hubatá
12.06.10,22:35
Skoro ma minule eblo a neviem ako vyriešiť tento problém: otec po dlhé roky neplatil výživné na svoje 3 deti, tak ÚPaSV platil matke náhradné výživné a všelijaké príspevky. Tieto však vymáhal späť od otca platobnými rozkazmi, exekúciami a pod. Lenže k akému paradoxu prišlo: nezodpovedný otec zomrel, s bývalou manželkou nemal vysporiadaný 3 izbový byt kde žijú aj tieto 3 deti. A teraz v dedičskom konaní keď chcú nadobudnúť tú otcovu 1/2 bytu, tak musia prevziať aj dlžoby otca, t.j. zaplatiť si vlastné výživné. Čo s tým hmmm.....?
Za socíka bol taký paragraf: odstránenie tvrdosti zákona, t.j. že ak došlo k zhluku takýchto absurdít, mala možnosť taká komisia ich odstrániť a bolo po probléme. Lenže teraz je tu len notárka čo chce urýchlene ukončiť dedičské konanie, ona vydá osvedčenie o dedičstve a nech sa deti starajú. Dobré ..... že?
Laco-monter
13.06.10,07:17
Netreba meniť názov témy , práveže je veľmi výstižný !

Ja suhlasím so spomínaným zákonom, keď dedičstvo tak zo všetkým, čo k nemu patrí.
doktor23
13.06.10,11:27
Nuž, zákon je jednoznačný ..... otázkou je, ako dlho boli s ex manželkou rozvedení, ale predpokaldám, že viac ako 3 roky ..... teda polovica bytu by mala patriť do dedičstva, druhá polovica ex-ke.
V akom pomere sú aktíva a pasíva? Akú hodnotu má byt a koľko sú dlhy?
Katy a R
13.06.10,11:32
.... že či by sa viac neoplatilo odmietnuť dedičstvo :confused::confused::confused:
Marína
13.06.10,11:38
Netreba meniť názov témy , práveže je veľmi výstižný !

Ja suhlasím so spomínaným zákonom, keď dedičstvo tak zo všetkým, čo k nemu patrí.

Lacko, Janka ho urobila výstižným, predtým mal názov Záplavy jún 2010, odtiaľ http://www.porada.sk/t141353-zaplavy-jun-2010-a.html ho Janka presúvala.
mona091
13.06.10,16:06
Skoro ma minule eblo a neviem ako vyriešiť tento problém: otec po dlhé roky neplatil výživné na svoje 3 deti, tak ÚPaSV platil matke náhradné výživné a všelijaké príspevky. Tieto však vymáhal späť od otca platobnými rozkazmi, exekúciami a pod. Lenže k akému paradoxu prišlo: nezodpovedný otec zomrel, s bývalou manželkou nemal vysporiadaný 3 izbový byt kde žijú aj tieto 3 deti. A teraz v dedičskom konaní keď chcú nadobudnúť tú otcovu 1/2 bytu, tak musia prevziať aj dlžoby otca, t.j. zaplatiť si vlastné výživné. Čo s tým hmmm.....?
Za socíka bol taký paragraf: odstránenie tvrdosti zákona, t.j. že ak došlo k zhluku takýchto absurdít, mala možnosť taká komisia ich odstrániť a bolo po probléme. Lenže teraz je tu len notárka čo chce urýchlene ukončiť dedičské konanie, ona vydá osvedčenie o dedičstve a nech sa deti starajú. Dobré ..... že?

podobny pripad som napisala v prispevku c 8 v teme:
Re: pravomoc exekutora
kde od ex-mg. bolo vymahane vyzivne, nebolo vsak uplatnene nahradne vyzivne, kedze exekutor nekonal, ziadatelka exekuciu stiahla, medzitym ex zahynul, deti dedili jeho nehnutelnost, a v tom sa ukazal exekutor, ktory si narokoval z dedicstva odmenu za exekuciu, dedicov zachranilo iba to, ze mali original potvrdenie o stiahnuti exekucie este za zivota zomreleho,
v opacnom pripade by deti boli ukratene o vysku svojho dedicstva o odmenu exekutora, ktory v tomto pripade spravil ovela viac preslapov.


