Xanti
24.06.10,06:56
Podľa mňa tam príspevok patrí, lebo:

Podľa mňa tam príspevok pre osamelé matky nepatrí,
fakt žeby až v takom rozsahu sa podporovali slobodné a rozvedené matky.

Špica, svadby na svk skončili. Slovač je vychcaná. :D

Daňovník si môže do svojho súčtu štátnych dávok zahrnúť základné štátne dávky na vlastné alebo jemu zverené závislé deti (dokedy neukončia svoje vzdelanie alebo do 26 rokov)

zdroj: http://www.sulik.sk/index.php?section=6&subsection=1&pg=9
Dobre podľa mňa tam ten príspevok nepatrí, a vysvetlím prečo.

OB žena osamelá matka, s dieťaťom do 15 rokov a k tomu invalidný dôchodca ( napr. ja, a mnoho iných )
Takže ak by bolo materský príspevok vo výške 100% ŽM na obdobie pr. rok od narodenia dieťaťa.

Tak taká matka by dostala
OB 185
ID 185
materské 185
príspev. pre osamel. rodiča 185
príspevok na dieťa 148
suma brutto 888 eur netto ak sa nemýlim tak cca 500 eur.

Po roku, by sa odrátalo materské takže rodič by mal osamelý samozrejme príspevok 703 brutto čiže cca 396 €netto.

Vo svojej podstate mňa už teraz demotivuje OB pracovať, lebo ak porodím jedno dieťa tak budem mať mesačný príjem bez roboty po roku skoro 400 eur a ten príjem bude do 15 roku života dieťa, medzitým si zaobstarám dalšie, v podstate do troch sa to ako tak oplatí. A deti budem duriť do škôl a do brigád aby si zarábali na školy, šak prečo sa mám ja o ne starať po 15 roku života. A ked budem mať dcéru tá zistí aké lahké je nerobiť, tak začne rodiť už v 15tich.
Vychováme si stratenú generáciu.

Preto si myslím, že príspevok pre osamelú matku sa bude vyplácať max. do 3 rokov veku dieťaťa, potom matka môže ísť do práce. Vtedy to bude motivačné.

Ako toto je moja dumka ale myslím si, že nie je nereálna.

V prípade že tá matka nie je na invalidnom dôchodku tak prvý rok by mala sumu brutto 703 eur netto 396 eur,
a v dalších rokoch 518 brutto a netto 292 eur. Stále je to suma, ktorá istú skupinu ( pomaly majoritnú ) nedonúti pracovať.
Monika Kováčová
24.06.10,06:05
Dobre podľa mňa tam ten príspevok nepatrí, a vysvetlím prečo.

OB žena osamelá matka, s dieťaťom do 15 rokov a k tomu invalidný dôchodca ( napr. ja, a mnoho iných )
Takže ak by bolo materský príspevok vo výške 100% ŽM na obdobie pr. rok od narodenia dieťaťa.

Tak taká matka by dostala
OB 185
ID 185
materské 185
príspev. pre osamel. rodiča 185
príspevok na dieťa 148
suma brutto 888 eur netto ak sa nemýlim tak cca 500 eur.

Po roku, by sa odrátalo materské takže rodič by mal osamelý samozrejme príspevok 703 brutto čiže cca 396 €netto.

Vo svojej podstate mňa už teraz demotivuje OB pracovať, lebo ak porodím jedno dieťa tak budem mať mesačný príjem bez roboty po roku skoro 400 eur a ten príjem bude do 15 roku života dieťa, medzitým si zaobstarám dalšie, v podstate do troch sa to ako tak oplatí. A deti budem duriť do škôl a do brigád aby si zarábali na školy, šak prečo sa mám ja o ne starať po 15 roku života. A ked budem mať dcéru tá zistí aké lahké je nerobiť, tak začne rodiť už v 15tich.
Vychováme si stratenú generáciu.

Preto si myslím, že príspevok pre osamelú matku sa bude vyplácať max. do 3 rokov veku dieťaťa, potom matka môže ísť do práce. Vtedy to bude motivačné.

Ako toto je moja dumka ale myslím si, že nie je nereálna.

V prípade že tá matka nie je na invalidnom dôchodku tak prvý rok by mala sumu brutto 703 eur netto 396 eur,
a v dalších rokoch 518 brutto a netto 292 eur. Stále je to suma, ktorá istú skupinu ( pomaly majoritnú ) nedonúti pracovať.

Na jednej strane lamentujeme, aké úbohé príspevky dostávame od štátu v súčasnosti za čas, kedy sa staráme o dieťa (rod. prídavky, rodičovský príspevok, resp. materská). Porovnávame svoje príspevky s príspevkami iných žien v EÚ a cítime sa ako chudobné príbuzné.

Na druhej strane, keď sa nám tieto dávky môžu efektívne zvýšiť, protestujeme, lebo nebudeme mať motiváciu pracovať, lebo naši farebný spoluobčania by dostali toľko čo my a pod....

Myslíš, že ak by rómske ženy nedostali žiadne príspevky od štátu, tak by ich to donútilo "pracovať"? :D Nie, doplatili by na to deti, ktorým sa teraz možno ujde niečo aspoň raz mesačne.:mee: A deti za svojich rodičov apriori nemôžu.
Alebo by sa mal vymyslieť systém, ktorý by určoval dávky podľa farby pokožky.... Biela, kresťanská žena s piatimi deťmi by mala viac, ako čierna žena v rovnakej životnej situácii... to by bolo humánne a spravodlivé?
Každý systém môže nejaká skupina ľudí zneužívať... či už ten dnešný, alebo ten navrhovaný. Avšak štátna dávka v navrhovanom OB sa poskytuje max. na 5 detí.
Denda
24.06.10,06:16
Vo svojej podstate mňa už teraz demotivuje OB pracovať, lebo ak porodím jedno dieťa tak budem mať mesačný príjem bez roboty po roku skoro 400 eur a ten príjem bude do 15 roku života dieťa, medzitým si zaobstarám dalšie, v podstate do troch sa to ako tak oplatí. A deti budem duriť do škôl a do brigád aby si zarábali na školy, šak prečo sa mám ja o ne starať po 15 roku života. A ked budem mať dcéru tá zistí aké lahké je nerobiť, tak začne rodiť už v 15tich.
Vychováme si stratenú generáciu.

A čo tak konečne už vychovávať k práci a zodpovednosti. Ale to je úloha rodiča a nie štátu...
Monika Kováčová
24.06.10,06:23
Xanti, prepočítavala si, koľko dostane rodina s 5 deťmi, ak nepracujú vôbec - dnes, a koľko by dostali po zavedení OB?

Dnes: prídavky na deti 109,95 EUR + pomoc v hm. núdzi 441,64, suma sumárum: 551,59

po OB: 185,19+185,19 (rodičia) + 407,42 (5detí) mínus odvody a daň suma sumárum čistý príjem 490,01

V prospech dnešného systému + 61,58 EUR.

Situácia by sa zmenila, ak by jeden z rodičov začal pracovať.

Tak potom ako to je? V ktorom systéme doplácame na "príživníkov"?
comodo
24.06.10,06:48
mimotemy
Fakt mimo témy , čítam článok p. Mihála o plánoch novej vlády , kde hovorí i o odvodovom bonuse ale i o inom. Nezdá sa Vám zrazu SAS príliš sociálne zmýšĺajúca ? :eek:
Monika Kováčová
24.06.10,06:49
mimotemy
Fakt mimo témy , čítam článok p. Mihála o plánoch novej vlády , kde hovorí i o odvodovom bonuse ale i o inom. Nezdá sa Vám zrazu SAS príliš sociálne zmýšĺajúca ? :eek:
ktorý?
ewita888
24.06.10,06:52
mimotemy
Fakt mimo témy , čítam článok p. Mihála o plánoch novej vlády , kde hovorí i o odvodovom bonuse ale i o inom. Nezdá sa Vám zrazu SAS príliš sociálne zmýšĺajúca ? :eek:
Prečo zrazu.. p. Mihál sa tu prezentuje vždy ako sociálne zmýšľajúci.. asi práve preto je v SAS..:rolleyes:
Xanti
24.06.10,06:52
Xanti, prepočítavala si, koľko dostane rodina s 5 deťmi, ak nepracujú vôbec - dnes, a koľko by dostali po zavedení OB? Presne 425,45 €
vyrátala som to. Viď princíp http://www.porada.sk/1429142-post66.html
akurát
namiesto 157,60 € pre dvojicu s 1 až 4 deťmi,
tam bude 212,30 € pre dvojicu s viac ako 4 deťmi,
a detto zdravotný príspevok sa zvýši o 2 eura za toho 5 člena rodiny,
a ešte o 21,99 € sa zvýši kvoli prídavku na to 5 dieťa.
Takže dokopy to spraví 425,45 € ak nerobia pre obec nič, to je základ.


Dnes: prídavky na deti 109,95 EUR + pomoc v hm. núdzi 441,64, suma sumárum: 551,59

po OB: 185,19+185,19 (rodičia) + 407,42 (5detí) mínus odvody a daň suma sumárum čistý príjem 490,01

V prospech dnešného systému + 61,58 EUR. čo znamená že po novom dostanú o 64,56 eur viac.

