Andrea a Lukáš
25.06.10,10:57
Dobrý deň,
potrebujem poradiť. Sused pod nami v pubertálnom veku si každý deň vodí do bytu kamarátov a púšťahú hlasno hudbu. Od obeda - do večera. Bola som sa sťažovať asi 5 krát, no už mi ani dvere neotvorí a hudbu nestíši. Následne som poprosila jeho matku, nech mu dohovorí, pretože v našom byte nemáme kľud, no nepomohlo. Aj som ich písomne požiadala, aby k nám obaja rodičia prišli na návštevu, no neprišli. Chlapec si naďalej púšťa hlasno hudbu, až to tu všetko duní a ja som už pomaly na konci s nervami. Mám 8 mesacné bábatko a 2-ročného syna. Bola som aj za susedmi pod nimi, no tí su s nimi kamaráti, nevadí im hluk, vraj nemajú malé deti. Prosím vás o radu, co robit, ak ani rodicia nezakrocili :( som uz zúfalá.
Laco-monter
25.06.10,09:01
Klin sa najlepšie vybíja klinom ,

púšťaj nejakú hudbu aj Ty najlepšie v nedeľu o 7-mej ráno

a z riadnej aparatúry aspoň 50 watt.

Potom im to dojde a bude kĺud...
arizona
25.06.10,09:17
Zbytočne založená téma ! http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html

Použi vyhľadávač, sú tu stovky príspevkov na daný problém
napr : http://www.porada.sk/t36662-susedia-a-hluk-v-byte-do-22-00-a.html
atd, atd
Laco-monter
25.06.10,09:19
.... a ???
Katarína STR
25.06.10,09:33
Ahojky, ja som mala tiež takýto problém pred asi 2 rokmi. Sused nad nami, čo som si myslela, že má asi 14, lebo tak vyzeral, neustále každý deň púšťal hlasno hudbu. Ale to sa fakt nedalo počúvať, lebo to bolo len buch..buch..buch. Neuveríš, ale mne normálne nadskakovali hrnčeky v obývačke. Bolela ma hlava tak, že som myslela, že umriem. Bola som hore vždy niekoľkokrát a povedala tomu chalanovi, nech sa ide k nám pozrieť ako to hučí. Nech to dá slabšie, to sa nedá takto bývať. Mám malého chlapca doma a je chorý. Vždy to teda slabšie dal, asi som mala šťastie.
Asi po pol roku to konečne prestalo. Teraz občas ešte hrá hlasno hudba, ale to už len v sobotu, keď chalan upratuje, ale je to len chvíľu, tak to sa dá zniesť.
A mimochodom, ten chalan má už asi 20 rokov a chodí a priateľkou za ruku a tá ma asi 2 ročného syna. Občas ho berie aj domov. A asi si uvedomil, že keď u nich malý spí, že hlasná hudba nie je pre deti to pravé a samozrejme ani pre dospelého, keď to má počúvať celý deň.
Takže bohužiaľ, pokiaľ niekto nemá malé deti, nevie čo je to mať konečne doma kľud a ticho.
Ale inak ti poviem, že som už dlhšie uvažovala, že keď s tou hudbou neprestane, že si zavolám niekoho, kto vie odmerať hlasitosť hudby, či to je prekročenie limitu. A to by určite teda bolo.
Možno by si to mala urobiť aj ty. Neviem kto to presne meria, to by ti vedel asi poradiť niekto iný, ale z tými výsledkami by sa už dalo niečo urobiť.
Andrea a Lukáš
25.06.10,10:41
Dakujem pekne za odpovede,

