martin.spilovsky
05.06.10,17:34
Zdravim vsetkych

Z bytoveho druzstva mi prisiel pre tento rok papier, s novou vymerou rozlohy buty

Podla znaleckeho posudku mam 76 m2 ale podla noveho vymeru mam celkovu plochu 79 m2 a podlahovu plochu 75 m2.

Predsa BD to odovodnil tym ze udajne, podla nejakej novej normy za zaratava to celkom rozlohy aj balkon.

Existuje vobec nejaka legislativna zmena, ktora by upravovala rozlohu bytu, ak aj ano je Predseda BD oboznamit nas s touto skutocnotou?

Vopred za odpovede dakujem
verkaz
05.06.10,15:53
Do podlahovej plochy by sa balkón nemal zaratávať. Od 1. apríla 2010 platí novela zákona podľa ktorej za za balkón platí do fondu opráv 25% z dohodnutej sumy za 1 m2 vlastníckeho podielu. Plocha tvojho bytu je táká, ako máš na liste vlastníctva.
Halli
05.06.10,16:45
alebo presne :

"Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.";)
sito
05.06.10,16:47
SBD nemôže zmeniť výmeru bytu, len na základe uvedeného zákona vám musí do 31.3. 2011 na tvorbu FOaU zaráťať aj 25 % plochy balkóna, lodžie, terasy. Príklad, balkón ma 4 m2, 25 % je 1 m2. Byt máš 75 m2. Takže tvoríš FOaU za 76 m2. Ostatné veci, služby, ktoré sa rozpočítavajú podľa m2 sa rozpočítavajú podľa 75 m2.

Novela zákona 182/1993 zákonom 70/2010 z 11.2.2010.

8. V § 10 ods. 1 posledná veta znie: „Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.“.

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. apríla 2010

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, správcovia a predsedovia sú povinní zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve uzatvorené do 1. apríla 2010 uviesť do súladu s týmto zákonom do 31. marca 2011. Tie časti zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve, ktoré sú v rozpore s ustanoveniami tohto zákona, sú po uplynutí tejto lehoty neplatné.“.
Halli
05.06.10,16:49
som ťa predbehla :D, ale neva, tu treba furt opakovať...;) ty si to napísal aj so zákonom, takže lepšie;) načo by hľadali :D

Ja si myslím, že OSBD mu nič nezmenilo, len to zle pochopil...a toho znalca už nemusí vobec riešiť, lebo treba brať do úvahy LV a ten náš slávny zákon... ak je to zle v LV , musí si to dať opraviť na katastri a takkk.
sito
05.06.10,16:53
Však on si to uloží, vyloží a možno položí, doplňujúcu otázku. ;)
martin.spilovsky
05.06.10,17:41
Dakujem vsetkym :)

Milujem toto forum ;)
sito
05.06.10,17:45
Myslím, že nie si sám. ;)
Llívia
14.06.10,07:57
mimotemy
SBD nemôže zmeniť výmeru bytu, len na základe uvedeného zákona vám musí do 31.3. 2011 na tvorbu FOaU zaráťať aj 25 % plochy balkóna, lodžie, terasy. Príklad, balkón ma 4 m2, 25 % je 1 m2. Byt máš 75 m2. Takže tvoríš FOaU za 76 m2. Ostatné veci, služby, ktoré sa rozpočítavajú podľa m2 sa rozpočítavajú podľa 75 m2.

Novela zákona 182/1993 zákonom 70/2010 z 11.2.2010.

8. V § 10 ods. 1 posledná veta znie: „Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.“.

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. apríla 2010

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, správcovia a predsedovia sú povinní zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve uzatvorené do 1. apríla 2010 uviesť do súladu s týmto zákonom do 31. marca 2011. Tie časti zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve, ktoré sú v rozpore s ustanoveniami tohto zákona, sú po uplynutí tejto lehoty neplatné.“.

Od akého dátumu treba platiť do fondu za balkóny? Novela platí od 1.4.2010, zmluvy o SVB sa majú dať do súladu so zákonom do 31.3.2011, takže kedykoľvek medzi týmito dvoma dátumami, alebo sa má začať platiť od 1.4.2010?
Chobot
14.06.10,08:24
mimotemy

Od akého dátumu treba platiť do fondu za balkóny? Novela platí od 1.4.2010, zmluvy o SVB sa majú dať do súladu so zákonom do 31.3.2011, takže kedykoľvek medzi týmito dvoma dátumami, alebo sa má začať platiť od 1.4.2010?

Platiť sa má od 1.4.2010. To, že sa majú zosúladiť zmluvy nemení nič na povinnosti platiť do FO za balkóny od 1.4. Ak niekto nestihne vydať nový zálohový predpis od 1.4.2010, nič sa nedeje, doplatí sa to pri vyúčtovaní. Zatiaľ bude vlastne dlh na zálohách.
Halli
14.06.10,08:26
mimotemy

Od akého dátumu treba platiť do fondu za balkóny? Novela platí od 1.4.2010, zmluvy o SVB sa majú dať do súladu so zákonom do 31.3.2011, takže kedykoľvek medzi týmito dvoma dátumami, alebo sa má začať platiť od 1.4.2010?

medzi týmito dátumami ...od 1.4.2010 by to už nikto nestihol :), ja to dám od 1/2011...asi :)
svojar
14.06.10,09:44
Aj keď my nič upravovať nebudeme, byty aj balkóny sú naprosto rovnaké, niečo také ako píše Slávka som poradil kolegom, ktorí majú 1 izb. s 2 balkónmi a potrom aj 2 a 3 izbové byty v dome.
Llívia
14.06.10,10:20
medzi týmito dátumami ...od 1.4.2010 by to už nikto nestihol :), ja to dám od 1/2011...asi :)

A pri ročnom zúčtovaní budeš od vlastníkov požadovať doplatenie do fondu od 1.4.2010 tak, ako píše Chobot?
Halli
14.06.10,11:22
Platiť sa má od 1.4.2010. To, že sa majú zosúladiť zmluvy nemení nič na povinnosti platiť do FO za balkóny od 1.4. Ak niekto nestihne vydať nový zálohový predpis od 1.4.2010, nič sa nedeje, doplatí sa to pri vyúčtovaní. Zatiaľ bude vlastne dlh na zálohách.

Myslím, že sa mýliš ;)


A pri ročnom zúčtovaní budeš od vlastníkov požadovať doplatenie do fondu od 1.4.2010 tak, ako píše Chobot?

Nie nič nebudeme doplácať, lebo ak to bude chcieť platiť a dá sa to do predpisu skôr, ako bude zmluva zosúladená so zákonom bude to neoprávnený príjem. Takže až po zmluve.
Chobot
14.06.10,12:20
Myslím, že sa mýliš ;)

Nie nič nebudeme doplácať, lebo ak to bude chcieť platiť a dá sa to do predpisu skôr, ako bude zmluva zosúladená so zákonom bude to neoprávnený príjem. Takže až po zmluve.

Lenže zákon platí od 1.4.2010 a ten predpisuje plochu bytu pre platbu do FO ako plochu bytu plus 25% balkónu. Takže od 1.4. odvádzajú vlastníci tvorbu FO v rozpore so zákonom.

To len zmluvy o výkone správy sa majú zosúladiť do 31.3.2011.
sito
14.06.10,13:47
Lenže zákon platí od 1.4.2010 a ten predpisuje plochu bytu pre platbu do FO ako plochu bytu plus 25% balkónu. Takže od 1.4. odvádzajú vlastníci tvorbu FO v rozpore so zákonom.

To len zmluvy o výkone správy sa majú zosúladiť do 31.3.2011.

Neviem či je môj pohľad správny? Uvedený spôsob úhrady je schválený od 11.2.2010. Jeho účinnosť je od 1.4.2010. Prechodné ustanovenia sú do 31.3.2011.

Správca, poviem spravuje päť, sto domov. Správca vie o zmene zákona, malo by to byť v jej záujme, aby o tom informovala vlastníkov bytov, domov.

Poviem, že od 1.3.2010 dol zákon dostupný. V prvých 15 dňoch obehá všetky domy a dohodnú sa na úprave tvorby FOaU od 1.4.2010.

Druhá možnosť. Pri ročnom vyúčtovaní a predložení ročnej správy hospodárenia s FOaU oboznámi vlastníkov so zmenou zákona a navrhne, že keď sa budú meniť zálohové platby podľa nákladov za minulý rok k 1.7.2010, upraví sa, zosúladí sa aj Tvorba FOaU za balkóny, lodžie a terasy.

Pokiaľ niekto navrhne, spätné doplatenie a väčšina to schváli. Je to v poriadku, ale musí byť jasne dohodnutý spôsob doplatenia. Teda, že za tri mesiace bude úhrada dopočítaná pri vyúčtovaní za rok 2010 v službách a presunutá do FOaU.

Tretia možnosť, nechá si to na posledný mesiac. A tvorba FOaU bude v súlade so zákonom od 1.4.2011. Alebo so spätným uhradením, ak vlastníci budú súhlasiť. Ako vlastníci rozhodnú, tak spraví, je predsa len správca.

Podľa mňa sú všetky tri možnosti aj s variantmi doplatenia v súlade so zákonom. 70/2010. Vyhovujú prechodným ustanoveniam, plynúcim od 1.4.2010 do 31.3.2011. Teda rok je na to, aby úhrady do FOaU boli zosúladené s uvedeným zákonom.
sito
14.06.10,14:02
Aj keď my nič upravovať nebudeme, byty aj balkóny sú naprosto rovnaké, niečo také ako píše Slávka som poradil kolegom, ktorí majú 1 izb. s 2 balkónmi a potrom aj 2 a 3 izbové byty v dome.

Jaroslav, môže byť, u Vás. Je to síce v rozpore so zákonom, pretože máte lodžie, všetci a všetci rovnaké, Ale výsledok by bol, len to, že by ste mesačne dali do FOaU, poviem o 15 € viac. Nič viac. Pri bytoch o rovnakej výmere nemusí byť dohodnutá ani tvorba na jeden m2. Stačí na byt.

Ale, niekomu to môže vŕtať v hlave. Prečo?
sito
14.06.10,14:31
No neviem, neviem, ale už len preto, že nikto by to nestihol k 1.4ty si myslím, že mesačný predpis možno zmeniť až po úprave zmluvy. Neurobili to ani OSBD, len sa na to pripravujú /a to je iný moloch :D/...Aj tak si myslím, že je to hlúposť samo o sebe a ja chcem aby sa za balkóny prispievalo úplne inak /to, že je v zákone 25% plochy je pre mňa len smerodatným údajom o samotnom vlastníctve balkona-či ho má, alebo nemá ten a ten byt...To akú sumu si na zhromaždení na týchto sprostých 25% plochy určíme je len na nás. Takže budem sa s tým trápiť až po zhromaždeniach.

tak to si myslí isto viac ľudí, nie ste sama. Ale to, že 25 % plochy je pre Vás len smerodatný údaj nie je v zákone uvedené. Ani to, že na uvedených 25 % plochy si sumu úhrady do FOaU určia vlastníci. Vlastne je, musí byť rovnaká ako na 1 m2 v byte, nemôže byť iná.

Ak majú všetky byty rovnaké balkóny, lodžie, terasy môžete si dohodnúť aj inú sumu ako v byte na 1 m2 v byte.

Ak nie, tak len za predpokladu, že sa nikto nežaluje "nie je žalobcu, nie je sudcu" Ak sa jeden nájde. Keď to vlastníkom navrhnete Vy a oni to schvália. Ten jeden má pravdu, ale až vtedy, ak mu dá za pravdu sudca. ;)

V novele už nie je uvedené to hrubo vyznačené, to má iný dôvod, že to tam nie je, nie balkóny, lodžie a terasy:

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Je to len môj názor, môžete to skúsiť.

Panimajem.
Halli
14.06.10,15:47
Ak si určíme, že chceme do fondu platiť na balkony inú sumu, je to naša vec, myslela som to tak...Pridáme si ďalšiu službu na rekonštrukciu balkonov. To, že bude k ploche bytov pripočítaných 25% plochy balkona s tým nič nemá a bude to tak ako chce ten sprostý návrh v zákone...inak okrem toho nebude mať žiadny zmyslel, lebo nič nerieši. Takže dovidenia páni poslanci, viete o realite ..........:rolleyes:... len pridávate zbytočnú prácu, keby ste Vy radšej zosúladili 12 noviel zákona 182 do jedneho poriadneho.
svojar
14.06.10,19:58
Jaroslav, môže byť, u Vás. Je to síce v rozpore so zákonom, pretože máte lodžie, všetci a všetci rovnaké, Ale výsledok by bol, len to, že by ste mesačne dali do FOaU, poviem o 15 € viac. Nič viac. Pri bytoch o rovnakej výmere nemusí byť dohodnutá ani tvorba na jeden m2. Stačí na byt.

