igor5858
03.06.10,13:42
dobrí deň
chcem poradiť:mad: prenajal som časť rodinného domu len na bývanie pánovi ktorý tam býva aj s jeho kolegami . Starosta obce od mňa pýta daň s ubytovania možno preto že ty ľudia tu niesu niak prihlásený. vyplíva mi to zo zákona aby som to musel platiť aj ked nemám živnosť a nemám tam zriadenú žiadnu prevádzku ubytovne a neposkytujem ubytovanie ale prenajímam. :confused:
VieraPopluharova
03.06.10,12:55
Nuz co Ti vyplyva zo zakona, je urcite registracia na DU, ze prenajimas cast rodinneho domu, tym padom Ti potom vyplyva i zaplatit dan z prijmu za prenajom z nehnutelnosti za rok 2010, pozor na registraciu tu si uz mal mat.Co sa tyka obce a dan z ubytovania s tym by som nesuhlasila, ak to prenajimas ako dom na byvanie, resp, cast domu a nemas to ako klasicku ubytovnu.
igor5858
03.06.10,13:48
Jasné na daňovom úrade som už nahlásený ako prenajímateľ od začiatku. Ja neviem oco mu ide už som mu aj predložil doklad z daňového že som nahlásený na daňovom a tiež doklad že nie som samostatne zárobkovo činná osoba. ale on stále tvrdi svoje tak zato som si neni istý. Inak tiež si myslím že daň s ubytovania sa mana netýka.
Mária27
07.06.10,17:31
Zákon č. 582/2004 Z.z.
(o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady)

DAŇ ZA UBYTOVANIE
§ 37
Predmet dane
Predmetom dane za ubytovanie je odplatné prechodné ubytovanie fyzickej osoby v ubytovacom zariadení, ktorého kategorizáciu určuje osobitný predpis 23) (ďalej len "zariadenie").
§ 38
Daňovník
Daňovníkom je fyzická osoba, ktorá sa v zariadení odplatne prechodne ubytuje.
§ 39
Základ dane
Základom dane je počet prenocovaní.
§ 40
Sadzba dane
Sadzbu dane určí obec v eurách na osobu a prenocovanie.
§ 41
Vyberanie dane
Platiteľom dane je prevádzkovateľ zariadenia, ktorý odplatné prechodné ubytovanie poskytuje.
§ 42
Správa dane
Miestne príslušnou obcou je obec, na ktorej území sa zariadenie nachádza.
§ 43
Splnomocňovacie ustanovenie
Obec ustanoví všeobecne záväzným nariadením 11) podrobnosti k § 37 až 41, najmä náležitosti a lehotu oznamovacej povinnosti platiteľa dane, sadzbu dane, rozsah a spôsob vedenia preukaznej evidencie na účely dane, spôsob vyberania dane, náležitosti potvrdenia o zaplatení dane, lehoty a spôsoby jej odvodu obci, prípadné oslobodenia od tejto dane alebo zníženia dane.
strapanka
25.01.11,09:55
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, ako je to s dlhodobým ubytovaním? Ak sa mi niekto príde ubytovať napr. na 3 mesiace, musím odvádzať daň obci za každý deň? Ďakujem