Zavrieť

Porady

Spoločník ale nie konatel

Dobry den, potreboval by som poradit. Ako je to v pripade ako som len spolocnikom vo firme, ale nie majitelom? Za firmu rucim do vysky nesplateneho vkladu a po splateni nerucim nicim? Ostavaju vsetky zavazky spolocnosti na konatelovi?

Chcem vlozit do jednej spolocnosti prostriedky, ale nechcem v nej vykonavat ziadnu cinnost, ani nechcem niest nasledky za jej zavazky...

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    caponecs Pozri príspevok
    som sa sekol, konatelom...som majitelom, ale nechcem byt konatelom.
    Celé to zle chápeš.

    Spoločník = majiteľ. Ten vkladá do spoločnosti vklad a ručí týmto (i nesplateným) vkladom.
    Konateľ = manažér. Ten vedie spoločnosť na základe poverenia od majiteľa/spoločníka (môže to byť zároveň i spoločník ale nemusí byť). Neručí vôbec za nič. Jeho povinnosťou je, že musí spoločnosť zvelaďovať.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Martin Mocko Pozri príspevok
    ....Konateľ = manažér. Ten vedie spoločnosť na základe poverenia od majiteľa/spoločníka (môže to byť zároveň i spoločník ale nemusí byť). Neručí vôbec za nič. Jeho povinnosťou je, že musí spoločnosť zvelaďovať.
    Martin, zvýraznené nie je celkom pravda. Viď obchodný zákonník - "Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili".

    Pritom je dané, že "dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa", dokonca " nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti."

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Martin, zvýraznené nie je celkom pravda. Viď obchodný zákonník - "Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili".

    Pritom je dané, že "dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa", dokonca " nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti."
    ....no máš síce recht, len v praxi sa ťažko dokazuje...

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    zalobaba Pozri príspevok
    .... len v praxi sa ťažko dokazuje...
    aj toto je síce pravda, ale ak sa to dokáže, tak zodpovednosť konateľa môže byť väčšia, ako spoločnosti - pretože konateľ nie je zamestnancom spoločnosti, neplatí obmedzenie zodpovednosti za škodu v zmysle ZP , teda trojnásobku priemerného mesačného platu) a zodpovedá spoločnosti za škodu celým svojim majetkom Teda len toľko sa mi žiadalo dodať k tomu, že "neručí vôbec za nič"...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    caponecs Pozri príspevok
    Dobry den, potreboval by som poradit. Ako je to v pripade ako som len spolocnikom vo firme, ale nie majitelom? Za firmu rucim do vysky nesplateneho vkladu a po splateni nerucim nicim? Ostavaju vsetky zavazky spolocnosti na konatelovi?

    Chcem vlozit do jednej spolocnosti prostriedky, ale nechcem v nej vykonavat ziadnu cinnost, ani nechcem niest nasledky za jej zavazky...

    Dakujem

    AK si spoločníkom, potom aj majiteľom predsa.....

    caponecs je offline (nepripojený) caponecs

    caponecs
    cize chapem to spravne, ze po splateni vkladu v s.r.o. nebudem uz rucit nicim inym? cize som bez akychkolvek zavazkov co sa tyka financii?

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Stefan2005 Pozri príspevok
    aj toto je síce pravda, ale ak sa to dokáže, tak zodpovednosť konateľa môže byť väčšia, ako spoločnosti - pretože konateľ nie je zamestnancom spoločnosti, neplatí obmedzenie zodpovednosti za škodu v zmysle ZP , teda trojnásobku priemerného mesačného platu) a zodpovedá spoločnosti za škodu celým svojim majetkom Teda len toľko sa mi žiadalo dodať k tomu, že "neručí vôbec za nič"...
    Áno Štefan, máš pravdu. Preto je posledná veta v mojom príspevku (o zveľaďovaní spoločnosti). Chcel skôr vysvetliť to, že "neručí" za stratu spoločnosti, ak ju v skutočnosti nezavinil - čiže sa snažil zveľaďovať.

    Spoločník ale nie konatel

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.