v tvojom pripade to nevidim dobre, rozdiel u teba je v tom, ze deti mali vyplatene vyzivne formou nahradneho vyzivneho, pretoze stat uz vyplatil nahradne vyzivne, co znamena, ze deti svoje vyzivne dostali a stat svoju pohladavku vymaha, teraz uz z dedicstva.
Namodelujem situaciu: nahradne vyzivne si dostala, ex-mg by predal dom, peniaze prehajdakal, nie je co dedit, to znamena, ze deti by uz nemali co dedit, ale ani stat by od nich nevymahal dlh.

tu odporucam preratat vysku dedicstva a vysku dlhu, ci sa oplati dedicstvo prevziat aj s dlhom, alebo odmietnut,

ale je to len moj nazor, nie som pravnik, over si informacie o odbornikov
milláčikk
13.06.10,16:17
Skoro ma minule eblo a neviem ako vyriešiť tento problém: otec po dlhé roky neplatil výživné na svoje 3 deti, tak ÚPaSV platil matke náhradné výživné a všelijaké príspevky. Tieto však vymáhal späť od otca platobnými rozkazmi, exekúciami a pod. Lenže k akému paradoxu prišlo: nezodpovedný otec zomrel, s bývalou manželkou nemal vysporiadaný 3 izbový byt kde žijú aj tieto 3 deti. A teraz v dedičskom konaní keď chcú nadobudnúť tú otcovu 1/2 bytu, tak musia prevziať aj dlžoby otca, t.j. zaplatiť si vlastné výživné. Čo s tým hmmm.....?
Za socíka bol taký paragraf: odstránenie tvrdosti zákona, t.j. že ak došlo k zhluku takýchto absurdít, mala možnosť taká komisia ich odstrániť a bolo po probléme. Lenže teraz je tu len notárka čo chce urýchlene ukončiť dedičské konanie, ona vydá osvedčenie o dedičstve a nech sa deti starajú. Dobré ..... že?

Hubatá.

A nehubuješ iba tak provokačne do vetra ?
Ako s tým ideálnym socializmom ??

Prečo sa ľudia nestarajú o svoj majetok (vysporiadanie) ?
hubatá
13.06.10,18:14
.... že či by sa viac neoplatilo odmietnuť dedičstvo :confused::confused::confused:

Dedičstvo predsa nemôžu odmietnuť kvôli tej mizernej 1/2 bytu po otcovi .....
hubatá
13.06.10,18:15
Hubatá.

A nehubuješ iba tak provokačne do vetra ?
Ako s tým ideálnym socializmom ??

Prečo sa ľudia nestarajú o svoj majetok (vysporiadanie) ?

Už si sa vysporiadaval s nepracujúcim alkoholikom ? Nemá peniaze, nemá zdravý úsudok, nemá nič - len päste.
hubatá
13.06.10,18:20
podobny pripad som napisala v prispevku c 8 v teme:
Re: pravomoc exekutora
kde od ex-mg. bolo vymahane vyzivne, nebolo vsak uplatnene nahradne vyzivne, kedze exekutor nekonal, ziadatelka exekuciu stiahla, medzitym ex zahynul, deti dedili jeho nehnutelnost, a v tom sa ukazal exekutor, ktory si narokoval z dedicstva odmenu za exekuciu, dedicov zachranilo iba to, ze mali original potvrdenie o stiahnuti exekucie este za zivota zomreleho,
v opacnom pripade by deti boli ukratene o vysku svojho dedicstva o odmenu exekutora, ktory v tomto pripade spravil ovela viac preslapov.