ja uz som s nervami na konci, je mi do placu z toho vsetkeho. Nastahovali sme sa na Vianoce, keby som vedela ze takyto budu susedia, tak sem nikdy nepridem. Predala by som byt, ale investovali sme do neho vela aj na prerabanie. Ja som uz na konci s nervami. Ako vravi Katka, bolest hlavy, stres z toho vsetkeho. Obratila som sa na urad verejneho zdravotnictva, ale maju neplatne cislo a email. Tak som oslovila rodinneho pravnika. Som zvedava kam to dotiahneme. Znova som pisala spravu jeho matke, ci prijme pozvanie na kavu - ziadna odpoved. Chcem to riesit zas normalny dohovorom. Som zufala :(
Andrea a Lukáš
25.06.10,10:43
Nechcem to riesit hlasnou hudbou. Nechcem zneprijemnovat zivot nasim susedom nad nami, ktorí su výborní. A cakat kym sa to tu utisi same tak dovtedy skoncim na psychiatrii. Pockam co mi povie pravnik kamarat a dam vediet.
verkaz
25.06.10,12:14
Skús si otvoriť tému v SVB-Bytivky, tak ako je uvedené v príspevku arizony, tam najdeš k tejto téme veľa odpovedí.
miky64
25.06.10,12:23
Nechcem to riesit hlasnou hudbou. Nechcem zneprijemnovat zivot nasim susedom nad nami, ktorí su výborní. A cakat kym sa to tu utisi same tak dovtedy skoncim na psychiatrii. Pockam co mi povie pravnik kamarat a dam vediet.
viem že to nie je najlepší spôsob ako reagovať ale ako už tu bolo uvedene klin sa najlepšie klinom vybíja kedže nereaguju ani rodičia dotyčneho upozorní na to dobrych susedov,odsťahuj deti a v sobotu alebo v nedelu rano o 06:10 urob rodičom dotyčneho ukažku čo to spôsobuje tvojim deťom a myslim že ich nebudeš musieť žiadať o navštevu prídu sami:mee:
pepsikova
25.06.10,12:42
viem že to nie je najlepší spôsob ako reagovať ale ako už tu bolo uvedene klin sa najlepšie klinom vybíja kedže nereaguju ani rodičia dotyčneho upozorní na to dobrych susedov,odsťahuj deti a v sobotu alebo v nedelu rano o 06:10 urob rodičom dotyčneho ukažku čo to spôsobuje tvojim deťom a myslim že ich nebudeš musieť žiadať o navštevu prídu sami:mee:..

...súhlasím..ešte by som doplnila, že keďže mladý púšťa búchanice, tak ja by som mu v nedeľu ráno, po šiestej hodine, pustila ľudovky, aspoň tak do 11-stej hodiny vkuse...nebude môcť spať mladý- a určite mu pôjdu na nervy ľudové pesničky, pretože mladí také nemusia...no a takto zo dve- tri nedele a potom určite prídu na konzultácie...inú možnosť tiež nevidím...(a repráky otoč smerom k zemi- lepšie to duní)...
(a môžete ma mať za hnusnú, ale ja som takto odnaučila moju hudobne nadanú susedu- speváčku ľudoviek, aby v sobotu a v nedeľu od rána u nej vrešťali všetky kanály, kde sa ľudovky hrajú, plus vlastné CD..ja som denne od rána (keď dospávala po akciách), púšťala Eminema a Alice Coopera...nakoniec sa dohodla- hudba až popoludní a len aby sa počulo v byte..tak..)
Halli
25.06.10,12:59
Dobrý deň,
potrebujem poradiť. Sused pod nami v pubertálnom veku si každý deň vodí do bytu kamarátov a púšťahú hlasno hudbu. Od obeda - do večera. Bola som sa sťažovať asi 5 krát, no už mi ani dvere neotvorí a hudbu nestíši. Následne som poprosila jeho matku, nech mu dohovorí, pretože v našom byte nemáme kľud, no nepomohlo. Aj som ich písomne požiadala, aby k nám obaja rodičia prišli na návštevu, no neprišli. Chlapec si naďalej púšťa hlasno hudbu, až to tu všetko duní a ja som už pomaly na konci s nervami. Mám 8 mesacné bábatko a 2-ročného syna. Bola som aj za susedmi pod nimi, no tí su s nimi kamaráti, nevadí im hluk, vraj nemajú malé deti. Prosím vás o radu, co robit, ak ani rodicia nezakrocili :( som uz zúfalá.


http://www.porada.sk/t57761-hlucni-susedia.html

keď sa pýtaš vo viacerých témach, mala by si aj všade komunikovať ;)
Andrea a Lukáš
25.06.10,15:15
Tak ďakujem, väčšina ste s názorom ráno v sobotu-nedeľu nahlas. Tak ja ešte týždeň počkám a ďalší víkend idem do toho ak neprídu na tú kávu čo som ich pozvala dovtedy. Možno to nevydržím a v nedelu ráno to urobím. Ale samozrejme, ze upozorním susedov nad nami. K čomu sa ja musím dokopať, aby som mala konečne kľud :(
astensova
25.06.10,16:04
Ak to nejde po dobrom tak by som dala podnet za narušenie domovej slobody. Veď on vlastne terorizuje teba,susedov. Ak jeho rodičia nevedia zakročiť tak musíš jednať ty. Porozprávaj sa so susedmi a spoločne dajte podnet. Ale najskôr to povedz jeho rodičom. Myslím, že by to malo pomôsť. Ak nie, tak už nie je iná možnosť.
Andrea a Lukáš
25.06.10,16:30
Ak to nejde po dobrom tak by som dala podnet za narušenie domovej slobody. Veď on vlastne terorizuje teba,susedov. Ak jeho rodičia nevedia zakročiť tak musíš jednať ty. Porozprávaj sa so susedmi a spoločne dajte podnet. Ale najskôr to povedz jeho rodičom. Myslím, že by to malo pomôsť. Ak nie, tak už nie je iná možnosť.


