpokladu, že je možný jej dostatočne presný opis,
c) mimoriadnou udalosťou, ktorou je protipovodňové opatrenie, o ktorom rozhodne príslušný orgán štátnej správy podľa osobitného predpisu.3)

Tak ja neviem, ale tá definícia mimoriadnej udalosti je nejaká čudná, to akože protipovodňové opatrenie je tá mimoriadna udalosť, ktorá môže spôsobiť stratu??
Alebo je to myslené tak, že protipovodňovým opatrením niekomu spôsobím stratu, niečo mu zbúram, niečo zaberiem, tak asi jedine tak.
Alebo je protipovodňové opatrenie - vypustenie vody z nádrže, ktoré by spôsobilo zase inú záplavu.

No je to tak, dôvodová správa k návrhu zákona hovorí:Mimoriadnou udalosťou sa rozumie zásah určitého subjektu do situácie vyhrotenej prírodnými živlami.
anika
11.06.10,12:43
V Prešove odškodňovali asi tak, pri vode dva domy, potom dlho nič, potom dom daleko kde je vnučka zamestnaná na MÚ, potom
nič, potom tam kde je syn na MÚ a voda už nie taká vysoká a potom ešte dom kde zať vybavil u niekoho na MÚ a je to dom, kde už ľudia skoro vytupovali z člnov.
misoft
11.06.10,15:41
Čo to má byť, veď na Slovensku jedinú civilnú obranu robili Ľudové milície, ktoré boli mnohokrát využívané pri podobných katastrofách, iabže po nežnej boli rozpustené a ľudia , ktorí mnohokrát pomáhali bez politikárčenia boli ešte za členstvo v týchto milíciách vtedy po r.1989 prepúšťaní z práce a pod. perzekvovaní aj keď skutočne išlo o obyčajných robotníkov.
Musím ťa poopraviť, CO (Civilná Obrana) existuje - patrí pod MV (Ministerstvo vnútra) a má svoje jednotky a záchrannú a vyprosťovaciu techniku. A nemýľ si CO s ĽM. Ľudové milície neboli primárne určené na záchranu majetku pri živelných katastrofách, ale na obranu majetku voči protištátnym živlom (za socializmu v spolupráci s CSĽA a VB). Sú to dva rozdielne pojmy.
Viacej o CO >> http://www.minv.sk/?civilna-ochrana a http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=911

