Zavrieť

Porady

Čiastočný invalidný dochodok

Dobrý deň, ja by som potrebovala pomoc
čo sa týka čiastočného invalidného dochodku...pred pár dňami mi prišiel papier od Sociálnej poisťovni, že mi zamietli invalidné o ktoré som požiadala...mám 18 rokov a som študentkou na strednej škole.
Od 2 rokov sa liečim krčno-ušným lekárom pre obojstranne percepčnú stratu sluchu, od 2,5 rokov nosím načúvací aparát.
Aktuálna strata sluchu podľa Fowlera je 70.1%
Chcela by som poradiť ako to vobec funguje a prečo nemám nárok na čiastočný invalidný dochodok???
Za skorú odpoveď vopred Ďakujem.
Veronika
Naposledy upravil Dav : 19.06.10 at 13:59
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    45 %.
    Takže na zdrav.poistenie 2 % zamestnanec a 5 % zamestnávateľ.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Odpoved nájdeš tu
    174/2008 Úplné znenie zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení
    na strane 125 sa poruchy sluchu rozoberajú a aj to aké % ZPS im prináleží.

    Skús si prečítať, a porovnaj s tým čo Ti uviedli v posudku. Môžeš sa voči ich rozhodnutiu odvolať.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    VerushiQ Pozri príspevok
    no wraj iba 35%...ale to je v tom keď som bola ešte dieťa približne 7 rokov som mala som aspoň dostávala niečo.. a teraz akože vobec nič...a ja po skončení školy nemožem pracovať hocikde....takže hľadať si prácu pre mňa nebude jednoduché.
    No posúdili ťa v rámci zákona,
    ked si si pozrela odkaz v mojom predošlom príspevku.
    Pri
    Obojstrannej ťažkej nedoslýchavosti ( 80% podla Fowlera ) je percento ZPS 35-45%
    Takže ťa posúdili na spodnej hranici, ako im to umožňuje zákon ak by si mala 41% posudok tak by si invalidný dostávala.
    Môžeš skúsiť sa po zhoršení zdravotného stavu odvolať, teda ak lekár zistí, že podla fowlera máš zase viac % nedoslýchavosti.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    veronikasad Pozri príspevok
    Gabika, súhlasím s tebou. Ale ak má 18-ročná dievčina zdravé roky aj nohy, nemôže do dôchodku čakať, že ju bude živiť štát ...
    Určite aj ked poviem pravdu tú diskrimináciu nezávidím, ale sú chránené dielne a ako si napísala, je možnosť dotácie z UP. Aj ked ešte zrejme neskončila strednú školu a maturitný ročník ju čaká až ten další rok.

    No a posúdili podľa zákona, tam nie je čo namietať aj ked sa držali spodnej hranice.

    No a potom ktohovie čo bude ( OB)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VerushiQ Pozri príspevok
    Dobrý deň, ja by som potrebovala pomoc
    čo sa týka čiastočného invalidného dochodku...pred pár dňami mi prišiel papier od Sociálnej poisťovni, že mi zamietli invalidné o ktoré som požiadala...mám 18 rokov a som študentkou na strednej škole.
    Od 2 rokov sa liečim krčno-ušným lekárom pre obojstranne percepčnú stratu sluchu, od 2,5 rokov nosím načúvací aparát.
    Aktuálna strata sluchu podľa Fowlera je 70.1%
    Chcela by som poradiť ako to vobec funguje a prečo nemám nárok na čiastočný invalidný dochodok???
    Za skorú odpoveď vopred Ďakujem.
    Veronika
    Koľko %-ný postih zdravotného postihnutia ti priznala komisia sociálnej poisťovne ?

    VerushiQ je offline (nepripojený) VerushiQ

    VerushiQ
    no wraj iba 35%...ale to je v tom keď som bola ešte dieťa približne 7 rokov som mala som aspoň dostávala niečo.. a teraz akože vobec nič...a ja po skončení školy nemožem pracovať hocikde....takže hľadať si prácu pre mňa nebude jednoduché.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VerushiQ Pozri príspevok
    no wraj iba 35%...ale to je v tom keď som bola ešte dieťa približne 7 rokov som mala som aspoň dostávala niečo.. a teraz akože vobec nič...a ja po skončení školy nemožem pracovať hocikde....takže hľadať si prácu pre mňa nebude jednoduché.
    na to, aby si mala priznaný ID, musíš mať postih viac ako 40 %.
    Do 25 rokov veku si posudzovaná spolu s rodinou a ak príjem presiahne limit, nemáte nárok na dávku v hmotnej núdzi. Je to kruté, ale musia ťa živiť rodičia.
    Skús sa prihlásiť na úrade práce a po splnení podmienok požiadať o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť. Rozmýšlaj nad nejakou činnosťou, v ktorej by si sa mohla uplatniť svoje vedomosti aj so svojim zdr. postihnutím. Akú školu si skončila ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Xanti Pozri príspevok
    No posúdili ťa v rámci zákona,
    ked si si pozrela odkaz v mojom predošlom príspevku.
    Pri
    Obojstrannej ťažkej nedoslýchavosti ( 80% podla Fowlera ) je percento ZPS 35-45%
    Takže ťa posúdili na spodnej hranici, ako im to umožňuje zákon ak by si mala 41% posudok tak by si invalidný dostávala.
    Môžeš skúsiť sa po zhoršení zdravotného stavu odvolať, teda ak lekár zistí, že podla fowlera máš zase viac % nedoslýchavosti.
    Gabika, súhlasím s tebou. Ale ak má 18-ročná dievčina zdravé roky aj nohy, nemôže do dôchodku čakať, že ju bude živiť štát ...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Prehliadla som, že je ešte študentka, myslela som, že už skončila strednú školu.

    Do ukončenia štúdia sa považuje za nezaopatrené dieťa a rodičia majú nárok na prídavok na dieťa aj daňový bonus ...
    ahojte poradaci, mam jednu otazocku:
    nasmu zamestnancovi bol spatne priznany invalidny dochodok, priniesol mi rozhodnutie zo socialnej poistovne, ale ja neviem, kolko percent mu mam zapisat do programu, v tom rozhodnuti bolo napisane: Za invalidného ste boli uznaný z dôvodu, že máte pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 45 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou... to znamena, ze jeho pokles schopn. vykonavat zarobkovu cinnosti je 45 % ? prosim o skoru odpoved, vopred dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.