Podnet za narušenie domovej slobody. Ale komu? Kde? Neviete? Ďakujem :(
buchač
25.06.10,16:48
Podnet za narušenie domovej slobody.
Blbosť ...
Ale komu?
Na lampáreň...
Kde?
Žst v Olcnave
Neviete?
Viem ...
Ďakujem :(
....prosím ...;)
astensova
25.06.10,17:03
Neviem prečo by to bola blbosť. zavolala by som na políciu, že sused púšťa hlasno hudbu a nechce mi otvoriť alebo, že mi neotvára. Oni musia prísť ak majú záznam, poznám to z vlastnej skúsenosti. Treba si zapísať kedy prišli a pri opakovanom púšťaní by som napísala list na políciu kde by som sa odvolala, že polícia bola privolaná a po dohovore chceš dať podnet na narušenie osobnej slobody. Oni sa tým musia zaoberať. V mojom okolí sa to riešilo takto a úspešne.
Kazu
25.06.10,17:06
Nechcem to riesit hlasnou hudbou. Nechcem zneprijemnovat zivot nasim susedom nad nami, ktorí su výborní. A cakat kym sa to tu utisi same tak dovtedy skoncim na psychiatrii. Pockam co mi povie pravnik kamarat a dam vediet.

Zistiť kde má mladý nocľaháreň odhrnúť koberec, reprák dolu hubou na podlahu, na to veľký hrniec, zakryť dekami a pustiť Moravanku na plné pecky. Takto moja známa odúčala troch pubertiakov v byte pod nimi. A ani to tak dlho netrvalo, hneď na druhý deň ju prestali zdraviť nielen fagani ale aj "starí":--- Ešte sa pár dní naťahovali, ale čím dlhšie oni púšťali večer tým včasnejšie ona pustila ráno. Nakoniec to nevydržal starý, ráno zďobal susedu, večer svojich potomkov a bol kľud.
Andrea a Lukáš
25.06.10,17:33
Ahojte všetci.
Tak ja som tu niečo na nete našla. Budem postupovať nasledovne:

- počkám dva dni, či prijmu moje pozvanie rodičia
- ak nie, idem za domovníkom a poprosím ho, aby upozornil on svojich susedov (bývaju oproti nemu na rovnakom poschodí) s mojim sprievodnym listom, ktory bude obsahovat (toto som našla):

zák. 182/1993...
(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

- ak pubertiak bude nadalej pustat nahlas hudbu, idem na mestsky urad.
Andrea a Lukáš
25.06.10,17:37
Zistiť kde má mladý nocľaháreň odhrnúť koberec, reprák dolu hubou na podlahu, na to veľký hrniec, zakryť dekami a pustiť Moravanku na plné pecky. Takto moja známa odúčala troch pubertiakov v byte pod nimi. A ani to tak dlho netrvalo, hneď na druhý deň ju prestali zdraviť nielen fagani ale aj "starí":--- Ešte sa pár dní naťahovali, ale čím dlhšie oni púšťali večer tým včasnejšie ona pustila ráno. Nakoniec to nevydržal starý, ráno zďobal susedu, večer svojich potomkov a bol kľud.


Hehe, že Moravanka, hrniec, deky! :D Tak to sa mi páči
PotPalo
25.06.10,17:44
Alebo ešte: keďže je to v paneláku, tak ističe (poistky) sú na chodbe. Stačí potichu prísť, otvoriť dvierka, vypnúť istič, zatvoriť dvierka, a rýchlo sa stratiť.:D:D:D Za prvé bude hneď ticho, a za druhé, keď sa to bude opakovať, budú si myslieť že to ich aparatúra vyhodila istič a potom oni vyhodia tú aparatúru.;) A bude ticho.:cool:
Andrea a Lukáš
25.06.10,17:45
Alebo ešte: keďže je to v paneláku, tak ističe (poistky) sú na chodbe. Stačí potichu prísť, otvoriť dvierka, vypnúť istič, zatvoriť dvierka, a rýchlo sa stratiť.:D:D:D Za prvé bude hneď ticho, a za druhé, keď sa to bude opakovať, budú si myslieť že to ich aparatúra vyhodila istič a potom oni vyhodia tú aparatúru.;) A bude ticho.:cool:


