janamirka2
14.06.10,17:34
Ahojte,
chcem sa opýtať či niekto nemá skúsenosti s likvidáciou hadou.
Máme dom pri potôčiku a toho roku máme strašne veľa hadov, ktorí sa nám plazia až dnu, je to síce iba užovka stromová, ale je to nepríjemné a chceli by sme sa ich zbaviť. Poraďte
Danielle369
14.06.10,15:51
Je to škoda likvidovať lebo sú užitočné. Aj my máme pri rybníku vždy v lete a muž ich chytá a odnesie vždy do lesa. Urobil si dlhú palicu a na konci palice si spravil takú dvojnožku a tou dvojnožkou ich chytí a dá do vedra a nesie do lesa. Ja ale na to pozerám z poza zavretého okna:)....lebo sa bojím:)
Silvernola
14.06.10,16:31
Okrem toho, že sú užitočné, sú aj zákonom chránené. Oni sa rýchlo rozlezú po okolí samé a prestanú ťa otravovať. Bez nich ťa budú otravovať myši a podobná háveď.
tina01
14.06.10,17:32
My bývame pri potoku a neverím vlastným očiam, že za tých 10 rokov, čo sme tam, máme tiež hady a vo štvrtok som sa skoro zbláznila, lebo nám vošiel až dnu a ja mám z nich panický strach. Aj pri potoku sú až metrové užovky. Mňa ale trápia mravce. Sú všade, vo vnútri, v záhrade, na dlažbe. Ja už všetko, čo je na zemi čierne pozorujem, či sa to hýbe.
Lubaba
14.06.10,20:07
My bývame pri potoku a neverím vlastným očiam, že za tých 10 rokov, čo sme tam, máme tiež hady a vo štvrtok som sa skoro zbláznila, lebo nám vošiel až dnu a ja mám z nich panický strach. Aj pri potoku sú až metrové užovky. Mňa ale trápia mravce. Sú všade, vo vnútri, v záhrade, na dlažbe. Ja už všetko, čo je na zemi čierne pozorujem, či sa to hýbe.
skús kriedu na mravce
http://www.porada.sk/t81033-mravce.html
http://www.porada.sk/t25831-ako-na-mravce-bez-chemie.html
http://static.zlacnene.sk/foto/vyrobky/309000/308886.jpg
tina01
15.06.10,05:56
skús kriedu na mravce
http://www.porada.sk/t81033-mravce.html
http://www.porada.sk/t25831-ako-na-mravce-bez-chemie.html
http://static.zlacnene.sk/foto/vyrobky/309000/308886.jpg
Mne sa osvedčil Stop mravec, pripomína to modrý cukor, nesmrdí to a nanosia si to aj do hniezda a tam ich to tiež vyhubí.
zdenka131
15.06.10,06:17
arizona
15.06.10,20:57
My bývame pri potoku a neverím vlastným očiam, že za tých 10 rokov, čo sme tam, máme tiež hady a vo štvrtok som sa skoro zbláznila, lebo nám vošiel až dnu a ja mám z nich panický strach. Aj pri potoku sú až metrové užovky. Mňa ale trápia mravce. Sú všade, vo vnútri, v záhrade, na dlažbe. Ja už všetko, čo je na zemi čierne pozorujem, či sa to hýbe.
mimotemymimotemymimotemy http://www.porada.sk/t26105-mravce-v-zahrade.html
janamirka2
17.06.10,15:23
Ešte raz by som chcela radu, ako odplašiť užovky, lebo stále sa nám strkajú do kotolne a bojíme sa, že vôjdu aj do domu.
Danielle369
17.06.10,16:30
Na oknách musíte mať sitá, dvere za sebou zatvárať, všetky žaby z okolia vášho domu odniesť do lesa a užovky jedine pomaly odchytávať a takisto odniesť niekde daleko od vás. Alebo si na ne zvyknúť. Ved užovky sú plaché a ked sa k nej blížiš tak sa snaží čo najskôr odplaziť.
Niekde sa dokonca traduje že had je strážca domu.