Situácia by sa zmenila, ak by jeden z rodičov začal pracovať.

Tak potom ako to je? V ktorom systéme doplácame na "príživníkov"? V každom, ale nový systém im dá o 64,56 eur viac.
Naozaj nemôžeš brať výpočty na www.sulík.sk čo sa týka dnešného systému za smerodatné, lebo tam sú zarátané mnohé príspevky na kt. nemá nárok každý.
Takže napr. aktivačný - ak pracujú pre obec
ochranný - ak sú na PN
dalej príspevky pre matky ak sa zúčastnujú prehliadok u lekára počas tehotenstva a mnohé iné. :D
Xanti
24.06.10,06:54
A čo tak konečne už vychovávať k práci a zodpovednosti. Ale to je úloha rodiča a nie štátu...
Hm,
to máš pravdu, čo komančovia istú skupinu ludí nenaučili za 40 rokov my ich naučíme. Prepáč som pesimista, ale pozerám sa na také chatrče. No už som včera dala návrh, že Vám ich pošleme na západ na dobierku . NEchcete? :D:D:D:D mimotemy
Xanti
24.06.10,06:59
Na jednej strane lamentujeme, aké úbohé príspevky dostávame od štátu v súčasnosti za čas, kedy sa staráme o dieťa (rod. prídavky, rodičovský príspevok, resp. materská). Porovnávame svoje príspevky s príspevkami iných žien v EÚ a cítime sa ako chudobné príbuzné. Máš pravdu,
ak budú naše platy na úrovni platov v EU tak potom mi nebude vadiť ked násťročná počerná dievčinka si spraví zo svojho tela zdroj svojho príjmu, zarobí dva krát... raz ako ehm nevyjadrím sa a druhý raz rodením :D

Na druhej strane, keď sa nám tieto dávky môžu efektívne zvýšiť, protestujeme, lebo nebudeme mať motiváciu pracovať, lebo naši farebný spoluobčania by dostali toľko čo my a pod....

Myslíš, že ak by rómske ženy nedostali žiadne príspevky od štátu, tak by ich to donútilo "pracovať"? :D Doplatili by na to ludia v ich bližšom a širšom okolí, už ste zabudli ked prvá pravicová vláda poznižovala dávky v hmotnej núdzi? Aké boli nájazdy na potraviny práve týmito spoluobčanmi. Pardon, vy to neviete, vy na západe také problémy nemáte :--- Nie, doplatili by na to deti, ktorým sa teraz možno ujde niečo aspoň raz mesačne.:mee: A deti za svojich rodičov apriori nemôžu.
Alebo by sa mal vymyslieť systém, ktorý by určoval dávky podľa farby pokožky....A prečo nemôže byť systém, ty si vkladal máš nárok na viac, ty si nedal nič tak prepáč máš nárok na základ. Hm.

Prečo majú ženy, vydaté, pracujúce doplácať na to, že porodia dieťa, kt. je našou budúcnosťou?
Biela, kresťanská žena s piatimi deťmi by mala viac, ako čierna žena v rovnakej životnej situácii... to by bolo humánne a spravodlivé?
Každý systém môže nejaká skupina ľudí zneužívať... či už ten dnešný, alebo ten navrhovaný. Avšak štátna dávka v navrhovanom OB sa poskytuje max. na 5 detí.;)
comodo
24.06.10,07:17
v sme a na www.tv.sme.sk
Monika Kováčová
24.06.10,07:17
ten systém: pracuješ - dostaneš viac je práve v navrhovanom OB. Rozdeľovanie štátnych dávok podľa toho či porodíš dieťa, ktoré je našou budúcnosťou alebo dieťa, ktoré je príživník... to je absurdná predstava...
a ako by si zistila, ktorej skupine "nezamestnaných" patria vyššie dávky v hmotnej núdzi a ktorej nižšie? Len podľa farby kože? Štátne dávky v hmotnej núdzi sa ani v súčasnosti neposkytujú podľa toho, koľko "občan v hmotnej núdzi" do systému dal. Navrhni konkrétne riešenie a možno získaš Nobelovu cenu. Ale nenavrhuj riešenie poslať ich na západ, zaujíma ma reálny návrh, ktorý neobmedzí slobodu jednotlivca zaručenú ústavou SR.

P.S. Nepáči sa mi, ak pri citácii nezachováš môj text v pôvodnom stave.
comodo
24.06.10,07:20
k Evita888

ok vsak sa to vola sloboda a solidarita. Len som to chapal ako pravicovu stranu. Az teraz zacinam rozmyslat co to vsetko moze znamenat. ( ci pracovat alebo sa vyhlasit za róma :D )
Monika C.
24.06.10,07:20
Definitívne by mal byť nárok na štipendium 185 resp. 155 EUR v dnešnom systéme. Doložila som do tvojej kalkulačky výšku štipendia plus príspevok pre osamelé matky, lebo ide o nezaopatrené dieťa - je tam logika.

Výsledok 54 EUR v prospech OB ak študuje syn v mimo TP, a 84 EUR ak študuje v miest TP.

Prikladám
Priložené súbory Kopie - matka, syn vysokoškolák.xls (22.0 KB, 8 videní)

pochváliť súhlasím užitočné (0), zábavné (0), mimotémy (1)Mimotémy:
Monika C.
, neužitočné (0), nevhodné (0) cituj odpovedať


Monika prepáč mi ale určite som ja neoznačila ako mimotémy neviem čo sa tu deje ale už nemám chuť tu ani chodiť. V bodovaní viacerí sa sťažujú, že majú body neužitočné a mimotémy a tí od koho to majú ani o tom nevedia. Prepáč ospravedľňujem sa aj keď ja som to neurobila:mee:

napr. ako tu ... dokonca si niekedy protirečia (viď prílohu).

Pozriem si prehľad - vidím užitočné od alla66.
Pozriem si tému - tam vidím že neužitočné od alla66.

Prepáčte alla66 a Štefan ale aj ja mám predelené veci ostatným, ktoré som nepridelovala.
Xanti
24.06.10,07:21
ten systém: pracuješ - dostaneš viac je práve v navrhovanom OB. Rozdeľovanie štátnych dávok podľa toho či porodíš dieťa, ktoré je našou budúcnosťou alebo dieťa, ktoré je príživník... to je absurdná predstava...
a ako by si zistila, ktorej skupine "nezamestnaných" patria vyššie dávky v hmotnej núdzi a ktorej nižšie? Len podľa farby kože? Štátne dávky v hmotnej núdzi sa ani v súčasnosti neposkytujú podľa toho, koľko "občan v hmotnej núdzi" do systému dal. Navrhni konkrétne riešenie a možno získaš Nobelovu cenu.
Prečo mi vsúvaš do huby to čo som nepovedala a nenapísala. Prečo prekrúcaš to čo som napísala?

Kde je ten systém o ktorom píšeš ty. Prepáč ja nehovorím o nezamestnaných ja hovorím o celku.
Nezamestnaná žena má dostať po novom to isté čo zamestnaná? Prepáč nič ma nemotivuje rodiť, akurát ak mám nižší príjem alebo žiadny príjem. Ja nehovorím o rozdelovaní podla farby pokožky.

Ja hovorím ty robíš vkladáš niečo do toho štátu dostaneš viac, ty nerobíš je mi lúto máš nárok na základ. Kde v tomto mojom vyjadrení píšem o farbe pokožky.... :eek::eek::eek::eek:

Kluuuuuuuuuuuuuuuud nehladaj chybičky ( nenájdeš ) a nelapaj ma za slovíčka. :---:---:---
plavčík
24.06.10,07:24
prosím ako sa vypočíta bod "C" po novom???
Xanti
24.06.10,07:25
prosím ako sa vypočíta bod "C" po novom???
Odvodový bonus - 10% z tvojej super hrubej mzdy. Preto ti tam vyšla taká sumička.
Ak budeš zarábať v super hrubej mzde 2000 eur napr. tak tam bude 0.
Xanti
24.06.10,07:27
Definitívne by mal byť nárok na štipendium 185 resp. 155 EUR v dnešnom systéme. Doložila som do tvojej kalkulačky výšku štipendia plus príspevok pre osamelé matky, lebo ide o nezaopatrené dieťa - je tam logika.

Výsledok 54 EUR v prospech OB ak študuje syn v mimo TP, a 84 EUR ak študuje v miest TP.

Prikladám
Priložené súbory Kopie - matka, syn vysokoškolák.xls (22.0 KB, 8 videní)

pochváliť súhlasím užitočné (0), zábavné (0), mimotémy (1)Mimotémy:
Monika C.
, neužitočné (0), nevhodné (0) cituj odpovedať


Monika prepáč mi ale určite som ja neoznačila ako mimotémy neviem čo sa tu deje ale už nemám chuť tu ani chodiť. V bodovaní viacerí sa sťažujú, že majú body neužitočné a mimotémy a tí od koho to majú ani o tom nevedia. Prepáč ospravedľňujem sa aj keď ja som to neurobila:mee:Už ked ste pri tej logike ,
dúfam že ste tam nahodili aj nejaké fiktívne výživné nakoľko aj to sa ráta do príjmu daného vysokoškoláka.

