VerushiQ
19.06.10,15:49
Dobrý deň, ja by som potrebovala pomoc
čo sa týka čiastočného invalidného dochodku...pred pár dňami mi prišiel papier od Sociálnej poisťovni, že mi zamietli invalidné o ktoré som požiadala...mám 18 rokov a som študentkou na strednej škole.
Od 2 rokov sa liečim krčno-ušným lekárom pre obojstranne percepčnú stratu sluchu, od 2,5 rokov nosím načúvací aparát.
Aktuálna strata sluchu podľa Fowlera je 70.1%
Chcela by som poradiť ako to vobec funguje a prečo nemám nárok na čiastočný invalidný dochodok???
Za skorú odpoveď vopred Ďakujem.
Veronika
Xanti
19.06.10,13:56
Odpoved nájdeš tu
174/2008 Úplné znenie zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208172&FileName=zz2008-00174-0208172&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=195&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=o+soci%C3%A1lnom+poisten%C3%AD)
na strane 125 sa poruchy sluchu rozoberajú a aj to aké % ZPS im prináleží.

Skús si prečítať, a porovnaj s tým čo Ti uviedli v posudku. Môžeš sa voči ich rozhodnutiu odvolať.
veronikasad
19.06.10,15:49
Dobrý deň, ja by som potrebovala pomoc
čo sa týka čiastočného invalidného dochodku...pred pár dňami mi prišiel papier od Sociálnej poisťovni, že mi zamietli invalidné o ktoré som požiadala...mám 18 rokov a som študentkou na strednej škole.
Od 2 rokov sa liečim krčno-ušným lekárom pre obojstranne percepčnú stratu sluchu, od 2,5 rokov nosím načúvací aparát.
Aktuálna strata sluchu podľa Fowlera je 70.1%
Chcela by som poradiť ako to vobec funguje a prečo nemám nárok na čiastočný invalidný dochodok???
Za skorú odpoveď vopred Ďakujem.
Veronika
Koľko %-ný postih zdravotného postihnutia ti priznala komisia sociálnej poisťovne ?
VerushiQ
20.06.10,10:12
no wraj iba 35%...ale to je v tom keď som bola ešte dieťa približne 7 rokov som mala som aspoň dostávala niečo.. a teraz akože vobec nič...a ja po skončení školy nemožem pracovať hocikde....takže hľadať si prácu pre mňa nebude jednoduché.:(
veronikasad
20.06.10,10:17
no wraj iba 35%...ale to je v tom keď som bola ešte dieťa približne 7 rokov som mala som aspoň dostávala niečo.. a teraz akože vobec nič...a ja po skončení školy nemožem pracovať hocikde....takže hľadať si prácu pre mňa nebude jednoduché.:(
na to, aby si mala priznaný ID, musíš mať postih viac ako 40 %.
Do 25 rokov veku si posudzovaná spolu s rodinou a ak príjem presiahne limit, nemáte nárok na dávku v hmotnej núdzi. Je to kruté, ale musia ťa živiť rodičia.
Skús sa prihlásiť na úrade práce a po splnení podmienok požiadať o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť. Rozmýšlaj nad nejakou činnosťou, v ktorej by si sa mohla uplatniť svoje vedomosti aj so svojim zdr. postihnutím. Akú školu si skončila ?
Xanti
20.06.10,10:31
no wraj iba 35%...ale to je v tom keď som bola ešte dieťa približne 7 rokov som mala som aspoň dostávala niečo.. a teraz akože vobec nič...a ja po skončení školy nemožem pracovať hocikde....takže hľadať si prácu pre mňa nebude jednoduché.:(
No posúdili ťa v rámci zákona,
ked si si pozrela odkaz v mojom predošlom príspevku.
Pri
Obojstrannej ťažkej nedoslýchavosti ( 80% podla Fowlera ) je percento ZPS 35-45%
Takže ťa posúdili na spodnej hranici, ako im to umožňuje zákon :( ak by si mala 41% posudok tak by si invalidný dostávala.
Môžeš skúsiť sa po zhoršení zdravotného stavu odvolať, teda ak lekár zistí, že podla fowlera máš zase viac % nedoslýchavosti.
veronikasad
20.06.10,10:38
No posúdili ťa v rámci zákona,
ked si si pozrela odkaz v mojom predošlom príspevku.
Pri
Obojstrannej ťažkej nedoslýchavosti ( 80% podla Fowlera ) je percento ZPS 35-45%
Takže ťa posúdili na spodnej hranici, ako im to umožňuje zákon :( ak by si mala 41% posudok tak by si invalidný dostávala.
Môžeš skúsiť sa po zhoršení zdravotného stavu odvolať, teda ak lekár zistí, že podla fowlera máš zase viac % nedoslýchavosti.
Gabika, súhlasím s tebou. Ale ak má 18-ročná dievčina zdravé roky aj nohy, nemôže do dôchodku čakať, že ju bude živiť štát ...
Xanti
20.06.10,10:49
Gabika, súhlasím s tebou. Ale ak má 18-ročná dievčina zdravé roky aj nohy, nemôže do dôchodku čakať, že ju bude živiť štát ...
Určite aj ked poviem pravdu tú diskrimináciu nezávidím, ale sú chránené dielne a ako si napísala, je možnosť dotácie z UP. Aj ked ešte zrejme neskončila strednú školu a maturitný ročník ju čaká až ten další rok.

No a posúdili podľa zákona, tam nie je čo namietať aj ked sa držali spodnej hranice.

No a potom ktohovie čo bude ( OB)
veronikasad
20.06.10,11:01
Prehliadla som, že je ešte študentka, myslela som, že už skončila strednú školu.

Do ukončenia štúdia sa považuje za nezaopatrené dieťa a rodičia majú nárok na prídavok na dieťa aj daňový bonus ...
mirka06121985
06.07.10,10:19
ahojte poradaci, mam jednu otazocku:
nasmu zamestnancovi bol spatne priznany invalidny dochodok, priniesol mi rozhodnutie zo socialnej poistovne, ale ja neviem, kolko percent mu mam zapisat do programu, v tom rozhodnuti bolo napisane: Za invalidného ste boli uznaný z dôvodu, že máte pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 45 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou... to znamena, ze jeho pokles schopn. vykonavat zarobkovu cinnosti je 45 % ? prosim o skoru odpoved, vopred dakujem.
Andyke
06.07.10,10:29
45 %.
Takže na zdrav.poistenie 2 % zamestnanec a 5 % zamestnávateľ.
mirka06121985
06.07.10,10:40
dakujem za odpoved Andyke a Dane1 :)