jana987
17.06.10,06:36
dobry den.chcela by som sa opytat.som slobodna matka a moje dieta bude mat zanedlho 3 roky.mozem socialku poziadat opredlzenie .ak ano na aky cas mam narok ?dakujem
Chobot
17.06.10,08:27
dobry den.chcela by som sa opytat.som slobodna matka a moje dieta bude mat zanedlho 3 roky.mozem socialku poziadat opredlzenie .ak ano na aky cas mam narok ?dakujem

Čo chceš predĺžiť? Materskú dovolenku? Rodičovskú dovolenku? Alebo poberanie rodičovského príspevku?

SI niekde zamestnaná? Čerpáš momentálne rodičovskú dovolenku? Chceš zostať dlhšie doma s dieťaťom? Má dieťa vážne zdravotné problémy?

Príliš nejasne formulovaná otázka a zadanie. Pozri sa najprv sem, aby si vedela rozlišovať medzi pojmami:

http://www.porada.sk/t90596-rodicovsky-prispevok-a-odstupne.html


Všeobecne je rodičovská dovolenka do veku 3 rokov dieťaťa. Zamestnávateľ nie je povinný uvoľniť zamestnanca na dlhšie, ak má dieťa, jedine ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, vtedy je nárok na rodičovskú dovolenku do veku 6. roku dieťaťa.

Obdobne je to v prípade rodičovského príspevku - ten vypláca úrad práce do veku 3 rokov dieťaťa, v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu do 6 rokov.

Ak máš zdravé dieťa, budeš dostávať RP do jeho 3 rokov, potom síce môžeš byť dobrovoľne s ním doma, ale nebudeš dostávať RP.