A mimotemy opýtajte sa Mihála, ja nepredpokladám, že slobodná rozvedená ovdovená matka vychovávajúca sama deti bude mať do 26 rokov života resp. kým budú nezaopatrené nárok na dávku v osamelosti. Môj názor je, že tá doba vyplácania toho príspevku bude MAXIMÁLNE 3 roky.
Monika Kováčová
24.06.10,07:32
Prečo mi vsúvaš do huby to čo som nepovedala a nenapísala. Prečo prekrúcaš to čo som napísala?

Kde je ten systém o ktorom píšeš ty. Prepáč ja nehovorím o nezamestnaných ja hovorím o celku.
Nezamestnaná žena má dostať po novom to isté čo zamestnaná? Prepáč nič ma nemotivuje rodiť, akurát ak mám nižší príjem alebo žiadny príjem. Ja nehovorím o rozdelovaní podla farby pokožky.

Ja hovorím ty robíš vkladáš niečo do toho štátu dostaneš viac, ty nerobíš je mi lúto máš nárok na základ. Kde v tomto mojom vyjadrení píšem o farbe pokožky.... :eek::eek::eek::eek:

Kluuuuuuuuuuuuuuuud nehladaj chybičky ( nenájdeš ) a nelapaj ma za slovíčka. :---:---:---
Nevsúvam ti do huby nič, čo si nenapísala... prečítaj si svoje príspevky ešte raz, je tam veľa pohoršenia nad cigánmi, príživníkmi a neviem kým ešte. Avšak kresťanské rodiny s deťmi vychádzajú ako chudáci napriek tomu, že sú v rovnakej životnej situácii ako rómske rodiny (jeden príklad, iná farba kože).
Je mi ľúto ľudí, ktorých motivuje rodiť akurát nižší príjem. Systém OB je nastavený tak, že ak začneš pracovať, dostaneš viac. To je nepopierateľné, darmo v tom hľadáš mínus. Je jedno či začne robiť čierny alebo biely.
plavčík
24.06.10,07:32
Odvodový bonus - 10% z tvojej super hrubej mzdy. Preto ti tam vyšla taká sumička.
Ak budeš zarábať v super hrubej mzde 2000 eur napr. tak tam bude 0.



nerozumiem??? Veď super hrubú mzdu mám 1 352,00 a v bode C mi vyšlo 49,99 a to nie je 10%
Xanti
24.06.10,07:37
nerozumiem??? Veď super hrubú mzdu mám 1 352,00 a v bode C mi vyšlo 49,99 a to nie je 10%
NO áno
odrátaj 185,19- 10% z 1352 je 135,2 takže výsledná suma je 49,99 €
ewita888
24.06.10,07:37
k Evita888

ok vsak sa to vola sloboda a solidarita. Len som to chapal ako pravicovu stranu. Az teraz zacinam rozmyslat co to vsetko moze znamenat. ( ci pracovat alebo sa vyhlasit za róma :D )
Vieš čo treba? Dať tým rómom robotu.. ako za komáča.. a keď nerobí, do basy.. a keď im štát robotu nevie dať, nech sa o nich stará...
Monika Kováčová
24.06.10,07:38
nerozumiem??? Veď super hrubú mzdu mám 1 352,00 a v bode C mi vyšlo 49,99 a to nie je 10%
10% zo sumu 1352 je 135,20. Táto suma sa odráta od 185,19
Kvaka
24.06.10,07:39
Hm,
to máš pravdu, čo komančovia istú skupinu ludí nenaučili za 40 rokov my ich naučíme. Prepáč som pesimista, ale pozerám sa na také chatrče. No už som včera dala návrh, že Vám ich pošleme na západ na dobierku . NEchcete? :D:D:D:D mimotemy

mimotemyAj tu ich máme, najmä na Záhorí, už nás pár krát vybrakovali.
Monika Kováčová
24.06.10,07:39
Vieš čo treba? Dať tým rómom robotu.. ako za komáča.. a keď nerobí, do basy.. a keď im štát robotu nevie dať, nech sa o nich stará...
koniec koncov sa basou aj tak nič nevyrieši, lebo aj tam sa o nich stará štát ;)
ewita888
24.06.10,07:42
koniec koncov sa basou aj tak nič nevyrieši, lebo aj tam sa o nich stará štát ;)
Ale aspoň už nekradnú.. :D
comodo
24.06.10,07:46
Vieš čo treba? Dať tým rómom robotu.. ako za komáča.. a keď nerobí, do basy.. a keď im štát robotu nevie dať, nech sa o nich stará...

Vyriesit toto pri nazasahovani do populacnej krivky je nemozne.
adi11
24.06.10,07:49
Vieš čo treba? Dať tým rómom robotu.. ako za komáča.. a keď nerobí, do basy.. a keď im štát robotu nevie dať, nech sa o nich stará...
..a kolko je na dedinach roboty...napr. kopat a cistit jarky a priekopy, ludia len stavaju domy a na jarky zabudaju...potom, ze ich vytapa.. ...je smutne, ze pani starostovia sa tymto doteraz vobec nezaoberali...
Kvaka
24.06.10,07:51
koniec koncov sa basou aj tak nič nevyrieši, lebo aj tam sa o nich stará štát ;)
Ja som myslela, že dávky budú viazané aj na ochotu pracovať. Nezamestnaní by mali pre obec odpracovať 4 hodiny, aby akúsi dávku dostali, nemám čas hľadať to teraz, ale určite som to niekde čítala. Možno by sa aj touto formou naučili romovia pracovať, veď by niečo za to od obce dostali. Ideálne by bolo, aby pracovali na čistení svojich priestorov, potom by si možno vážili viac, čo kde navyhadzjú. Ale som optimistka, nie?
Xanti
24.06.10,07:52
Hľadá sa
darca genetického materiálu, ale až po schválení OB nakoľko chcem mať brutto príjem 888 eur.

Teraz ho mám podstatne nižší. To viete na východe. :D:D:D:D
ewita888
24.06.10,08:05
Ja som myslela, že dávky budú viazané aj na ochotu pracovať. Nezamestnaní by mali pre obec odpracovať 4 hodiny, aby akúsi dávku dostali, nemám čas hľadať to teraz, ale určite som to niekde čítala. Možno by sa aj touto formou naučili romovia pracovať, veď by niečo za to od obce dostali. Ideálne by bolo, aby pracovali na čistení svojich priestorov, potom by si možno vážili viac, čo kde navyhadzjú. Ale som optimistka, nie?
Áno, už to tu ktosi písal a je to pravda: roboty je tu toľko, že si môžme ruky po lakeť zodrať.. samozrejme, že sa stane, že človek príde o robotu a nemôže za to..dobre, nech sa mu dá pol roka podpora.. ale tých využivačných, čo radšej aj podporu, aj robiť kdesi na brigádach, alebo sa len tak válať doma, prečo má štát živiť aj roky zadarmo..
Monika Kováčová
24.06.10,08:14
áno, niekto to písal tu: :) http://www.porada.sk/1436322-post388.html
ewita888
24.06.10,08:25
Monika, máš dobré názory..:-)))
Lenka1979
24.06.10,08:39
Áno, už to tu ktosi písal a je to pravda: roboty je tu toľko, že si môžme ruky po lakeť zodrať.. samozrejme, že sa stane, že človek príde o robotu a nemôže za to..dobre, nech sa mu dá pol roka podpora.. ale tých využivačných, čo radšej aj podporu, aj robiť kdesi na brigádach, alebo sa len tak válať doma, prečo má štát živiť aj roky zadarmo..


mimotemy... nechcem nikoho provokovať... ale kde vy na tom biednom Slovensku vidíte tooooľko roboty, že sa dajú ruky po lakte zodrať? Príďte na východ-určite si ich nezoderiete.. budete ich mať ako batoľatá..:(
Xanti
24.06.10,08:42
Ano teraz po záplavách je roboty aj na východe ako na kostole, budeme organizovať v socializme populárne "brigády Zet" aby sme dali svk do poriadku a potom čo?

Bude tu komunizmus zase? Traja budú mať brady podopreté lopatami a ten štvrtý bude robiť? Alebo ako?
Monika Kováčová
24.06.10,09:37
mimotemy... nechcem nikoho provokovať... ale kde vy na tom biednom Slovensku vidíte tooooľko roboty, že sa dajú ruky po lakte zodrať? Príďte na východ-určite si ich nezoderiete.. budete ich mať ako batoľatá..:(
mimotemy napr. tu:
Monika Kováčová
24.06.10,09:42
zaujímavé: http://spravy.pravda.sk/odvodovy-bonus-bude-ale-nie-sulikov-dbd-/sk_domace.asp?c=A100624_095459_sk_domace_p29

Budúca premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) s bonusom súhlasila len za podmienky, že reforma sa upraví tak, že neohrozí sociálne slabšie skupiny.