Ale, niekomu to môže vŕtať v hlave. Prečo?
Či máme lodžie, či balkóny, nám je to jedno. My si určíme poplatok do FÚO za byt a tzv . po česky Bastafidli. Tým končím Tvá Máňa.
Chobot
15.06.10,06:06
Či máme lodžie, či balkóny, nám je to jedno. My si určíme poplatok do FÚO za byt a tzv . po česky Bastafidli. Tým končím Tvá Máňa.

AKo spomenul sito vyššie, to môžete len za predpokladu, že všetky byty majú rovnakú rozlohu a teda rovnaký spoluvlastnícky podiel. Inak nemôžete takto určiť príspevok do fondu, že na byt, ale musí byť podľa spoluvlastníckeho podielu.
Halli
15.06.10,06:27
AKo spomenul sito vyššie, to môžete len za predpokladu, že všetky byty majú rovnakú rozlohu a teda rovnaký spoluvlastnícky podiel. Inak nemôžete takto určiť príspevok do fondu, že na byt, ale musí byť podľa spoluvlastníckeho podielu.

Ale Svojar to tu písal hneď na začiatku, že majú všetko rovnaké, takže bastafidli :D;)
sito
15.06.10,14:31
Jasné, v každom dome si môžu vlastníci môžu určiť, čo chcú. Dom je ich vlastníctvo. Kto iný by mal rozhodnúť.

Len pri balkónoch, lodžiach a terasách nemôžu, ak jeden vlastník nesúhlasí a požiada súd, aby rozhodol.
Deganova
17.06.10,06:35
Ja som už zmluvu novelizovala k 01.04.2010 na zhromaždení sme sa dohodli, že tí vlastníci ktorí nemajú balkón ani lodźiu platia od 01.04.2010 do FO o 1 euro menej t.j. 25 percent z plochy balónov a lódźií a aby nemuseli prerábáť trvalé príkazy to 1 euro som im presunula do záloh na teplo.
Halli
17.06.10,07:00
Ja som už zmluvu novelizovala k 01.04.2010 na zhromaždení sme sa dohodli, že tí vlastníci ktorí nemajú balkón ani lodźiu platia od 01.04.2010 do FO o 1 euro menej t.j. 25 percent z plochy balónov a lódźií a aby nemuseli prerábáť trvalé príkazy to 1 euro som im presunula do záloh na teplo.

:D tak ty si iný "fiškus", to ma nenapadlo...:D, znížiť im to...ja som to ale chcela tiež urobiť tak, že dopasujem do predpisu, tým že to presuniem z inej platby, ale zvýšim, nie znížim do FO...je sprostosť meniť stale predpisy,... len zase je to o tej ploche na mesačnom predpise, lebo aj tam by to malo vidieť :) mne to software nepusti ak zmením plochu ...ale ak ste sa tak dohodli je to v poho... :D
svojar
17.06.10,18:39
Už budem asi otravný tým, že u nás to je jedno, ale cestou znižovania by som sa nepúšťal.
Deganova
18.06.10,03:16
Už budem asi otravný tým, že u nás to je jedno, ale cestou znižovania by som sa nepúšťal.
Fond opráv je u nás pomerne vysoký 0,86 eur/m2, bytový dom čaká na kolaudáciu po zateplení, po konzultácii so záručnou bankou a uznesením zhromaždenia to bola schodnejšia cesta. Z 27 bytov - 18 bytov balkón a lódžia, 9 bytov úplne bez.
Llívia
18.06.10,06:15
Je možné schváliť zmenu mesačného predpisu kvôli platbám za balkóny so spätnou platnosťou = s účinnosťou od 1.4.2010?
Deganova
18.06.10,06:28
Je možné schváliť zmenu mesačného predpisu kvôli platbám za balkóny so spätnou platnosťou = s účinnosťou od 1.4.2010?
Ak sa na tom na zhromaždení dohodnete, tak áno.
Halli
18.06.10,15:03
Fond opráv je u nás pomerne vysoký 0,86 eur/m2, bytový dom čaká na kolaudáciu po zateplení, po konzultácii so záručnou bankou a uznesením zhromaždenia to bola schodnejšia cesta. Z 27 bytov - 18 bytov balkón a lódžia, 9 bytov úplne bez.
Ja by som tiež neznižovala, ale ak máte taký fond...tak môže byť :)
sito
18.06.10,18:38
182/1993, § 10


(1) Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Od 1.4.2010 posledná veta neplatí, platí veta niže uvedená. Podstatné zmeny sú vyznačené červene.

„Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.“.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Nie sú v úprave spomenuté aj terasy, slovičkári môžu hrať vabank.

Zákon neobmedzuje vlastníkov v rozhodovaní o výške tvorby FOaÚ na jednotku majetkového podielu v dome, m2. Ale musia dodržať podmienku v poslednej vete, ktorá platí od 1.4.2010.

Akékoľvek iné rozhodnutia vlastníkov bytov, ktoré sú uvedené v zmene zákona 182/1993 sú v rozpore s uvedeným zákonom.
katkavar
02.02.11,12:34
Ahoj, vraciam sa k tejto teme, dufam, ze mi niekto poradi...
Spravkyna ma vyzvala, aby som jej oznamila vymeru balkonu, lebo oni o tom nemaju zaznam... Ide o to, ze byt bol povodne s dvojdielnym francuzskym oknom a my sme si prirobili k nemu balkon... lenze... balkon sme si robili na vlastne naklady a taktiez aj vsetky opravy pojdu z nasej penazenky. Nespada do spoluvlastnictva ostatnych vlastnikov bytov, max. schodik, ktory ostal z povodneho okna, ale predpokladam, ze z toho ludom nebudu vymeriavat prispevok do FO, ved on to bol v podstate ako parapet na okne.
Co myslite, ma pravo spravca pytat za moj balkon odvod do FO? Rovnako su na tom aj vlastnici podkrovnych bytov (tie boli nadstavovane dodatocne), maju terasy, ale opravy si robia na vlastne naklady.
Na poslednej schodzi sme to uzavreli, ze nikto z nas si nebude narokovat na opravu zo spolocnych penazi. A zrazu si spravkyna pyta... :-/
Chobot
02.02.11,13:19
Ahoj, vraciam sa k tejto teme, dufam, ze mi niekto poradi...
Spravkyna ma vyzvala, aby som jej oznamila vymeru balkonu, lebo oni o tom nemaju zaznam... Ide o to, ze byt bol povodne s dvojdielnym francuzskym oknom a my sme si prirobili k nemu balkon... lenze... balkon sme si robili na vlastne naklady a taktiez aj vsetky opravy pojdu z nasej penazenky. Nespada do spoluvlastnictva ostatnych vlastnikov bytov, max. schodik, ktory ostal z povodneho okna, ale predpokladam, ze z toho ludom nebudu vymeriavat prispevok do FO, ved on to bol v podstate ako parapet na okne.
Co myslite, ma pravo spravca pytat za moj balkon odvod do FO? Rovnako su na tom aj vlastnici podkrovnych bytov (tie boli nadstavovane dodatocne), maju terasy, ale opravy si robia na vlastne naklady.
Na poslednej schodzi sme to uzavreli, ze nikto z nas si nebude narokovat na opravu zo spolocnych penazi. A zrazu si spravkyna pyta... :-/

TO je jedno, kto si hradí opravy, podľa zákona sú vlastníci povinní prispievať do FO aj z plochy balkóna (teda 25%). Balkón je súčasťou vášho bytu a preto ste povinní tento príspevok do FO platiť. Predpokladám, že po dostavbe balkóna ste tento nedali skolaudovať a zapísať, - potom máš väčší problém, máš čiernu stavbu. Radšej to nikomu nehovor a plať do FO 25% plochy.

Tí, čo nadstavovali tiež - majú terasu? Majú. Sú povinní prispievať do FO aj za terasu. Balkón ani terasa nie sú spoločnou časťou ani spoločným priestorom. Ani byt nie je spoločný, všetky opravy, prerábky si platíš sama a predsa si povinná platiť do FO podľa plochy bytu.
katkavar
03.02.11,11:29
Dakujem za odpoved, nakoniec som sa so spravkynou dohodla. Inak, na pristavbu balkona mam povolenie, ale nie stavebne, ale urobili sme to ohlaskou, stacilo im to.
sito
03.02.11,21:10
Predpokladám, že v rozpore so zákonom, alebo v súlade? Zákon treba rešpektovať. Tých 25 % je treba platiť, ale požadovať aj opravy. Zubaté, ale dá s dohodnúť. Ľudia sa vždy môžu, nie vždy chcú.