slonicka6090
16.06.10,13:10
ahojte všetci, ja mám dnes problém, ktorý je trochu zvláštny, ide o toto. nájomca vypovedal prenajímateľovi nájomnú zmluvu. došlo tam k pochybeniu pri doručovaní a tiež pri určení začiatku plynutia výpovednej doby.prenajímateľ sa rozhodol, že podá žalobu na súd a bude žiadať neplatnosť výpovede.viem, že bežne takúto žalobu podáva nájomca, ak sa mu nezdá správny dôvod výpovede zo strany prenajímateľa, ale mňa by zaujímalo, či vôbec sa súd bude takouto žalobou zaoberať, či priamo zo zákona nevyplýva právo podať žalobu iba nájomcovi.ďakujem vopred za všetky postrehy.
Mária27
16.06.10,19:31
Prenajímateľ sa môže maximálne dožadovať, aby mu nájomca zaplatil za celú dobu nájmu. Nájom sa musí ukončiť písomne, a to dohodou alebo výpovedou. Výpovedná lehota je trojmesačná, ak prenajímateľ nestanovil nájomcovi lehotu dlhšiu (dohoda v zmluve).

Ak bola písomná výpoveď prenajímateľovi doručená, nemôže sa domáhať neplatnosti výpovede. Môžu sa hádať o začiatku plynutia výpovednej doby a o jej dĺžke.

O zániku nájmu pozri § 710 občianskeho zákonníka, na doručovanie výpovede platí § 46 občianskeho súdneho poriadku.