Bonus by totiž podľa terajšieho modelu znížil dávky pre rodiny, kde sú obaja manželia bez práce. Napríklad nezamestnaný manželský pár s jedným dieťaťom teraz môže získať od štátu 400 eur a po zavedení bonusu by dostal len 323 eur.
Xanti
24.06.10,09:47
Takže nie je to to naúžasnejšie čo sa mohlo vymyslieť? Už budú výnimky nezdá sa Ti?
A aj tak tá suma čo môže získať teraz od štátu je podla mňa nadnesená, a je tam zahrnutý min. aktivačný príspevok. Základ teraz od štátu by bol oveľa nižší.
Lenka1979
24.06.10,09:49
mimotemy napr. tu:


Monika... no tí nech robia sami na seba... už i tak dostávajú dosť z našich daní... ja napr. nemám ani taký plat ako má jedna nemenovaná občianka v našom okresnom meste... takže také foto ma absolútne nezaujíma... :rolleyes:
Monika Kováčová
24.06.10,09:59
Monika... no tí nech robia sami na seba... už i tak dostávajú dosť z našich daní... ja napr. nemám ani taký plat ako má jedna nemenovaná občianka v našom okresnom meste... takže také foto ma absolútne nezaujíma... :rolleyes:
Leni, ale pamätáš si čo bolo v správach? Biely tam upratovali a čierny pozerali z okna. Bohu žiaľ.

Samozrejme, teraz môže môj príspevok vyzerať provokačne a urážlivo. Nie je to tak. Zavedením OB však sa zvýši motivácia pracovať, pretože už aj pri zamestnaní sa len za minimálnu mzdu, dostane zamestnanec pri OB viac. Pokiaľ sme sa bavili o skupine obyvateľov, ktorý sú flákači a darmožráči a rudokožci a neviem čo ešte, prečo by toto nemohla byť príležitosť robiť. Myslím, že tí biely, ktorí ten bordel odpratávali, by im túto prácu kľudne ponechali.:)

prikladám citát z jednej diskusie k téme upratovanie na LUniku IX:
http://tvnoviny.sk/spravy/regiony/na-luniku-ix-zacalo-velke-upratovanie-kolko-nas-to-bude-stat.html

#
sandokano
03.12.2009, 15:19
čo to tuvipysujete na romov,ved šecko nemóžeme mi robyt, musá trocha aj gadžovia upratovať.Kde by sme kúpily také mašyni, čo stoja veliké lóve?Najprve si musým porobyt s mojima 11 dzetmi poriádok.
Charles de charles, čidikés ? ZA 5 roku vás preválcuvame.
Lenka1979
24.06.10,10:16
Leni, ale pamätáš si v čo bolo v správach? Biely tam upratovali a čierny pozerali z okna. Bohu žiaľ.

Samozrejme, teraz môže môj príspevok vyzerať provokačne a urážlivo. Nie je to tak. Zavedením OB však sa zvýši motivácia pracovať, pretože už aj pri zamestnaní sa len za minimálnu mzdu, dostane zamestnanec pri OB viac. Pokiaľ sme sa bavili o skupine obyvateľov, ktorý sú flákači a darmožráči a rudokožci a neviem čo ešte, prečo by toto nemohla byť príležitosť robiť. Myslím, že tí biely, ktorí ten bordel odpratávali, by im túto prácu kľudne ponechali.:)

prikladám citát z jednej diskusie k téme upratovanie na LUniku IX:
http://tvnoviny.sk/spravy/regiony/na-luniku-ix-zacalo-velke-upratovanie-kolko-nas-to-bude-stat.html

... ja som zvedavá na tú motiváciu po zavedení OB...:rolleyes: nehovorím to v zlom, ale fakt som na to zvedavá - a myslím,že nielen ja.. potom by som rada videla na Luníku furík v ruke každého obyvateľa obytného domu uvedeného na vyššie priloženom obrázku.. však pre nich nie je motiváciou absolútne nič... a nás má motivovať OB len za to,že môžeme po niekom upratať? No to isto!!! Ja neviem či niekomu je ťažké pochopiť, že Slovensko sa bohužiaľ rozdeľuje na dve odlišné skupiny obyvateľstva- bohatších a chudobnejších = západ / východ... a nalejme si čistého vína - vždy je vyššia finančná, pracovná a životná úroveň na západe ako na východe,to je proste realita, je to fakt. A som zvedavá na tú výhodu pre obyčajných ľudí po zavedení OB ... a budem len rada, ak to bude osožné pre tých,ktorí to potrebujú najviac...
Monika Kováčová
24.06.10,10:20
... ja som zvedavá na tú motiváciu po zavedení OB...:rolleyes: nehovorím to v zlom, ale fakt som na to zvedavá - a myslím,že nielen ja.. potom by som rada videla na Luníku furík v ruke každého obyvateľa obytného domu uvedeného na vyššie priloženom obrázku.. však pre nich nie je motiváciou absolútne nič... a nás má motivovať OB len za to,že môžeme po niekom upratať? No to isto!!! Ja neviem či niekomu je ťažké pochopiť, že Slovensko sa bohužiaľ rozdeľuje na dve odlišné skupiny obyvateľstva- bohatších a chudobnejších = západ / východ... a nalejme si čistého vína - vždy je vyššia finančná, pracovná a životná úroveň na západe ako na východe,to je proste realita, je to fakt. A som zvedavá na tú výhodu pre obyčajných ľudí po zavedení OB ... a budem len rada, ak to bude osožné pre tých,ktorí to potrebujú najviac...
Chápem tvoje obavy a presne o to ide. Skús si prepočítať o koľko sa ti zvýši príjem po zavedení OB. A prepočítaj si, koľko dostane nemenovaná spoluobčianka z tvojho príspevku.
Jana Motyčková
24.06.10,12:46
... ja som zvedavá na tú motiváciu po zavedení OB...:rolleyes: .
Samotný OB nie je motiváciou k práci, ale o niečo sa zníži demotivácia aspoň tých, ktorí by sa dali na nejakú prácu ukecať.
Pre ilustráciu prilepím graf - príklad - dvaja rodičia + 5 detí vo veku nad 3 do 15 r, výška ich čistého príjmu v závislosti od ich mzdy.´
Ak v súčasnosti otec rodiny si nájde brigádu za 150eur v hrubom, ich skutočný (čistý príjem) sa zvýši o 32eur, takže buď to vezme lebo o tom nevie, ale posledný krát, alebo sa rovno na to vykašle, alebo robí načierno.
Ak by tú prácu dostal pri fungovaní OB, jeho čistý príjem sa zvýši buď o 63 eur + 51,70 do II.piliera, alebo ak nie je v II.pilieri, tak o skoro 115 eur.

Ak si v súčasnom systéme nájde robotu na 8 hodín denne za 350 eur, dostane v čistom o 177 eur viac (vďaka daňovému bonusu), akoby tú robotu nemal. Každých 50 eur navyše v hrubom je cca 10 eur navyše v čistom až do mzdy okolo 700 eur.
Pri OB dostane o 268 eur viac, ak je v II.pilieri, tak o 200 + 68 do II.piliera. Každých 50 eur navyše v hrubom je cca 34 eur navyše v čistom +6 eur na II.pilier.
Danila
24.06.10,16:28
Vieš čo treba? Dať tým rómom robotu.. ako za komáča.. a keď nerobí, do basy.. a keď im štát robotu nevie dať, nech sa o nich stará......a poslať do basy tých, čo sem chodia pre rady, ako získať na DPH, na dani z príjmu, na fiktívnych nákladoch, na fiktívnych faktúrach, tiež bez roboty, tých do basy nechceš poslať? Diskriminácia. Ten pojem si už počula?
Poznám rovnako slušných rómov, bezdomovcov, ako úbožiakov vo viazankách.
Porada, Porada, pápežzkejšia od pápeža.......
P.S. nechýba Vám ešte jeden smajlík v podobe pľuvanca? reklamujte u administrátora.
Melnick
24.06.10,19:07
Vôbec si nemyslím, že by príspevok mal vyslúžiť pľuvanec. :):):)
jozka56
24.06.10,19:49
Hanelie, nie je to tu už dlhšiemimotemymimotemymimotemy:rolleyes::rolleyes ::rolleyes::confused:
Danila
25.06.10,05:12
Hanelie, nie je to tu už dlhšiemimotemymimotemymimotemy:rolleyes::rolleyes ::rolleyes::confused:
Prečo myslíš jožka? Lebo sila argumentov o tom, ako sa nám prilepší, je na vode? I tak še da.;):)
hanelie
25.06.10,05:44
Hanelie, nie je to tu už dlhšiemimotemymimotemymimotemy:rolleyes::rolleyes ::rolleyes::confused:
jožka, myslím,že v širších súvislostiach ani nie - totiž chystá sa zavedenie jedinečnej metódy, ktorá zasiahne všetky skupiny obyvateľstva - všetci by sme boli radi, aby táto metóda bola spravodlivejšia ako tie predchádzajúce - aj pre tento dôvod vznikla táto téma - prepracovať sa ku konštruktívnym nápadom / možno sa vládni činitelia nechajú inšpirovať a doladia odvodový bonus k spokojnosti nás - obyčajných ľudí:)
ewita888
25.06.10,05:46
...a poslať do basy tých, čo sem chodia pre rady, ako získať na DPH, na dani z príjmu, na fiktívnych nákladoch, na fiktívnych faktúrach, tiež bez roboty, tých do basy nechceš poslať? Diskriminácia. Ten pojem si už počula?
Poznám rovnako slušných rómov, bezdomovcov, ako úbožiakov vo viazankách.
Porada, Porada, pápežzkejšia od pápeža.......
P.S. nechýba Vám ešte jeden smajlík v podobe pľuvanca? reklamujte u administrátora.
Milá Danilka.. nerozčuľuj sa, v príspevku som reagovala na príspevok o rómoch.. rómoch flákačoch.. platí to samozrejme aj na nerómov.. a ubezpečujem ťa, že za podvody v dph a dzp nie som.. kľuuud ;)
Dana7
25.06.10,06:37
Na jednej strane lamentujeme, aké úbohé príspevky dostávame od štátu v súčasnosti za čas, kedy sa staráme o dieťa (rod. prídavky, rodičovský príspevok, resp. materská). Porovnávame svoje príspevky s príspevkami iných žien v EÚ a cítime sa ako chudobné príbuzné.

Na druhej strane, keď sa nám tieto dávky môžu efektívne zvýšiť, protestujeme, lebo nebudeme mať motiváciu pracovať, lebo naši farebný spoluobčania by dostali toľko čo my a pod....

Myslíš, že ak by rómske ženy nedostali žiadne príspevky od štátu, tak by ich to donútilo "pracovať"? :D Nie, doplatili by na to deti, ktorým sa teraz možno ujde niečo aspoň raz mesačne.:mee: A deti za svojich rodičov apriori nemôžu.
Alebo by sa mal vymyslieť systém, ktorý by určoval dávky podľa farby pokožky.... Biela, kresťanská žena s piatimi deťmi by mala viac, ako čierna žena v rovnakej životnej situácii... to by bolo humánne a spravodlivé?
Každý systém môže nejaká skupina ľudí zneužívať... či už ten dnešný, alebo ten navrhovaný. Avšak štátna dávka v navrhovanom OB sa poskytuje max. na 5 detí.

Nemyslím si ani ja, že by sa malo rozlišovať podľa farby pokožky, ale mali by sa tie dávky rozlišovať podľa toho koľko ten ktorý občan pre túto spoločnosť do momentu keď je odkázaný na štátnu dávku urobil. Či len ozaj od 15 rodí neskončil ani školu a neodviedol na odovoch ani cent, alebo napr. x rokov poctivo makal alebo bol živnostníkom platil dane, odvody a nie len bral a bral.
A ešte doplním jednu vec: v niektorom z príspevkov som čítala, že 703 eur pre 15 ročnú matku, ktorá porodí je veľa, ale pre dospelú ženu málo. Nie je v tom rozdiel či veľa alebo málo, rozdiel vidím v tom, že tá ktorá má 15 ešte určite nestihla pre spoločnosť nič urobiť, veď je len dieťa, ale dospelá žena za predpokladu, že niekoľko rokov odpracovala a platila dane a odvody by potom mala mať nárok na trochu inú sumu v závislosti od toho, čo sama pre tento štát urobila . Pri 15-ročnej si nie som taká istá, že niečo pre štát urobila a ak v 15 začne rodiť tak asi ani neurobí.
Jana Motyčková
25.06.10,07:44
Nemyslím si ani ja, že by sa malo rozlišovať podľa farby pokožky, ale mali by sa tie dávky rozlišovať podľa toho koľko ten ktorý občan pre túto spoločnosť do momentu keď je odkázaný na štátnu dávku urobil. Či len ozaj od 15 rodí neskončil ani školu a neodviedol na odovoch ani cent, alebo napr. x rokov poctivo makal alebo bol živnostníkom platil dane, odvody a nie len bral a bral.
Súhlasila by som, keby to posúdenie, kto čo urobil pre spoločnosť do doby, kedy potrebuje dávku, bolo ľahko merateľné. A zvyčajne to nie je merateľné peniazmi, ktoré dovtedy dostal. No a niekto berie a berie z objektívnych dôvodov, napr. invalidi, prečo by ten, kto je invalid od mladosti mal mať nižší ID ako ten kto si predtým stihol čosi slušne zarobiť? Veď má rovnaké potreby a rovnaké obmedzenia.
Dana7
25.06.10,07:52
Súhlasila by som, keby to posúdenie, kto čo urobil pre spoločnosť do doby, kedy potrebuje dávku, bolo ľahko merateľné. A zvyčajne to nie je merateľné peniazmi, ktoré dovtedy dostal. No a niekto berie a berie z objektívnych dôvodov, napr. invalidi, prečo by ten, kto je invalid od mladosti mal mať nižší ID ako ten kto si predtým stihol čosi slušne zarobiť? Veď má rovnaké potreby a rovnaké obmedzenia.


Nemyslím, si že je až tak ťažko merateľné, kto čo pre spoločnosť urobil. Veď existuje evidencia na sociálke, na úradoch práce a všade inde. Len sa v tej spleti papierov treba chvíľu hrabať a hneď viem, kto má koľko rokov odpracovaných, existujú evidenčné listy ELDZ a pod. Takže nevidím v tom až taký neriešiteľný problém.A ani netvrdím, že to musí byť merateľné peniazmi, môže to byť merateľné napr. odpracovanou dobou, výškou zaplatených odvodov a pod. A k bodu 2 nehovorím o invalidoch,ak je niekto invalid tak má OBJEKTÍVNY dôvod prečo nemôže alebo nemohol pracovať, ale ak niekto nepracuje preto lebo nevie napočítať do 3, pretože neskončil ani povinnú školskú dochádzku,alebo jednoducho preto, že sa mu nechce a jeho zdravotný stav mu nebráni v tom, aby pracoval, tak to je niečo iné. A na to sú hádam tiež páky, ktorými by sa to dalo rozlíšiť. Lenže to by sa potom poniektorým ozaj tie potvrdenia od lekárov o tom, že sú invalidi museli rozdávať objektívne a nie "obálkovo". To len na okraj.
VERONIKA6
25.06.10,08:09
Nemyslím, si že je až tak ťažko merateľné, kto čo pre spoločnosť urobil. Veď existuje evidencia na sociálke, na úradoch práce a všade inde. Len sa v tej spleti papierov treba chvíľu hrabať a hneď viem, kto má koľko rokov odpracovaných, existujú evidenčné listy ELDZ a pod. Takže nevidím v tom až taký neriešiteľný problém.A ani netvrdím, že to musí byť merateľné peniazmi, môže to byť merateľné napr. odpracovanou dobou, výškou zaplatených odvodov a pod. A k bodu 2 nehovorím o invalidoch,ak je niekto invalid tak má OBJEKTÍVNY dôvod prečo nemôže alebo nemohol pracovať, ale ak niekto nepracuje preto lebo nevie napočítať do 3 pretože neskončil ani povinnú školskú dochádzku tak to je niečo iné. A na to sú hádam tiež páky, ktorými by sa to dalo rozlíšiť.
K niektorým invalidným dôchodcom mám tiež výhrady. Pracovník po pracovnom úraze /postihnuté obidve nohy, prekonal niekoľko operácií / ktorý nemôže chodiť, nevydrží stáť na nohách ani 5 min., uznaný za invalidného dôchodcu na 55 %, ďalší pracovník ktorý chodí na bicykli do práce z dediny vzdialenej 15 km, mal nejaké problémy s očami tiež ho operovali), mama vybavila invalidný nad 70%, lebo syn nevidí. Ten prvý si dal výpoveď, hoci sme mu ponúkli inú prácu, no nevládal by prísť z autobusu do práce. Ten druhý pracuje o sto šesť. Tiež by sa malo pozrieť kto vlastne a ako hodnotí /alebo za čo?/ mieru poklesu.
Dana7
25.06.10,08:21
A ešte mi napadá jedna vec, tá motivácia pracovať, resp. dôvod nepracovať načierno. Čisto hypoteticky ak sú obaja manželia nezamestnaní a dostanú plnú výšku OB. Nájdu si prácu a výška OB sa im o 10% príjmu poníži. Ak budú šikovní dohodnú si tú prácu načierno, im sa nezníži bonus, zamestnávateľ nemá žiadne starosti. Možno sa mýlim, ale v slovenskej realite si to viem dosť dobre predstaviť.
Dana7
25.06.10,09:12
A ešte možno trochu mimotemy,alebo aj nie.