Čítala som teraz, že jeden sused si tak natiahol k susedovmu ističu silon a ked pustil nahlas, len potiahol a "bolo ticho" :D.
buchač
25.06.10,18:10
val007
25.06.10,18:16
No ja neviem, ale s tými policajtami to pôjde aj keď je to cez deň? My sme si prežili 6 rokov s takýmito neprispôsobivými susedmi nad hlavou, do bytu sme investovali veľmi veľa, prerobili sme tam kompletne všetko a aj tak sme sa odsťahovali. Nie raz som sa o tom bavila so správcom, volala aj na bytové... Na tých policajtov ma odkázali len ak by to bolo v nočnom kľude. Na nejaké domové poriadky sa teraz už neprihliada. My sme proste skúsili všetko...
Viete čo spraví sused ak ozaj taký de... ako si myslíte? Pustí tú hudbu ešte hlasnejšie ako vy. To boli schopní urobiť naši susedia. Celá dni trieskali, vrieskali, plieskali, no my sme pomaly nemohli spláchnuť záchod a už nám búchali. No a na lojálnosť susedov by som sa tiež nespoliehala. - samozrejme vy tých svojich poznáte lepšie. My sme mali všetkých okrem tých nad našimi hlavami OK. No o takom probléme nikto nechcel ani počuť a všetci boli s nimi náramní kámoši a im to vlastne ani nevadilo.. No a teraz keď ich stretnem, tak sa nám stále na tých našich super susedov sťažujú. Viem, že pre Teba tento môj príspevok nie je vôbec optimistický, ale jediné riešenie bolo pre nás odsťahovať sa. Aj sme si chceli kúpiť iný byt, ale báli sme sa, že skončíme tak isto, tak sme si nakoniec kúpili dom a teda s týmto máme pokoj.
Dana7
25.06.10,18:36
Ja som mala asi pred 2 rokmi úplne rovnaký problém. Dve baby si tú robili diskotéky, mamka sa ich ešte zastávala. Keď mi raz už úplne praskli nervy, obula som si manželove lyžiarky a začala dupať po parketách. Na to vybehla ich mamička, že čo to trieskam, tak som ju pekne usadila do kresla a ukazála jej ako mi na sklenej poličke podskakujú poháre od ich "hudby" a ešte som jej povedala, že ja vydržím dosť dlho dupať. Začala sa kadečím vyhrážať a hulákať, tak som sa rozčertila aj ja a hodila som po nej občiansky zákonník s poznámkou nech si zopár paragrafov prečíta. Vtedy to aspoň trochu zabralo a tú hudbu si púšťali už v menších decibeloch a huráá - pred rokom sa konečne aj odsťahovali.
val007
25.06.10,18:39
To Dana7 - tak tomu sa povie šťastie.:-)
Dana7
25.06.10,18:42
To Dana7 - tak tomu sa povie šťastie.:-)

To teda áno, to sme fakt mali kus šťastia.:)
jacekova
25.06.10,18:53
ja som mala podobný problém. napísala som sťažnosť na obecný úrad:
"V zmysle § 127 občianskeho zákonníka podávame sťažnosť na xy, za obťažovanie susedov hlukom, nad mieru primeranú pomerom."

Starosta zvolal komisiu, kde boli predvolaní aj tí neprispôsobiví susedia a riešili sme to tam. že ak nevykonajú nápravu, bude sa to riešiť pokutou a ak ani to nepomôže, tak žalobou na súd...

veľa šťastia (skus tu sťažnosť)
jacekova
25.06.10,18:56
prečítaj si toto:


Podľa §127 Občianskeho zákonníka - "vlastník/nájomca veci (bytu/domu) sa musí zdržať všetkého čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami“.
Andrea a Lukáš
26.06.10,09:39
Ďakujem všetkým za podporu, všetko som si poriadne prešla a sformulovala sťažnosť spolu s paragrafmi. V nej žiadam domovníka nášho bytového domu o spoluprácu pri riešení problému. Zatiaľ domovníkovi, ak ani to nepomôže idem s tým na mesto.
Držte mi palce.:cool: