symona
26.10.05,08:41
Ahoj, dostala som fikus benjamina, položila som ho na miesto, ktoré by mu mohlo teoreticky vyhovovať (svetlé, bez silného slnečného žiarenia, mimo prievanu) a stále mu opadávajú lístky. Dá sa s tým niečo robiť? Nemám skúsenosti s týmto izbovým kvetom. Poraďte, prosím, ako ho pestovať a nezničiť.

Ďakujem.

Gabika
evina
26.10.05,06:45
Ahoj, dostala som fikus benjamina, položila som ho na miesto, ktoré by mu mohlo teoreticky vyhovovať (svetlé, bez silného slnečného žiarenia, mimo prievanu) a stále mu opadávajú lístky. Dá sa s tým niečo robiť? Nemám skúsenosti s týmto izbovým kvetom. Poraďte, prosím, ako ho pestovať a nezničiť.

Ďakujem.

Gabika
Zvykne to robiť, ak kvet zbytočne veľa polievaš.
Miro77
26.10.05,09:22
Ak si kvet dostala z obchodu, nevieš čo mohol zažiť. Ak je to následok stresu nie je to žiadna tragédia. Vtedy mu môžu opadnúť aj všetky listy, ale na koncoch sa vytvárajú nové výhonky a tie už neopadnú. Detto v pazuškách bývalých listov.
Po opade listov minimalizovať zálievku, dať na silnejšie svetlo. Ak je súbstrát dlhodobo premokrený, vyklopiť z kvetináča a postaviť na servítky (handry) aby sa vysušil.
Ale ak je to následok neakého škodcu, resp. pliesne treba ho postriekať aj viacerími prípravkami.

Plesne: Previkur po 5 dňoch RovralFlo postrek + zálievka
Škodce: Basudin po 5 dňoch znovu postrek + zálievka
martina12
26.10.05,09:30
Mne sa stalo podobné, netreba ho zalievať studenou vodou. Radšej vlažnou, teplejšou.
symona
26.10.05,09:34
Srdečná vďaka za rady.


Gabika
Vera
26.10.05,09:35
ja dávam vždy odstátu vodu. vždy ked dopolievam kvety, dám do krhličky vodu a s tou potom o pár dní polejem. Je to vlastne v takej izbovej teplote
durisovad
26.10.05,10:39
Aj ja som dostala do noveho domu takyto fikus, bol krasny, 1,5 metra vysoky. Opatrovala som ho presne podla navodu, ale vsetko bolo zbytocne, vydrzal u nas asi 3 mesiace. Potom som sa v nejakej mudrej knizke docitala, ze taketo kvety je lepsie kupovat male, aby u vas vyrastli, velke jedince neznasaju zmenu prostredia.
maja
26.10.05,11:20
Ja mám fikus už niekoľko rokov na tom istom mieste, má tu najlepšiu starostlivosť, akú mu môžem dať a aj tak, raz do roka mu zožltne väčšie množstvo listov (práve žltnú a opadávajú). Neprišla som na to prečo. Je to kvet, ktorý som našla v starej kancelárii úplne obschnutý bez listov. Páčil sa mi ako dekorácia. Ani neviem prečo som ho začala polievať a dnes je krásny.
Kvety je najlepšie kupovať na jar, alebo v jeseni. V lete pri prevoze sa v autách "zaparia" a v zime zmrznú.
Tweety
26.10.05,11:27
Kvety je najlepšie kupovať na jar, alebo v jeseni. V lete pri prevoze sa v autách "zaparia" a v zime zmrznú.Iba doplním, že je to tak. Mám aj takú skúsenosť, že v byte sa všelijakým kvetom darí, okrem iných mám aj vianočný kaktus, ale nechce sa mu kvitnúť. Mala som všelijakých farieb, ale len dovtedy kým neodkvitli, potom sa im už nechcelo kvitnúť. Neviem, čím to je.
zuzanar
27.10.05,07:00
Keď chceš, aby vianočný kaktus na vianoce kvitol, teraz potrebuje chlad. A ževraj by nemal byť vysoko položený. Mne rozkvitol vianočný kaktus v lete. V zime sme kúrili v krbe a mali sme veľmi teplo. No keď sme na jar prestali kúriť asi po dvoch mesiacoch rozkvitol. Vianoce v lete.
Tweety
27.10.05,07:07
:p Neviem, či nie je to aj v prostredí, v ktorom je. Ja som mala kaktusy už v starom byte, tam kvitli, dá sa povedať aj pred Vianocami, aj po a teraz už dlho ani jeden kvet. Aj s čínskou ružou som mala takú skúsenosť, že dlho nekvitla. Raz som uvažovala, že ju asi vyhodím a ona sa asi zľakla a teraz mi kvitne stále, mám jeden kvet za druhým.
Tak teda neviem, či v tom nie sú čary.:rolleyes:
maja
27.10.05,08:11
Tak, tak treba sa s nimi rozprávať, občas pohroziť a už sú krásne !
Skoro ako my!
Tweety
27.10.05,08:13
[QUOTE=maja]Tak, tak treba sa s nimi rozprávať, občas pohroziť a už sú krásne !
Skoro ako my![ /QUOTE]Určite je v tom niečo medzi nebom a zemou.;):)
maja
27.10.05,08:17
A medzi Tebou (mnou) a kvetom!!!:p:p:p
alternativa
27.10.05,18:46
Su druhy fikusov, ktore vraj neznasaju chlad odspodu, opadavaju im potom listy. Treba ich mat postavene na stojane alebo aspon na nejakom koberceku.

Kvitnutie vianocneho kaktusu : mam uz pomerne stare a krasne 2 ks od jari na balkone. V auguste obmedzim polievanie, len aby celkom nevyschli. Ked nahodia malinke pucky /sept.-okt./, zacnem polievat, ale nie prelievat. Su samy puk, stale su na balkone. Pred prvym mrazom sup ich do izby s ustrednym kurenim a v tom teple do 2-3 tyzdnov zakvitnu. A kazdu jar ich presadzam vzdy do trochu vacsieho crepnika + nova zemina. Paci sa im takato starostlivost a mne ich nadherne kvietky.
kukučka
27.10.05,20:15
Ja mám fikus už niekoľko rokov na tom istom mieste, má tu najlepšiu starostlivosť, akú mu môžem dať a aj tak, raz do roka mu zožltne väčšie množstvo listov (práve žltnú a opadávajú). Neprišla som na to prečo. Je to kvet, ktorý som našla v starej kancelárii úplne obschnutý bez listov. Páčil sa mi ako dekorácia. Ani neviem prečo som ho začala polievať a dnes je krásny.
Kvety je najlepšie kupovať na jar, alebo v jeseni. V lete pri prevoze sa v autách "zaparia" a v zime zmrznú.Ja mám dva drobnolisté, "starý" mi minulú zimu opadal, nič nepomohlo, ale na jar znova nahodil listy a teraz zase opadáva :mee: , skúsim ho zajtra prihnojiť, možno to pomôže a "nový" skoro dvojmetrový, vlastne tri spolu v jednom kvetináči som kúpila začiatkom leta v bazáre, bolo mi ho ľúto a dúfala som, že ho zachránim. Mal len tri slabulinké lístočky, polovica konárov bola zosušená, opatrne som ich zostrihala, presadila ho, dala na balkón a čakala. Odmenil sa mi, ožil a je krásny! :) Podľa rady som ho málinko polievala, zato výdatne rosila.
Daniela
28.10.05,04:41
Fikus benjamína skutočne dokáže opadávať, ale stačí suché konce ostrihať, polievať a nahodí nádherné listy. Hovorí sa, že kvet by sa mal vypestovať tam, kde má rásť. Ja mám presne také kvety kde môžem a podarí sa ukradnem štiepok a je to. Tento fikus sa veľmi ľahko množí z koncových zelených odrezkov.
Vianočný kaktus som si raz kúpila v kvetinárstve za 10,- Sk ako zmetok. Už ho mám 5 rokov, je nádherný a práve kvitne. Potrebuje skutočne chladnú miestnosť. Mám ho v spálni.
Veľa kvetov mám, ba vyhľadávam už také, ktoré sú vo vypredaji. Postavím ich medzi moje kvety doma pravidelne polievam, odstránim staré listy a ony sa odvďačia. Samozrejme, pozriem si či nie sú napadnuté škodcami. Za málo peňazí veľa krásy.
alternativa
28.10.05,06:44
ja dávam vždy odstátu vodu. vždy ked dopolievam kvety, dám do krhličky vodu a s tou potom o pár dní polejem. Je to vlastne v takej izbovej teplote
Polievanie kazdej rastliny, nielen kvetov, odtecenou studenou vodou je pre rastlinu tepelny sok. Ale odstatie vodovodnej vody pred zalievkou je dolezite aj preto, ze statim vyprchaju z vody rozne plynne latky, ktore rastlinkam "nesedia". Je to hlavne chlor, ktory vdaka chlorovaniu pitnej vody je v nej vzdy. Takze odstat vodu nenechavajte napr. v UZAVRETEJ PET flasi.
A rada o pouzivani teplej vody z nasich kohutikov na kvety, priamu konzumaciu: na ine pouzitie ako umyvanie si ju radsej zohrejte na potrebnu teplotu. Preco? : tepla voda sa musi z dovodu ochrany potrubi a kotlov chemicky upravovat na urcite parametre - dolezita je tvrdost vody. Pridavane chemicke zluceniny nie su pravdaze toxicke, ale ich davkovanie sa robi doslova vedrami a ci potrebne mnozsto=dodane mnozstvo zalezi hlavne od "ludskeho faktora".
andreaS
18.04.07,05:29
pred dvoma tyzdnami som si kupila stromcek fikus, vizera ako na obrazku, ale ja ich mam spletene 4 dokopy...

dala som ho do obyvacky, tak ako mi odporucili, podla toho, co ma stromcek rad. ale zacali opadavat listocky... uz som nasla aj nejake debaty, ze sa nesmie vela polievat, tak asi tam som urobila chybu... prvy krat som ho poliala asi 3 dni po presadeni z obchodu a potom az po vyse tyzdni... zemina na povrchu sa mi zdala sucha, tak som poliala....

ja len dufam, ze ho daaako zachranim, alebo ze toto je prechodne, pretoze stromcek je velmi krasny a ozivuje nam obyvacku a nechcem o tuto rastlinku prist... poradite ako na to?
andreaS
18.04.07,08:02
samozrejme, ze som nevlozila obrazok...

napravim svoj omyl
andreaS
17.05.07,14:25
nikto neporadi? akurat som tomu mojmu pooberala suche listky a je z neho len taky vechtik... iba na koncoch mi ostali listky, vnutri tejto "gule" neni absolutne nic...

nechcem o tento pekny stromcek prist...
bulnova
25.05.07,14:11
Pozrí sa či má dosť veľký črepník. Ak si ho len nedávno kúpila, tak ho treba presadiť. Vyžaduje výživnú pôdu a vyšší črepník (nie široký). Umiestni ho v izbe skôr do kúta, alebo na miesto, kde nesvieti slnko. Polievaj len raz za týždeň odstátou vodou. V lete ho často sprchuj , alebo striekaj listy. Po kúpe, kým sa aklimatizuje, zvyčajne zhadzuje listy. Potom prestane. V podstate to nie je až tak náročný kvet a veľmi ľahko sa rozmnožuje. Bočné konáriky odstrihni a nechaj vo vode zakoreniť. Potom zasaď po 4 rastlinky. Keď vyrastú do výšky 15 cm, môžeš im preložiť stonky a upevni ť drôtikom - začínaš zapletať a tvarovať.
solaar
27.05.07,11:43
skus ho menej polievat
luluba
16.06.07,10:48
Fikus som dostala darom pred tromi rokmi, vtedy som ho presadila a bez problémov sa mu darilo. Teraz som ho musela presadiť znova, nakoľko mu bol črepník už malý a korene mal už mimo črepníka. Nedal sa mi vybrať s celými koreňmi tak som mu jeden musela odstrihnúť. Začali mu opadávať listy a na ich spodnej strane sa objavili hnedé bodky.Vyzerajú ako mikro ulity,ale žiadne chrobáky na ňom nie sú. Poraďte prosím čo s tým.
renattas
17.12.08,13:37
Dobrý deň, mám doma stromový fikus vysoký cca 1,60 m, doposiaľ sa mu darilo celkom dobre, pred pár dňami som začala pozorovať výrazné opadávanie listov, v zemine som zbadala množstvo sivých chrobákov veľkosti 1 až 2 mm.
Neviete mi poradiť poradiť vhodný prípravook na ich likvidáciu? Ďakujem.
faith-y
01.10.09,07:00
Ahojte,

asi pred rokom som si kúpila asi 1,5m fikus. Darí sa mu celkom dobre, ale odstránila som mu pár poškodených listov ešte z obchodu. Teraz ma hnevá, že má dlhú časť bez listov. Neviete mi poradiť, ako ho skrátiť? S malými fikusmi sa mi darilo tak, že som ich zrezala a nechala vo vode zakoreniť, no pri tomto obrovskom sa bojím, čí mu to nebude vadiť, bez koreňového systému.
Ďakujem
Melnick
20.11.09,07:49
http://www.porada.sk/images/gallery/zahradkar/casopis/exoticke-rastliny/alokazia.jpg

Alocasia polly

Odhnívajú mu listy. Poraďte ako ho zachrániť. :mee:
Jara
20.11.09,11:13
Mám 3 fikusy benjamín a mám také skúsenosti, že nechcú veľmi teplo a neznášajú premiestňovanie. V lete ich mám na balkóne a strašne dobre sa im tam darí. Pred zimou, keď ich dám do bytu zvyknu opadávať. Už sa mi stalo jeden rok, že opadal skoro úplne, ale v jari keď som ho vystrčila na balkón, že alebo budeš, alebo si skap :D , tak sa nádherne rozrástol. Takže aj keď opadá, netreba si zúfať a v jari sa odvďačí. Teraz radšej do chladnejšiej miestnosti.
katarina.j
20.11.09,12:12
tak a tu je hlavny dôvod opadavania listov. ked sa kvet presadza musi sa davat velky pozor na korene, lebo kazda kvetina ma jeden taky hlavny koren-ktory volaju koren zivota. ked tento odlomis, tak kvetina ti postupne zahynie. mne sa to tiez stalo a prisla som o moju naj kvetinku:mee:

Fikus som dostala darom pred tromi rokmi, vtedy som ho presadila a bez problémov sa mu darilo. Teraz som ho musela presadiť znova, nakoľko mu bol črepník už malý a korene mal už mimo črepníka. Nedal sa mi vybrať s celými koreňmi tak som mu jeden musela odstrihnúť. Začali mu opadávať listy a na ich spodnej strane sa objavili hnedé bodky.Vyzerajú ako mikro ulity,ale žiadne chrobáky na ňom nie sú. Poraďte prosím čo s tým.
ra.cermak
20.11.09,16:45
Ale fícus se pěstuje i jako bonsai a kořeny se mu v malém květináči zastřihují :eek:
katarina.j
20.11.09,17:29
to ano, ale to som sa dozvedela v specialnom kvetinarstve kde mi povedali, ze treba vediet ktore z korienkov sa môzu odstrihnut a ktore nie.tak neviem, ale snad tí čo to robia dlhe roky sa tomu rozumejú a netrepu len tak do vetra.
ra.cermak
20.11.09,17:52
Já se neříkám že tomu nerozumí ale mluvím z vlastní zkušenosti mám tři druhy Fícusu a při přesazování jsem kořeny zakrátil do polovičky a mají se k světu ale u toho F.benjamína je opravdu nejhorší třeba jen otočení a já ho neotáčel ani ho nemám přelitej a nějaké listy prostě opadávají tak nic ve zlém Radek :cool:
katarina.j
21.11.09,15:13
Já se neříkám že tomu nerozumí ale mluvím z vlastní zkušenosti mám tři druhy Fícusu a při přesazování jsem kořeny zakrátil do polovičky a mají se k světu ale u toho F.benjamína je opravdu nejhorší třeba jen otočení a já ho neotáčel ani ho nemám přelitej a nějaké listy prostě opadávají tak nic ve zlém Radek :cool:
Neboj nehnevam sa len som chcela poradit,aj ja som mala problem s ficusmi.:)
abel
21.11.09,17:34
Mne vždy v tomto období začnú listy z fikusov opadávať tak, že už im nedávam žiadnu nádej. A potom na jar, keď vidím ten zázrak, ako vyháňajú mladé šťavnaté listy, som rada, že som vydržala a nevzdala to s nimi. Hoci sa to opakuje každý rok, tak teraz zase krútim hlavou, že už z nich nič nebude, aj keď viem, že v marci to s nimi vypukne :)
zuzkahris
25.11.09,19:13
Fikus som dostala darom pred tromi rokmi, vtedy som ho presadila a bez problémov sa mu darilo. Teraz som ho musela presadiť znova, nakoľko mu bol črepník už malý a korene mal už mimo črepníka. Nedal sa mi vybrať s celými koreňmi tak som mu jeden musela odstrihnúť. Začali mu opadávať listy a na ich spodnej strane sa objavili hnedé bodky.Vyzerajú ako mikro ulity,ale žiadne chrobáky na ňom nie sú. Poraďte prosím čo s tým.
luluba, pozor tie hnedé mikro ulity, môžu byť štítničky - je to cicavý škodca, ktorý je pod tou ulitkou ukrytý, rastlinku treba postriekať!
Tralalik
19.04.10,16:38
Ahojte poraďaci,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Dnes som od manžela dostala fikus, vysoký ja cca 30 cm, je tam viac vyhonkov. Mohli by ste mi poradiť kedy ho môžem presadiť, akú hlinu mam použiť, a kam ho mam teraz položiť? Aký črepník môžem použiť? Na nete som niekde videla, že sa jednotlivé výhonky(stromčeky môžu poprepletať). :)
Vopred ďakujem za rady. Ahojte
Anka
lujza.j
19.04.10,18:33
Ahojte poraďaci,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Dnes som od manžela dostala fikus, vysoký ja cca 30 cm, je tam viac vyhonkov. Mohli by ste mi poradiť kedy ho môžem presadiť, akú hlinu mam použiť, a kam ho mam teraz položiť? Aký črepník môžem použiť? Na nete som niekde videla, že sa jednotlivé výhonky(stromčeky môžu poprepletať). :)
Vopred ďakujem za rady. Ahojte
Anka
presádzať môžeš aj teraz začalo sa vegetačné obdobie, do zeminy pre izbové rastliny. neviem aký to je fikus, benjamin?výhonky myslíš, že nemá kmienok? výhonky ak chceš možeš opatrne poprepletat. kochlík by som volila plastový, mne sa darilo ich pestovat v plastovom:) miesto svetlé-slnečné:):)
terezamaria
19.04.10,18:48
presádzať môžeš aj teraz začalo sa vegetačné obdobie, do zeminy pre izbové rastliny. neviem aký to je fikus, benjamin?výhonky myslíš, že nemá kmienok? výhonky ak chceš možeš opatrne poprepletat. kochlík by som volila plastový, mne sa darilo ich pestovat v plastovom:) miesto svetlé-slnečné:):)
http://byvanie.artmama.sk/files_by/images/DSC02115.jpg
.........možno by bol aj tento krajší, keby sa bol tvaroval poprepletaním.....

Ak si kvet dostala z obchodu, nevieš čo mohol zažiť. Ak je to následok stresu nie je to žiadna tragédia. Vtedy mu môžu opadnúť aj všetky listy, ale na koncoch sa vytvárajú nové výhonky a tie už neopadnú. Detto v pazuškách bývalých listov.
Po opade listov minimalizovať zálievku, dať na silnejšie svetlo.
Ale ak je to následok nejakého škodcu, resp. pliesne treba ho postriekať.
lujza.j
19.04.10,19:10
http://byvanie.artmama.sk/files_by/images/DSC02115.jpg
.........možno by bol aj tento krajší, keby sa bol tvaroval poprepletaním.....

Ak si kvet dostala z obchodu, nevieš čo mohol zažiť. Ak je to následok stresu nie je to žiadna tragédia. Vtedy mu môžu opadnúť aj všetky listy, ale na koncoch sa vytvárajú nové výhonky a tie už neopadnú. Detto v pazuškách bývalých listov.
Po opade listov minimalizovať zálievku, dať na silnejšie svetlo.
Ale ak je to následok nejakého škodcu, resp. pliesne treba ho postriekať.
prepáč ale ja som nereagovala na opadávanie listov:)
terezamaria
19.04.10,19:17
prepáč ale ja som nereagovala na opadávanie listov:)

lujza reagovala som aj na Tvoju vetu, citujem : výhonky ak chceš možeš opatrne poprepletat.

.........možno by bol aj tento krajší, keby sa bol tvaroval poprepletaním.....

Bolo na tom niečo zlé??????????
Tralalik
20.04.10,13:07
Myslim, ze je to benjamin, na nete som hladala fikusy a nasla som jeden nadherny, kmienky mal poprepletane a listky su take aké ma aj ten moj. Kmienky ma a je ich cca 8 ks, je krasny, listky ma nadherne a velmi by som chcela aby mi vydrzal. Takze môzem ho uz prepletat aj teraz ked je vysoky cca 30 cm? Kachlik mam zvolit asi mensí, viete mi poradit s akym priemerom? Asi by nebolo vhodne ho presadit hned do velkeho.
terezamaria
20.04.10,13:11
Samozrejme, prepletá sa takýto. Kvetináč vymeň za väčší, ale max. o 5 - 7 cm v priemere. Nemajú radi veľkú zmenu veľkosti:) Želám, aby bol stále krásny, aby si z neho mala radosť.
Tralalik
21.04.10,06:40
Velmi pekne dakujem za rady, dufam, ze sa mu bude darit. Este by som sa chcela opytat ci mate niekto skúsenosti s tučnolistom -sukulent. Dakujem a prajem pekný den Anka
arizona
21.04.10,06:50
Velmi pekne dakujem za rady, dufam, ze sa mu bude darit. Este by som sa chcela opytat ci mate niekto skúsenosti s tučnolistom -sukulent. Dakujem a prajem pekný den Anka
Tučnolist má svoju tému:
http://www.porada.sk/t26265-tlstica.html
http://www.porada.sk/t65471-tucnolist.html
adolini
28.08.11,13:08
Ahojte. Pred 2 týždňami som dostal darom ficus nitida a teraz mi začalo opadávať lístie. Jedná sa väčšinou o malé lístky, ale aj väčšie. Nemám skúsenosti čím by to mohlo byť. Neviete poradiť? Vopred vďaka.
lujza.j
28.08.11,14:37
Ahojte. Pred 2 týždňami som dostal darom ficus nitida a teraz mi začalo opadávať lístie. Jedná sa väčšinou o malé lístky, ale aj väčšie. Nemám skúsenosti čím by to mohlo byť. Neviete poradiť? Vopred vďaka.

aké má stanovište ? potrebuje veľa svetla.
adolini
28.08.11,14:42
aké má stanovište ? potrebuje veľa svetla.

Nachádza sa v rohu miestnosti hneď pri okne vedľa radiátora....
lujza.j
28.08.11,17:52
Nachádza sa v rohu miestnosti hneď pri okne vedľa radiátora....

málo svetla preto opadávajú listy, musí byť pri okne.listy určite viac opadávajú viac z časti, ktorá je v rohu však?
Hazard77
04.09.11,10:13
Áno viem, mám presne ten istý a mal som ten istý problém. Málo ho polievaš, v tom je celá vec, písané je raz, dvakrát za deň, ale to nestačí. Kludne keď ho poleješ aj 3-4 krát za deň tak je to v pohode. Mne sa to prejavovalo tak, že na listoch vznikali hnedé škvrny, ktoré ďalej pokračovali až kým list neožltol a neodpadol.
peta055
30.01.13,16:11
Ahojte, dostala som stromček od mamy stromček fikus benjamina, najskôr zhadzoval lístky, kým sa aklimatizoval, ale potom začal vyháňať nové lístky. Myslela som si, že je to tým, že má "jar!, pretože prešiel zo studenej pivnice do teplého bytu. Po dvoch mesiacoch sa mi však zdá, že stromček hynie- stále mu opadávajú lístky, aj tie nové, ktoré vyhnal, výhonky mu usychajú a celý sa zdá taký vysušený. Napriek tomu stále vyháňa nové lístky, ktoré sa však skrúcajú a opadávajú. Neviem, čo s ním, zdá sa mi, akoby nemal dosť vody, ale nechcem ho polievať viac ako doteraz- tj raz do týždňa odstátou vodou-, aby som ho nepreliela.
Neviete mi niekto poradiť, čo s ním? Nechcem, aby mi zahynul:-(
kopretinka
30.01.13,16:40