Ináč ti neviem poradiť.
monika74
17.06.10,18:10
Okrem toho, že sú užitočné, sú aj zákonom chránené. Oni sa rýchlo rozlezú po okolí samé a prestanú ťa otravovať. Bez nich ťa budú otravovať myši a podobná háveď.

ja by som nadviazala príspevok od Silvernola...kedysi pred cca 15 rokmi nás na záhrade, ktorá je blízko lesa trápili nespočetné diery v trávniku po hlodavcoch (asi to boli nejaké myši alebo hraboše neviem), po roku diery začali miznúť a s nimi aj nepríjemné hlodavce, lebo nastúpili na scénu užovky...bežne sme ich videli vyhrievať sa na slnku na kameni alebo sa plazili pomedzi sadenice papriky...o ďalší rok na to zmizli aj užovky lebo príroda za nimi poslala ježkov :) proste ježkovia sa začali v tom čase akosi často potulovať po večeroch na našej záhrade, počuli sme ako fučali a dokonca náš sused aj dvoch vyslobodzoval, keď padli do maličkej vodovodnej šachty...na záver asi toľko že niekedy treba aj tú prírodu nechať si urobiť svoje...ale keď príroda nič nerobí tak potom už niečo urobí aj človek.
a_je_to
17.06.10,19:17
Ešte raz by som chcela radu, ako odplašiť užovky, lebo stále sa nám strkajú do kotolne a bojíme sa, že vôjdu aj do domu.

Problém bude asi v tom, že do kotolne vojdú zo zvedavosti, pri hľadaní úkrytu a nemôžu sa odtiaľ dostať von. Naozaj treba zasieťkovať všetky otvory a bude to vyriešené. Urob im niekde pri potoku úkryt z kopy veľkého kamenia a nepôjdu dnu. Hovorí sa, že majú radi mlieko v mištičke od kvetináča, ale nemám to overené. Okrem toho, že užovka vie poriadne vyľakať, žiadne nebezpečie od nej nehrozí. Pri potoku ju treba považovať za domáce zviera. Je aj indikátorom zdravého životného prostredia, v ktorom sa váš dom nachádza. Buďte radi. Aj ja mávam v záhrade občas užovky, aj žaby a neprekážajú mi. Aspoň nemusím postrekovať proti slimákom. Potok je ich, ak ich odstrániš, prídu ďalšie, lebo je to ich životné prostredie. Skús sa s nimi radšej skamarátiť.
555555
18.06.10,05:45
Aj ja mám pri dome hady.Už mnoho rokov.Lebo pred domom je potok a za ním les.Je pravda,že nemám hryzce(podobné krtkom,ale ohrýzajú korene ovocných stromov) ,ale zvyká sa na ne ťažko.Had je raz had. A pri kosení trávy ich vždy stretnem.Ale odbúravam stres zvyčajne riadnym nekontrolovaným výkrikom(moja suseda vždy vie,že kedy vidím hada, už pozná intenzitu výkriku),a potom tomu hadovi poriadne vynadám,ale len tak slušne:)A celkom to funguje.
kačenka
18.06.10,05:54
na hada sa nedá zvyknúť, ak má z neho niekto panický strach ako aj ja, tak ho považoval, považuje a vždy bude považovať za votrelca. Aj ja mám voči hadom obrovský rešpekt a aj keď sme na dovolenke, tak ja sa tam vždy pýtam na hady, aké tam žijú, či sú jedovaté, či ich tam môžem stretnúť volne v prírode a tak. Jednoducho, had je môj nepriateľ. Ja som zažila stretnutie s hadom, už neviem aký to bol druh, bol chovaný v teráriu a bol to pre mňa a môžno aj pre hada šok, že sme sa stretli na chodbe, kde on bol na prechádzke a ja som tade prechádzala. Aj jeho chovateľ mal s ním trochu problém, nakoľko ten had vycítil, že ja sa bojím a on môže mať ľahkú korisť. Ale to bol taký 4 m had a poriadne pri tele. A preto hady NIE.