Dala som si trochu námahy a urobila som tabuľku odvodového zaťaženia len za zamestnanca za dnešného stavu keď existujú maximálne hranice pre odvody. Čo tak ich zrušiť, aby sa trochu naplnila štátna kasa. Ale to by si museli tí "rovnejší" siahnuť aj na svoje platy. V tabuľke tie červeným uvedené čísla sú hodnoty odvodov v prípade, že neexistuje maximálna hranica a skúste si pri tej sume 3000 eur pozrieť rozdiel, vynásobiť ho napr. len 1000 ľuďmi a krát 12 mesiacov, aká suma to bude. Nestojí to za zamyslenie? A myslím, že ľudí s takýmito platmi zasa nie je až tak málo.
Kvaka
26.06.10,07:44
A ešte možno trochu mimotemy,alebo aj nie.

Dala som si trochu námahy a urobila som tabuľku odvodového zaťaženia len za zamestnanca za dnešného stavu keď existujú maximálne hranice pre odvody. Čo tak ich zrušiť, aby sa trochu naplnila štátna kasa. Ale to by si museli tí "rovnejší" siahnuť aj na svoje platy. V tabuľke tie červeným uvedené čísla sú hodnoty odvodov v prípade, že neexistuje maximálna hranica a skúste si pri tej sume 3000 eur pozrieť rozdiel, vynásobiť ho napr. len 1000 ľuďmi a krát 12 mesiacov, aká suma to bude. Nestojí to za zamyslenie? A myslím, že ľudí s takýmito platmi zasa nie je až tak málo.
Danka, tabuľku som chcela použiť, len tie % zaťaženia by mali byť asi všade rovnaké, teda 13,4%. Pri príjme 500€ to nebolo, tak som tam mrkla a asi tam má byť odvod do SP 47, nie 57, potom by to bolo ok. Neviem však, ako si získala tie rozdiely v stĺpci F, sedí mi len pri príjme 1500€. Asi robím niekde chybu, nemám tu tabuľku odvodov.
Danila
26.06.10,19:33
Xanti, najhoršie dopadnú tí, ktorí zneužívajú sociálne dávky dnes... aj rómske osady, aj kresťanské rodiny s otcom živiteľom, ktorý zarába minimálnu mzdu. Ja to schvaľujem. Roboty je na Slovensku dosť, mohli by sme si ruky po lakte zodrať. Avšak nie každému sa chce robiť.
Čo sa týka dôchodkov, nemaj strach, tie budú zrušené až o niekoľko desaťročí - to sa bude týkať skôr mňa, ako teba. Za ten čas budeme mať čas na dôchodok šetriť - - či už v komerčných poisťovniach alebo v povinnom druhom pilieri.
Odvodový bonus schvaľujem bez výhrad.Monika, za toto Tvoje neochvejné poznanie je potrebné presadiť, aby si bola minimálne europoslankyňou. A všetkým padne sánka. A eurokomisárovi pre ekonomiku aj odvaha ešte raz si dovoliť niečo proti SR namietať. Veď je tu raj pre geniálnosť. A ešte ak prezradíš aj kde tej roboty je toľko ako tvrdíš, tak ja verejne prehlasujem, že jediné a spravodlivé by bolo, aby si zasadla na ministerskú stoličku. Lebo údaje o nezamestnanosti sú fiktívne, skreslené a asi rovnako ŽART. Na Slovensku bude ešte srandy do sýta.;):)
Dana7
28.06.10,06:17
Danka, tabuľku som chcela použiť, len tie % zaťaženia by mali byť asi všade rovnaké, teda 13,4%. Pri príjme 500€ to nebolo, tak som tam mrkla a asi tam má byť odvod do SP 47, nie 57, potom by to bolo ok. Neviem však, ako si získala tie rozdiely v stĺpci F, sedí mi len pri príjme 1500€. Asi robím niekde chybu, nemám tu tabuľku odvodov.

Áno, ospravedlňujem sa, prilepila som ta trochu inú tabuľku, kde som si robila ešte nejaké iné prepočty a poostávali mi tam pôvodné vzorce. Ale už je to napravené. Ešte raz prepáčte.
Kvaka
28.06.10,08:14
A ešte možno trochu mimotemy,alebo aj nie.

Dala som si trochu námahy a urobila som tabuľku odvodového zaťaženia len za zamestnanca za dnešného stavu keď existujú maximálne hranice pre odvody. Čo tak ich zrušiť, aby sa trochu naplnila štátna kasa. Ale to by si museli tí "rovnejší" siahnuť aj na svoje platy. V tabuľke tie červeným uvedené čísla sú hodnoty odvodov v prípade, že neexistuje maximálna hranica a skúste si pri tej sume 3000 eur pozrieť rozdiel, vynásobiť ho napr. len 1000 ľuďmi a krát 12 mesiacov, aká suma to bude. Nestojí to za zamyslenie? A myslím, že ľudí s takýmito platmi zasa nie je až tak málo.
Pokúsila som sa odhadnúť prínos, ktorý by vyplynul zo zrušenia maximálnych hraníc pre odvody. Neviem, koľko ľudí má takýto príjem, všade sa uvádza len priemerná mzda, ale pre ilustráciu, ak by bolo v každej príjmovej skupine 1500, 2000 a 2500€ minimálne po 1000 ľudí, prínos by bol minimálne 623 tisíc € ročne.
Kvaka
01.07.10,08:30
Výpočty sú ;):---, trošku som sa zasmiala......:);)
==============================================
Kalkulačka pre výpočet starobného dôchodku

Prečo počíta kalkulačka INEKO zdanlivo vyššie dôchodky ako kalkulačka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny na stránke www.dochodok.gov.sk (http://www.dochodok.gov.sk/)?
Ide o zložitú problematiku, preto dúfame, že pomôže nasledujúce vysvetlenie:
Predpokladajme tieto vstupne údaje:
Rok narodenia: 1975
Rok nástupu do prace: 2000
Vek odchodu do dôchodku: 65
Hrubá mesačná mzda: 17 200 Sk (odhad priemernej mzdy pre rok 2005)
Priemerný ročný rast reálnej mzdy: 3,5%
Rok vstupu do II. piliera: 2005
Priemerné ročné reálne zhodnotenie úspor: 3,5%
Dôchodok podľa Min. práce:
Len I. pilier: 13 666 Sk (miera náhrady 47,29%)
I. a II. pilier: 16 977 Sk (miera náhrady 58,75 %)
Dôchodok podľa INEKO:
Len I. pilier: 26 609 Sk (miera náhrady 46,41%)
I. a II. pilier: 27 605 Sk (miera náhrady 48,14%)

Mám tu zdroj z internetu, kt. je v SK. Kvaka chce zrušiť hranicu, Kde si na to došla???dajme tomu, že by hranica neexistovala ako som ja, ako osoba začala pracovať a platili by sa odvody neobmedzene. Týmto príkladom skúsim názorne poukázať, neobmedzenú platbu odvodov a môj dôchodok.

Príklad: Moja mzda je 17 200 €/mes (nie Sk, bez max. hranice) Dá mi niekto dôchodok tento teoretický, teda starými výpočtami podľa MPSR vo výške 13 666,-€?????? Ani dnes by ti nedal

Dievčence, nesrandujme, ak si ja budem platiť odvody podľa výšky príjmu, a nebude existovať strop, mala by som dostať i dôchodok taký vysoký. A čo ak sa dožijem 120 rokov....

Prosím, veď rozmýšľajme.....
Betka, však čítaj príspevky v súvislostiach, ja nechcem zrušiť nijakú hranicu. Oprav si to v príspevku, nezavádzaj. Riešia sa tu rôzne alternatívy, rozoberáme ich v tejto téme od začiatku. Dana7 niečo hodila do tabuľky a nevyčíslila príjem, ja som z tej jej tabuľky prepočítala príjem zo zvýšených odvodov. O dôchodku nebola reč, na to mám svoj vlastný názor. Ak už ide o to, aj v súčasnosti nie je výška dôchodku u vysokopríjmových zosúladená s výškou odvodov. Však sa vysokopríjmoví sťažovali, že odvody platia vysoké, ale do výpočtu dôchodku im nejde všetko.:):)
betka
01.07.10,08:44
A ešte možno trochu mimotemy,alebo aj nie.

Dala som si trochu námahy a urobila som tabuľku odvodového zaťaženia len za zamestnanca za dnešného stavu keď existujú maximálne hranice pre odvody. Čo tak ich zrušiť, aby sa trochu naplnila štátna kasa. Ale to by si museli tí "rovnejší" siahnuť aj na svoje platy. V tabuľke tie červeným uvedené čísla sú hodnoty odvodov v prípade, že neexistuje maximálna hranica a skúste si pri tej sume 3000 eur pozrieť rozdiel, vynásobiť ho napr. len 1000 ľuďmi a krát 12 mesiacov, aká suma to bude. Nestojí to za zamyslenie? A myslím, že ľudí s takýmito platmi zasa nie je až tak málo.

Obvinila som nechtiac Kvaku, prepáč.

Nie nie je to na zamyslenie, pretože sa týmto, čo zaplatia vysoké odvody, a neobmedzené, budú musieť vyplatiť i vysoké dôchodky....

==============================================
Kalkulačka pre výpočet starobného dôchodku

Prečo počíta kalkulačka INEKO zdanlivo vyššie dôchodky ako kalkulačka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny na stránke www.dochodok.gov.sk (http://www.dochodok.gov.sk/)?
Ide o zložitú problematiku, preto dúfame, že pomôže nasledujúce vysvetlenie:
Predpokladajme tieto vstupne údaje:
Rok narodenia: 1975
Rok nástupu do prace: 2000
Vek odchodu do dôchodku: 65
Hrubá mesačná mzda: 17 200 Sk (odhad priemernej mzdy pre rok 2005)
Priemerný ročný rast reálnej mzdy: 3,5%
Rok vstupu do II. piliera: 2005
Priemerné ročné reálne zhodnotenie úspor: 3,5%
Dôchodok podľa Min. práce:
Len I. pilier: 13 666 Sk (miera náhrady 47,29%)
I. a II. pilier: 16 977 Sk (miera náhrady 58,75 %)
Dôchodok podľa INEKO:
Len I. pilier: 26 609 Sk (miera náhrady 46,41%)
I. a II. pilier: 27 605 Sk (miera náhrady 48,14%)

Mám tu zdroj z internetu, kt. je v SK. Kvaka Dana 7 chce zrušiť hranicu v príspevku 555, dajme tomu, že by hranica neexistovala ako som ja, ako osoba začala pracovať a platili by sa odvody neobmedzene. Týmto príkladom skúsim názorne poukázať, neobmedzenú platbu odvodov a môj dôchodok.

Príklad: Moja mzda je 17 200 €/mes (nie Sk, bez max. hranice) Dá mi niekto dôchodok tento teoretický, teda starými výpočtami podľa MPSR vo výške 13 666,-€??????

Dievčence, nesrandujme, ak si ja budem platiť odvody podľa výšky príjmu, a nebude existovať strop, mala by som dostať i dôchodok taký vysoký. A čo ak sa dožijem 120 rokov....

Prosím, veď rozmýšľajme.....
Sabadka
01.07.10,08:54
Dievčence, nesrandujme, ak si ja budem platiť odvody podľa výšky príjmu, a nebude existovať strop, mala by som dostať i dôchodok taký vysoký. A čo ak sa dožijem 120 rokov....

Prosím, veď rozmýšľajme.....

trošku mimotemy a na odľahčenie, nemaj boj, 120 rokov sa nedožiješ, pri dnešnom stave nášho zdravotníctva na to nemáš vôbec žiadnu reálnu šancu, a ak by sa aj náhodou niečo zmenilo, tak sa postarajú o to aby si už na niečo maximálne v 70-ke zomrela, veď kto by ti už len platil dôchodok do 120-ky? Hoci by si mala dostávať hneď len 300€. Vieš ty aký je to balík peňazí a osoh z teba žiaden, iba čo by si obháňala deduškov v domove dôchodcov a otravovala personál :D:D:D
Dana7
01.07.10,09:23
Kvaka Betka, a ešte jedna vec,

reálne koľko ľudí poznáš, ktorí sa dožili 120 rokov? Po druhé ako už bolo napísané ani dnes sa nezaráta vysokopríjmovým do dôchodku všetko.
A keď si si už dala námahu a rátala si. Prosím ťa napíš mi názov firmy, kde hneď pri nástupe absolventovi bez praxe dajú plat 17200 eur, lebo tam sa chcem zamestnať aj ja, a budú mu ho vyplácať celý život.
Ja veľa ľudí s takýmto príjmom nepoznám, myslím osobne.
A potom teda iný návrh, kto zarába takéto prachy, nech zaplatí len daň z príjmov odvody nech neplatí vôbec, ale potom nech si na dôchodok šetrí sám. Veď z celoživotných takýchto príjmov to musí ísť.
Kvaka
01.07.10,10:36
Kvaka a ešte jedna vec,

reálne koľko ľudí poznáš, ktorí sa dožili 120 rokov? Po druhé ako už bolo napísané ani dnes sa nezaráta vysokopríjmovým do dôchodku všetko.
A keď si si už dala námahu a rátala si. Prosím ťa napíš mi názov firmy, kde hneď pri nástupe absolventovi bez praxe dajú plat 17200 eur, lebo tam sa chcem zamestnať aj ja, a budú mu ho vyplácať celý život.
Ja veľa ľudí s takýmto príjmom nepoznám, myslím osobne.
A potom teda iný návrh, kto zarába takéto prachy, nech zaplatí len daň z príjmov odvody nech neplatí vôbec, ale potom nech si na dôchodok šetrí sám. Veď z celoživotných takýchto príjmov to musí ísť.
Zase si ma niekto s niekým mýli, kto hovorí o 120 ročných? Ja som z tvojej tabuľky vypočítala niečo, mimotemy a teraz si ma tu podávate s Betkou ako horúci zemiak. Ak píšete, najprv dobre čítajte.
Dana7
01.07.10,10:47
Zase si ma niekto s niekým mýli, kto hovorí o 120 ročných? Ja som z tvojej tabuľky vypočítala niečo, mimotemy a teraz si ma tu podávate s Betkou ako horúci zemiak. Ak píšete, najprv dobre čítajte.


Kvaka, prosím ťa prijmi moje obrovské ospravedlnenie, to nemalo byť smerované tebe, ale Betke.
Ešte raz sa strááááááááááááášne ospravedlňujem.:)
Kvaka
01.07.10,10:50
Kvaka, prosím ťa prijmi moje obrovské ospravedlnenie, to nemalo byť smerované tebe, ale Betke.
Ešte raz sa strááááááááááááášne ospravedlňujem.:)
No veď nič sa nestalo. Len som sa zasmiala, najprv Betka, potom ty. :):):)
continuity
13.07.10,19:58
mna zaujima ako to bude s odvodovym bonusom, ak nie som zustnena socialneho a zdravotneho poistenia v SR a sucasne mam prijem z prenajmu.

ved to je chore aby som platila solidarny odvod v SR a k tomu normalne odvody v krajine kde zijem, ked v SR nemam narok na ziadne "sluzby" alebo ich nie som schopna cerpat (napr. zdravotne osetrenie) co na toto EU?
Jana Motyčková
14.07.10,06:11
EU na to to, že platí, že sociálne a zdravotne poistená môžeš byť v jenom čase len v jednom štáte EÚ , aj keď máš zárobkovú činnosť vo viacerých štátoch - potom sa príjem z druhého štátu posudzuje podľa zákonov štátu, kde si poistená. Na určenie štátu, v ktorom štáte máš byť poistená sa vystavuje formulár E101. Z tohoto pravidla existuje cca 37 vyrokovaných výnimiek.
continuity
20.07.10,19:20
EU na to to, že platí, že sociálne a zdravotne poistená môžeš byť v jenom čase len v jednom štáte EÚ , aj keď máš zárobkovú činnosť vo viacerých štátoch - potom sa príjem z druhého štátu posudzuje podľa zákonov štátu, kde si poistená. Na určenie štátu, v ktorom štáte máš byť poistená sa vystavuje formulár E101. Z tohoto pravidla existuje cca 37 vyrokovaných výnimiek.


dakujem pekne za odpoved, takto mi to staci
canbo
22.07.10,19:29
V súčasnosti, keď ten, kto má sociálnu dávku pracuje, tak o to čo zarobí sa mu zníži sociálna dávka. Ak má niekto 5 detí a je schopný si nájsť prácu iba za minimálnu mzdu aj to len občas, tak naozaj nevidím motiváciu aby šiel pracovať. Alebo robí načierno.
Pri OB mu zarobené peniaze znížia dávku iba o 10% zo zarobenej sumy, takže aj malé privyrobenie je aj keď malé, ale plus.
Súčasný systém vyslovenene demitovuje takýchto ľudí, aby pracovali. OB ako taký ich motivovať nebude, ale aspoň demotivácia sa stratí.
Mám takýchto ľudí vo svojom okolí - šikovných rómov, ktorí dvadsať rokov nerobili, lebo sa im to fakt neoplatilo, potom keď deti vyrástli, raz sa zamestnali na dohodu za 1500 Sk, nenahlásili to na ÚP (lebo nevedeli, že to treba) a rok dostávali zníženú dávku - fakt motivácia k práci.
Mňa zaujíma iba kedy bude pracovať na čierno , ak odvodový bonus zavádza "povinnú pracovnú terapiu " pre obec v rozsahu 4 hodín denne
(asi najpravdepodobnejšie 30x4=120 hodín) . Bez ochranných pomôcok a poistení - po starom - " na panské"
Napr.: podnik čo zamestnáva 80% obce zavrie bránu a ta "tisícka " ľudí vyčistí obec aj zo špendlíkom( majú nato aj rok času) ak neskrachuje skôr ako jej obyvatelia. Alebo dostane tiež dajaký obecný bónus, lebo dane žiadne.
A možno sa to dotkne aj niekoho čo odpracoval 36 rokov, do dôchodku ma času dosť , a pri práci pre mesto mu určite niekto prácu dohodí veď tam nebude sám.
Jana Motyčková
26.07.10,05:45
"povinná pracovná terapia" pre obce funguje aj dnes, jej odmienutie má za následok vyradenie z evidencie nezamestnnaých a v dôsledku toho zníženie dávky v hmotnej núdzi.
Xanti
26.07.10,05:49
"povinná pracovná terapia" pre obce funguje aj dnes, jej odmienutie má za následok vyradenie z evidencie nezamestnnaých a v dôsledku toho zníženie dávky v hmotnej núdzi.
Ja súhlasím s tebou, máš pravdu v tomto,
ale v živote ked som potrebovala takúto pomoc od štátu, štát odo mňa nechcel aby som pracovala "zadarmo" pre obec, teda ono teraz sa to volajú aktivačné práce a je za to príplatok k dávkam v hmotnej núdzi. A nie je to plošne, pre vš. nezamestnaných, lebo obce na to peniaze nemajú.
Llívia
26.07.10,05:57
Súhlasím na 100 % so Xanti. Ale nie je to len o peniazoch. Môj tatko takto raz tiež pracoval pre obec, povedal starostovi, čo si o ňom myslí a veľmi rýchlo dopracoval. Starosta má radšej ako "rýchlu rotu" najväčších ožranov a najnižšiu spodinu z celej obce. :-(
Llívia
26.07.10,06:05
Mňa zaujíma iba kedy bude pracovať na čierno , ak odvodový bonus zavádza "povinnú pracovnú terapiu " pre obec v rozsahu 4 hodín denne Veď deň má 24 hod. (aj keď by občas mohol mať aj 25 hod. :D:)) Je to stanovené tak, že 4 hod./každý deň alebo že 4 hod. x FPČ (príp. počet kalendárnych dní v mesiaci) = počet hodín, ktoré má odpracovať za mesiac dokopy a je jedno, koľko z nich skutočne v ktorý deň odpracuje?
(asi najpravdepodobnejšie 30x4=120 hodín) . Bez ochranných pomôcok a poistení - po starom - " na panské" Bez pracovného oblečenia, bez školení BOZP a pod. - to som zvedavá, kto to zaplatí, až sa niečo stane. Aspoň od nás viem, že na takýchto prácach väčšinou makali najväčší ochlastovia.
Napr.: podnik čo zamestnáva 80% obce zavrie bránu a ta "tisícka " ľudí vyčistí obec aj zo špendlíkom( majú nato aj rok času) ak neskrachuje skôr ako jej obyvatelia. Alebo dostane tiež dajaký obecný bónus, lebo dane žiadne.
A možno sa to dotkne aj niekoho čo odpracoval 36 rokov, do dôchodku ma času dosť , a pri práci pre mesto mu určite niekto prácu dohodí veď tam nebude sám.
Určite je dobré, že štát takto motivuje ľudí, ale mestá/obce nebudú mať ako vytvoriť toľko miest pre toľkých nezamestnaných. A druhá vec je tá, že aj keď bude nezamestnaný človek kvalifikovaný, tak dostane do ruky metlu alebo hrable, lebo na kvalifikovanú prácu (napr. kancelársku) má mesto/obec "svojich" ľudí.
Mimochodom, o koľko viac človek dostane, ak sa bude zúčastňovať "pracovnej terapie"?
Xanti
26.07.10,06:10
No o nič viac.
Len ten základ predsa odvodový bonus. A zadarmo nebudú musieť robiť tehotné ženy, a nemocný ludia. Ktorá menšina je najnemocnejšia, ktorá menšina je najviac tehotná.

Takže zase budeme makať len my, ak spadneme dole do záchrannej sociálnej siete.
Llívia
26.07.10,06:16
Tehotné vôbec alebo len do nástupu na MD? Lebo ak vôbec, tak to nie je nič iné ako diskriminácia (bez ohľadu na to, či je tehotná biela, hnedá, žltá, oranžová, zelená...). Veď je len málo prác, čo sú tehotným zakázané.
Jana Motyčková
26.07.10,06:51
No dievčatá, vy si niečo vymyslíte a potom píšete ako je to zlé.
1. Obec nebude povinná všetkým, ktorí nemajú príjem zabezpečiť "aktivačnú prácu", čiže stav bude podobne ako doteraz, ibaže pre obec to bude zrejme lacnejšie, tak je mozné, že takto bude "zamestnávať" viac ľudí.
2. Z týchto prác pre obec sú vylúčení práceneschopní, invalidi, dôchodcovia a ľudia starajúci sa o dieťa. Tehtotné vylúčené nie sú - tak ak ako v súčasnosti.
3. Pokiaľ ide o to, koho najradšej obce zamestnávajú na aktivačné práce - skôr sa mi sťažujú ľudia, ktorí robiť vedia, že ich stále volajú a takých ožranov nezavolajú (čo je inak logické a zrejme sa to ani nezmení). Tiež zo strany obcí mám info (keďźe dosť obcí mám klientov), že pre obec je dosť neefektívne brať flákačov, lebo musí tú prácu niekto zorganizovať, zabezpečiť a potom ešte dozorovať, takže nie je to celkom zadarmo.
Llívia
26.07.10,07:17
Flákači - to si nebola u nás. A ešte vyraziť, resp. nepredĺžiť zmluvu niekomu, kto makať vie, pretože si povie svoj názor :-(
Xanti
26.07.10,08:21
No dievčatá, vy si niečo vymyslíte a potom píšete ako je to zlé. Otázka : čo sme si vymysleli?
1. Obec nebude povinná všetkým, ktorí nemajú príjem zabezpečiť "aktivačnú prácu", čiže stav bude podobne ako doteraz, ibaže pre obec to bude zrejme lacnejšie, tak je mozné, že takto bude "zamestnávať" viac ľudí. No teraz ludia pracujúci na aktivačné práce majú viac ako tí čo fakt len sedia doma na riti.
2. Z týchto prác pre obec sú vylúčení práceneschopní, invalidi, dôchodcovia a ľudia starajúci sa o dieťa. Tehtotné vylúčené nie sú - tak ak ako v súčasnosti. Ved to píšem aj ja, či vari ty si vymýšlaš? :D
3. Pokiaľ ide o to, koho najradšej obce zamestnávajú na aktivačné práce - skôr sa mi sťažujú ľudia, ktorí robiť vedia, že ich stále volajú a takých ožranov nezavolajú (čo je inak logické a zrejme sa to ani nezmení). Tiež zo strany obcí mám info (keďźe dosť obcí mám klientov), že pre obec je dosť neefektívne brať flákačov, lebo musí tú prácu niekto zorganizovať, No stále niekto musí strážiť, btw. oplatí sa byť flákačom lebo ma nikto nebude otravovať aby som pracovala zadarmo pre obec (btw. viem mňa sa to netýka som ID nateraz, ale povedané všeobecne )zabezpečiť a potom ešte dozorovať, takže nie je to celkom zadarmo.
No neviem neviem,
mne to stále prichodí tak, že to čo vymysleli lavičiari bolo zlé, a kričalo sa. To čo vymyslí pravica ( aj ked je to to isté ako vymyslela lavica ) tak to je v poriadku, nie je to trošku hlúpe?

A nie je hlúpe diskriminovať šikovných ludí, kt. chcú pracovať naproti ludom kt. záujem o prácu nemajú? Títo ani netušia čo je to pracovný návyk. Tých treba učiť aj ked to stojí viac peňazí.
canbo
26.07.10,17:56
Trošku si to zjednodušujete .Dnes dostanete výpoveď ,tak idete na úrad práce a
"hľadáte" si prácu až po určitom čase a pri poberaní soc. dávok ste povinný na výzvu obce na aktivačné práce.

Po novom:/ je povinný 4. hod denne.../ hneď na druhý deň a všetci. A ak nemocenská nebude tak nebudú aj nemocný, veď ide oto. Teraz doklad od lekára 50€( že ste schopný ) , pre nemocenský nepoisteného doklad aj viac €.

Hľadať prácu ? Kedy ? ,a po pár dňoch už aj začo ,neviem či stihnete vybaviť splátkový kalendár v banke , aby ste neostali na ulici.
Llívia
26.07.10,18:27
Trošku si to zjednodušujete .Dnes dostanete výpoveď ,tak idete na úrad práce a
"hľadáte" si prácu až po určitom čase Tak ja som si vždy hľadala prácu vopred pred skončením pracovného pomeru - ešte počas výpovednej, príp. skúšobnej doby a pri poberaní soc. dávok ste povinný na výzvu obce na aktivačné práce.

Po novom:/ je povinný 4. hod denne.../ hneď na druhý deň a všetci. A ak nemocenská nebude tak nebudú aj nemocný, veď ide oto. Teraz doklad od lekára 50€( že ste schopný Tým myslíš schopný vykonávať nejakú prácu? Tak to platí zamestnávateľ) , pre nemocenský nepoisteného doklad aj viac €.

Hľadať prácu ? Kedy ? ,a po pár dňoch už aj začo ,neviem či stihnete vybaviť splátkový kalendár v banke , aby ste neostali na ulici.

V texte.