http://thumbnail049.mylivepage.com/chunk49/1653849/1214/small_CO%20-%20CIVILNA%20OCHRANA,%20MV%20SR%20-%20stary%20typ.jpg.jpg
hubatá
11.06.10,18:13
Čo ma zaráža že v telke pri reportážach som nikdy nevidela zásobovanie ľudí: či už cisterny s pitnou vodou, potravinové balíčky, oblečenie, lieky. Odkiaľ to tí ľudia vezmú keď majú všetko zničené? A čo bude po povodni: komáre, potkany, choroby či už psychické, hnačky, kožné. Nové domy by mali asi začať stavať na koloch ako niekde v krajinách kde sú monzúnové dažde.
hubatá
11.06.10,18:35
Ešte mám v živej pamäti ako bojoval Ing. Binder o vodné dielo v Gabčíkove. Žije ešte, poďakoval mu niekto že nevytopilo Žitný ostrov? A poďakoval sa niekto povojnovým budovateľom Vážskej kaskády? Môj názor: to čo obyčajným ľuďom zanechal socializmus to máme aj keď už zdevastované: priehrady, školy, škôlky, nemocnice. Ale keď 22 rokov sa nič neopravuje, neinvestuje tak je to v dezolátnom stave. Na čo siahli podnikatelia, to je zdevastované, výhodne predané. Zvieratá pre diaľnice a vybetónované obrovské plochy okolo nákupných centier nemajú kde žiť, medvede napádajú ľudí lebo sú stále vyrušované, žijú v strese, nenájdu v prírode dosť obživy. A ľudia dopadnú tak isto: namiesto úrodnej pôdy kde sa pestovala zelenina, obilie, boli sady plné ovocia máme len burinu a odpad. Za robotou sa chodí do zahraničia, pritom je tu doma len ju politici nevidia. Vymýšľajú všelijaké dotácie ktoré končia nie na poli ale vo vreckách šikovných podnikateľov. Čo bude s nami o rok, o päť o desať?
Oliwa
12.06.10,11:28
Dunaj a Váh ako naše najväčšie toky sú našťastie zregulované a obstáli. No za ostatných 21 rokov sa akosi pozabudlo na reguláciu a údržbu tých menších tokov a potokov, roztrúsených po celom Slovensku, ktoré teraz vyčíňali - o úlohe a zodpovednosti vlád, vodohospodárov, štátnych lesov a samospráv ani nehovoriac / príspevky č. 123, 162, 168 a 186/.
misoft
12.06.10,12:46
A to dnes mnohí nadávajú na socializmus (útlak, nesloboda a pod.). Vtedy sa aspoň postavili Vážske kaskády, vyregulovali sa veľké rieky - záplavy boli len výnimočne. "hubatá" má absolútnu pravdu - za mnohé lapsusy môžu len a len politici a nenažraní tiežpodnikatelia (česť výnimkám!).
Kvaka
12.06.10,20:44
Skoro ma minule eblo a neviem ako vyriešiť tento problém: otec po dlhé roky neplatil výživné na svoje 3 deti, tak ÚPaSV platil matke náhradné výživné a všelijaké príspevky. Tieto však vymáhal späť od otca platobnými rozkazmi, exekúciami a pod. Lenže k akému paradoxu prišlo: nezodpovedný otec zomrel, s bývalou manželkou nemal vysporiadaný 3 izbový byt kde žijú aj tieto 3 deti. A teraz v dedičskom konaní keď chcú nadobudnúť tú otcovu 1/2 bytu, tak musia prevziať aj dlžoby otca, t.j. zaplatiť si vlastné výživné. Čo s tým hmmm.....?
Za socíka bol taký paragraf: odstránenie tvrdosti zákona, t.j. že ak došlo k zhluku takýchto absurdít, mala možnosť taká komisia ich odstrániť a bolo po probléme. Lenže teraz je tu len notárka čo chce urýchlene ukončiť dedičské konanie, ona vydá osvedčenie o dedičstve a nech sa deti starajú. Dobré ..... že?
Tvoj príspevok 208 bol fakt dobrý, ale teraz si mimo témy.
arizona
12.06.10,20:48
Už je presunutý do správnej rubriky...;)
hubatá
12.06.10,21:51
hihi..... to bude tým teplom, ako ho tu mám vymazať?
calawen
14.06.10,06:50
Na podnet rádia sme sa aj my rozhodli pomôcť...
riga
15.06.10,10:32
Možno by ľuďom postihnutých povodňami pomohli obyčajné veci. Niektorí prišli o nábytok, oblečenie, deti o hračky... Určite je veľa ľudí, ktorí by radi niečo venovali aspoň na preklenutie toho najhoršieho obdobia po záplavách. Stále je to čerstvé a aktuálne... Ak by niekto dokázal niečo také zorganizovať, určite by som prispela... Nevie niekto o nejakých zbierkach (nie finančných) v okolí Bratislavy?
calawen
15.06.10,12:39
Ja som volala priamo do dediny pri nás (konkrétne OÚ Nižná Myšľa), povedala som, že chcem pomôcť ľuďom postihnutých záplavami a zosuvmi pôdy a povedala som čo môžeme venovať. Ona si zapísala a ozvú sa, až bude mať niekto záujem...
hubatá
15.06.10,15:44
Ja som volala priamo do dediny pri nás (konkrétne OÚ Nižná Myšľa), povedala som, že chcem pomôcť ľuďom postihnutých záplavami a zosuvmi pôdy a povedala som čo môžeme venovať. Ona si zapísala a ozvú sa, až bude mať niekto záujem...

Ja by som mala záujem o takúto brigádu s 2-3 ženami (ale chlap sa tiež nevylučuje) vziať si 3-5 dní dovolenky a na vlastné náklady by sme poupratovali nejakým osamelým alebo chorým ľuďom dom, dvor, vymaľovali steny, teda porobili čo sa dá, vyumývali nábytok, riady, a pod. A čo nám doma zavadzia by sme im mohli na prvú chvíľu darovať, prípadne ak by sme mohli aj finančne vypomôcť. Samozrejme že tip by nám dali na Obecnom úrade a zároveň by nás aj mohli skontrolovať. Myslím si že jeden človek nič nezmôže, a pritom treba ten bordel veľmi rýchlo poupratovať, aby sa dalo zachrániť ešte čo sa dá. Kto by sa ku mne pridal?
ela77
16.06.10,07:26
Ja by som mala záujem o takúto brigádu s 2-3 ženami (ale chlap sa tiež nevylučuje) vziať si 3-5 dní dovolenky a na vlastné náklady by sme poupratovali nejakým osamelým alebo chorým ľuďom dom, dvor, vymaľovali steny, teda porobili čo sa dá, vyumývali nábytok, riady, a pod. A čo nám doma zavadzia by sme im mohli na prvú chvíľu darovať, prípadne ak by sme mohli aj finančne vypomôcť. Samozrejme že tip by nám dali na Obecnom úrade a zároveň by nás aj mohli skontrolovať. Myslím si že jeden človek nič nezmôže, a pritom treba ten bordel veľmi rýchlo poupratovať, aby sa dalo zachrániť ešte čo sa dá. Kto by sa ku mne pridal?

