caponecs
24.06.10,06:36
Dobry den, potreboval by som poradit. Ako je to v pripade ako som len spolocnikom vo firme, ale nie majitelom? Za firmu rucim do vysky nesplateneho vkladu a po splateni nerucim nicim? Ostavaju vsetky zavazky spolocnosti na konatelovi?

Chcem vlozit do jednej spolocnosti prostriedky, ale nechcem v nej vykonavat ziadnu cinnost, ani nechcem niest nasledky za jej zavazky...

Dakujem
Zoltán Kovács
24.06.10,04:42
Dobry den, potreboval by som poradit. Ako je to v pripade ako som len spolocnikom vo firme, ale nie majitelom? Za firmu rucim do vysky nesplateneho vkladu a po splateni nerucim nicim? Ostavaju vsetky zavazky spolocnosti na konatelovi?

Chcem vlozit do jednej spolocnosti prostriedky, ale nechcem v nej vykonavat ziadnu cinnost, ani nechcem niest nasledky za jej zavazky...

Dakujem


AK si spoločníkom, potom aj majiteľom predsa.....
caponecs
24.06.10,04:57
som sa sekol, konatelom...som majitelom, ale nechcem byt konatelom.
Martin Mocko
24.06.10,05:11
som sa sekol, konatelom...som majitelom, ale nechcem byt konatelom.

Celé to zle chápeš.

Spoločník = majiteľ. Ten vkladá do spoločnosti vklad a ručí týmto (i nesplateným) vkladom.
Konateľ = manažér. Ten vedie spoločnosť na základe poverenia od majiteľa/spoločníka (môže to byť zároveň i spoločník ale nemusí byť). Neručí vôbec za nič. Jeho povinnosťou je, že musí spoločnosť zvelaďovať.
Stefan2005
24.06.10,05:25
....Konateľ = manažér. Ten vedie spoločnosť na základe poverenia od majiteľa/spoločníka (môže to byť zároveň i spoločník ale nemusí byť). Neručí vôbec za nič. Jeho povinnosťou je, že musí spoločnosť zvelaďovať.

Martin, zvýraznené nie je celkom pravda. Viď obchodný zákonník - "Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili".

Pritom je dané, že "dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa", dokonca " nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti."
zalobaba
24.06.10,05:30
Martin, zvýraznené nie je celkom pravda. Viď obchodný zákonník - "Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili".

Pritom je dané, že "dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa", dokonca " nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti."

....no máš síce recht, len v praxi sa ťažko dokazuje...:rolleyes:
caponecs
24.06.10,05:33
cize chapem to spravne, ze po splateni vkladu v s.r.o. nebudem uz rucit nicim inym? cize som bez akychkolvek zavazkov co sa tyka financii?
Stefan2005
24.06.10,05:54
.... len v praxi sa ťažko dokazuje...

aj toto je síce pravda, ale ak sa to dokáže, tak zodpovednosť konateľa môže byť väčšia, ako spoločnosti - pretože konateľ nie je zamestnancom spoločnosti, neplatí obmedzenie zodpovednosti za škodu v zmysle ZP , teda trojnásobku priemerného mesačného platu) a zodpovedá spoločnosti za škodu celým svojim majetkom Teda len toľko sa mi žiadalo dodať k tomu, že "neručí vôbec za nič"...
Martin Mocko
24.06.10,06:17
aj toto je síce pravda, ale ak sa to dokáže, tak zodpovednosť konateľa môže byť väčšia, ako spoločnosti - pretože konateľ nie je zamestnancom spoločnosti, neplatí obmedzenie zodpovednosti za škodu v zmysle ZP , teda trojnásobku priemerného mesačného platu) a zodpovedá spoločnosti za škodu celým svojim majetkom Teda len toľko sa mi žiadalo dodať k tomu, že "neručí vôbec za nič"...


Áno Štefan, máš pravdu. Preto je posledná veta v mojom príspevku (o zveľaďovaní spoločnosti). Chcel skôr vysvetliť to, že "neručí" za stratu spoločnosti, ak ju v skutočnosti nezavinil - čiže sa snažil zveľaďovať.