Zavrieť

Porady

daň s ubytovania

dobrí deň
chcem poradiť prenajal som časť rodinného domu len na bývanie pánovi ktorý tam býva aj s jeho kolegami . Starosta obce od mňa pýta daň s ubytovania možno preto že ty ľudia tu niesu niak prihlásený. vyplíva mi to zo zákona aby som to musel platiť aj ked nemám živnosť a nemám tam zriadenú žiadnu prevádzku ubytovne a neposkytujem ubytovanie ale prenajímam.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zákon č. 582/2004 Z.z.
    (o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady)

    DAŇ ZA UBYTOVANIE
    § 37
    Predmet dane
    Predmetom dane za ubytovanie je odplatné prechodné ubytovanie fyzickej osoby v ubytovacom zariadení, ktorého kategorizáciu určuje osobitný predpis 23) (ďalej len "zariadenie").
    § 38
    Daňovník
    Daňovníkom je fyzická osoba, ktorá sa v zariadení odplatne prechodne ubytuje.
    § 39
    Základ dane
    Základom dane je počet prenocovaní.
    § 40
    Sadzba dane
    Sadzbu dane určí obec v eurách na osobu a prenocovanie.
    § 41
    Vyberanie dane
    Platiteľom dane je prevádzkovateľ zariadenia, ktorý odplatné prechodné ubytovanie poskytuje.
    § 42
    Správa dane
    Miestne príslušnou obcou je obec, na ktorej území sa zariadenie nachádza.
    § 43
    Splnomocňovacie ustanovenie
    Obec ustanoví všeobecne záväzným nariadením 11) podrobnosti k § 37 až 41, najmä náležitosti a lehotu oznamovacej povinnosti platiteľa dane, sadzbu dane, rozsah a spôsob vedenia preukaznej evidencie na účely dane, spôsob vyberania dane, náležitosti potvrdenia o zaplatení dane, lehoty a spôsoby jej odvodu obci, prípadné oslobodenia od tejto dane alebo zníženia dane.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Melnick, arizona, zdenka131, Danielle369, Lubaba, Anja111
    6

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Nuz co Ti vyplyva zo zakona, je urcite registracia na DU, ze prenajimas cast rodinneho domu, tym padom Ti potom vyplyva i zaplatit dan z prijmu za prenajom z nehnutelnosti za rok 2010, pozor na registraciu tu si uz mal mat.Co sa tyka obce a dan z ubytovania s tym by som nesuhlasila, ak to prenajimas ako dom na byvanie, resp, cast domu a nemas to ako klasicku ubytovnu.

    igor5858 je offline (nepripojený) igor5858

    igor5858
    Jasné na daňovom úrade som už nahlásený ako prenajímateľ od začiatku. Ja neviem oco mu ide už som mu aj predložil doklad z daňového že som nahlásený na daňovom a tiež doklad že nie som samostatne zárobkovo činná osoba. ale on stále tvrdi svoje tak zato som si neni istý. Inak tiež si myslím že daň s ubytovania sa mana netýka.
    Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, ako je to s dlhodobým ubytovaním? Ak sa mi niekto príde ubytovať napr. na 3 mesiace, musím odvádzať daň obci za každý deň? Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.