zltalienka
18.06.10,05:57
Ja dokonca bývam medzi 2 potokmi. Jeden (väčší) je pred domom - za cestou a ten druhý (maličký) je za našou záhradou. Viem, že užovky sú v jednom aj v druhom potoku, videla som ich. Pri dome však hady nemáme. Podľa mňa kvôli tomu, že chováme mačky - také obyčajné - na chytanie myší a iných hlodavcov. K potoku aj tak veľmi nechodím a keď sa chystám na koniec záhrady, tak buď zoberiem sebou 1 mačku, alebo "narobím" hluk aby tie plazy zmizli skôr ako prídem ja.
heja3
18.06.10,06:24
Už jedine zajac ťa zachráni:

http://www.mojevideo.sk/video/2d0/zajac_vs_had.html

:D
danushka
18.06.10,08:11
Na oknách musíte mať sitá, dvere za sebou zatvárať, všetky žaby z okolia vášho domu odniesť do lesa a užovky jedine pomaly odchytávať a takisto odniesť niekde daleko od vás. Alebo si na ne zvyknúť. Ved užovky sú plaché a ked sa k nej blížiš tak sa snaží čo najskôr odplaziť.
Niekde sa dokonca traduje že had je strážca domu.
Ináč ti neviem poradiť.

Tak na Balkáne keby mal niekto pri svojom dome úžovku, tak by to na 100% považoval ako ochranu domu.
Moje deti chodia každé leto na prázdniny ku babičke do južného Srbska a tam majú svojho ,,smuga", ktorý je podľa nich čuvarkuća /strážca domu / a ani v zlom sne by sa nik neopovážil čo i len pomyslieť, že by sa mal had presťahovať.
Samozrejme nejedná sa o jedovatého plaza.
Dokonca mi deti povedali, že keď sa v miestnom potoku čvachtajú, tak sa sem tam obtrie o nich nejaká tá úžovečka a vraj sa aj dá na to "v pohode" zvyknúť :eek::eek::eek::D.
moj-macik13
05.09.10,09:03
nejako sa mi premnozili hady na zahrade...videl som slepucha,,,mam tam diery 2cm,,,ale aj 8cm.....nema niekto skusenosti...
Antea
05.09.10,14:30
nejako sa mi premnozili hady na zahrade...videl som slepucha,,,mam tam diery 2cm,,,ale aj 8cm.....nema niekto skusenosti...
Slepúch nie je had

Slepúch lámavý (Anguis fragilis) patrí medzi obyvateľov našej prírody. Natrafiť naňho však môžeme nielen na turistickej vychádzke, ale aj v záhradke či na dvore rekreačnej chaty.
Podľa informácií, ktoré sa mi nedávno dostali do uší, toto celkom sympatické zvieratko záhradkári v Anglicku a vo Švajčiarsku lákajú, alebo priamo vysádzajú do svojej záhradky a vytvárajú mu podmienky, aby tam mohol žiť a množiť sa. Podobne vychádzajú v ústrety aj ropuchám. Uvedomujú si, že tieto živočíchy patria medzi dôležitých biologických ochrancov pestovaných rastlín. Slepúch sa živí najmä rôznym hmyzom, pavúkmi, slimákmi a dážďovkami.
Mnohí ho pokladajú za hada, no nevzbudzuje v nich taký odpor, ako je tomu napríklad v prípade vreteníc či statných užoviek. Slepúch je celkom sympatický „had“. Keď som dal slovo had do úvodzoviek, urobil som to z jednoduchého dôvodu, keďže slepúch lámavý je v skutočnosti príbuzným jašteríc, ktorý prišiel evolučným vývojom o nohy. Na príbuznosť s jaštericami upozorňuje aj jedna z charakteris­tických zvláštností, tzv. autotomia. Ide o to, že slepúch v prípade nebezpečenstva obetuje svoj chvost, ktorý upúta pozornosť predátora, zatiaľ čo sa on sám ukryje v nejakej škáre alebo diere.
Slepúch krehký dorastie do dĺžky 40 – 50 cm, z čoho takmer polovica pripadá na chvost. Dospelé slepúchy sú celkovo hnedo zafarbené, čo im v Čechách vynieslo pomenovanie měďák alebo měďáček. Obývajú väčšinou krovinaté miesta, ale zastihneme ho – ako som už spomenul – aj v záhradách a na podobných miestach. Ukrýva sa v dierach, pod lístím, v machu a tráve, odkiaľ vychádza za potravou aj na lesné čistiny alebo na lúky. Nájdeme ho od nížin až do nadmorskej výšky okolo 1 000 m. Zimný nečas od októbra do apríla prespáva v dierach, v kopách raždia a na podobných miestach, pričom sa na jednom mieste často zlezie až dvadsať kusov. Podľa jednej zoologickej publikácie sa v zajatí chovaný slepúch dožil 46 rokov. Či je tomu v prírode menej alebo viac, nevieme, pravdou však je, že má veľa nepriateľov, keďže je pomerne ľahkou korisťou predátorov a žiaľ ešte aj dnes patrí medzi jeho nepriateľov aj človek, a to nielen tým, že ho pri stretnutí nezmyselne zabije, ale veľa slepúchov zahynie predovšetkým pri poľných a lesných prácach, na cestách a počas jarného vypaľovania starej trávy. Hoci je táto činnosť u nás protizákonná, dymiace polia, pasienky, či priekopy povedľa ciest a železničných tratí nám neraz hovoria, že o tomto zákone (a nielen o tomto) akoby sme nevedeli, alebo ho jednoducho ignorovali.
sadun
04.10.13,08:39
aj ja chcem poradit. mam hada v drevarni. zistil som to tak, ze som objavil uz iba jeho vysusenu kozu(v lete po drevo nechodim:) chcem sa spytat je mozne aby to bol nejaky jedovaty had?byvame pod lesom v okoli nitry. druha ci staci v drevarni narobit lomoz pred tym nez idem brat drevo, lebo koza je poprepletana medzi spalkami a celkom nerad by som jeden odobral a pozeral sa mu rovno do oci a tretia, ci tam bude aj v zime a ako zabezpecit na dalsie leto aby sa to neopakovalo, je to predsa len neprijemne a uz vobec nevravim o zene a detoch, tym to radsej ani nehovorim bo by som mal hned ucet za hotel:)...dakujem za odpoved
Chrenci
23.06.16,04:49
Ahojte,
ono je to super uzitocne zviera, ale ja mam panicky strach z hadov. Mam v zahrade slepucha. Neviete mi poradit, ako sa ho zbavit, ked ho nechcem zabit.
Dakujem
Chrenci
23.06.16,04:52
OK, to je super.. .neviete mi poradit, kde si kupim jezka do zahrady? Aby tam aj ostal...
arizona
23.06.16,04:53
zavolaj hasicov,oni ho odchytia
Chrenci
23.06.16,04:57
A to si tu kriedu podrvil a rozprasil, alebo si kreslil nejake obrazce na kamene... dreva alebo chodnik??? A nici to teda aj hady? Ci sme prebehli do temy mravce?
evuš
23.06.16,05:06
willma
23.06.16,06:23
kde sú hady nie sú myši a potkany a iné hlodavce
lujza.j
23.06.16,06:36
Dievcata tema.z.roku 2000:) ja iba taak...
evuš
23.06.16,06:43
Luji, ja viem... :D
Tweety
23.06.16,07:12
Lui, 2010.
kukučka
23.06.16,07:28
Stará, ale dobrá, dala som jej bodík.
Máme za domom potok, ale o hadovi som ani nepočula, ani o pijaviciach - môj malý sused ich včera lovil.
vicktor
23.06.16,12:32
Akesi minimysi(?) nam vrtaju nory do travnika. Tiez mame za zahradou lesik, v nom potok, ale hada som za 16 rokov este nevidel. Ale vlastne som rad. Vnucence by sa pos...
81janka
27.06.16,19:39
My nemáme ani lesík, ani potok a predsa som pred týždňom našla vyhrievať sa hada uprostred cesnaku - netuším, čo to bolo zač...len som spozorovala mačku, ako sa usiluje s čímsi sa zoznámiť. Keď som zistila, o čo ide, skoro som to nepredýchala. No Murko si poradil a zlikvidoval... Teoreticky viem, že je to užitočný tvor, no prakticky mám z neho panický strach a pre tento prípad máme dve mačky, ktoré sa o rôzne hlodavce v záhrade rady postarajú... Čiže hady netreba... Bŕŕŕ´...