v tvojom pripade to nevidim dobre, rozdiel u teba je v tom, ze deti mali vyplatene vyzivne formou nahradneho vyzivneho, pretoze stat uz vyplatil nahradne vyzivne, co znamena, ze deti svoje vyzivne dostali a stat svoju pohladavku vymaha, teraz uz z dedicstva.
Namodelujem situaciu: nahradne vyzivne si dostala, ex-mg by predal dom, peniaze prehajdakal, nie je co dedit, to znamena, ze deti by uz nemali co dedit, ale ani stat by od nich nevymahal dlh.

tu odporucam preratat vysku dedicstva a vysku dlhu, ci sa oplati dedicstvo prevziat aj s dlhom, alebo odmietnut,

ale je to len moj nazor, nie som pravnik, over si informacie o odbornikov

matke ide o ten byt ..... kde budú bývať 4 ľudia, pôžičku nedostane, deti ešte nezarábajú, dlžoby po ex-manželovi sú u nebankoviek a úroky jej rastú každým dňom jedna radosť !
hubatá
13.06.10,18:26
Nuž, zákon je jednoznačný ..... otázkou je, ako dlho boli s ex manželkou rozvedení, ale predpokaldám, že viac ako 3 roky ..... teda polovica bytu by mala patriť do dedičstva, druhá polovica ex-ke.
V akom pomere sú aktíva a pasíva? Akú hodnotu má byt a koľko sú dlhy?

Celý byt má hodnotu cca 70 000 €, teda do dedičstva patrí 35 000 €, má dve dlžoby u nebankovky v celkovej sume cca 1500 €, exmanželka ho aj pochovala, pohreb stál cca 1000 €.
Katy a R
13.06.10,19:10
Dedičstvo predsa nemôžu odmietnuť kvôli tej mizernej 1/2 bytu po otcovi .....
Však mal len tú "mizernú" polovicu bytu a dlhy .... či nie:confused:
... ak teda neodmientne dedičstvo, musí zaplatiť dlh... na výber má v podstate len tieto dve možnosti.
A čo ak je dlh veľký (nevie, koľko nebankoviek sa ešte môže ohlásiť:confused::confused:)
doktor23
14.06.10,18:53
Dedičstvo odmietnuť môžu, ak nezmeškali jednomesačnú lehotu od poučenia. Nemusia uvádzať dôvody. Ešte som nevidel, koľko si žiada štát, pretože dve nebankovky po 1500 EUR nie je taká hrozná suma. Podľa môjho názoru by úroky nemali narastať, keďže zomrel.
Dáša_
14.06.10,19:10
Dedičstvo odmietnuť môžu, ak nezmeškali jednomesačnú lehotu od poučenia. Nemusia uvádzať dôvody. Ešte som nevidel, koľko si žiada štát, pretože dve nebankovky po 1500 EUR nie je taká hrozná suma. Podľa môjho názoru by úroky nemali narastať, keďže zomrel.

čo sa týka úrokov, tak to záleží od zmluvy. Kľudne môžu aj narastať.

Inak by ma celkm zaujímalo, čo bude štát robiť s polovicou bytu, keď sa vzdajú dedičstva.
doktor23
16.06.10,18:33
po deťoch nasledujú rodičia (ak žijú), v tretej dedičskej skupine súrodenci a ich deti, vo štvrtej starí rodičia, prípadne strýkovia a tety ... títo všetci by museli odmietnuť, aby mohol nastúpiť štát. Ale ešte stále neviem, aká veľká je pohľadávka štátu ....
hubatá
19.06.10,05:58
..... predpokladám že po tomto kolotoči by boli deti už dospelé a štát by skúmal ich finančnú a majetkovú situáciu. A čo by zistil? Že deti si dlžné výživné po otcovi neplatičovi už môžu zaplatiť sami lebo zarábajú .... a pekne aj s dlhoročnými úrokami u nebankoviek a na ÚPaSV.

Ďakujem všetkým zúčastneným že sa na rozdiel od štátnych úradníkov aspoň zamysleli, aj keď pomôcť nedokázali.