Máš mojko veľmi dobrý nápad a ako by povedali veriaci bohumilý nápad, rada by som sa aj pridala, ale vieš aký mám problém teraz ja, tak ti držím palce aby bola odozva na tvoju výzvu dobrá.
calawen
16.06.10,08:53
Ja by som mala záujem o takúto brigádu s 2-3 ženami (ale chlap sa tiež nevylučuje) vziať si 3-5 dní dovolenky a na vlastné náklady by sme poupratovali nejakým osamelým alebo chorým ľuďom dom, dvor, vymaľovali steny, teda porobili čo sa dá, vyumývali nábytok, riady, a pod. A čo nám doma zavadzia by sme im mohli na prvú chvíľu darovať, prípadne ak by sme mohli aj finančne vypomôcť. Samozrejme že tip by nám dali na Obecnom úrade a zároveň by nás aj mohli skontrolovať. Myslím si že jeden človek nič nezmôže, a pritom treba ten bordel veľmi rýchlo poupratovať, aby sa dalo zachrániť ešte čo sa dá. Kto by sa ku mne pridal?

Aj by som sa pridala, ale kde dám ročného syna? Navyše, ešte stále ho kojím...
hubatá
16.06.10,17:53
[QUOTE=calawen;1430020]Aj by som sa pridala, ale kde dám ročného syna? Navyše, ešte stále ho kojím...[/QUOTE

ale.... ale....to je jasné, že nemyslím takých ľudí ktorí naozaj nemôžu. Ale keď niekoho nájdem na tú brigádu, možno by sa niektoré dieťa potešilo hračkám z ktorých tvoj synček už vyrástol, alebo napr. deke, alebo kočík ti doma zavadzia. Sama vieš koľko taký štupeľ potrebuje vecí od stravy, cez oblečenie až po repelent. Videla som v telke doštípané detičky od komárov do krvi. Možno tam na to čaká 5 mesačné dieťa...... Ale i tak ti ďakujem.
riga
17.06.10,06:32
Mária27
09.07.10,06:40
Slovenská pošta, a. s., umožňuje v období od 6.7.2010 do 31.7.2010 zasielanie pomoci do štyroch povodňami najviac postihnutých obcí formou listov a balíkov zadarmo. Zásielky stačí podľa obsahu vhodne zabaliť do obálky alebo kartónového obalu, napísať adresu jedného z obecných úradov, adresnú stranu výrazne označiť poznámkou "Povodeň" a odovzdať na ktorejkoľvek pošte.

- adresátom zásielky bude niektorý z nasledujúcich obecných úradov:
• Obecný úrad Nižná Myšľa, Obchodná č. 104, 044 15 Nižná Myšľa,
• Obecný úrad Markovce, č. 48, 072 06 Malčice,
• Obecný úrad Malčice, Hlavná č. 176, 072 06 Malčice,
• Obecný úrad Oborín, č. 125, 076 75 Oborín.
- adresná strana zásielky výrazne označená poznámkou „POVODEŇ“,
- podaj bez akéhokoľvek podacieho dokladu (sprievodky, podacieho lístka),
- max. hmotnosť 15 kg (nad 3 kg previazaná špagátom),
- podaj na ktorejkoľvek pošte
korela
09.07.10,08:20
Slovenská pošta, a. s., umožňuje v období od 6.7.2010 do 31.7.2010 zasielanie pomoci do štyroch povodňami najviac postihnutých obcí formou listov a balíkov zadarmo. Zásielky stačí podľa obsahu vhodne zabaliť do obálky alebo kartónového obalu, napísať adresu jedného z obecných úradov, adresnú stranu výrazne označiť poznámkou "Povodeň" a odovzdať na ktorejkoľvek pošte.

- adresátom zásielky bude niektorý z nasledujúcich obecných úradov:
• Obecný úrad Nižná Myšľa, Obchodná č. 104, 044 15 Nižná Myšľa,
• Obecný úrad Markovce, č. 48, 072 06 Malčice,
• Obecný úrad Malčice, Hlavná č. 176, 072 06 Malčice,
• Obecný úrad Oborín, č. 125, 076 75 Oborín.
- adresná strana zásielky výrazne označená poznámkou „POVODEŇ“,
- podaj bez akéhokoľvek podacieho dokladu (sprievodky, podacieho lístka),
- max. hmotnosť 15 kg (nad 3 kg previazaná špagátom),
- podaj na ktorejkoľvek pošte

http://forum.posta.sk/aktualne/slovenska-posta-umozni-posielanie-zasielok-do-styroch-obci-postihnutych-povodnami-zadarmo

Obyvatelia Nižnej Myšle, Markoviec, Malčíc a Oborína, ktorým povodne zničili často celý majetok, potrebujú najmä praktické veci ako vankúše, paplóny, obliečky, či vybavenie do kuchyne a prostriedky a nástroje na dezinfekciu alebo nové nátery stien. „V našej obci povodeň poškodila vyše 120 domov, no ľudia už nepotrebujú napríklad šatstvo alebo deky, tie dostali bezprostredne po povodniach. Teraz je čas ísť ďalej, aby si mohli opravovať domy a normálne fungovať,“ uvádza Marta Tomková, starostka Malčíc. Toto platí aj pre ostatné obce. Po rozhovoroch so starostami ostatných obcí sa opakovala požiadavka na posielanie praktických vecí do domácnosti a na opravu príbytkov, nie na šatstvo.